Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 28.08.2012, 14:12:41
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Faptul ca a afirmat ca pentru unii este idol nu pune sub semnul intrebarii valoarea parintelui Arsenie Boca ci atitudinea unora care se raporteaza poate nu tocmai potrivit la persoana dumnealui, ca si la topicul de fatza, de altfel.
Asertiunea ta este pertinenta AlinB. Subscriu.
Cine doreste sa traiasca asemnea (dupa modelul) Pr. Arsenie Boca consider ca nu pica in idolatrie, dimpotriva... paseste pe "calea cea stramta" a conlucrarii cu harul lui Dumnezeu, spre hristificare, sfintenie.

In acest sens sunt de parere ca idolatira este a aceluia care zice din gura doar si nu face nimic, nu isi lipeste inima de modelul Sfintilor Parinti si de inrumarile acestora intru Hristos Iisus.

Cinstirea Sfintilor Parinti care este in concordanta urmarea invataturii si a modului lor de viata nu este idolatrie... sa nu uitam spre exemplu de Sfantul Simeon Noul Teolog si parintele sau duhovnicesc... pe care il cinstea foarte mult (aproape de preacistire). A gresit cumva Sfantul Simeon Noul Teolog? Evident ca nu.

Personal sunt impresionat de Sfantul Isaac Sirul, Sfantul Simeon Noul Teolog, Sfantul Serafim de Sarov, Sfantul Luca al Crimeei...

Ortodoxia face diferenta intre: adoratie, preacinsitire si cinstire.

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
  #62  
Vechi 28.08.2012, 14:12:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Discutati pe "privat" "iubirea vostra" (care sper sa fie agape si nu ezoterica sau de alta natura...)
Rautate inutila.
  #63  
Vechi 28.08.2012, 15:33:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mirela,

Ce i-a deranjat pe Ovidiu si probabil si pe Eugen, este modul in care ai deschis acest topic, adica:

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Ca sa nu fac off topic si sa aglomerez subiectul despre ratacirile pr. Arsenie Boca, scriu aici un contra-exemplu, chiar doua.

Adrianna, nu stiu cine erau respectivii si ce s-a mai ales de ei... e trist intr-adevar ca un asemenea caz a existat si mai este si indreptatit de catre unii, cu inclinatii spre fanatism.
Facand referire probabil la postarea asta:

Citat:
Asta e cazul de care vorbeam :

"Un tanar viitor preot vine la parintele Arsenie Boca si-l intreaba cum si unde sa-si gaseasca o consoarta. Nu gasise el pana atunci.
Si era acolo, in multime, in curtea Manastirii Brancoveanu, o tanara curatica, purtand o basma albastra. Si parintele Arsenie Boca a zis:
- Ia-o pe aceasta!
Parintele Arsenie Boca n-o cunostea nici el. O vedea pentru prima data! Dar i-a spus tanarului teolog:
- Uite, asta este femeia ta. Ia-o!
S-au insurat. A urmat o casnicie chinuita, fara intelegere si fara bucurii. Dar au dus-o pana la urma. Stiti, sunt multe familii care se chinuie si o duc asa... taras-grapis."

Decebal, nici un duhovnic nu e infailibil. Dar a te indemna asa aiurea in tramvai, cand tu iti pui mare nadejde in sfatul lui - si esti dispus sa-l urmezi orbeste, ca deh, e duhovnic maaare - este regretabil.

P.S. : Apropos de casatorie, imi vine in minte sfatul unui coleg de forum, N.Priceputu parca :) care zicea ca nu este indicat sa te casatoresti fara ca mai intai sa te indragostesti de persoana respectiva. Bun sfat!

Daca ai fi deschis topicul altfel, n-ar fi fost atatea discutii "offtopic" de care te plangi si care sunt de fapt "ontopic" pentru ca asa ai gasit de cuviinta sa-l deschizi.

Deci, pana la urma, care e sursa acelei povesti legate de par.Arsenie Boca, mai exact?

Last edited by AlinB; 28.08.2012 at 16:23:58.
  #64  
Vechi 28.08.2012, 16:16:16
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci, pana la urma, care e sursa acelei povesti legate de par.Arsenie Boca, mai exact?
Sursa poveștii Formula AS: http://www.formula-as.ro/2010/935/as...oi-12875-print

Dar nu cred că este relevantă sursa, cât atitudinea fața de această poveste care până la urmă nu este o relatare clară în ceea ce privește deznodământul ei. Și chiar dacă ar fi fost o greșeală din partea părintelui nu avem noi dreptul de a-l judeca în acest mod specific inițiatorului acestui topic.

