Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 11.06.2012, 15:00:42
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Aici ai dreptate, nu stiu daca toti dar as vrea sa fie asa cat mai multi...
adica fara personalitate? bravo, cred ca esti pastor la ei! vrei sa ai cat mai multi "ucenici" pe care sa-i montezi cum vrei tu!
  #62  
Vechi 11.06.2012, 15:03:42
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
puteai sa mergi la acea biserica penticostala fara sa te botezi la ei, totusi tu te-ai (re)botezat !
Nu aveam dezlegare de la duhovnic. Asa ca l-am lasat cu ale lui.

Cand te cheama Dumnezeu, iesi si din gura sarpelui. (a, no offense - asa e vorba)
  #63  
Vechi 11.06.2012, 16:26:09
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Nu aveam dezlegare de la duhovnic. Asa ca l-am lasat cu ale lui.
Sau el te-a lăsat cu ale tale...fiecare cum le înțelege. Ce să ascultăm noi de duhovnici - noi sutem mai presus...cam așa au căzut și primii îngeri datorită mândriei și neascultării.


Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Cand te cheama Dumnezeu, iesi si din gura sarpelui. (a, no offense - asa e vorba)
Și în gura cui ai intrat?

Last edited by ovidiu b.; 11.06.2012 at 17:25:41.
  #64  
Vechi 11.06.2012, 16:39:35
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Papa sau Patriarh, Lazar Gog este mai inainte de toate un om al lui Dumnezeu. Si vorbesc despre d-lui in deplina cunostinta de cauza.
Sunt convins ca vorbesti in deplina cunostinta de cauza, tu stii ca Lazar Gog are chiar partid politic pe care l-ai votat !

http://www.cotidianul.ro/se-naste-pa...ricani-164640/
  #65  
Vechi 11.06.2012, 18:00:43
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Sunt convins ca vorbesti in deplina cunostinta de cauza, tu stii ca Lazar Gog are chiar partid politic pe care l-ai votat !

http://www.cotidianul.ro/se-naste-pa...ricani-164640/
Nu credeam ca voi face asta, dar as vrea sa-ti spun ca am auzit ce este scris acolo, stiu cazul. Nu marturisesc eu despre Lazar Gog, nu aceasta este menirea mea aici.

Priveste insa doar atat, prima mea intalire cu fratele meu drag, Lazar Gog.

http://lazargog.feedyoursoul.net/

Restul marturiei este pentru apropiati.
  #66  
Vechi 11.06.2012, 22:43:27
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul

Spatiul neoprotestant este desacralizat total si aici ma refer la incetarea raporturilor referentiale dintre acest tip de spatiu si traditia simbolica a arhitecturii sacre dintotdeauna. Faptul ca ei resping misterul Euharistiei, resping „Taina” din iconomia mantuirii, adica increderea ca Duhul dumnezeiesc poate lucra prin mijlocirea spiritului omenesc asupra materiei in general si asupra altor persoane, are drept consecinta evacuarea oricarui mister al spatiului interior si exterior, biserica (lacasul) penticostala neavand dimensiune spirituala si simbolica, nu este un spatiu sacru in sine, ci se vrea un spatiu sacralizat prin forta spirituala a comunitatii. Accentul e pus exclusiv pe adunare in spatiul interior, ceea ce confera spatiului un caracter public, ce respecta in general regulile auditorium-ului de mari dimensiuni, deci biserica e privita ca un loc al consumarii emotiilor reprimate.

Spatiul cultic ortodox este o realitate vie divino-umana, un mediu de sacralizare si transfigurare treptata a intregii lumi. Simbolismul cosmic al templului iudaic se regaseste potentat in lacasul bisericii, in care intreg spatiul devine sacru pe masura indumnezeirii omului, o mare „catedrala” in care este prezent Dumnezeu, un trup cosmic al lui Hristos indumnezeit prin participare. Accentul este pus pe traire, spatiul fiind astfel compus incat sa-ti deschida ochii, insa nu ochii trupesti, ci ochii spirituali, prin contemplarea lucrurilor sensibile si lucrarea simturilor. Scriptura ne spune: “acum vedem ca prin oglinda, in ghicitură, atunci vom vedea față către față” (I Corinteni 13, 12), deci acum cunoasterea este mediata de lucruri create, insa in Eschaton nu va mai fi mediata de nimic creat. In Ortodoxie, Dumnezeu este venit printre oameni, aici si acum. Crestinul conlucreaza cu Dumnezeu spre indumnezeire, impartasindu-se in orice moment din El, dar mai ales prin insusi *trupul si sangele Sau prin care anticipeaza finalitatea, iesirea din “aici” si “acum”, din spatiu si timp in eshaton, in transcendent. Simbolismul bisericii te ajuta sa intelegi caracterul ei profetic si dimensiunea sa atemporala.

