Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.03.2009, 21:29:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Coborârea la iad a Mântuitorului

Potrivit invățăturii Bisericii, in perioada celor trei zile și trei nopți, cât a stat cu trupul in mormânt ( intre Răstignire și Inviere ) , Mântuitorul S-a coborât la iad ca biruitor asupra morții și a păcatului, pentru a-i elibera pe cei drepți. Prima epistolă a Sf. Apostol Petru constituie singurul loc din Sfânta Scriptură in care găsim această invățătură : " Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El , Cel drept, pentru cei nedrepți , ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu Duhul, care S-a coborât și a propovăduit și duhurile ținute in inchisoare, ce fuseseră neascultătoare altădată, când indelungata răbdare a lui Dumnezeu aștepta, in zilele lui Noe, și se pregătea corabia in care puține suflete , adică opt, s-au mântuit prin apă". De asemenea , această invățătură se regăsește in multe texte din cultul Bisericii Ortodoxe. De exemplu, preotul , in cadrul slujbei Sf.Liturghii, după Vohodul Mare, rostește in taină rugăciunea : " In mormânt cu trupul, in iad cu sufletul, ca un Dumnezeu, in rai cu tâlharul și pe scaun impreună cu Tatăl și cu Duhul ai fost, Hristoase, toate umplându-le, Cel ce ești necuprins". Superbă rugăciune !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.03.2009, 00:44:37
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Da, Cristi, e intr-adevar frumoasa!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.03.2009, 10:53:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Potrivit invățăturii Bisericii, in perioada celor trei zile și trei nopți, cât a stat cu trupul in mormânt ( intre Răstignire și Inviere ) , Mântuitorul S-a coborât la iad ca biruitor asupra morții și a păcatului, pentru a-i elibera pe cei drepți.
Care trei zile si trei nopti?! :) Crezul ne spune ca Hristos "a inviat a treia zi, dupa Scripturi", nu ca a stat in iad trei zile. De vineri la ceasul al noualea pana in noaptea de sambata spre duminica nu sunt trei zile si trei nopti. Sau?...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.03.2009, 11:39:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Care trei zile si trei nopti?! :) Crezul ne spune ca Hristos "a inviat a treia zi, dupa Scripturi", nu ca a stat in iad trei zile. De vineri la ceasul al noualea pana in noaptea de sambata spre duminica nu sunt trei zile si trei nopti. Sau?...
Cât a stat cu trupul in mormânt atât a stat si in iad cu duhul Său. Intreabă orice preot . A stat până la invierea Sa .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.03.2009, 11:44:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cât a stat cu trupul in mormânt atât a stat si in iad cu duhul Său. Intreabă orice preot . A stat până la invierea Sa .
Am pus paranteza ( de la răsâgnire pănă la inviere ) . Aceasta e perioada corctă . Eu nu postez invenții de la mine, ci inainte vorbesc pun intrebări , pentru a-mi completa neștiința mea și nevrednicia mea.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.03.2009, 11:58:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Am pus paranteza ( de la răsâgnire pănă la inviere ) . Aceasta e perioada corctă . Eu nu postez invenții de la mine, ci inainte vorbesc pun intrebări , pentru a-mi completa neștiința mea și nevrednicia mea.
Ca să fiu și mai clar : pe temeiul textului din Epistola I a Sf. Ap. Petru, Sf. Biserică a invățat dintotdeauna că această activitate a Domnului a avut loc imediat după moartea Sa, iar coborârea in iad nu poate fi contestată de nimeni. Despre această perioadă de timp , Domnul Hristos a zis ( te rog să reții Florin ) : " Precum a fost Ioana in pântecele chitului trei zile și trei nopți, așa va fi și Fiul Omului in inima pământului trei zile și trei nopți " . Mai clar de atât nu poate fi !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.03.2009, 13:25:42
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Care trei zile si trei nopti?! :) Crezul ne spune ca Hristos "a inviat a treia zi, dupa Scripturi", nu ca a stat in iad trei zile. De vineri la ceasul al noualea pana in noaptea de sambata spre duminica nu sunt trei zile si trei nopti. Sau?...
timpul atuncea asa se socotea:
de la ora 16-rastignirii- pana searao zi.de seara aceea pana a 2 zi seara inca o zi.. si de seara aceea pana noaptea cand o inviat inca o zi:)..stim ca noaptea deoarece" foarte de dimineata mironositelee au alergat la mormantul tau tanguindu`se dar inaintea lor ingerul a stat si le a zis: de ce socotiti pe cel viu cu cei morti?caci ca un Dumnezeu a inviat din morti" din binecuvantarile invierii
__________________
Dumnezule milostiveste-te spre noi si ne binecuvinteaza;lumineaza fata Ta spre noi si ne miluieste
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.03.2009, 14:25:37
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ca să fiu și mai clar : pe temeiul textului din Epistola I a Sf. Ap. Petru, Sf. Biserică a invățat dintotdeauna că această activitate a Domnului a avut loc imediat după moartea Sa, iar coborârea in iad nu poate fi contestată de nimeni. Despre această perioadă de timp , Domnul Hristos a zis ( te rog să reții Florin ) : " Precum a fost Ioana in pântecele chitului trei zile și trei nopți, așa va fi și Fiul Omului in inima pământului trei zile și trei nopți " . Mai clar de atât nu poate fi !
Nu mi-e clar. Am citit Matei 12, 40.

Mantuitorul Si-a dat Duhul in mainile Tatalui vineri la ora 15:00 PM (al noualea ceas din zi). Pana sambata la 15:00 e o zi completa si o noapte completa; apoi pana la Inviere, care a fost in noaptea de sambata spre duminica ramane mai putin de o zi. Unde gresesc? Unde sunt cele trei zile si trei nopti?...

Am intrebat si un preot care mi-a dat un raspuns tare evaziv, asa incat am schimbat subiectul din motiv de politete.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.03.2009, 15:05:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu mi-e clar. Am citit Matei 12, 40.

Mantuitorul Si-a dat Duhul in mainile Tatalui vineri la ora 15:00 PM (al noualea ceas din zi). Pana sambata la 15:00 e o zi completa si o noapte completa; apoi pana la Inviere, care a fost in noaptea de sambata spre duminica ramane mai putin de o zi. Unde gresesc? Unde sunt cele trei zile si trei nopti?...

Am intrebat si un preot care mi-a dat un raspuns tare evaziv, asa incat am schimbat subiectul din motiv de politete.
Citește incă odată ce a spus Iisus , citatul de mai sus, apoi dragă Ionuț, nu o spun eu, un oarecare, ci Biserica așa ne invață. Te rog să mă ierți, dar mai intreabă.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.03.2009, 15:19:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Negroponte !

Văd că e conectat Negroponte. Este cel mai in măsură in a ne lumina. Poate ne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pelicanul, chip al Mantuitorului MoldoveanCo Intrebari utilizatori 2 15.07.2013 20:47:44
Coborarea la iad a Mantuitorului Gotcu Ioan Intrebari utilizatori 1 24.04.2011 21:18:46
Coborarea la iad a Mantuitorului zoridezi Din Noul Testament 37 08.04.2010 11:26:59
PILDELE Mantuitorului catalinabalhui Din Noul Testament 4 18.02.2009 16:44:30