Ioan Cezar a punctat foarte bine această idee aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...2&postcount=39.
Aș sintetiza în câteva idei mesajul lui Cezar:
"Am eu discernamantul duhovnicesc pentru a aborda discernamantul duhovnicesc al Parintelui Arsenie?
Cred ca e folositor pentru noi, crestinii, sa ne tinem la tacere cand suntem ispititi sa evaluam discernamantul duhovnicesc al unui preot. (Asta doar daca nu suntem duhovnicul sau superiorul ierarhic al parintelui respectiv, caz in care e slujirea noastra sa o facem.)
......
va marturisesc, totusi, ca topicul mi se pare nepotrivit, din motivul precizat mai sus: nu avem noi insine, cred eu, discernamantul duhovnicesc pentru a cuprinde discernamantul duhovnicesc al parintilor."

Last edited by ovidiu b.; 28.08.2012 at 16:31:09.
  #65  
Vechi 28.08.2012, 16:30:30
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru a fi înțeleasă mai bine poziția noastră, a celor care nu suntem de acord cu subiectul topicului, am să postez atitudinea mirelei t. față de părintele Arsenie Boca. Ea inițiind topicul tocmai pe suportul acestei "rătăciri", dând două contraexemple.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=321 - duhovnic mare si un clarvazator care l-a lasat pe tanar sa se "friga".

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=388 - Care clarviziune?! Zero barat in cazul respectiv, ba chiar ignoranta si bataie de joc.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=390 - astia care il ridicati in slavi pe Arsenie Boca pentru asemenea 'indicatii pretioase'!!

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=414

Sper să fie destul de clară nemulțumirea mea și a altor useri.
  #66  
Vechi 28.08.2012, 17:09:30
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Sper ca nu se supara Mirela, daca tot se vorbeste despre Parintele Arsenie Boca si nu era chiar subiectul topicului.
Ovidiu spunea ca e cel mai mare sfant al romanilor, dar sa nu exageram, nici nu a fost canonizat. Avem mari sfinti, unii cu sfinte moaste. Ne inchinam la un sfant cand este si canonizat. Eu am spus ca am unele intrebari, pentru canonizare in primul rand se verifica dreapta credinta. Numai pentru faptul ca ar crea o confuzie in privinta asemanarilor cu catolicilor ar fi deja o problema. Din cate stiu niciun sfant nu a spus ca si catolici sunt la fel si ca ne putem inchina la sfinti catolici.
  #67  
Vechi 28.08.2012, 17:16:26
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
atitudinea mirelei t. față de ...
evident ca in primul rand fata de clarviziune si ortodoxie, si apoi fara de Pr. Arsenie Boca. (Putea fi vorba de oricare alt Pr "imbunatatit" duhovniceste, al lui Hristos Iisus sau vreun Sfant Parinte).

Din nefericire dansa (Mirela.t) face confuzie grava intre ezoterism (clarviziune) si harismele duhovnicesti specifice ortodoxiei (discernamantul duhovnicesc, darul "intainte vederii" etc.)

Nu conteaza ca este vorba de Pr. Arsenie Boca ci orice incercare de asociere a Sfintilor Parinti sau a Preotilor cu ezotersimul (clarviziune etc) este o intentie demonica.

CLARVIZIUNEA ESTE STRAINA DE ORODOXIE! Clarviziunea este lucrare draceasca! Sunt destui inselatori care pot (cu ajutorul demonilor sau cu propria lor intuitie) sa "indice" prin conjunctuira (cum spune Sfantul Ioan Damaschin in Dogmatica) anumite evenimente cu un procent foarte ridicat de probabilitate a realizarii in viitor. (Spre exemplu daca un om este cuprins de desfranare si dracu' il ajuta sa se intalneasca in viitorul mai apropiat sau mai indepartat cu o femeie cuprinsa de desfranare... evident ca "sansele" sa se lucreze o desfrnare intre cei doi sunt fooooarte ridicate. Si uite asa creste "prestigiul" sarlatanilor si al dracoveniilor... pe seama patimilor si pacatelor oamenilor nespovediti, nepocaiti, nesmeriti. Caci daca macar unul dintre cei doi protagonisti ai acestui scenariu s-ar pocai... atunci dracoveniile cu pretentii ridicole de a "vedea viitorul" ar fi date de rusine cu ajutorul harului lui Dumnezeu...)
Sfantul Ioan Damaschin afirma inechivoc in Dogmatica: dracii nu cunosc viitorul ci il ghicesc prin conjunctura. Doar Dumnezeu stie viitorul si prin harul Sau il face cunoscut ingerilor buni si oamenilor care doresc hristificarea.

