Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1171  
Vechi 08.02.2016, 21:13:48
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

"Eu am fost crescut fără Dumnezeu. N-am spus niciodată “Înger, îngerașul meu”, îngenuncheat împreună cu mama lângă pat, n-am fost la biserică,n-am cântat colinde creștine. La mine n-a venit niciodată Moș Crăciun. Din primii ani de viață am auzit că Dumnezeu nu există, că sfinții, îngerii, și Iisus însuși sunt născociri băbești, că preoții sunt niște trântori. Există poate în sufletul sau în trupul nostru un organ deschis pentru a-l primi pe Dumnezeu în noi, din fragedă pruncie, “odată cu laptele supt de la mama”, cum se zice. Dacă trec anii și nimeni nu stropește sămânța aceasta cât un bob de muștar, ea se va chirci și va muri. Așa cum copiii crescuți de lupi nu vor mai vorbi niciodată, cel crescut fără rugăciune și fără sentiment religios nu va mai fi niciodată un credincios adevărat. Mă simt și eu un copil-lup al lui Dumnezeu.

Nu poți asedia cetatea lui Dumnezeu. Ca să fii în ea, trebuie să te fi născut în ea. Pot mișca propria mea mână, pentru că ea face parte din corpul meu. Nu știu cum să fac să o mișc, dar știu că ea ascultă și se mișcă. Nu vei putea clinti astfel, prin pură voință, nici un cocoloș de hârtie, pentru ca el nu este în tine. Asta înseamnă, poate, credința. O astfel de credință trebuie să ai ca să muți munții din loc: ei trebuie sa fie în corpul tău, legați de voința ta. Fără să fii în Dumnezeu și Dumnezeu în tine nu poate exista credință adevarată.

Baiețelul meu își spune rugăciunea seara, cu mama lui. El nu va fi orfan, nici copil-lup. Slavă Domnului, el s-a născut în cetate și va crește odată cu ea. În ochii lui frumoși nu există vreo îndoială. El a moștenit lumea pe care tatăl lui o tot căuta unde nu poate fi. În el, organul dumnezeirii e la fel de prosper și activ ca toate celelalte organe ale trupușorului său. Dacă va vrea Dumnezeu, băiatul meu are toate șansele să ajungă un om întreg."
(Mircea Cărtărescu)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #1172  
Vechi 08.02.2016, 21:44:37
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.216
Implicit

E uimitor să ai așa mult de învățat despre credință de la un asemenea „copil-lup”. Cu adevărat „cuvânt de folos”.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 08.02.2016 at 21:46:58.
Reply With Quote
  #1173  
Vechi 29.08.2016, 03:10:59
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

* Cel sănătos duhovniceste nu acceptă gânduri viclene împotriva fratilor săi, ci le schimbă în bune. Peste tot vede planul lui Dumnezeu pentru mântuirea sa. [...] Omul sănătos nu vede deloc în jurul lui oameni răi. Toti sunt buni, toti sunt sfinti. Acest fapt desigur poate să îl facă în ochii celorlalti prost si naiv, dar el are slava lui Dumnezeu. Si dacă din întâmplare ceilalti îsi ies din fire, chiar si atunci îi justifică. De aceea un aghiotant se exprima că trebuie să fim o fabrică de gânduri bune. Incontinuu să transformăm gândurile. Să îndreptătim pe toti oamenii. Este semnificativ că suntem bolnavi, de aceea suntem înclinati spre faptul de a judeca si de a condamna. [...] Cei mai multi suferim de lipsa acestei sănătăti duhovnicesti. De aceea toate si toti ne gresesc. [ Mitropolitul Hierotheos Vlachos, n. 1945 ]

* Să nu judecăm pe nimeni, nici pe cei răi si stricati, să nu-i criticăm, ci să-i vedem curati si drepti, asa cum ar trebui să fie. [...] De multe ori, fără ca noi să stim, în acesti oameni aparent stricati în ochii lumii se ascund [...] viitorii sfinti. ( Sfântul Macarie Egipteanul )

* Dacă, de exemplu, bănuim pe un om de ceva, vicleanul este capabil de orice pentru a ne da dovezi împotriva omului respectiv. De multe ori există atât de multe indicii, încât nu încape nici o îndoială că cel bănuit este vinovat. Toate acestea sunt lucrări ale diavolului, desi omul respectiv este cu totul nevinovat. ( Părintele Porfirie din Grecia, 1906-1991 )

* Firea lucrurilor se măsoară după dispozitia lăuntrică a sufletului, adică asa cum este fiecare, asa îl judecă si pe celălalt ( Cuviosul Nichita Stithatul )

(extrase din cartea "Cuvinte de folos duhovnicesc pentru omul contemporan", Editura Agapis 2010)
Reply With Quote
  #1174  
Vechi 30.08.2016, 22:21:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Harul unirii cu Dumnezeu nu este rezervat numai celor care vorbesc cu El zi si noapte in manastiri, ci trebuie cultivat si de cei care traiesc in lume, casatoriti sau nu, fiecare cu grijile sale specifice. Dorinta de a te ruga, de a te uni cu Dumnezeu este in sine semnul ca Dumnezeu lucreaza in inima credinciosului, insa adeseori ne simtim, cand este vorba de rugaciune, prea obositi, prea dezorientati, prea covarsiti de grijile cotidiene".(Sfantul Serafim de Sarov )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1175  
Vechi 02.11.2016, 15:06:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Parintele Ioan Danci :
Caută împăcarea și pace că acestea izgonesc din suflet și inimă ura și invidia, înlocuindu-le cu dragostea și iubirea. Să fim înțelepți și smeriți, să nu dăm curs la ceartă și mânie. Să iertăm toate pentru Dumnezeu ca și Dumnezeu să ne ierte toate ale noastre. Dacă vezi că celălalt insistă în mânie și ceartă, atunci fi tu înțelept și stinge acest foc care întunecă mintea. Dacă te-ai mâniat și te-ai certat, atunci încearcă să îndrepți, să ierți și să-ți ceri iertare. Dumnezeu să ne dăruiască putere de a fi în pace cu toți, de a ierta și de a ne bucura!
O zi binecuvântată tuturor!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1176  
Vechi 06.11.2016, 05:25:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

A CAUTA SA PLACI OAMENILOR ESTE NIMICIREA VIRTUTII

A căuta să placi oamenilor este nimicirea virtuții. Omul care caută să placă celorlalți cultivă virtutea pentru laudă, și nu pentru virtutea în sine; nu pentru a se desăvârși, ci ca să placă lui Dumnezeu, ci ca să placă lumii. A căuta să placi oamenilor face ca nevoințele nevoitorilor să rămână nerodnice; întunecă ființa cumpătării, face postul nerodnic, lipsește rugăciunea de sfințenie, le răpește celor care se ostenesc cununa, nimicește sărăcia de bunăvoie, distruge fortificațiile liniștirii, risipește roadele milosteniei, surpă temeliile a toată virtutea, strică mintea și pervertește orice ideal înalt.

Sf. Nectarie
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1177  
Vechi 06.11.2016, 13:51:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

„Mult mă bucur când văd suflete care iau aminte și se nevoiesc în lumea care s-a umplut de diavoli” și că „nimeni nu poate vătăma sufletul omului, decât numai el însuși”.

„- Părinte, spune-ți-ne ceva.
- Ce să vă spun?
- Ce vă spune inima...
- Ceea ce îmi spune inima este să iau cuțitul, s-o tai, s-o împart lumii, și apoi să mor.”

Sfantul paisie Aghioritul
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1178  
Vechi 06.12.2016, 08:13:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

,, Crestinismul este o religie a bucuriei."
(Arhim Teofil Paraian)
BUNA DIMINEATA Mos NICOLAE :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1179  
Vechi 25.12.2016, 16:25:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

„Slavă întru cei de sus lui Dumnezeu
și pe pământ pace, între oameni bunăvoire!”
(Luca 2, 14)

Dumnezeu Cel veșnic viu se face Om muritor, pentru a dărui oamenilor muritori viața veșnică.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1180  
Vechi 17.03.2017, 23:49:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Decalogul postului"

• Nu ține ură, vrăjmășie sau invidie. Calcă-ți pe inimă, mergi și te împacă cu toată lumea, și mai ales cu cei cărora le-ai greșit. Iartă din toată inima ta, pentru ca și Dumnezeu să te ierte pe tine.
• Spovedește-te cât mai grabnic la preotul tău duhovnic și nu-l schimba. Mărturisește toate greșelile și patimile, gândurile și intențiile rele.
• Nu te certa, nu blestema, nu înjura. Cei care înjură se aseamănă celor care au scuipat fața Domnului nostru Iisus Hristos în timpul Pătimirii Sale.
• Roagă-te cu smerenie în fiecare zi, dimineața, seara și de câte ori poți. Roagă-te și pentru binele dușmanilor, împlinind astfel porunca Domnului, și El îți va da pace în suflet, bucurie și înțelegere duhovnicească.
• Fă milostenie după puterile tale, adică ai milă de alții, ca și Hristos să aibă milă de tine. Ajută orfanii, văduvele, săracii, familiile nevoiașe sau cu mai mulți copii, fără a-i judeca pentru lipsurile lor.
• Întoarce la credință pe cel căzut ori neștiutor, dăruindu-i un sfat bun, o carte de zidire sufletească, o candelă sau o icoană.
• Mergi și vizitează un bolnav, un suferind, un infirm sau un neputincios. Ușurează suferința și vei putea să auzi și tu, la Judecată, chemarea Mântuitorului de a moșteni Împărăția Cerurilor.
• Pomenește și fă milostenie pentru cei adormiți, după rânduielile Bisericii, în semn de iubire, recunoștință și neuitare față de ei.
• Ai grijă să nu te mândrești cu postul tău și cu nimic din ceea ce faci bun, ci în fiecare zi să spui: „ Slugă netrebnică sunt, pentru că am făcut numai ceea ce eram dator să fac ” (Luca 17, 10).
• Postiți pentru că ați păcătuit, postiți pentru a nu mai păcătui, postiți pentru a primi darurile Duhului Sfânt și a păstra ceea ce vi s-a dăruit!
Acesta să fie îndemnul: să postim cu folos! Fă din ziua împărtășirii tale cu Sfântul Trup și Sânge al Mântuitorului Hristos cea mai fericită sărbătoare a vieții tale, trăind bucuria Învierii .
(Părintele Nicolae Tănase )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CUVIOSUL IOSIF ISIHASTUL: Cuvinte de folos andrei_im Mari Duhovnici si predicile lor 18 19.10.2015 23:30:20
IEROMONAH SAVATIE BASTOVOI- Cuvinte de folos Laura19 Generalitati 12 08.04.2014 20:14:09
Cuvinte de folos aurel1211 Resurse ortodoxe on-line 15 27.07.2012 21:07:11
Cuvant de folos T E O L O G U L Generalitati 83 30.01.2011 18:22:03