Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.09.2008, 17:25:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap
As mai adauga Acatistul Sfantului Serghie de Radonej.
Draga Antonia, spre rusinea mea, nu am uzit de acest Sfant. Poti, de vrei, te rog frumos, sa ne dai cateva date biografice ? Multumesc din suflet.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.09.2008, 20:32:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Multumesc din suflet draga Partenie. Intradevar un articol si bogat ilustrat, ce-mi intareste convingerea ca cele mai marete Biserici, Manastiri si Catedrale ORTODOXE, in Rusia sunt. Poate oi reusi cu ajutorul Bunului Dumnezeu sa vad pe viu o farama din aceste unice capodopere, cu toate ca mai am ceva si pe la noi, necalcate inca de pasii mei. Inca odata multumiri.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.09.2008, 00:41:24
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iti multumesc din suflet Partenie, pentru ajutorul oferit intre timp.

Parintii acestui sfant erau cucernici si milostivi si obisnuiau sa-i gazduiasca pe calugari. Copil fiind ,era disperat din cauza esecurilor scolare si mai ales din cauza ca nu putea pricepe Sfanta Scriptura. Se ruga cu ardoare sa-l intelepteasca Dumnezeu.

Intr-o zi, fiind trimis de tatal sau sa caute manjii pe care-i dusese la camp, la pascut, intalneste un pustnic caruia-i cere sa se roage pentru indeplinirea dorintei lui, apoi il invita acasa. Se roaga cu totii in paraclisul casei. (Rusii aveau o camera speciala pentru rugaciune.) Acest pustnic il pune sa citeasca Ceasul al treilea si apoi cativa psalmi. Spre uimirea tuturor, copilul citea frumos, cu luare-aminte si cu zdrobire de inima!

Pustnicul ii proroceste ca din acel moment urma sa inteleaga toata intelepciunea cartilor si va putea citi cu usurinta Sfanta Scriptura. I-a spus chiar ca ii va lumina pe multi, ceea ce s-a si intamplat, caci a adunat pe multi in jurul Sfintiei Sale, povatuindu-i spre sfintirea sufletelor.

A trait intre anii 1313 - 1392. Intreaga viata si-a inchinat-o Preasfintei Treimi in numele Careia a ridicat locasuri sfinte, i-a primit pe straini, s-a smerit, s-a jertfit si s-a rugat neincetat. A intemeiat Lavra Sfanta Treime din Rusia, o adevarata comoara a Ortodoxiei.
Acatistul acestui sfant se rosteste pentru: ajutor la invatatura, izbavire de mandrie si dobandirea smereniei. Dumnezeu sa ne ajute!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce am invatat astazi glykys Generalitati 135 22.04.2014 14:42:08
Rugaciune pentru elevi si pentru profesori spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 5 07.07.2012 02:50:19
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 22:45:09
invatat Anna Generalitati 20 09.05.2009 20:58:38
Am invatat ca... Anunnaki Generalitati 2 21.03.2009 00:47:59