Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.05.2011, 17:41:15
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Thumbs up pt cei din Londra

Preafericitul Parinte Patriarh DANIEL a acordat Inalta binecuvantare Pc. Pr. Nicolae TANASE, de la Parohia Valea Plopului, pentru a sustine o serie de conferinte cu tema Familia crestina azi, in perioada 7-15 mai 2011, in Marea Britanie.

Propunerea de program pentru Pr. Tanase este sa ne vorbeasca la Parohia Sf. Gheorghe (Londra) duminica 8 mai, la Parohia Sf. Andrei (Birmingham) pe data de 14 mai si la Parohia St. Macarie cel Mare (Leeds) pe 15 mai.


Pt cei ce nu stiu cine e parintele: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...valea+plopului
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.05.2011, 00:05:23
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bine ar fi ca sa se stranga ceva bani pentru copiii din parohia Valea Plopului, de care Parintele Tanase are atata nevoie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.07.2011, 16:17:59
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

Marti, incepand cu orele 18:00 sau uneori la 19:00 Parintele Christodoulos de la Biserica Sf Nectarie din Londra ne invita la Paraclisul Sf Nectarie unde avem sansa sa ne inchinam si moastelor sfantului. Mentionez ca biserica este greceasca si in consecinta Paraclisul se va citi in greaca, dar parintele are pus la dispozitia romanilor si varianta in lb.romana pt a ne ruga in acelasi timp.

Adresa Bisericii este:
The Greek Orthodox Church of St. Nektarios,
19 Wycliffe Road,
London SW11 5QR
Attached Images
File Type: jpg DSC00479.jpg (46,1 KB, 16 views)
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.07.2011, 17:00:56
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Smile

Multumim :)
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.07.2011, 10:20:21
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

mai care sunteti din anglia, gasesti ceva de lucru pe acolo? ceva mic...stiu engleza...as lucra undeva, mai schimb sa vad cum e acolo...daca m-as adapta...te ajuta cu ceva statul englez? pana te integrezi..poate puteti raspunde..sa faci o afacere...te ajuta? sa deschizi o cafenea? ai subventii? sau e greu si la ei cu joburile...In constructii nu vreau...poate benzinarii, parcari...stat cu copil...
Mersic!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.07.2011, 16:36:55
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
mai care sunteti din anglia, gasesti ceva de lucru pe acolo? ceva mic...stiu engleza...as lucra undeva, mai schimb sa vad cum e acolo...daca m-as adapta...te ajuta cu ceva statul englez? pana te integrezi..poate puteti raspunde..sa faci o afacere...te ajuta? sa deschizi o cafenea? ai subventii? sau e greu si la ei cu joburile...In constructii nu vreau...poate benzinarii, parcari...stat cu copil...
Mersic!
Pana vine Diana cu raspunsul pentru Anglia, poate te ajuta informatiile despre Franta.

De la distanta este exclus sa gasesti job aici, si nici prin intermediari nu merge. Trebuie sa postulezi de aici, sa ai o adresa aici, un numar de telefon aici. Si cauti pana gasesti. Iar pana gasesti un prim job trebuie sa te intretii din economiile tale. Statul te ajuta abia dupa ce vede ca ti-ai gasit job, ca ai cateva buletine de salariu, adica trebuie sa dovedesti ca intr-adevar vrei sa muncesti, sa te integrezi civilizat in societatea lor, nu doar vanator de ajutoare sociale. Cand pierzi un job, esti ajutat apoi sa-ti gasesti altul, dar fara mofturi. Depinde de diplomele pe care le ai si ce competente reale ai. Nu e suficient sa arati ca ai diploma de inginer, trebuie sa probezi competentele profesiei in cateva luni de proba (platite, evident).

