Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 20.10.2011, 02:10:40
Albinutza303's Avatar
Albinutza303 Albinutza303 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2011
Locație: Londra, Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Post Un cuvant bun

Citat:
În prealabil postat de lorena29 Vezi mesajul
sa nu mai urasc oamenii..?
In societatea complicata in care traim ne-am obisnuit sa-i vedem pe semenii nostri nu ca pe niste persoane unice si irepetabile, ci pe niste indivizi care alcatuiesc o gramada impersonala. Ii privim cu indiferenta, altadata cu vrajmasie, altadata cu rivalitate, de cele mai multe ori in mod negativ si arareori pozitiv. Ne-am intrebat pe cati dintre acesti oameni ii chinuiesc probleme personale si familiale grave ? Ne-am gandit vreodata cum ar putea influenta viata lor un zambet, un cuvant bun sau cedarea prioritatii pe drum sau un alt serviciu public ? Ne-am gandit cum le-ar putea schimba dispozitia un cuvant sau o miscare de bunatate si de dragoste ? Si cum poate asa ceva sa dureze ? Si invers, putem sa ne inchipuim cat de negativ poate sa influenteze dispozitia si viata altuia un cuvant rau, o miscare de indiferenta ?
Cate familii sunt chinuite de aceasta tactica! Reactia la vrajmasie e de obicei vrajmasia. La cuvantul rau se raspunde cu un cuvant rau. Si raul avanseaza irezistibil. Un cuvant rau seamana cu un chibrit, care poate sa creeze un incendiu devastator.
Intelepciunea ascetilor pustiei ne invata :
A zis Avva Pimen: <<rautatea nu neutralizeaza deloc rautatea, ci daca cineva iti face rau, tu fa-i bine, ca sa faci sa dispara rautatea prin lucrari bune>>.

[din cartea <<Responsabili pentru toate>>, de Arhimandritul Nectarie Antonopoulos, editura Egumenita]
__________________
Bucura-te, Sfinte Ioane, alesule marturisitor al lui Hristos !
Reply With Quote
  #92  
Vechi 07.11.2011, 18:00:02
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Astazi am aflat ca prima biserica inchinata Sfantului Arhanghel Mihail a fost construita in secolul al IV-lea, de catre Sfantul Imparat Constantin cel Mare.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 10.11.2011, 22:46:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Fratilor, sa va spun ce imi vazura astazi ochii si ce imi auzira urechile, ca nu in fiecare zi imi e dat asa ceva.
Azi am asistat la un colocviu international, cu foarte multe personalitati straine celebre in domeniu. Una dintre acestea, un profesor venerabil din America, a ajuns mai tarzior, cand deja se ocupasera toate scaunele (deh, auditoriul ocupase toate scaunele, iar vorbitorii nu mai aveau unde sta). Cu foarte multa nonsalanta, dupa ce s-a asigurat ca nu mai e nici un loc liber, s-a asezat pe jos, in rand cu scaunele. Un tanar de pe scaunul alaturat s-a ridicat, dorind sa ii cedeze locul. Domnul nu a vrut, preferand sa ramana pe jos. Tanarul nu a mai stat pe scaun, ci s-a asezat si el jos, langa profesor. Si au stat ceva vreme pe jos, pana cand au plecat unii din sala. Cred ca tanarul era roman.

La masa, respectivul a intarziat din nou putintel, cat sa nu mai prinda un loc la masa, ocupate toate, fireste, de studentii romani mai nemancati. S-a asezat la masa mea si a unor colege, dupa ce ne-a intrebat foarte politicos daca e liber si daca poate sta acolo. Eu eram foarte emotionata ca un profesor de asemenea valoare sta cu noi la masa si i-am spus ca sunt incantata sa il cunosc. Atat i-a trebuit! Omul acela atat de respectabi si celebru, cu plete albe, ca Mos Craciun, s-a prezentat atat de simplu si politicos, doar cu numele de botez, de parca ne-am fi cunoscut de cand lumea, a dat mana cu toti mesenii, a facut conversatie, a povestit numai lucruri simple, de la crescutul aligatorilor in curte la el in provincie, la dorinta sa de a vedea muntii pana la faptul ca nepotica lui a terminat o facultate si nu are serviciu.

