Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.04.2014, 21:51:35
elenoirmiro elenoirmiro is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2013
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit Intrebare pentru baietii de pe forum-ce va doriti de la o viitoare sotie crestina

Doamne ajuta tuturor.Ca fata crestin ortodoxa,singura,de 27 de ani,mi-am pus adeseori intrebarea aceasta- ce isi doreste cu adevarat,un baiat crestin ortodox de la o viitoare sotie.Mi-am pus aceasta intrebare din mai multe motive,care sunt personale si as vrea sa nu le discut aici si in mod public.Rugamintea mea cordiala era sa stiu,daca vor sa-mi raspunda baietii crestini ortodocsi de pe acest forum,cum vad ei fata ideala ca sa zic asa.Sigur,perfectiunea e relativa,toti avem defecte,dar daca doriti sa schitati in linii mari- cum ar trebui sa fie,cum ar trebui sa se comporte,cum ar trebui sa arate.Nu am din pacate cum sa aflu altfel aceste lucruri,nu pot sa fac un sondaj prin parohii,nu se cade asa ceva.Si fireste,nu excelez in a avea multi amici baieti crestini ortodocsi.In general nu am amici,am doar prietene fete.Va rog,daca puteti ,fiti sinceri,fata de voi si fata de mine ,m-ar ajuta foarte mult sa stiu.Poate in felul asta trag niste invataturi si vad ce as putea sa imbunatatesc la propria mea persoana.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.04.2014, 22:10:03
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenoirmiro Vezi mesajul
ce isi doreste cu adevarat,un baiat crestin ortodox de la o viitoare sotie.
Sa nu insele.
Sa recunoasca cand a gresit.
Daca va avea copii, sa-i educe in spiritul ortodoxiei.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.04.2014, 22:15:22
elenoirmiro elenoirmiro is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2013
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Multumesc pentru mesajul primit.Apreciez.Ai spus lucruri de bun simt si oneste.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.04.2014, 23:27:26
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Nu ma laud- numai Dumnezeu poate sti cat de tare sau nu sunt in credinta, insa stiu foarte sigur ce-mi doresc de la o viitoare sotie:

-In primul rand, sa ma iubeasca pentru ceea ce sunt, nu pentru orice altceva;
Trebuie ca doi oameni sa se placa cu adevarat si sa tina unul altul cu adevarat, pentru a putea cladi ceva serios, de durata. Este ca la o casa- daca fundatia e asezata pe nisip, se darama casa.
-De inselat evident ca peste asa ceva este foarte greu de trecut.
Doua lucruri nu le-am suportat nicioadata: minciuna si inselatul.
-Apoi -vorbe frumoase se pot spune usor, faptele sunt cele care conteaza- sa stiu ca e alaturi de mine in orice imprejurare, sa stiu ca mai ales la greu sau la necaz nu ar da inapoi si ca ne sustinem si ne completam reciproc.
Cel putin eu asa ma comport cu cineva pe care as iubi-o.
-Apoi comunicarea este foarte importanta- e bine ca omul sa fie o fire deschisa, sa spuna ce are pe suflet, cand are un necaz sau o suparare sa nu tina intransul ci sa spuna, pentru a o putea ajuta si pentru a-i putea fi alaturi.
-Apoi sa se comporte intr-un mod cat mai natural, sincer, deoarece nu-mi plac oamenii falsi care una gandesc si alta spun. Sa fie cinstita cu ceea ce-si doreste cu adevarat, cu idealurile si perspectivele in viata.
-Bineinteles ca este de dorit sa existe si pasiuni si idealuri comune, pentru a le putea impartasi si pentru petrecerea timpului liber intr-un mod placut pentru amandoi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.04.2014, 10:59:35
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fratele oaie_cugetatoare a spus esenta, nu mai poate fi adaugat nimic. Poate doar nuantat: sa nu minta. Nici macar in chestiuni neinsemnate.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.04.2014, 11:26:42
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenoirmiro Vezi mesajul
Doamne ajuta tuturor.Ca fata crestin ortodoxa,singura,de 27 de ani,mi-am pus adeseori intrebarea aceasta- ce isi doreste cu adevarat,un baiat crestin ortodox de la o viitoare sotie.Mi-am pus aceasta intrebare din mai multe motive,care sunt personale si as vrea sa nu le discut aici si in mod public.Rugamintea mea cordiala era sa stiu,daca vor sa-mi raspunda baietii crestini ortodocsi de pe acest forum,cum vad ei fata ideala ca sa zic asa.Sigur,perfectiunea e relativa,toti avem defecte,dar daca doriti sa schitati in linii mari- cum ar trebui sa fie,cum ar trebui sa se comporte,cum ar trebui sa arate.Nu am din pacate cum sa aflu altfel aceste lucruri,nu pot sa fac un sondaj prin parohii,nu se cade asa ceva.Si fireste,nu excelez in a avea multi amici baieti crestini ortodocsi.In general nu am amici,am doar prietene fete.Va rog,daca puteti ,fiti sinceri,fata de voi si fata de mine ,m-ar ajuta foarte mult sa stiu.Poate in felul asta trag niste invataturi si vad ce as putea sa imbunatatesc la propria mea persoana.
iubire si intelegere
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.04.2014, 19:08:40
elenoirmiro elenoirmiro is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2013
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Am inteles.Va multumesc pentru raspunsurile primite.Unele mai detaliate altele mai la obiect dar toate au niste idei de luat in seama.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare