Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.07.2008, 15:03:31
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rafaela
aghiazma se strica si cind te atingi de ea in perioada de menstruatie
:DCe mai tare explicatie cu putinta.Inseamna ca in aceasta perioada,daca te rogi,Harul lui Dumnezeu se rusineaza sa se atinga de tine.ca nu cumva sa se strice.Doamne fereste,cum poti spune o asemenea enormitate?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.07.2008, 15:09:36
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rafaela
aghiazma se strica si cind te atingi de ea in perioada de menstruatie
ca si la varza, care se bihleste.
uof.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.07.2008, 17:31:01
Rafaela's Avatar
Rafaela Rafaela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

nu zau, nu vad nimic de ris
asta mi-a explicat-o duhovnicul meu
si nimeni nu interzice sa nu te rogi in perioada asta doar sa nu te atingi de lucruri sfinte,(asta am gasit-o si in citeva carti) asta se explica si pentru cei care au intretinut relatii sexuale inainte, asa ca rideti cit puteti eu ascult sfatul duhovnicului meu.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.07.2008, 18:12:11
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pui
Merg in fiecare an sa iau aghiasma de boboteaza si izvarul tamaduiri la biserica Sf Treime unde ma duc mereu si mai sunt doi preoti pe langa duhovnicul meu .De doi ani iau aghiasma beau ca de obicei o sap in fiecare dim si dupa aceia o pun sus si dupa trei saptamani imi era urat noaptea, am desfacut aghiasma sa stropesc prin camera si prinsese un miros urat. Ma tot intreb oare de ce?.;):( Eu stiu ca aghiasma sta asa cum ai luat-o mereu.
Eu tin agheazma in frigider- e bine?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.07.2008, 19:58:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Draga Hartford, im mod firesc, nu se tine in frigider.Eu am aghiasma si de peste doi ani si e in stare perfecta. Jean are dreptate cu busuiocul ca poate sa se descompuna si aghiasma sa prinda un miros neplacut. Sticla sa fie f.curata si sa nu o lasam uitarii , adica in nepasare. Aghiasma mare este bine a stropi prin casa, odata si cu tamaierea, iar cand facem acest lucru, sa fie curatenie desavarsita.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.07.2008, 20:09:05
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Draga Hartford, im mod firesc, nu se tine in frigider.Eu am aghiasma si de peste doi ani si e in stare perfecta. Jean are dreptate cu busuiocul ca poate sa se descompuna si aghiasma sa prinda un miros neplacut. Sticla sa fie f.curata si sa nu o lasam uitarii , adica in nepasare. Aghiasma mare este bine a stropi prin casa, odata si cu tamaierea, iar cand facem acest lucru, sa fie curatenie desavarsita.
Ok am sa tin in alt loc de astazi.Mie imi place sa vad busuicul in sticla.
Mersi de sfat.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.09.2008, 13:52:01
cris13 cris13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.09.2008
Locație: Pitesti
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de pui
Merg in fiecare an sa iau aghiasma de boboteaza si izvarul tamaduiri la biserica Sf Treime unde ma duc mereu si mai sunt doi preoti pe langa duhovnicul meu .De doi ani iau aghiasma beau ca de obicei o sap in fiecare dim si dupa aceia o pun sus si dupa trei saptamani imi era urat noaptea, am desfacut aghiasma sa stropesc prin camera si prinsese un miros urat. Ma tot intreb oare de ce?.;):( Eu stiu ca aghiasma sta asa cum ai luat-o mereu.
Este posibil sa fii fost mult busuioc in aghiazma,si busuioc se descompune si strica si aghiazma.Nu te mahni,arunc-o la un copac,si ia alta.daca vrei sa tina mai mult,strcoar-o ca sa nu mai ramana busuic sua alte plante prin ea,ca iarasi se strica

Dumnezeu sa te intareasca!
Eu stiu k daca se strica aghiasma, sunt vraji puternice facute la casa ta; stiu asta de la un preot... Trebuie sa aduci preotul in casa, sa faca dezlegari. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.09.2008, 14:05:02
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

Sunt pure speculatii afirmatiile de genul "Eu stiu k daca se strica aghiasma, sunt vraji puternice facute la casa ta".
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.09.2008, 20:10:56
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

AGHIASMA MARE SE PASTREAZA IN CASA PESTE AN ,DIN EA SI SE FOLOSESTE IN SITUATII SPECIALE.AGHIASMA MICA MIE NU MI SE STRICA ,DESI O AM AMESTECATA DE LA TOATE MANASTIRILE PE LA CARE AM FOST ,ASA CA MAI AM VREO 6-7 LITRI ,INCEPIND DIN LUNA IUNIE TOT CONSUM IN FIECARE DIMINEATA DIN ACEEA ADUSA DIN PELERINAJELE LA CARE AM FOST ..SI ESTE TOT LIMPEDE SI BUNA.:)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.09.2008, 13:25:21
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Si eu a gasit aghiasma de peste 10 ani, pusa de bunica mea in sticla. era limpede ca si cand era apa de izvor. nu avea nimic. Poate ai amestecat cu apa de fantana sau de la robinet. Am vazut ca unii asa fac. nu stiu sa iti dau o explicatie. Cea de anul acesta am vazut ca si a mea s-a stricat. Dar cred ca din cauza mea caci am avut indoieli cu privire la sfintirea ei. M-am lasat prinsa de latusul pocaitilor, dar multulmesc lui Dumnezeu si Maicii Domnului ca am deschis ochii la timp ca rea vai si amar de sufletul meu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre aghiasma DanielaVoica Calugarul 23 16.01.2013 16:08:32
Experiment cu aghiasma mercinbogdan Intamplari adevarate 127 10.08.2012 00:00:00
Aghiasma larisa maria Generalitati 16 08.01.2011 10:13:41
Sfintirea apei si a casei de Boboteaza sophia Biserica Ortodoxa Romana 18 06.01.2010 16:21:35
Sfantul Ioan Maximovici - Cuvânt în ziua Botezului Domnului,înainte de sfințirea apei andrei_im Generalitati 1 06.01.2010 09:39:59