Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 10.03.2011, 21:17:57
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Vezi, deci bataia e rupta din rai, depinde doar cum o folosesti :)
:-))))))))) esti inconfundabil
Reply With Quote
  #152  
Vechi 10.03.2011, 21:25:08
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
:-))))))))) esti inconfundabil
Mai sunt si cazuri speciale in care copilul este complet irational:

[youtube]z1Oim-dhKZ4[/youtube]
http://www.youtube.com/watch?v=z1Oim-dhKZ4

Ce facem, nu-i facem (cum sugereaza clipul), stam ca prostii (ca la mintea lor nu ne putem cobori), sau facem precum face si Dumnezeu in situatii extreme cu cate o palma parinteasca de indreptare?...
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #153  
Vechi 10.03.2011, 21:38:38
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Mai sunt si cazuri speciale in care copilul este complet irational:

[youtube]z1Oim-dhKZ4[/youtube]
http://www.youtube.com/watch?v=z1Oim-dhKZ4

Ce facem, nu-i facem (cum sugereaza clipul), stam ca prostii (ca la mintea lor nu ne putem cobori), sau facem precum face si Dumnezeu in situatii extreme cu cate o palma parinteasca de indreptare?...
Pai daca a ajuns in asemenea hal la o varsta la care trebuia sa isi exprime doleantele civilizat si sa sustina un dialog rational cu parintii, NU E VINA COPILULUI. Parintii au avut grave carente in educarea lui.In acest stadiu in care se afla copilul, nu stiu ce mai poti face in afara faptului de a-ti cumpara un cos mare, sa-ti culegi " roadele"!

Oricum cum ar fi, sunt contra violentei de orice fel.O admit doar ca forma de auto-aparare(sau sport-de exemplu aikido) , cand esti atacat.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 10.03.2011, 22:04:01
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Pai daca a ajuns in asemenea hal la o varsta la care trebuia sa isi exprime doleantele civilizat si sa sustina un dialog rational cu parintii, NU E VINA COPILULUI. Parintii au avut grave carente in educarea lui.In acest stadiu in care se afla copilul, nu stiu ce mai poti face in afara faptului de a-ti cumpara un cos mare, sa-ti culegi " roadele"!
Am mai auzit placa asta. In schimb nu este realista. Copilul este un suflet mai mult sau mai putin perfect. Exista destui copii rai din fire, irationali si cu apucaturi. E bine sa te rogi sa nu ai asa ceva. Chestia e ca exista, e un adevar. Tine de structura genetica si deci de instinct, precum la animale. Noi suntem partial animale si deci ereditam trasaturi si impulsuri. Astfel incat, poti avea de-a face cu un copil cu totul si cu totul indaratnic care refuza sa gandeasca si actioneaza foarte mult din instinct. Este o realitate, exista numeroase cazuri. Cu toata bunavointa parintilor, unii copii refuza sa fie rationali. Si pe astia daca nu-i tii din frau prin metode alternative, inclusiv o bataita cand alceva este de prisos, risti sa scoti din ei niste neispraviti cu totul iresponsabili si lipsiti de orice urma de respect. Si poate chiar mai rau.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #155  
Vechi 10.03.2011, 22:29:36
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Am mai auzit placa asta. In schimb nu este realista. Copilul este un suflet mai mult sau mai putin perfect. Exista destui copii rai din fire, irationali si cu apucaturi. E bine sa te rogi sa nu ai asa ceva. Chestia e ca exista, e un adevar. Tine de structura genetica si deci de instinct, precum la animale. Noi suntem partial animale si deci ereditam trasaturi si impulsuri. Astfel incat, poti avea de-a face cu un copil cu totul si cu totul indaratnic care refuza sa gandeasca si actioneaza foarte mult din instinct. Este o realitate, exista numeroase cazuri. Cu toata bunavointa parintilor, unii copii refuza sa fie rationali. Si pe astia daca nu-i tii din frau prin metode alternative, inclusiv o bataita cand alceva este de prisos, risti sa scoti din ei niste neispraviti cu totul iresponsabili si lipsiti de orice urma de respect. Si poate chiar mai rau.
Pai pe astfel de copii, de ce sa-i bati? Crezi ca ii indrepti pe ei cu bataia?Care este rezultatul dupa ce bati un copil?Te-ai gandit? Daca se cuminteste, o face de frica, nu?Asta-i dresaj.Trebuie sa exista o alternativa la bataie si pentru acesti copii rai din fire,cum spui tu.

