Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.06.2011, 12:15:04
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Implicit

Ca si in orice lupta pentru ciolan ne aflam din nou in fata unei batalii pentru putere. PDL vrea sa castige si viitoarele alegeri, dandu-le in schimb celor de la UDMR o felie de tort. De fapt asa ne baga mortul in casa si va iesi ce poate fi mai rau pentru poporul roman: enclavizare, cu decaderea romanilor si din drepturile care le mai au in regiunile in care sunt minoritari. Costul actelor e nimica pe langa banii pe care-i vor face politicienii ulterior. Vremuri grele pentru noi... Sa faci aceste "miscari" fara consultarea prin referendum a oamenilor. O imparatie (tara) nu se poate dezbina fara ca ea sa slabeasca inainte dinlauntrul ei. Ma rog bunului Dumnezeu sa pazeasca tara noastra si ne pazeasca de razboiul cel dintre noi.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.06.2011, 15:05:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si totusi care e problema?

Ca ungurii vor controla o zona care oricum o controleaza si in prezent?

Si asta din cate am auzit, chiar si cu votul romanilor.
Ca daca prima roman = coruptie si incompetenta iar cel ungur exact opusul, cine se mai uita la nationalitate?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.06.2011, 15:29:48
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

O reorganizare administrativa este mai mult decat necesara. De ce sa nu reducem din atributiile guvernului? De ce sa nu dam mai multa putere comunitatilor locale? Acestea nu se pot intari si nu se pot dezvolta trainic in forma actuala cu 40 de judete. Prea multa birocratie. Descentralizare sa fie, insa cu cap si eficienta.

Ungurii vor enclava, vor Kosovo, iar reorganizarea propusa i-ar indeparta de acest ideal, de-aia sunt suparati. Ei nu vor sa fie comasati cu alte judete in regiunea Centru, ei vor segregare pe criterii etnice. Ba mai mult, unii extremisti sunt suparati pe "patria mama" (citat exact) ca nu ia atitudine.

Cat despre cei care vor vot, le propun sa citeasca constitutia. Scrie acolo ca teritoriul tarii este organizat in comune, orase si judete. Nu se specifica numarul, acesta fiind stabilit prin lege organica. Nu-i nevoie de referendum cand se adopta legi organice.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.

Last edited by horatiu.miron; 16.06.2011 at 15:35:57.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.06.2011, 15:41:53
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit As mai adauga ceva, cu permisiunea voastra

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu cred că e vreo influență, ci mai degrabă se urmăresc cel puțin două scopuri:
1. încă o perdea de fum, încă un subiect numai bun de ros și de întors pe toate părțile, chiar și, uite: pe un site creștin. Scopul? În mod evident, abaterea atenției de la cele cu adevărat importante pentru Țară și Popor.
2. arătarea pisicii UDMR-ului.

Scopuri ar mai fi. O să mai vedem. Părerea mea e că nu se va face nimic în acest sens, costurile sunt prea mari, atât pentru stat cât și pentru noi, plebea. Păi gândiți-vă cât v-ar costa înlocuirea tuturor actelor: de identitate, permis de conducere, actele mașinii, pisicii, bunicii, firmei etc-etc.

Dumnezeu să ne ajute!
Subscriu punctelor 1 si 2. Adaug urmatorul link: http://www.romanialibera.ro/actualit...cu-227638.html
Ma face sa rad formularea cu "la invitatia... bla bla" , ce invitatie fratilor? Credeti ca astia asteapta sa fie invitati? Ei vin cu ordinul gata formulat si-l pun pe masa!
Nu tot la Malta s-au mai pus la cale atatea?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.06.2011, 15:44:10
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
O reorganizare administrativa este mai mult decat necesara. De ce sa nu reducem din atributiile guvernului? De ce sa nu dam mai multa putere comunitatilor locale? Acestea nu se pot intari si nu se pot dezvolta trainic in forma actuala cu 40 de judete.
Chiar așa! De ce să nu reducem din atribuțiile guvernului? Da' cine pe cine împiedică să facă asta?
Cine pe cine împiedică să dea mai multă putere comunităților locale?

Nu prea înțeleg eu de ce crezi tu că s-ar reduce birocrația prin reducerea numărului de județe și te rog să-mi explici cu subiect și predicat mecanismul de reducere.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.06.2011, 15:48:27
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit O observatie

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Nu-i nevoie de referendum cand se adopta legi organice.
Modificarea legilor organice si ordinare nu, dar pentru cele constitutionale e necesar referendum. Iar modificaarea regiunilor tarii tine de constitutie.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.06.2011, 20:28:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Se pare ca la indemnul presedintelui Traian Basescu s-a luat decizia de reimpartire teritoriala a Romaniei. Astfel Romania(oare asa se va mai numi tara) va avea 8 judete, care isi vor primi numele dupa alegera consiliilor judetene din iulie anul viitor.