Referitor la job-urile mici (cele enumerate de tine), in Franta cel putin nu te angajeaza nimeni nici ca maturator de strada daca nu ai o diploma de maturator de strada... Iar pentru stat cu copii, e si mai complicat. Intai iti trebuie diploma intr-unul din domeniile in care se lucreaza cu copii (educator, institutor etc) si experienta pe care sa o poti dovedi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.07.2011, 08:44:32
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Multumesc frumos...da in franta e mai greu...am mai auzit, cred si in anglia e la fel...multumesc pentru informatie...toate bune!

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Pana vine Diana cu raspunsul pentru Anglia, poate te ajuta informatiile despre Franta.

De la distanta este exclus sa gasesti job aici, si nici prin intermediari nu merge. Trebuie sa postulezi de aici, sa ai o adresa aici, un numar de telefon aici. Si cauti pana gasesti. Iar pana gasesti un prim job trebuie sa te intretii din economiile tale. Statul te ajuta abia dupa ce vede ca ti-ai gasit job, ca ai cateva buletine de salariu, adica trebuie sa dovedesti ca intr-adevar vrei sa muncesti, sa te integrezi civilizat in societatea lor, nu doar vanator de ajutoare sociale. Cand pierzi un job, esti ajutat apoi sa-ti gasesti altul, dar fara mofturi. Depinde de diplomele pe care le ai si ce competente reale ai. Nu e suficient sa arati ca ai diploma de inginer, trebuie sa probezi competentele profesiei in cateva luni de proba (platite, evident).

Referitor la job-urile mici (cele enumerate de tine), in Franta cel putin nu te angajeaza nimeni nici ca maturator de strada daca nu ai o diploma de maturator de strada... Iar pentru stat cu copii, e si mai complicat. Intai iti trebuie diploma intr-unul din domeniile in care se lucreaza cu copii (educator, institutor etc) si experienta pe care sa o poti dovedi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.07.2011, 13:52:52
EllaTheodora23 EllaTheodora23 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.07.2011
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Pana vine Diana cu raspunsul pentru Anglia, poate te ajuta informatiile despre Franta.

De la distanta este exclus sa gasesti job aici, si nici prin intermediari nu merge. Trebuie sa postulezi de aici, sa ai o adresa aici, un numar de telefon aici. Si cauti pana gasesti. Iar pana gasesti un prim job trebuie sa te intretii din economiile tale. Statul te ajuta abia dupa ce vede ca ti-ai gasit job, ca ai cateva buletine de salariu, adica trebuie sa dovedesti ca intr-adevar vrei sa muncesti, sa te integrezi civilizat in societatea lor, nu doar vanator de ajutoare sociale. Cand pierzi un job, esti ajutat apoi sa-ti gasesti altul, dar fara mofturi. Depinde de diplomele pe care le ai si ce competente reale ai. Nu e suficient sa arati ca ai diploma de inginer, trebuie sa probezi competentele profesiei in cateva luni de proba (platite, evident).

Referitor la job-urile mici (cele enumerate de tine), in Franta cel putin nu te angajeaza nimeni nici ca maturator de strada daca nu ai o diploma de maturator de strada... Iar pentru stat cu copii, e si mai complicat. Intai iti trebuie diploma intr-unul din domeniile in care se lucreaza cu copii (educator, institutor etc) si experienta pe care sa o poti dovedi.
Iti da cineva voie sa ai relatii sexuale daca nu il studiezi pe Vatsyayana? :)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.11.2011, 01:33:13
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit The wonderworking Icon of the Mother of God “Surety of Sinners”

Incepand cu 23 noiembrie si pana pe 28 noiembrie ne vom putea inchina icoanei Maicii Domnului „Mântuirea păcătoșilor" ce v-a fi adusa in Anglia de la Moscova. Pt cei interesati mai jos este in engleza programul.


Icoana Maicii Domnului „Mântuirea păcătoșilor"

„Bucură-te, Ceea ce ții mâinile noastre la rugăciune către Dumnezeu"
Este o Icoană foarte venerată în spațiul ortodox rus.