Nu stiu cand oamenii importanti de la noi isi vor insusi un asemenea comportament, fara superioritate, fara urma de orgoliu, fara mofturi si ifose... si fara a le pune pile unora si altora. Auzi, domnule, sa fii savant recunoscut in lume, de care sa se fi auzit chiar si in Romania si sa nu ii pui pile nepoatei absolvente sa isi gaseasca si ea pe undeva de lucru!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 10.11.2011, 22:53:43
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Fratilor, sa va spun ce imi vazura astazi ochii si ce imi auzira urechile, ca nu in fiecare zi imi e dat asa ceva.
Azi am asistat la un colocviu international, cu foarte multe personalitati straine celebre in domeniu. Una dintre acestea, un profesor venerabil din America, a ajuns mai tarzior, cand deja se ocupasera toate scaunele (deh, auditoriul ocupase toate scaunele, iar vorbitorii nu mai aveau unde sta). Cu foarte multa nonsalanta, dupa ce s-a asigurat ca nu mai e nici un loc liber, s-a asezat pe jos, in rand cu scaunele. Un tanar de pe scaunul alaturat s-a ridicat, dorind sa ii cedeze locul. Domnul nu a vrut, preferand sa ramana pe jos. Tanarul nu a mai stat pe scaun, ci s-a asezat si el jos, langa profesor. Si au stat ceva vreme pe jos, pana cand au plecat unii din sala. Cred ca tanarul era roman.

La masa, respectivul a intarziat din nou putintel, cat sa nu mai prinda un loc la masa, ocupate toate, fireste, de studentii romani mai nemancati. S-a asezat la masa mea si a unor colege, dupa ce ne-a intrebat foarte politicos daca e liber si daca poate sta acolo. Eu eram foarte emotionata ca un profesor de asemenea valoare sta cu noi la masa si i-am spus ca sunt incantata sa il cunosc. Atat i-a trebuit! Omul acela atat de respectabi si celebru, cu plete albe, ca Mos Craciun, s-a prezentat atat de simplu si politicos, doar cu numele de botez, de parca ne-am fi cunoscut de cand lumea, a dat mana cu toti mesenii, a facut conversatie, a povestit numai lucruri simple, de la crescutul aligatorilor in curte la el in provincie, la dorinta sa de a vedea muntii pana la faptul ca nepotica lui a terminat o facultate si nu are serviciu.

Nu stiu cand oamenii importanti de la noi isi vor insusi un asemenea comportament, fara superioritate, fara urma de orgoliu, fara mofturi si ifose... si fara a le pune pile unora si altora. Auzi, domnule, sa fii savant recunoscut in lume, de care sa se fi auzit chiar si in Romania si sa nu ii pui pile nepoatei absolvente sa isi gaseasca si ea pe undeva de lucru!
de asta merg atat de bine tarile evoluate si Romanica noastra e construita pe nepotism, pile si coruptie, alaturi de spaga....
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #95  
Vechi 11.11.2011, 00:23:56
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

