Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 29.04.2009, 14:31:50
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielRobulLuiDumnezeu Vezi mesajul
Creatie toata ziua. Tot din natura este dovada de creatie si nu de evolutie . Toate fosilele sustin creatia si nu evolutia cand te uiti la o fosila nu vezi nimic altceva decat ca a murit nu ai de unde sa sti cati copii a avut de fapt nici nu poti sa sti daca a avut copii luandule la intamplare si aranjandule de la mic la mare nu dovedeste ca au evoluat una de la alta . si in plus de ce spun oamenii de stiinta ca evolutia face parte din stiinta cand ea este o religie?
ce inseamna stiinta ? stiinta este ceva care poate fi testat, repetat si observat , testeaza-mi repeta-mi si observa-mi evolutia si spune-mi si mie ca eu nu am vazut asa ceva
Intr-adevar, evolutionismul nu e o teorie empirica.
Dar asta nu inseamna ca nu e stiinta, atita timp cit se bazeaza pe observatie si rationament.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 29.04.2009, 17:48:57
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Intr-adevar, evolutionismul nu e o teorie empirica.
Dar asta nu inseamna ca nu e stiinta, atita timp cit se bazeaza pe observatie si rationament.
Cum sa fie stiinta cand nu exista nici macar o singura dovada ca s-ar fi intamplat asa ceva vreodata??
Reply With Quote
  #83  
Vechi 29.04.2009, 20:11:12
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Cum sa fie stiinta cand nu exista nici macar o singura dovada ca s-ar fi intamplat asa ceva vreodata??
Exista foarte multe dovezi ca evolutia a avut loc
Reply With Quote
  #84  
Vechi 13.06.2009, 14:02:10
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,bogdan

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Nu a existat nici o evolutie, si nici un Big Bang. Este o aberatie asa zis stiintifica. Nu exista nici cea mai mica dovada ca asa ceva s-ar fi intamplat vreodata.

Nu exista nici o fosila tranzitionala, nici o fosila care sa arate transformarea a ceva in altceva. Cat despre varsta de miliarde de ani a Pamantului si Universului, e o teorie foarte gaunoasa si deloc stiintifica.

Bogdan.
bogdan,primul verset al bibliei spune"la inceput Dumnezeu a facut cerurile si pamantul"deci nu spune explicit cand a fost inceputul.
pamantul poate avea si 200000 miliarde de ani,are importanta acest lucru in relatia directa cu creatorul?personal consider ca,NU.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 24.06.2009, 15:34:47
brunhilda brunhilda is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.05.2009
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
PS: nu colaborez in nici un fel cu o grupare/asociatie draceasca.
la faza asta era sa cad de pe scaun! =))


lista aia de carti sau documente poti sa mi-o trimiti mie, merci! eu am gasit o lucrare interesanta pe acest subiect: Misterul genezei si al civilizatiilor antice- Alan F Alford; din pacate nu am citit-o, doar rasfoit-o in magazin! acum citesc Atlantida-Robert Cohen- se poate descarca si de pe scribd.com
Reply With Quote
  #86  
Vechi 24.06.2009, 15:39:27
brunhilda brunhilda is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.05.2009
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Revenind... o creatie care nu e urmata de evolutie, e stagnare; sistemele inchise se conserva, sau mor.
acum ceva timp, din intamplare s-au descoperit intr-un "put" (din pacate nu mai imi amintesc unde si cand si cum, doar ca a fost un documentar) o specie de pesti care au ramas... exact la stadiul de evolutie la care erau cand au ramas in groapa respectiva.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 24.06.2009, 15:39:45
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Exista foarte multe dovezi ca evolutia a avut loc
Poate doar adaptare a unor specii,asa ca nu confunda! Ce evolutie? Din ce?
Reply With Quote
  #88  
Vechi 24.06.2009, 15:53:51
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Adaptarea este o evolutie
Reply With Quote
  #89  
Vechi 24.06.2009, 15:55:09
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de brunhilda Vezi mesajul
acum ceva timp, din intamplare s-au descoperit intr-un "put" (din pacate nu mai imi amintesc unde si cand si cum, doar ca a fost un documentar) o specie de pesti care au ramas... exact la stadiul de evolutie la care erau cand au ramas in groapa respectiva.
Speciile foarte bine adaptate (vezi crocodilii) ramin neschimbate pentru o perioada mai lunga de timp
Reply With Quote
  #90  
Vechi 24.06.2009, 15:57:01
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Gresit! NICIODATA o specie NU va evolua intr-o alta! Poate doar mici modificari,repet! De exemplu o specie de peste care a trait mii de ani in pesteri au ramas fara ochi,pt ca acolo le erau inutili si si-au dezvoltat alte simturi ceva mai bine (cum si un om orb are in mod automat celelalte simturi mai dezvoltate). Dar asta NU are legatura cu evolutia!
Fiecare specie e asa de la Dumnezeu,nu a evoluat nimic din nimic!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
Creatie versus evolutie vladstejaru Dogmatica 721 20.10.2012 00:48:42
creatie sau evolutionism? codana Generalitati 11 15.09.2010 19:10:27
Crezi in evolutie? radugherasim Teologie si Stiinta 680 07.03.2010 19:25:54
Evolutie sau involutie? silverstar Generalitati 34 17.02.2007 22:09:45