Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 17.02.2012, 19:12:03
Magda M. Magda M. is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
din punctul meu de vedere, nu este departe de adevar ... scuze, dar asta este parerea mea.

Daca am judeca rational, nu cu sufletul, am constata ca, intr-adevar, la capitolul civilizatie (cu ce implica ea: politete, educatie, acces la invatamant de calitate, grija pentru om etc) Romania a ramas muuuult in urma occidentului iar acest lucru se datoreaza, aproape sigur, apartenentei noastre la ortodoxie . Un exemplu clar este Transilvania, unde atunci cand majoritatea a trecut la greco-catolicism a avut loc o imbunatatire a conditiilor de viata si de acces la scoli, care dureaza si azi.
Nu neg asta. Dar vedem cu totii azi ce inseamna si ce presupune capitalismul. Vedem si aspectele negative, care au fost expuse si intr-un mesaj mai sus. Pentru mine, ortodoxia e o comoara si daca nu sunt eu in stare s-o traiesc la inaltimea ei (scuze ptr cuvintele nepotrivite) nu inseamna ca exista vreun pret pe lumea asta pentru care sa fie schimbat ceva...oricat de mic din ea.Cum ar veni, ar fi frumos ca ea sa nu fie de vanzare, asa cum nici sufletele nu sunt.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 17.02.2012, 19:34:06
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Magda M. Vezi mesajul
Daca am judeca rational, nu cu sufletul, am constata ca, intr-adevar, la capitolul civilizatie (cu ce implica ea: politete, educatie, acces la invatamant de calitate, grija pentru om etc) Romania a ramas muuuult in urma occidentului iar acest lucru se datoreaza, aproape sigur, apartenentei noastre la ortodoxie . Un exemplu clar este Transilvania, unde atunci cand majoritatea a trecut la greco-catolicism a avut loc o imbunatatire a conditiilor de viata si de acces la scoli, care dureaza si azi.
Nu neg asta. Dar vedem cu totii azi ce inseamna si ce presupune capitalismul. Vedem si aspectele negative, care au fost expuse si intr-un mesaj mai sus. Pentru mine, ortodoxia e o comoara si daca nu sunt eu in stare s-o traiesc la inaltimea ei (scuze ptr cuvintele nepotrivite) nu inseamna ca exista vreun pret pe lumea asta pentru care sa fie schimbat ceva...oricat de mic din ea.Cum ar veni, ar fi frumos ca ea sa nu fie de vanzare, asa cum nici sufletele nu sunt.
Da, suntem mai in urma, dar de ce din cauza ortodoxiei??
Reply With Quote
  #73  
Vechi 17.02.2012, 19:56:33
Magda M. Magda M. is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Da, suntem mai in urma, dar de ce din cauza ortodoxiei??
Datorita apartenentei la ortodoxie Occidentul s-a indepartat de noi, ne-a considerat schismatici. Transilvanenii au fost prigoniti din aceasta cauza.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 17.02.2012, 19:56:45
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
(Oarecum) off-topic:
2...Ati fost vreodata somera? Banuiesc ca nu. Ambele sisteme emanate de mizerabila revolutie franceza, capitalismul si comunismul, sunt inumane. Insa capitalismul pur si simplu te foloseste si arunca. Ramai la mila lui Dumnezeu: esti dotat si mai ales "descurcaret"? Supravietuiesti, ba chiar prosperi. Nu? N-ai decat sa mori de foame.
Detest subiectivismul omenesc, desi, fiind si eu om, il practic. :) Adica: nu stiu cum se face, dar toti care o duc bine acum, in special patroni si bugetari gras platiti, zic ca e mai bine acum. Si sunt, evident, majoritatea, basisti. Eu nu fac politica, dar capitalismul merita o rasturnare radicala si definitiva, chiar oricat de violenta (fara iluzii: oranduirile bazate pe pacat se autodistrug violent). Si stiti ce este cu adevarat mizerabil in capitalism? Foloseste pacatul, indeosebi al lacomiei si desfraului, ca parghie a "dezvoltarii". Si deasemenea incurajeaza controlul si teroarea, (inca) oarecum discret, mai ales dupa asa-zisele atentate din america. Eu, unul, stau linistit: stiu de toate legile astea tampite de control si supraveghere, asa ca oricum postez si scriu in corepondenta electronica cu prieteni toate lucrurile "incorecte politic" la care ma pot gandi. Daca tot o sa se prabuseasca libertatea, de ce sa nu imi fac de cap?! Macar o voi duce cat mai rau, si ma refer la relatia cu "sistemul", si voi sti o socoteala.