astazi mi-am reamintit ca atunci cand incepi sa fii mandru de tine la un anumit lucru,Dumnezeu iti mai da una sa-ti revii.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 11.11.2011, 03:15:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Fratilor, sa va spun ce imi vazura astazi ochii si ce imi auzira urechile, ca nu in fiecare zi imi e dat asa ceva.
Azi am asistat la un colocviu international, cu foarte multe personalitati straine celebre in domeniu. Una dintre acestea, un profesor venerabil din America, a ajuns mai tarzior, cand deja se ocupasera toate scaunele (deh, auditoriul ocupase toate scaunele, iar vorbitorii nu mai aveau unde sta). Cu foarte multa nonsalanta, dupa ce s-a asigurat ca nu mai e nici un loc liber, s-a asezat pe jos, in rand cu scaunele. Un tanar de pe scaunul alaturat s-a ridicat, dorind sa ii cedeze locul. Domnul nu a vrut, preferand sa ramana pe jos. Tanarul nu a mai stat pe scaun, ci s-a asezat si el jos, langa profesor. Si au stat ceva vreme pe jos, pana cand au plecat unii din sala. Cred ca tanarul era roman.

La masa, respectivul a intarziat din nou putintel, cat sa nu mai prinda un loc la masa, ocupate toate, fireste, de studentii romani mai nemancati. S-a asezat la masa mea si a unor colege, dupa ce ne-a intrebat foarte politicos daca e liber si daca poate sta acolo. Eu eram foarte emotionata ca un profesor de asemenea valoare sta cu noi la masa si i-am spus ca sunt incantata sa il cunosc. Atat i-a trebuit! Omul acela atat de respectabi si celebru, cu plete albe, ca Mos Craciun, s-a prezentat atat de simplu si politicos, doar cu numele de botez, de parca ne-am fi cunoscut de cand lumea, a dat mana cu toti mesenii, a facut conversatie, a povestit numai lucruri simple, de la crescutul aligatorilor in curte la el in provincie, la dorinta sa de a vedea muntii pana la faptul ca nepotica lui a terminat o facultate si nu are serviciu.

Nu stiu cand oamenii importanti de la noi isi vor insusi un asemenea comportament, fara superioritate, fara urma de orgoliu, fara mofturi si ifose... si fara a le pune pile unora si altora. Auzi, domnule, sa fii savant recunoscut in lume, de care sa se fi auzit chiar si in Romania si sa nu ii pui pile nepoatei absolvente sa isi gaseasca si ea pe undeva de lucru!
Multumim ca ai impartit si cu noi,intr-adevar asa ceva mai rar!
Ce bucurie iti fac astfel de oameni numai cunoscandu-i pret de cateva minute!
Foarte frumos.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 11.11.2011, 15:21:57
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

"Ceea ce faci pentru tine moare odata cu tine. Ceea ce faci pentru ceilalti ramane pentru totdeauna".
Reply With Quote
  #98  
Vechi 11.11.2011, 16:38:32
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Fratilor, sa va spun ce imi vazura astazi ochii si ce imi auzira urechile, ca nu in fiecare zi imi e dat asa ceva.
Azi am asistat la un colocviu international, cu foarte multe personalitati straine celebre in domeniu. Una dintre acestea, un profesor venerabil din America, a ajuns mai tarzior, cand deja se ocupasera toate scaunele (deh, auditoriul ocupase toate scaunele, iar vorbitorii nu mai aveau unde sta). Cu foarte multa nonsalanta, dupa ce s-a asigurat ca nu mai e nici un loc liber, s-a asezat pe jos, in rand cu scaunele. Un tanar de pe scaunul alaturat s-a ridicat, dorind sa ii cedeze locul. Domnul nu a vrut, preferand sa ramana pe jos. Tanarul nu a mai stat pe scaun, ci s-a asezat si el jos, langa profesor. Si au stat ceva vreme pe jos, pana cand au plecat unii din sala. Cred ca tanarul era roman.

La masa, respectivul a intarziat din nou putintel, cat sa nu mai prinda un loc la masa, ocupate toate, fireste, de studentii romani mai nemancati. S-a asezat la masa mea si a unor colege, dupa ce ne-a intrebat foarte politicos daca e liber si daca poate sta acolo. Eu eram foarte emotionata ca un profesor de asemenea valoare sta cu noi la masa si i-am spus ca sunt incantata sa il cunosc. Atat i-a trebuit! Omul acela atat de respectabi si celebru, cu plete albe, ca Mos Craciun, s-a prezentat atat de simplu si politicos, doar cu numele de botez, de parca ne-am fi cunoscut de cand lumea, a dat mana cu toti mesenii, a facut conversatie, a povestit numai lucruri simple, de la crescutul aligatorilor in curte la el in provincie, la dorinta sa de a vedea muntii pana la faptul ca nepotica lui a terminat o facultate si nu are serviciu.