Acest topos simbolic lipseste din lacasul de cult penticostal, care nu e conceput ca un spatiu al anticiparii eshatologice,ci e un spatiu asemeni unei sali de teatru, in care credinciosul e relativ static, ascultand ceea ce se spune dinspre podium. In spatiul ortodox spatiul e liber, credinciosul poate interactiona cu „sacrul”, cu corpul vizibil al Cuvantului divin (fresce, icoane) are libertatea de miscare si parcurgere, biserica fiind spatiu public dar si cel mai privat loc cu putinta, al rugaciunii in fata icoanei, locul intimitatii cu Dumnezeu. Limbajul artei bizantine (limbajul experientei bisericesti) functioneaza cu valoare apofatica , constitue o cautare metafizica a credinciosului, este prelucrarea revelatorie, alegorica, ce trimite la sensul existentului, aducator de bucurie. El nu are rol reprezentativ, nu urmareste impresionarea omului prin valoarea estetica, nu-s imagini menite sa te desfete, ci sa te elibereze de eu, deci limbajul slujeste comuniunea persoanelor.
Bun raspuns.
  #67  
Vechi 12.06.2012, 09:47:02
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Ce mi-ai dat aici? nerozeniile lui Lazar Gog? toate "profetiile" acestui individ care, de fapt, nu e profet al Domnului ci activist politic? (nu era suficient ca scotea bani prin religie acum s-a apucat si de politica).
  #68  
Vechi 12.06.2012, 09:59:36
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Penticostalii cred ca semnul unic al primirii Duhului Sfant este vorbirea in limbi (un fel de bolboroseala neinteleasa de nimeni, autoindusa), deci daca nu ai vorbit niciodata in limbi, nu ai primit botezul cu Duhul Sfant (pecetluirea pentru ridicarea la Cer).

As dori sa-l intreb pe "ucenic", acesta fiind penticostal, cum isi explica faptul ca inca nu a vorbit in limbi(am citit un post unde spunea ca el nu a vorbit in limbi, cel putin pana acum). Cum se face ca un crestin atat de ales, atat de spiritual, care pune accent pe dragoste etc., nu este inca pecetluit? si sunt pecetluiti tot felul de rebuturi penticostale, care nici pe departe nu au atins nivelul de iubire pe care il are "ucenicul"?
Priviti cat de impaciuitor, cat de plin de dragoste este acest "ucenic", cat de mult stie el din Scripturi (are vreo 10 traduceri pe acasa, le citeste in paralel), si totusi tanarul acesta nu are Duhul Sfant !! cum e posibil asa ceva?!
  #69  
Vechi 12.06.2012, 10:06:40
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Draga "ucenicule", daca nu sunt indiscret ca te intreb asa ceva, tu mergi noaptea la acele sesiuni (sedinte de rugaciune in comun), in care repetati niste cuvinte pentru a primi vorbirea in limbi, sub atenta supraveghere a parintelui pastor?
  #70  
Vechi 21.06.2012, 13:32:37
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Penticostalii cred ca semnul unic al primirii Duhului Sfant este vorbirea in limbi (un fel de bolboroseala neinteleasa de nimeni, autoindusa), deci daca nu ai vorbit niciodata in limbi, nu ai primit botezul cu Duhul Sfant (pecetluirea pentru ridicarea la Cer).

As dori sa-l intreb pe "ucenic", acesta fiind penticostal, cum isi explica faptul ca inca nu a vorbit in limbi(am citit un post unde spunea ca el nu a vorbit in limbi, cel putin pana acum). Cum se face ca un crestin atat de ales, atat de spiritual, care pune accent pe dragoste etc., nu este inca pecetluit? si sunt pecetluiti tot felul de rebuturi penticostale, care nici pe departe nu au atins nivelul de iubire pe care il are "ucenicul"?
Priviti cat de impaciuitor, cat de plin de dragoste este acest "ucenic", cat de mult stie el din Scripturi (are vreo 10 traduceri pe acasa, le citeste in paralel), si totusi tanarul acesta nu are Duhul Sfant !! cum e posibil asa ceva?!
Nu confunda botezul facut de Duhul Sfant cu botezul Duhului Sfant. Si apoi, darurile Duhului nu sunt doar vorbirea in limbi. Pavel enumera mai multe :)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
penticostalii sunt sectari? ingerul_pazitor Generalitati 51 16.05.2018 17:43:56
Penticostalii si botezul Templier Knight Secte si culte 363 24.07.2013 17:36:08
Cum sa vorbim cu penticostalii ? IonutS Secte si culte 282 28.03.2012 20:48:00