Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.06.2012, 22:28:41
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit Ati avut vreodata sentimentul... ?

Ati avut vreodata sentimentul ca, noi crestinii ortodocsi ne imputinam din ce in ce mai mult ?
Vreau sa spun ca , de ceva timp , observ ca multe persoane (crestin ortodoxe) sunt foarte indiferente fara de Biserica (mai exact , nu vor sa sa aiba tangente cu Biserica); Alte persoane se smintesc foarte usor ,chiar si din cauza unor lucruri marunte, si imediat il ponegresc pe Dumnezeu. Un alt lucru , ce ma face sa am acest sentiment , este ca : acum cateva zile , m-am intalnit in autobuz cu o femeie - care tot incerca sa ma atraga catre secta ei (apartinea de martorii lui Iehova) , insa , nu am stat mult sa combat ereziile ei , pentru ca am mers doua statii... si ma gandesc , ce s-ar fi intamplat , daca in locul meu ar fi fost cineva naiv si care ar fi ascultat-o pe acea eretica....
Vreau sa stiu daca mai este cineva care are acelasi sentiment pe care il am eu acum... sau macar daca a avut vreodata acest gand. Imi pare rau , sa stiu , ca pe viitor nu o sa mai fie atat de multa lume credincioasa , precum in prezent.

Last edited by bluester; 07.06.2012 at 22:36:28.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.06.2012, 22:47:18
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

nimieni nu prea vrea sa aiba tangente cu Martorii. Mie mi-e frica de neoprotestanti mai mult.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.06.2012, 22:48:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Ati avut vreodata sentimentul ca, noi crestinii ortodocsi ne imputinam din ce in ce mai mult ?
Vreau sa spun ca , de ceva timp , observ ca multe persoane (crestin ortodoxe) sunt foarte indiferente fara de Biserica (mai exact , nu vor sa sa aiba tangente cu Biserica);
Eu eram nu cu mult timp in urma necredincios, nu stiu cum e in general. Pesoanele pe care le cunosc au devenit mai credincioase, deci mie mi se pare ca fenomenul e si invers.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.06.2012, 23:17:39
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
nimieni nu prea vrea sa aiba tangente cu Martorii. Mie mi-e frica de neoprotestanti mai mult.
"In dragoste nu este frica; ci dragostea desavarsita izgoneste frica; pentru ca frica are cu ea pedeapsa; si cine se teme n-a ajuns desavarsit in dragoste." (1Ioan.4:18)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.06.2012, 23:54:29
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Si eu am sentimentul acesta. Ma relationez in general cu persoane "mai credincioase" care nu au copii. La servici colegii (8) nu au copii, eu nu o sa am niciodata, in pelerinaj de Sfintele Pasti am fost mai apropiata de 2 persoane ambele fara copii, weekendul acesta am stat 3 zile in camera cu o persoana casatorita de 10 ani fara copii etc.
Mai sunt si exceptii dar sunt cam multe coincidente...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.06.2012, 00:19:58
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
Si eu am sentimentul acesta. Ma relationez in general cu persoane "mai credincioase" care nu au copii. La servici colegii (8) nu au copii, eu nu o sa am niciodata, in pelerinaj de Sfintele Pasti am fost mai apropiata de 2 persoane ambele fara copii, weekendul acesta am stat 3 zile in camera cu o persoana casatorita de 10 ani fara copii etc.
Mai sunt si exceptii dar sunt cam multe coincidente...
vrei sa explici mai clar ce inseamna:mai credincioase,eu nu inteleg aceasta.credinta nu opreste ci indeamna sa ai copii.mai bine zis ce cred acesti oameni?.cresteti imultiti-va si umpleti pamintul,este indemnul.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.06.2012, 00:37:20
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking Lupul moralist chear de ar avea blana de oaie, este un rapitor.

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
"In dragoste nu este frica; ci dragostea desavarsita izgoneste frica; pentru ca frica are cu ea pedeapsa; si cine se teme n-a ajuns desavarsit in dragoste." (1Ioan.4:18)
ucenicule cine este desavirsit in dragoste? in afara de unul singur,la care inca nu a fost nimeni vrednic sa ii desfaca cureaua incaltamintei.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.06.2012, 00:47:23
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
ucenicule cine este desavirsit in dragoste? in afara de unul singur,la care inca nu a fost nimeni vrednic sa ii desfaca cureaua incaltamintei.
Ei mai Alin, si cu tine...

Daca Cel de care pomenesti iti porunceste sa fii desavarsit, cum El este Desavarsit, sfant cum El este Sfant, plin de dragoste pentru ca El este Dragoste, de ce vezi tu in asta un deziderat asa greu de atins?

Si apropos` cel care se considera nevrednic a-I desface cureaua incaltamintei nu a cunoscut lucrarea mantuitoare a harului lui Hristos, in sensul de a beneficia de ea. Ioan Botezatorul, caci despre el este vorba, este ultimul dintre profetii Vechiului Legamant si are calitatea de "prieten" al mirelui, nu de "mireasa" a Lui.

De aceea Domnul Iisus spune despre el:

"Va spun ca dintre cei nascuti din femei, nu este niciunul mai mare decat Ioan Botezatorul. Totusi, cel mai mic in Imparatia lui Dumnezeu, este mai mare decat el." (Luc.7:28)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.06.2012, 00:50:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
"In dragoste nu este frica; ci dragostea desavarsita izgoneste frica; pentru ca frica are cu ea pedeapsa; si cine se teme n-a ajuns desavarsit in dragoste." (1Ioan.4:18)
"Frica de Dumnezeu este începutul înțelepciunii; cei fără minte disprețuiesc înțelepciunea și stăpânirea de sine." (Pilde 1:7)

"Începutul înțelepciunii este frica de Dumnezeu și priceperea este știința Celui Sfânt." (Pilde 9:10)

"33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi." (Pilde 15:33).

Tu unde te numeri, la cei fara frica?
Din motiv de desavarsire sau n-ai pus nici macar bazele?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.06.2012, 00:52:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Daca Cel de care pomenesti iti porunceste sa fii desavarsit, cum El este Desavarsit, sfant cum El este Sfant, plin de dragoste pentru ca El este Dragoste, de ce vezi tu in asta un deziderat asa greu de atins?
Toate par usoare pentru cel care nici macar nu incearca.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
oameni, ortodox, sentiment

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cu cine a avut Cain copii? RaduIoan Din Vechiul Testament 13 03.08.2016 12:27:55
Sentimentul culpabilitatii laurastifter Morala Crestina 14 22.06.2012 23:54:11
V-ati gandit vreodata...? tigerAvalo9 Generalitati 10 20.07.2009 20:16:41
Ati fost vreodata in Israel? BogdanF Generalitati 3 16.09.2008 18:43:47