Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.02.2007, 21:51:26
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Nu crezi ca uneori subiectul cere sa ne raportam mai mult la noi, oamenii normali de azi, mirenii care va sa zica, si nu la Sf. Parinti de altadata?:dozingoff:
Mirela draga,

cand spuneam de un minim o ora pe zi, era vorba de mirenii simpli, nu de Sfintii Parinti sau mirenii foarte evlaviosi. Daca vrei sa-ti dau exemplu de mireni evlaviosi, sa stii ca am cunoscut persoane care se rugau de la 7 la 9 dimineata sau de la 6 la 8 si apoi de la 21 la 23; alta care se trezea la 3 noaptea si se ruga pana pe la 7; alta care se trezea pe la 4 si se ruga pana pe la 8; altii care au serviciu si de 4 ori pe saptamana merg la Sf. Liturghie (aici se celebreaza si in cursul saptamanii de la 6,30 la 8,30 si se merge la serviciu de la 9 sau 9,30). Mai era si un director al unei mari firme si cum avea geamurile transparente la birou, nu putea sa se roage in timpul zilei, ca il vedeau angajatii, asa ca citea de 40 de ori pe zi Psalmul 50. Va dati seama ca in 4 zile, acest om citea toata Psaltirea, calculand ca numar de psalmi?!

Deci cand spuneam de acel minim o ora pe zi, era chiar un minim fata de ce exemple v-am dat mai sus. Si cei citati sunt mireni, au servicii cam toti sau sunt la studii. Cunosc si mireni la pensie, care merg la Biserica in fiecare zi la Sf. Liturghie (au manastiri in apropiere), apoi seara merg la vecernie; in restul timpului citesc din Sf. Scriptura si din Sf. Parinti, ii ajuta pe cei care au probleme, mai fac rugaciunea inimii, mai se intalnesc cu prietenii, etc.

Daca acesti oameni pot, noi de ce nu am putea? Iar in familiile cu mai multi copii, am intalnit cazuri unde rugaciunea se face cu toti, fiecare citeste/zice cate ceva. Cand ai 4-5 copii nu mai reusesti sa stai 4 ore pe zi la rugaciune, dar jumatatea aceea de ora facuta cu toti ai casei este de o valoare inestimabila, fiindca zice Mantuitorul "unde sunt 2 sau 3 adunati in numele Meu, acolo sunt si Eu cu ei".

Sa-L avem cat mai des si mai mult langa noi, fiindca acesta este singurul timp cu adevarat castigat!

Elena


Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.02.2007, 05:44:43
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Elena, draga mea, ai tu un punct de vedere, dar cred ca bagi prea multe numere la mijloc. Eu zic s-o lasi mai usor cu contabilizarea, cu minimele s.c.l. ... parerea mea !:sleep:
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.02.2007, 10:39:57
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

revin ca sa nu fiu inteleasa gresit, cand am spus SIMTIRE nu m-am referit la TRAIRE,( tarirea rugaciunii este un subiect pe care il cunosc doar din carti) pentru mine simtire este echivalent cu dorinta de rugaciune, inima mea este impietrita pt ca sunt momnete in viata cand nici macar nu imi amintesc de rugaciune, despre asta vorbeam cand afirmam ca nu stiu sa ma rog poate ca ar trbui sa rectific nu vreau sa ma rog pt ca sunt lenesa si de aceea zac in nesimtire. Doamne ajuta
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.02.2007, 20:36:12
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Am inteles, draga Jeny! Insa noi chiar si prin rugaciuea aceea pe care o spunem cu inima impietrita, fara traire tot castigam ceva cu timpul, prin rabdarea noastra. Rugaciunea inmoaie inima cu timpul!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.02.2007, 08:50:20
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Am inteles, draga Jeny! Insa noi chiar si prin rugaciuea aceea pe care o spunem cu inima impietrita, fara traire tot castigam ceva cu timpul, prin rabdarea noastra. Rugaciunea inmoaie inima cu timpul!
Ma bucur sa vad ca cineva de pe forumul asta a patruns dincolo de teorie si stie sa se exprime atat de clar, simplu si la obiect !
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.02.2007, 15:05:30
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Sunt convins ca fiecare avem o anumita formul de rugaciune, fiecare dintre noi sta in legatura cu Dumnezeu fie citind rugaciunile, fie spunandu-le cu cuvintele iesite din inima.

Cum credeti ca ne rugam cel mai bine? Cu ambele forme de rugaciune? Cand cu una cand cu alta? Doar cu una dintre ele? Cum va rugati?
Doamne ajuta .
Se vorbea aici de rugaciune un subiect foarte bun. Eu citesc rugaciunile de dimineata si de seara iar peste zi il am pe Doamne Doamne in minte toata ziua oriunde as fi. Dar nu cred ca ma mintuiesc pentru asta pentruca atunci cind citesc mintea nu e acolo . Deci rugaciune nu se masoara la cantitate. In viata asta stresata nu ai cum . Sfintii parinti stiau una si buna minastire si rugaciuni nu aveau problemele , familie copii sa le dai de mincare si alte.
Dar cum spunea Pr Papacioc sa stai mereu treaz sa fii o rugaciune adica cu gindul mereu la Dumnezeu si asta fac si eu.Si un oftat poate fi o rugaciune.
Mila Domnului cu noi cu toti.

Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.02.2007, 14:56:46
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Rugaciunile ortodoxe sunt foarte bune pt ca te ajuta sa-ti creezi un model de vorbire cu Dumnezeu, dar daca rugaciunea noastra se limiteaza doar la a citi mecanic riscam sa ramana mintea pe pamant si doar cuvintele sa zboare la cer, e mai mult ca necesara o comunicare cu Dumnezeu, din inima, un model de rugaciune in viziunea Sf Parinti este Lauda, multumirea si cererea, dupa acest model incerc sa ma ghidez si eu, apoi desi mai greu, trebuie totusi sa avem rugaciunea tot timpul in minte, la fel cum spunea Hartford, sa-L avem pe Doamne Doamne toata ziua in minte
"Toata Suflarea sa laude pa Domnul"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.02.2007, 20:52:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Rugaciunile ortodoxe sunt foarte bune pt ca te ajuta sa-ti creezi un model de vorbire cu Dumnezeu, dar daca rugaciunea noastra se limiteaza doar la a citi mecanic riscam sa ramana mintea pe pamant si doar cuvintele sa zboare la cer, e mai mult ca necesara o comunicare cu Dumnezeu, din inima, un model de rugaciune in viziunea Sf Parinti este Lauda, multumirea si cererea, dupa acest model incerc sa ma ghidez si eu, apoi desi mai greu, trebuie totusi sa avem rugaciunea tot timpul in minte, la fel cum spunea Hartford, sa-L avem pe Doamne Doamne toata ziua in minte
"Toata Suflarea sa laude pa Domnul"
Rugaciunea nu are nici o valabilitate daca o spui mecanic ca un papagal. Trairea prin rugaciune care ne apropie de DUMNEZEU, intelegerea ei prin invatamintele pe care le contine ne duc la o stare greu de explicat in cuvinte, ne inalta sufleteste, ne purifica , ne scoate din nimicimea noastra si din tumultul cotidian , ne intareste intru credinta si dragoste in Bunul Dumnezeu. Un alt element important este acela al periodicitati in a spune rugaciunile. Gresit este a ne ruga numai la necaz sau cind ne aducem aminte. Rugaciunile se spun zilnic (dimineata si seara obligatoriu). Peste zi de cite ori avem ocazia. Pe linga rugaciuni, un bun crestin citeste acatistele Maici Domnului si ale lui IISUS Hristos , inclusiv ale sfintilor. Ele au o importanta deosebita in formarea gindiri noastre crestine, in sensibilizarea noastra . Nu conteaza cantitatea in care ne rugam ci calitatea , mai bine zis trairea si puterea noastra de concentrare asupra celor spuse sau citite.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.02.2007, 20:53:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Rugaciunile ortodoxe sunt foarte bune pt ca te ajuta sa-ti creezi un model de vorbire cu Dumnezeu, dar daca rugaciunea noastra se limiteaza doar la a citi mecanic riscam sa ramana mintea pe pamant si doar cuvintele sa zboare la cer, e mai mult ca necesara o comunicare cu Dumnezeu, din inima, un model de rugaciune in viziunea Sf Parinti este Lauda, multumirea si cererea, dupa acest model incerc sa ma ghidez si eu, apoi desi mai greu, trebuie totusi sa avem rugaciunea tot timpul in minte, la fel cum spunea Hartford, sa-L avem pe Doamne Doamne toata ziua in minte
"Toata Suflarea sa laude pa Domnul"
Rugaciunea nu are nici o valabilitate daca o spui mecanic ca un papagal. Trairea prin rugaciune care ne apropie de DUMNEZEU, intelegerea ei prin invatamintele pe care le contine ne duc la o stare greu de explicat in cuvinte, ne inalta sufleteste, ne purifica , ne scoate din nimicimea noastra si din tumultul cotidian , ne intareste intru credinta si dragoste in Bunul Dumnezeu. Un alt element important este acela al periodicitati in a spune rugaciunile. Gresit este a ne ruga numai la necaz sau cind ne aducem aminte. Rugaciunile se spun zilnic (dimineata si seara obligatoriu). Peste zi de cite ori avem ocazia. Pe linga rugaciuni, un bun crestin citeste acatistele Maici Domnului si ale lui IISUS Hristos , inclusiv ale sfintilor. Ele au o importanta deosebita in formarea gindiri noastre crestine, in sensibilizarea noastra . Nu conteaza cantitatea in care ne rugam ci calitatea , mai bine zis trairea si puterea noastra de concentrare asupra celor spuse sau citite.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.02.2007, 00:13:02
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Nu cred ca exista un tip anume pentur rugaciuni. Uneori ma identific cu acatistul, altelori prefer rugaciunile din cartea " Cele mai frumoase rugaciuni ale Ortodoxiei", alteori prefer sa ma rog dupa cum stiu eu, alteori combin aceste formule. E important sa alegem ceea ce ne prieste cel mai mult starii in care suntem si mai ales sa nu lasam niciodata rugaciunea si gandul la Dumnezeu.

Nu cred in formule de tipul: daca citesti 3 acatiste pe zi, etc. esti un bun crestin!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugati-va Hartford Umanitare 41 02.11.2012 21:12:06
Va rog, rugati-va pt. Andrada eu-cristina83 Umanitare 2 01.10.2011 17:43:32
cum va rugati voi lui Dumnezeu? ingerul_pazitor Generalitati 19 07.08.2010 00:13:19
Rugati-va ptr. mine T-Bone Rugaciuni 10 19.08.2007 20:59:18
Rugati-va pt. Alexandr| Alina-Ana_Truta Umanitare 4 29.07.2007 13:04:26