Numele Icoanei provine de la inscripția de pe ea: „Eu sunt izbăvirea păcătoșilor, pe care Fiul meu mi i-a încredințat, să-i ascult. Celor pe care am bucuria să-i aud la rugăciune, le voi mijloci bucuria veșnică".

Fiul o ține pe Maică de două degete, cu ambele mâini. Gestul simbolizează încredințarea Fiului Maicii și, respectiv, încrederea pe care și-o pun creștinii în mila Maicii Domnului.

De aceea, se crede că Icoana a fost inspirată de un vers de Acatist: „Bucură-te, Ceea ce ții mâinile noastre la rugăciune către Dumnezeu". Nu se cunoaște perioada când a fost realizată prima Icoană „Mântuirea păcătoșilor". Una dintre acestea se află la mânăstirea Sfântul Nicolae – Odrino, din regiunea Orlov. Ea era așezată într-un loc mai puțin important, în bisericuța de lângă porțile mânăstirii, între alte două icoane vechi. Fiind cu pictura aproape ștearsă și plină de praf, nu se putea citi nici măcar inscripția de pe ea. Nu era băgată în seamă. Dar în anul 1843 mai multe persoane au visat simultan că acea Icoană trebuie cinstită, ca făcătoare de minuni.

Îndată ea a fost mutată în biserica mare și venerată. Mulți bolnavi și necăjiți s-au grăbit spre închinare, dar prima minune a avut loc abia în 1844, când o mamă s-a rugat insistent pentru băiatul ei olog, iar el s-a înzdrăvenit. Apoi, în timpul unei epidemii de holeră, Icoana i-a ocrotit pe credincioși. De aceea la mânăstirea din Orlov s-a construit o biserică mare din piatră, cu trei altare, în cinstea Icoanei „Mântuirea păcătoșilor".

O altă Icoană de acest fel se află la Moscova. Ea a fost pictată la dorința lui Dimitrii Boncheskul, pentru propria locuință. În scurt timp ea a devenit izvorâtoare de mir tămăduitor, prin care s-au vindecat mulți bolnavi. De aceea Icoana a fost mutată în biserica Sfântul Nicolae – Chamovnika. S-a construit și o bisericuță separată, în cinstea Icoanei.

Există multe alte copii ale Icoanei „Mântuirea păcătoșilor". Dintre ele, una este în Robensk, iar alta în Koreț. Icoana este sărbătorită la 7 martie, 29 mai și joi, în săptămâna tuturor Sfinților.



From 23rd to 28th November 2011, the wonderworking Icon of the Mother
of God “Surety of Sinners” is being brought to England from Moscow. It
will be brought by a delegation headed by His Grace, Bishop Tikhon of
Podolsk, Chairman of the Moscow Patriarchate’s Finance and Economic
Administration, Rector of the church of St Nicholas at Khamovniki in
Moscow where the icon resides.

On Thursday 23rd November, at 6 pm, the solemn meeting and a Moleben
to the Mother of God in front of Her wonderworking image will take
place in the Cathedral of the Dormition of the Mother of God at 67
Ennismore Gardens, London SW7 1NH.

On Tursday 24th November, at 10.30 am, there will be a Moleben in
presence of the hierarchs of the Local Orthodox Churches on the
British Isles, members of the 4th meeting of the Pan-Orthodox Assembly
of Bishops in the UK which will take place at the Cathedral on that
day.

On Saturday 26th November, at 10.30 am, the Diocesan Divine Liturgy
will be celebrated at the Dormition Cathedral with the participation
of the clergy of the Diocese of Sourozh. This day will be the 5th
anniversary of the consecration of Archbishop Elisey of Sourozh and
the beginning of his service in the British Isles. The Vigil will be
celebrated on the eve, Friday 25th November at 6 pm.

On 26th November, at 6 pm, the wonderworking icon will be taken to the
Cathedral of the Mother of God and the Holy Royal Martyrs in Chiswick
where the Vigil will be celebrated.