Nu stiu cand oamenii importanti de la noi isi vor insusi un asemenea comportament, fara superioritate, fara urma de orgoliu, fara mofturi si ifose... si fara a le pune pile unora si altora. Auzi, domnule, sa fii savant recunoscut in lume, de care sa se fi auzit chiar si in Romania si sa nu ii pui pile nepoatei absolvente sa isi gaseasca si ea pe undeva de lucru!
Eu am avut in facultate un profesor care desi era foarte bine pregatit si avea primite diverse distinctii de la mai multe universitati era de o modestie si bun simt extraordinare.:D
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”
Reply With Quote
  #99  
Vechi 12.11.2011, 11:54:18
Padureanca Maria's Avatar
Padureanca Maria Padureanca Maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2011
Mesaje: 25
Implicit In fiecare zi invatam cate ceva dar si uitam, uitam ce am invatat ieri.....

am citi cu placere si interes parerile tuturor , si mi-au placut, am invatat cate ceva de la fiecare, multe erau si invatamintele mele trecute...
Anul acesta am invatat:
- ca orice compromis e mai bun decat un razboi;
- un bine facut altuia iti bucura sufletul mult mai mult decat un bine facut tie insusi;
- daca poti indrepta un lucru fa-l grabnic, caci maine s-ar putea sa fie prea tarziu;
__________________
Cand esti trist - gandeste-te ca totul e trecator , viata buna sau rea curge....iar noi suntem calatori prin ea....
Reply With Quote
  #100  
Vechi 13.11.2011, 00:29:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
de asta merg atat de bine tarile evoluate si Romanica noastra e construita pe nepotism, pile si coruptie, alaturi de spaga....
Ehe, asa par lucrurile la prima vedere. Nu am zis tot insa. In timpul conferintei, ma plictiseam grozav. Am intrebat-o pe colega de langa mine daca nu are cumva o carte, orice, sa imi alung plictiseala. Asa am citit eu cea mai recenta carte a lui Dan Puric, Sa fii demn, care va fi lansata marti, si am inteles ca poporul roman este totusi superior, chiar daca ai nostri, trecand prin comunism si prin atatea lipsuri si-au cam pierdut valorile si reperele. Se vorbea preponderent despre martirii romani, despre cei care si-au dat viata in temnitele comuniste, pentru tara si credinta si despre o Romanie pe care nu o vedem pe strada sau la TV. Pana la urma, calitatile oamenilor din cartea lui sunt de redobandit la nivel national, verticalitatea, curajul, credinta, aspectele interioare... pentru doritori, mai ales pentru cei tineri:
http://www.5carti.ro/carte/fii-demn---i28952

Nu e vorba ca in Romanica noastra e saracie si coruptie la orice nivel, ci ca e saracie spirituala, nu mai e credinta, nu mai e intelegere, iar lipsurile interioare
se oglindesc si in aspectele exterioare. Deci sa culegem numai ce e bun si sa adaptam ce se poate!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
astazi, invatatura, lectie



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati zambit cuiva astazi? iosif Generalitati 101 11.09.2009 22:35:06
invatat Anna Generalitati 20 09.05.2009 20:58:38
Am invatat ca... Anunnaki Generalitati 2 21.03.2009 00:47:59
rugaciune pentru invatat Annamarria Rugaciuni 23 19.09.2008 00:41:24
Astazi sarbatoarea Sf. Cuv. Parascheva Tudor Stiri, actualitati, anunturi 3 01.11.2005 19:26:01