"Între aceste preocupări ale oamenilor din zilele noastre, de care se face mult caz mai ales prin mass-media, se pot aminti: ocultismul cu diverse forme de vrăjitorie, necromanție etc, clarviziunea orientată fie spre citirea și privirea unor realități de dincolo de barierele materiale firești, fie spre cunoașterea viitorului, astrologia, practica yoga etc.
Dacă aceste preocupări s-ar manifesta numai în spațiul extra-creștin, ar fi, desigur, tot negative, dar nu atât de periculoase. În măsura în care, însă, tind să îmbrace și o „haină” creștină sau să fie „creștinate” într-un anumit fel de către cei ce le practică sau de creștinii care nu intuiesc sorgintea și susținerea lor demonică, situația devine foarte gravă, iar avertismentul Sfântului Pavel devine mai actual ca oricând: „deosebiți duhurile, că nu toate sunt de la Dumnezeu”. "
sursa:
Cuvânt pentru cei preocupați de ocultism, magie, clarviziuni
"Deosebiți duhurile, că nu toate sunt de la Dumnezeu”

Pr. Vasile SORESCU
http://www.laurentiudumitru.ro/Deosebiti-duhurile.php

Au aparut diverse dracovenii care se folosesc de numle Pr. Arsenie Boca elucubrand... pe teme spirituale si nu numai.
Oare cine mana (indeamna) la minciuna?
Convorbiri astrale cu Sfantul Arsenie Boca - Florica Lecu
http://www.cartespirituala.ro/produc...6c1b0635d31c69
http://www.libris.ro/carte-ortodoxa/...--p369288.html
"Prietenul îmi oferise fotografii pentru a le da altor persoane. După două săptămâni Arsenie mi-a spus: "Să mai dai și altora fotografia! Vei vorbi lumii despre mine"
I-am răspuns: "Cu drag, Arsenie. Și despre sfântul Ciprian am vorbit."
Cu referire la faptul că, în timpul când scriam la prima carte, sfântul Ciprian mi-a spus: "În urma cărții tale vor veni credincioși la mine"
Atunci nu am văzut legătura, dar după aceea am întâlnit persoane care mi-au spus că din cartea mea au aflat de sfântul Cirpian sau/și de biserica Zlătari din București unde îi sunt moaștele și au participat la slujbele de acolo.
Arsenie a continuat: "Cu mine vei face mai mult și vei întâmpina și greutăți" Simțeam cum crește iubirea mea pentru sfântul Arsenie Boca. Mi-am dus mâna pe umăr, nu mă deranja ceva, am dus-o din cauza emoției. Arsenie m-a atenționat: "Lasă-ți trupul, privește sufletul! Este frumos asemenea unei crengi cu flori de măr"
Informațiile veneau în continuare..."

Despre dracoveniile ezoteriste puteti citi pe aici:
http://vicctoriaionepsihologulmeu.bl...4_archive.html

Cat despre interesul "spiritual" al autoarei si (im)pertinenta afirmatiilor dumneaei in legatura cu Pr. Arsenie Boca...
Cunoscand energiile - Florica Lecu
http://www.cartespirituala.ro/produc...oducts_id=2400
"Cunoscând energiile
Am ales situații care să cuprindă:
- depistarea câmpului energetic universal, a câmpului energetic uman, a centrilor energetici și corzilor energetice, menținerea lor în echilibru
- folosirea energiilor pentru împământare, protecție, curățare-purificare
- relaxarea, meditația, comunicările cu entitățile din planul fizic și din alte planuri de existență, cu plantele și animalele
- aspecte începând din viețile anterioare, înainte ca spiritul să pătrundă în viitoarea ființă pământeană, nașterea ei
- călătoriile spiritului și plecarea acestuia din corpul fizic, încheind încă un ciclu de viață pământeană, până în momentul în care, ajuns la maturitate spirituală, se reîntoarce în locul din care a plecat pentru prima dată în lumea fizică
Dacă ai sau nu capacități extrasenzoriale dezvoltate, dacă ai sau nu cunoștințe teoretice în domeniu, îmi doresc ca textul acestei cărți să te ajute."

Despre darul inainte vederii specific ortodoxiei:
Darul inainte-vederii lui GHERON IOSIF (†15 august 1959), unul dintre ultimii mari sfinti athoniti: “Tot ce facea, facea cu instiintare de la Dumnezeu”
http://www.libris.ro/carte-ortodoxa/...--p363185.html

Asadar sa luam aminte! Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 28.08.2012 at 17:22:51.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pilde si istorioare cu folos duhovnicesc ionel Stiri, actualitati, anunturi 7 14.05.2014 08:26:38
Casnicia - razboiul duhovnicesc al mirenilor? N.Priceputu Nunta 381 07.09.2013 21:42:29
Program duhovnicesc iosif Generalitati 19 23.10.2012 01:52:02
Relatia fiu - parinte duhovnicesc dan73 Preotul 38 28.01.2012 20:37:44
Ce cadouri cu folos duhovnicesc ati facut? cred_cu_adevarat Generalitati 8 08.05.2011 22:04:37