In alta ordine de idei, parintii incep sa-si bata copiii, nu ca sa le indrepte lor firea ci ca sa aibe ei un confort psihic, ca nu mai suporta urlete,tipete,isterie si mai stiu eu ce fac acest copii..Deci parintii ajung atat e tensionati incat se descarca pe copii, "ca sa le indrepte firea"..
Reply With Quote
  #156  
Vechi 10.03.2011, 22:36:39
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu ar fi mai bine sa apelezi la recompense decat la amenintari?
Cred ca in educatia copilului e bine sa se recurga atat la recompensa, cat si la amenintare. Parintele trebuie sa stie cand sa faca uz de fiecare dintre ele. Un cunoscut pediatru afirma ca e de trebuinta sa se recurga si la bataie in anumite situatii, in special cand copilul, neascultand, isi pune viata in pericol.
Nu lipsite de importanta imi par sfaturile pe care Sfantul Ioan Gura de Aur le ofera parintilor:

"Pune deci numaidecat copilului lege ca sa nu ocarasca pe nimeni, sa nu huleasca pe nimeni, sa nu se jure, sa nu injure, sa nu se bata. Cand il vezi ca-ti calca legea, pedepseste-l, uneori printr-o cautatura aspra si severa, alteori prin cuvinte usturatoare, iar alteori, prin cuvinte de mustrare; desteapta-i uneori ambitia prin cuvinte magulitoare de a fi mai bun decat altii, alteori fagaduieste-i rasplata pentru o purtare buna.

Nu-l bate mereu si fara socoteala, ca sa nu-l obisnuiesti sa fie crescut prin bataie. Daca se va obisnui sa fie educat numai prin bataie, va invata sa dispretuiasca bataia. Iar daca a invatat sa dispretuiasca bataia, ai stricat totul. Dimpotriva, sa se teama de bataie, dar sa n-o primeasca.

Sa fie miscat biciul, dar sa nu cada pe spatele copilului. Amenintarile sa nu mearga pana la fapta. Dar sa nu creada ca se reduc numai la amenintari cuvintele tale. Amenintarea atunci este buna, cand este crezut ca se va traduce in fapta. Caci daca cel ce a gresit iti afla gandul, va dispretui si amenintarea, si bataia.

Dimpotriva, sa se astepte sa fie pedepsit, dar sa nu-l pedepsesti, ca sa nu se stinga teama de pedeapsa, ci teama sa ramana ca un foc plin de putere ce arde de peste tot toti spinii, sau ca o cazma ascutita ce sapa pana in adanc. Cand vei vedea ca teama are bune rezultate, fii bland. Firea omeneasca are nevoie si de blandete. "
Reply With Quote
  #157  
Vechi 10.03.2011, 22:37:18
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Pai pe astfel de copii, de ce sa-i bati? Crezi ca ii indrepti pe ei cu bataia?Care este rezultatul dupa ce bati un copil?Te-ai gandit?
De exemplu rezultatul aplicarii unei palme unui copil tembel care nu asculta de explicatiile de a nu se arunca orbeste in strada cand l-ai scapat din mana, este ca nu-l calca masina... In cazul asta, el nu vrea sa inteleaga rational pericolul, dar va intelege sa stea linistit de frica palmei.

La fel procedeaza Dumnezeu in cazuri extreme. Ia ca exemplu persoana care si-a expus povestea pe un topic chiar aici pe site, care se ocupa de prevestirea viitorului prin tehnici oculte, iar Dumnezeu a spieriat-o bine de a facut-o sa renunte de frica si sa-si arda cartile. A fost o palma usoara. Altii primesc si palme mai grele, in functie de situatie si de incapatanare.

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
In alta ordine de idei, parintii incep sa-si bata copiii, nu ca sa le indrepte lor firea ci ca sa aibe ei un confort psihic, ca nu mai suporta urlete,tipete,isterie si mai stiu eu ce fac acest copii..Deci parintii ajung atat e tensionati incat se descarca pe copii, "ca sa le indrepte firea"..
Asta e prostia omeneasca in actiune...
__________________
Cu sinceritate, Pippo

Last edited by Pippo_; 10.03.2011 at 22:40:07.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 11.03.2011, 20:01:09
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Sa inteleg ca esti de acord cu cele 16 minute de violenta in care Mantuitorul a fost biciuit animalic, din filmul Patimile lui Iisus ?
acel film,chiar nu mi-a placut, mel gibson e paralel cu subiectul si se crede in filmele lui de actiune(dealtfel foarte bune la vremea lor !).Cred ca e un esec monumental acel film, pentru ca exacerbeaza latura violenta, la un subiect ce ar trebui sa fie eminamente filosofic si spiritual !!!

