Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #561  
Vechi 01.08.2012, 15:54:04
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Scandal... iarăși sacandal... Saiturile și presa de scandal - singura sursă de alimentare/alimentație. O hrană mai sănătoasă nu există?
Coana mare - recte e.white - locuia in Australia cand a avut o "viziune": se facea ca "fratele" ei de suflet, Kellog, a furat din banii sectei obtinuti din vanzarea de cereale integrale pentru a-i investi intr-o alta afacere secto-sambetista: un fel de constructie ce aducea a tu(r)n imobiliar.
Ce mai zeama de limba i-a facut coana mare lui Kellog, mama-mama!

Si, cand colo, Kellog nu a facut nimic cu banii aceia, era nevinovat asemeni Albei-ca-Zapada: coana mare s-a inselat din nou!

Dupa acest scandal, Kellog a parasit secta.
Reply With Quote
  #562  
Vechi 01.08.2012, 15:59:32
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

De fapt, eu nu consider ca este grav ca un cult religios sa-si implineasca finantele pentru a le folosi in scopuri caritabile sau cultice. Problema apare ce mijloace folosesti pentru asta.
Ori a apela la activitati comerciale in afara scopurilor religioase, nu-mi miroase prea bine: daca Kellog a initiat o afacere cu cereale pentru a rotunji banii sectei, e doar o chestiune de timp infiintarea de firme de comert cooperatisto-sambetiste, cu domenii de activitate extrem de diverse.
Reply With Quote
  #563  
Vechi 01.08.2012, 16:14:46
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Coana mare - recte e.white - locuia in Australia cand a avut o "viziune": se facea ca "fratele" ei de suflet, Kellog, a furat din banii sectei obtinuti din vanzarea de cereale integrale pentru a-i investi intr-o alta afacere secto-sambetista: un fel de constructie ce aducea a tu(r)n imobiliar.
Ce mai zeama de limba i-a facut coana mare lui Kellog, mama-mama!

Si, cand colo, Kellog nu a facut nimic cu banii aceia, era nevinovat asemeni Albei-ca-Zapada: coana mare s-a inselat din nou!

Dupa acest scandal, Kellog a parasit secta.
Intrăm iar în zona crepusculară... deci cine a avut dreptate? "coana mare", ori Kellogg?
Reply With Quote
  #564  
Vechi 01.08.2012, 16:15:42
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
De fapt, eu nu consider ca este grav ca un cult religios sa-si implineasca finantele pentru a le folosi in scopuri caritabile sau cultice. Problema apare ce mijloace folosesti pentru asta.
De exemplu, flosind mijloacele concurenței neloaiale, ori mai rău: instituind monopol. Nu-i așa domnul Illuminatu?


Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Ori a apela la activitati comerciale in afara scopurilor religioase, nu-mi miroase prea bine: daca Kellog a initiat o afacere cu cereale pentru a rotunji banii sectei, e doar o chestiune de timp infiintarea de firme de comert cooperatisto-sambetiste, cu domenii de activitate extrem de diverse.
Ei bine, a trecut mai mult de un secol și acest lucru nu s-a întâmplat, ba a apărut o prevedere ca banii Bisericii să nu fie folosiți în acest scop, ori pentru activități la Bursă.
Reply With Quote
  #565  
Vechi 01.08.2012, 16:38:06
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Acest prim megalo-proiect este chiar al Neamului, căci la el contribuie toți cetățenii: ortodocși, catolici, protestanți și neoprotestanți prin consistentele donații (ah, iarăși aceste donații) din partea Statului la al cărui buget contribuie.
Si care ar fi problema ta ? Traiesti intr-o tara majoritar crestin -ortodoxa (adica peste 85% din populatie).
Si mai afla ca , banii dati de guvern acopera doar o parte mica din costurile zidirii Catedralei.
De aceea , Patriarhia Romana a facut imprumut la banci si ii roaga pe enoriasi sa ajute la construire.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Cam ciudățică această alăturare biserici-sectante, hotărâți-vă; ori sunt biserici, ori sunt secte! În plus, martorii lui Iehova nu sunt biserică ci asociație, așa cum se și autodenumesc.
Ei (ereticii) le auto-numesc "biserici".
Reply With Quote
  #566  
Vechi 01.08.2012, 16:53:14
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Si care ar fi problema ta ? Traiesti intr-o tara majoritar crestin -ortodoxa (adica peste 85% din populatie).
Si mai afla ca , banii dati de guvern acopera doar o parte mica din costurile zidirii Catedralei.
De aceea , Patriarhia Romana a facut imprumut la banci si ii roaga pe enoriasi sa ajute la construire.
Nu domnule, nu e problema "mea", ci problema întregului popor (ortodocși, protestanți, ori atei) ai căror bani sunt folosiți pentru acest proiect faraonic. Chiar voci [botezat] ortodoxe s-au ridicat împotriva unei asemenea catedrale lipsite de gust (chiar din perspectiva ortodoxă a modestelor bisericuțe de lemn) numind-o Catedrala Mântuirii Neamului Prost.
Dumneata ai fi de acord ca banii tăi să fie folosiți pentru construirea Adunării Mântuirii Neamului și pentru salariul pastorilor? Bineînțeles nu acoperind "doar o mică parte din costuri" (modesta sumă de milioane de RON), ci resectând proporțiile unei minorități neoprotestante?