On Sunday 27th November, at 10.30 am, “Surety of Sinners” will visit
the Parish of St Nicholas the Wonderworker in Oxford where the Divine
Liturgy will be celebrated.

On 27th November, at 6 pm, there will be a Moleben with the Akathist
to the Mother of God in front of Her wonderworking image in the
Cathedral of the Dormition in London.

On Monday 28th December, at 6 pm, a Moleben to the Mother of God will
be celebrated in front of Her Icon “Surety of Sinners” before its
departure to Moscow.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.01.2012, 16:03:30
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
mai care sunteti din anglia, gasesti ceva de lucru pe acolo? ceva mic...stiu engleza...as lucra undeva, mai schimb sa vad cum e acolo...daca m-as adapta...te ajuta cu ceva statul englez? pana te integrezi..poate puteti raspunde..sa faci o afacere...te ajuta? sa deschizi o cafenea? ai subventii? sau e greu si la ei cu joburile...In constructii nu vreau...poate benzinarii, parcari...stat cu copil...
Mersic!
Hm... Acum vad postul asta si ma cam amuza. Daca plecam de la premiza "te ajuta cu ceva statul englez?" cred ca e deja o cauza pierduta. Nici un emigrant roman, oricat de bine-intentionat ar fi, nu va da curs unei asemenea... pretentii. Imi amintesc in 2000, cand am ajuns eu in Londra, destul de naiv, am intrebat pe cel la care tocmai ajunsesem, cam ce ar fi de munca, iar el mi-a raspuns ironic: "Pai deocamdata toate posturile de director sunt blocate sau ocupate deja, asa ca tot in constructii o sa-ti duci veacul, daca vrei sa castigi un ban bun si cinstit!" Oricum ar fi, pentru jobul de auper (ingrijire copii) nu e nici o afacere (cred ca este cel mai prost platit job dintre toate cate sunt) plus ca iti trebuiesc multe dovezi prin care sa dovedesti cine esti si ce experienta ai. Si toate celelalte variante sunt f. prost platite, iar daca scazi banii pe chirie, transport, hrana si bill-uri, esti deja in rosu. Intre timp s-au schimbat multe in sistemul legislativ si ai de intampinat o serie intreaga de dificultati, chiar daca esti bun vorbitor de engleza, esti capabil si de buna-credinta. Cat despre asa-zisul ajutor... nici nu se pune problema. In primul rand este nevoie de multi, foarte multi ani de verificare la sange, prin care sa dovedesti ca te-ai achitat de-a lungul timpului de toate obligatiile pe care le-ai avut fata de stat, si abia mai apoi eventual sa poti beneficia de ceva ajutor, dar si atunci... ti se face lehamite. In principiu, ei sunt sufocati de drogatii lor si de taietorii de frunze la caini (in majoritatea lor, negri), nascuti acolo, dar care, pentru a-i tine sub stricta supraveghere, le ofera casa si ajutor social, ba chiar si alimente. Am lucrat, prin primarie, in astfel de case, le montam bucatarii sau bai si eram socat cum de astfel de oameni primesc ajutor, in timp ce altii care vor sa munceasca si isi vad de treaba lor, sunt lasati in voia sortii.
In ce ma priveste, eu am renuntat sa mai lucrez acolo si m-am intors in tara la sfarsitul lui 2008, dar mi-am rezervat drepturile de a lucra oriunde pe teritoriul lor ca si drepturile medicale si am medicul meu de familie, acolo. Chiar de astazi intr-o saptamana sunt programat pentru o investigatie, iar ultima oara am fost anul trecut prin septembrie. Dar asta dupa o perioada de mari interdictii, cu avocati platiti care mi-au sustinut cauza, pe cand Romania nu era inca inclusa in UE...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un alt roman mort la Londra lacrimi Umanitare 4 24.10.2011 13:45:21