est modus in rebus (e o masura in toate) spuneau anticii nostri stramosi latini !
cand este vorba de pedeapsa corporala,tebuie folosita doar ca ultima posibilitate dupa ce dialogul,dragostea, intelegerea nu au dat nici un rezultat desi au fost aplicate cu insistenta !!!

cristos ne arata aceasta cale,desi e lasata la o parte de telologi,insa fragmentul din marcu(mi se pare) in care acest model universal-uman ,Cristos, pune mana pe bici, mi se pare esential in economia moralei crestine !
est modus in rebus- ne arata ca iubirea,dragostea, intoarecerea obrazului,are limitele ei !
si Cristos a vrut cu siguranta sa ne arate acest lucru !
asta il face mare, faptul ca lasa posibilitati,nuante,si nu opereaza numai in alb si negru !!!
Reply With Quote
  #159  
Vechi 14.11.2011, 18:01:54
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

In cresterea copilului este nevoie de mult echilibru si discernamant. Altfel, amenintarea si pedeapsa isi pot arata reversul.

Legat de acest aspect, mi-a placut mult urmatoarea pilda:

Pe mantaua unui pastor au pus ramasag soarele cu vantul, care dintre ei i-o vor scoate. Se spune ca a inceput mai intai sa sufle vantul, insa cu cat sufla mai tare, cu atat mai strans pastorul isi infasura mantaua sa. Apoi a incercat soarele si cu raza sa calda l-a facut pe pastor sa-si scoata mantaua.

Copiii pot sa se desparta de obiceiurile cele rele in masura in care se vor simti sufocati, inabusiti de ele. Este nevoie ca ei sa puna in balanta dragostea, caldura noastra, si "disconfortul" adus de existenta "hainei" greselii si a pacatului.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 14.11.2011, 20:03:55
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Cred ca in educatia copilului e bine sa se recurga atat la recompensa, cat si la amenintare. Parintele trebuie sa stie cand sa faca uz de fiecare dintre ele. Un cunoscut pediatru afirma ca e de trebuinta sa se recurga si la bataie in anumite situatii, in special cand copilul, neascultand, isi pune viata in pericol.
Nu lipsite de importanta imi par sfaturile pe care Sfantul Ioan Gura de Aur le ofera parintilor:

"Pune deci numaidecat copilului lege ca sa nu ocarasca pe nimeni, sa nu huleasca pe nimeni, sa nu se jure, sa nu injure, sa nu se bata. Cand il vezi ca-ti calca legea, pedepseste-l, uneori printr-o cautatura aspra si severa, alteori prin cuvinte usturatoare, iar alteori, prin cuvinte de mustrare; desteapta-i uneori ambitia prin cuvinte magulitoare de a fi mai bun decat altii, alteori fagaduieste-i rasplata pentru o purtare buna.

Nu-l bate mereu si fara socoteala, ca sa nu-l obisnuiesti sa fie crescut prin bataie. Daca se va obisnui sa fie educat numai prin bataie, va invata sa dispretuiasca bataia. Iar daca a invatat sa dispretuiasca bataia, ai stricat totul. Dimpotriva, sa se teama de bataie, dar sa n-o primeasca.

Sa fie miscat biciul, dar sa nu cada pe spatele copilului. Amenintarile sa nu mearga pana la fapta. Dar sa nu creada ca se reduc numai la amenintari cuvintele tale. Amenintarea atunci este buna, cand este crezut ca se va traduce in fapta. Caci daca cel ce a gresit iti afla gandul, va dispretui si amenintarea, si bataia.

Dimpotriva, sa se astepte sa fie pedepsit, dar sa nu-l pedepsesti, ca sa nu se stinga teama de pedeapsa, ci teama sa ramana ca un foc plin de putere ce arde de peste tot toti spinii, sau ca o cazma ascutita ce sapa pana in adanc. Cand vei vedea ca teama are bune rezultate, fii bland. Firea omeneasca are nevoie si de blandete. "
nu stiu daca, in ce priveste educatia copiilor, se mai potrivesc sfaturile Parintilor din vechime.
copii au acum internet, televizor, telefon mobil, web-cam, etc.
pe atunci aveau doar cuvantul parintilor si al educatorilor ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Bataia e rupta din rai ! Oare ? Rodica50 Intrebari utilizatori 20 14.11.2010 09:56:49
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11