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Ei (ereticii) le auto-numesc "biserici".
Am înțeles, deci te auto-consideri eretic, numind-o astfel...
Reply With Quote
  #567  
Vechi 01.08.2012, 16:55:34
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
De exemplu, flosind mijloacele concurenței neloaiale, ori mai rău: instituind monopol. Nu-i așa domnul Illuminatu?
Ahaaa...deci va deranjeaza faptul ca Romania e 85 % ortodoxa, si asta va trezeste spiritul de concurenta, asa aflam si noi ce va motiveaza de fapt :))
Reply With Quote
  #568  
Vechi 01.08.2012, 16:59:30
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ahaaa...deci va deranjeaza faptul ca Romania e 85 % ortodoxa, si asta va trezeste spiritul de concurenta, asa aflam si noi ce va motiveaza de fapt :))
Nici pe departe nu mă refeream la asta. Îți dau un exemplu pentru a înțelege mai bine: producția de lumânări cultice.
Reply With Quote
  #569  
Vechi 01.08.2012, 17:45:57
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu domnule, nu e problema "mea", ci problema întregului popor (ortodocși, protestanți, ori atei) ai căror bani sunt folosiți pentru acest proiect faraonic. Chiar voci [botezat] ortodoxe s-au ridicat împotriva unei asemenea catedrale lipsite de gust (chiar din perspectiva ortodoxă a modestelor bisericuțe de lemn) numind-o Catedrala Mântuirii Neamului Prost.


Am inteles.... acesti 3% sau 2% sunt mult mai importanti decat 85%.: Ce aberatie !!

Acest proiect a existat inca de pe vremea primului razboi mondiale. Iar acele "voci" (gen remus cernea) prefer sa nu comentez...
Iar , cat timp dumneata esti un adventist (adica nu ai nici o legatura cu B.O) te rog sa nu te amesteci in problemele de arhitectura din cadrul Bisericilor Ortodoxe...
Iar eu zic , sa lasam balta pentru ca discutiile legate de Catedrala Mantuirii Neamului sunt inetrminabile ca si discutiile cu ceausescu.

Scopurile zidirii Catedralei se afla aici : http://www.basilica.ro/ro/catedrala-...eiab_9687.html , studiaza-le si mai gandeste inainte de a vorbi.
Iar toata "revolta" ta impotriva acestei Catedrale este inca o dovada ca ereziile adventiste fac propaganda ateismului. (ca sa nu mai spun de acelasi caracter antihristic pe care il impartasesc).
Reply With Quote
  #570  
Vechi 01.08.2012, 17:58:31
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Oricum , crezi ce vrei , fa ce vrei... dar eu , sincer , am obosit sa vorbesc cu peretii. Orice as zice tie nu iti convine (exemplu bun: v-am dat activitatile ale BOR si ati schimbat repede subiectul cu Catedrala) ... le tii parte ateilor (si ai aceleasi convingeri "economice"). mai pe scurt sunteti anti-ortodox... ma intreb ce cautati pe acest forum.
M-am lamurit cu tot adventismul asta si mi-e sila ... poate si din cauza ca nu am ignorat sectantii (adica subiectul acestui thread).

Last edited by bluester; 01.08.2012 at 18:01:42.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32