Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.03.2012, 14:20:05
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Lightbulb Curățirea sufletului prin postul simțurilor

http://www.parintelecalistrat.com/20...in-postul.html

Din continut:

"Omul a avut posibilitatea de a alege între viață și moarte, să petreacă în veșnicie sau „să cadă în timp” (Emil Cioran): „Din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit !” (Fac. 2, 17)"


"Aflat inițial în stare duhovnicească de preot al Ziditorului său, Adam săvârșea prin contemplația tuturor făpturilor o permanentă Liturghie Cosmică, prin accesul nemijlocit la Pomul Vieții, la încărcătura de har din puterea Duhului Sfânt; aceasta era ceva firesc și normal în Rai !"

"Singura șansă de scăpare „de mânia ce va să fie” (Mt. 3, 7) este întoarcerea cu toată inima la Dumnezeul Cel Viu prin credință dreaptă și fapte bune, prin post și rugăciune, prin înfrânare și trezvie, auzind cuvântul Psalmistului: „De M-ar fi ascultat poporul Meu, de ar fi umblat Israel în căile Mele, I-aș fi supus de tot pe vrăjmașii lor și aș fi pus mâna Mea pe asupritorii lor” (Ps. 80, 12-13)"
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.04.2012, 19:34:46
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://deveghepatriei.wordpress.com/...acov-tsalikis/

""Vorbind Starețul despre post, pe lîngă alte învățături a spus și acestea:

„Postul este porunca lui Dumnezeu. Pentru aceasta și noi să postim, fiii mei. Pînă astăzi postul nu mi-a făcut rău, și am 70 de ani. Maica mea m-a învățat postul de cînd eram prunc. Nu, fiii mei, nu fac pe fățarnicul că postesc, dar acestea m-au învățat părin*ții mei în Asia Mică, la locul nașterii mele. Din anii ’20 și pînă astăzi păzesc postul. Nu mi-a dăunat vre*odată postul, chiar dacă am fost bolnav.

Doctorii și Episcopii spun la fel: «Postul și mîncarea slabă mult folosesc pe oameni».

Odată un doctor mi-a zis:

- Părintele meu, cinci zile nu vei bea nici o picătură de apă. Trebuie să facem un tratament ca să vedem ce are trupul tău.

Așadar, cinci zile am rezistat. Mult bine mi-a făcut. Dar cît folos ne aduce cînd postim pentru su*fletul nostru! în acest trup muritor se află sufletul nos*tru cel nemuritor. Pentru aceasta să ne îngrijim de sufletul nostru, care este într-adevăr fără de moarte. Să postim, fiii mei. Nu ascultați cînd vi se spune că postul nu este nimic, și că de acest post vorbesc nu*mai călugării. Nu vorbesc călugării, fiii mei, mă ier*tați, vorbește Dumnezeu. Prima poruncă a lui Dum*nezeu a fost postul; poruncă dată lui Adam și Evei în rai. Și Hristos a postit. Dar noi putem să spunem că postim? Ei! Mîncăm atîtea și atîtea! Acum, post fa*cem noi, copiii mei? Mîncăm, mă iertați, atîtea și atî*tea mîncăruri, fie cu ulei, fie… Există multe mîncăruri de post. Ajunge ca omul să aibă sănătate și voin*ță să postească.

într-o zi a venit la mine o persoană și mi-a zis:

- Preotul meu mi-a zis că «postul nu există» și că «cine a spus că există post?».

Eu i-am spus să zică preotului să deschidă Sfînta Scriptură să vadă ce spune în Evanghelie Hristos: «Acest neam de demoni nu iese decît numai cu rugă*ciune și cu post» (Matei 17, 21), și multe altele.

Și demonii și bolile și toate patimile, cu post și cu rugăciune se scot.

Sfîntul Ioan Botezătorul ce a mîncat în pustie? Ce a mîncat Cuviosul David? Cu o bucățică de Anaforă petrecea în peștera lui toată săptămîna. Dar «pos*tul, privegherea, cerești daruri dăruiesc». Pentru aceasta 1-a sfințit Dumnezeu și trăiește de 450 de ani în acest loc sfînt. Este mare făcător de minuni și sfînt viu.

Rugăciunea, fiii mei, și postul folosesc sufletul omului. Și Proorocul Ilie – spune Sfîntul Apostol Iacov – a fost om, și a fost om pătimaș ca și noi, dar cu rugăciunea și cu postul a închis cerul și nu a plouat pe pămînt trei ani și șase luni.

După aceasta, desigur, iarăși rugîndu-se, a cerut să plouă și cerul a dat ploaie și pămîntul și-a dat roa*dele sale” (Iacov 5,17-18).""
Reply With Quote
Răspunde

Tags
postire, postul, postul mare

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invierea Duhovniceasca a Sufletului prin Dumnezeiasca Rugaciune. alexmatei Spiritualitatea ortodoxa 5 09.04.2012 03:20:10
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 29.02.2012 00:29:05
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 14:09:26
Intrand prin portile sufletului florin.oltean75 Generalitati 0 25.03.2011 21:49:31
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12