O miscare similara a facut si Gheorghiu Dej, la indemnul tovarasului Stalin.(Oare acum a carei influenta este?)
Se doreste creearea unui judet separat cu autonomie secuiasca, care sa fie legat prin autostrada direct la Ungaria Mare.
Oare incontro vor merge lucrurile?
De buna voie divizam Tara, fiind binecunoscut principiul "divide et impera!"
Voi ce parere aveti? vi se pare o decizie de bun sau rau augur? In ce directie credeti ca vor merge lucrurile?
Pe toate le-am rezolvat in tara asta , dar ne poticnim din cauza acestei "omisiuni " . De rezolvam si asta , miere si lapte va curge in Romania !
Attached Images
File Type: jpg 3cristiboss56images.jpg (9,7 KB, 4 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.06.2011, 22:13:13
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Modificarea legilor organice si ordinare nu, dar pentru cele constitutionale e necesar referendum. Iar modificaarea regiunilor tarii tine de constitutie.
Modificarea numarului de judete nu necesita modificarea constitutiei, pentru ca numarul de judete nu e prevazut in constitutie. Scrie doar ca tara e organizata in comune, orase si judete.

Daca s-ar fi dorit desfiintarea comunei sau a judetului ca forme de organizare, ori daca s-ar fi dorit inlocuirea lor cu alte forme de organizare, atunci da, ar fi fost necesara revizuirea constitutiei.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.06.2011, 22:31:02
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Chiar așa! De ce să nu reducem din atribuțiile guvernului? Da' cine pe cine împiedică să facă asta?
Cine pe cine împiedică să dea mai multă putere comunităților locale?

Nu prea înțeleg eu de ce crezi tu că s-ar reduce birocrația prin reducerea numărului de județe și te rog să-mi explici cu subiect și predicat mecanismul de reducere.
Piedica e chiar actuala forma de organizare. Care spune clar ca sunt 40 de judete si care mai spune ca guvernul isi exercita puterea in teritoriu prin prefecti. E nevoie, asadar, de 40 de prefecti, fiecare avand in grija o mica parte din teritoriul tarii.

Daca am trece la doar 8 judete, am avea doar 8 prefecti (plus unul pentru capitala, probabil). Din start am avea cu 80% mai putini prefecti si consilii judetene. Daca nici asta nu se numeste starpirea birocratiei...

Mai putine judete = mai putina birocratie. Daca nu intelegi ecuatia asta, e grav.

Sigur, detractorii s-ar gasi imediat sa sustina ca reducerea cu 80% a numarului consiliilor judetene se aseaza de-a curmezisul descentralizarii, insemnand ca exact opusul. Insa uita ca 40 de judete pentru un teritoriu ca al Romaniei este prea mult. Mult prea mult. Si ca toate cele 40 de judete sunt legate ombilical la un organism central, care decide pentru fiecare din niste camere confortabile de la Palatul Victoria (asta da centralizare).

In varianta cu 8 mega-judete, acestea ar fi, evident, mai mari. Resursele ar putea fi directionate mai bine, acolo unde e nevoie. S-ar lua de la judete mai bogate (ma refer la cele din forma actuala) si s-ar da celor mai sarace, avand in vedere bugetele mai mari la dispozitia mega-judetelor. Sigur, unora poate nu le-ar conveni asa ceva, dar nu suntem stat federal, asa ca asta este.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.06.2011, 08:38:00
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Piedica e chiar actuala forma de organizare. Care spune clar ca sunt 40 de judete si care mai spune ca guvernul isi exercita puterea in teritoriu prin prefecti. E nevoie, asadar, de 40 de prefecti, fiecare avand in grija o mica parte din teritoriul tarii.

Daca am trece la doar 8 judete, am avea doar 8 prefecti (plus unul pentru capitala, probabil). Din start am avea cu 80% mai putini prefecti si consilii judetene. Daca nici asta nu se numeste starpirea birocratiei...

Mai putine judete = mai putina birocratie. Daca nu intelegi ecuatia asta, e grav.
Eram sigur că pici în capcana asta, cum că 8 (în mod evident) << 42 și de aici rezultă mai puțină birocrație. La modul superficial, da, ai dreptate, dar uiți, sau te faci că uiți că birocrația nu e neapărat numai acolo, ci în multitudinea de birouri, birouțe din fiecare oraș, muncipiu, sat etc, de care s-a făcut clar vorbire că rămân la fel. Și într-un fel e logic să rămână la fel, dacă prin absurd s-ar face regiunea comună Br-Gl și ce-o mai fi, pentru o prostie de hărtie să mă duc la Gl?

În altă ordine de idei, la prefecți și tot ce înseamnă ei s-ar putea renunța din start încă de pe acum, eu n-am înțeles de ce este necesară si prefectura (organ impus) și consiliul județean, cu al său președinte (organ ales). Doar pentru un control suplimentar de la centru exercitat asupra județelor "din opoziție", ceea ce a fost, este și va fi o maaaare măgărie specific dâmbovițeană.

Dumnezeu să ne ajute!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dan Puric presedintele Romaniei tot-Laurentiu Generalitati 218 10.11.2012 21:24:19
POCAINTA ROMANIEI iosif Pocainta 90 16.08.2011 04:07:59
De ziua Romaniei... silverstar Generalitati 2 01.12.2008 15:10:39
DESTEPTAREA ROMANIEI??? MARIUS_DANIEL Biserica Ortodoxa si Massmedia 8 29.05.2007 19:41:36