2. "Astazi, sa citesti Apocalipsa si alte profetii crestine, e aproape cum ai citi ziarul".
1. Am aceeasi parere.
2. Foarte bine spus, simplu si pe inteles.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 17.02.2012, 20:01:33
Magda M. Magda M. is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Magda M. Vezi mesajul
Datorita apartenentei la ortodoxie Occidentul s-a indepartat de noi, ne-a considerat schismatici. Transilvanenii au fost prigoniti din aceasta cauza.
...nu datorita ortodoxiei ca dogma in sine!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 17.02.2012, 20:04:14
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Magda M. Vezi mesajul
...nu datorita ortodoxiei ca dogma in sine!
Am inteles, multumesc de clarificare.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 17.02.2012, 20:22:24
Magda M. Magda M. is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Am inteles, multumesc de clarificare.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #78  
Vechi 18.02.2012, 21:04:11
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
din punctul meu de vedere, nu este departe de adevar ... scuze, dar asta este parerea mea.
intr-un fel, da. n-am fost in curtea Papei asa ca n-am fost in sincronism cu Vestul. din punctul asta de vedere sunt de acord(desi nu a fost vina Bisericii). dar eu cred ca ne-a decalat faptul ca am fost bagati in sfera de influenta a URSS-ului dupa razboi,in mare parte. ca dupa ce am luat independenta de la turci ne dezvoltam binisor in raport cu restul lumii. of,istoria asta..
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 22.02.2012, 13:53:22
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
După câte știu este și o capelă a guvernanțiolor la Cotroceni.
O vor închide oare?
Nu cred. Cred ca un astfel de loc e binevenit. Nici mie nu mi se pare potrivit sa se tina icoane in diverse locuri de pierzanie - birouri, sali de conferinte, etc. Am avut aceasta impresie prima data cand am vazut la sediul lui Vadim Tudor, niste icoane absolut superbe, intr-o sala de sedinte. Pentru ce, sa fie martori la felul in care ne compromitem? Suntem siguri ca facem numai lucruri binecuvantate? Poate ca asa ar trebui, dar mie mi se pare ca suntem foarte departe. Si inafara de asta sa nu uitam ca multi sunt adevarati farisei, nu isi expun icoanele in birouri neaparat din credinta, ci pentru a se lauda cu valoarea lor. Din cate am inteles dispozitia nu se referea numai la icoane ci si la celelalte tablouri si diplome inramate. Eu de exemplu daca as primi sau as avea o icoana valoroasa, as tine-o acasa, intr-un loc drag, apropiat inimii mele. La locul de munca mi-as lua o iconita mica, putin vizibila, si as tine-o intr-un loc in care s-o vad mai mult eu, asa cum am si in portofel, si in masina. La birou as expune cel mult tablouri sau obiecte primite de la colegi. Daca ar fi "pravalia mea", as face totusi intr-un colt un loc pt. icoana si candela, eventual si cu o mica rugaciune pentru binecuvantarea lucrului.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 22.02.2012, 15:14:16
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Pentru ce, sa fie martori la felul in care ne compromitem? Suntem siguri ca facem numai lucruri binecuvantate
Cred că e bine să fie și în astfel de locuri, ca privind către ele să simțim o tresărire a conștiinței. De altfel, poate că tocmai de asta și deranjează prezența lor, mai mult sau mai puțin conștient, pentru că sunt niște ochi dumnezeiești care ne privesc și nu ne lasă să păcătuim liniștiți.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
Icoane inedite - Icoane bizantine cu psalti Lujootm Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 19:11:55
presedinte,guvern=masoni mita100 Generalitati 12 03.12.2009 20:17:10