Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.04.2007, 10:17:49
Capy Capy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 189
Implicit

Parintele Rafail Noica


Fiul al marelui filosof roman Constantin Noica, parintele Rafail s-a nascut in anul 1942. In familie primeste o educatie crestina sumara (practicarea credintei se reduce doar la mersul la biserica de Pasti pentru a aprinde o lumanare).

La varsta de 13 ani pleaca impreuna cu mama (era englezoaica) si cu sora lui in Anglia cu scopul primirii unei educatii mai alese. Varsta cautarilor se manifesta si in latura spirituala. La inceput merge la anglicani insa "atmosfera era foarte saracacioasa, foarte rece, plicticoasa chiar. Nu in sensul ca te-ar apuca cascatul in biserica, ci in sensul ca nu te hranea cu nimic" (Celalalt Noica – marturii ale monahului Rafail, insotite de cateva cuvinte de folos ale parintelui Symeon, editie ingrijita de Pr. Eugen Dragoi si Pr. Ninel Tugui, Editura Anastasia, Bucuresti, 1994, pag.24). Trece apoi pe la penticostali, congregationalisti, Armata Salvarii etc.; cel mai mult ramane in cadrul comunitatii baptiste (un an si jumatate). In protestantism se poticneste in special in textele scripturistice referitoare la Sfanta impartasanie si, intr-o zi, simte "ca o lumina in sufletul meu gandul de a ma intoarce la Ortodoxie" (Celalalt Noica, pag. 44). Providential il intalneste pe parintele Sofronie, povatuitorul duhovnicesc al manastirii Essex, care il sfatuieste sa-si termine studiile.

Revenirea la Ortodoxie s-a intamplat in anul 1961, iar in anul 1965 parintele Rafail este tuns in monahism la manastirea Essex de catre parintele Sofronie, calugaria fiind "raspunsul la intrebarile ce mi le puneam din copilarie" (Celalalt Noica, pag. 31). Pribegiile protestante le socoteste ca pe o lucrare a lui Dumnezeu cu el pentru ca " daca n-as fi trait Ortodoxia ca un convertit, poate ca n-as fi putut niciodata sa o vad in frumusetea ei stralucitoare, drept singurul adevar al istoriei" (Celalalt Noica, pag. 47).
Se intoarce in Romania in 1993 dupa 38 de ani, "aidoma slabanogului din Evanghelie" (Celalalt Noica, pag. 75), pentru o scurta vizita (materialul publicat de editura Anastasia este o selectie a conferintelor si cuvantarilor rostite pe parcursul acestei vizite in diferite locuri din tara), iar din 1993 s-a stabilit intr-o sihastrie din Muntii Apuseni. Pe langa ajutorul cel mai mare si mai important pe care-l da lumii prin rugaciune, parintele Rafail publica in "Epifania" traduceri din invataturile Sfantului Siluan Athonitul, "bunicul" sau duhovnicesc si alte articole.
In ceea ce priveste opera aflam tot din marturia parintelui: "Am scris o singura carte, care se numeste Ganduri. Am scris-o, mai ales, din indemnul cuiva, care se astepta ca fiul lui Noica sa scrie o carte. si cand a deschis aceasta carte, prima pagina era alba, a doua era alba si toate celelalte la fel. Acum, la sfarsitul vietii mele, ma gandesc sa scriu alta carte care s-ar numi Memorii, fiindca asa scriu toti oamenii mari. Or, cum eu mi-am pierdut memoria, aceasta carte va fi asemenea celei dintai!" (Celalalt Noica, pag. 35).
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.04.2007, 21:34:11
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Multumesc Capy, e frumos ce ai scris, continua asa, sa ne folosim si noi.

Liviu
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.09.2008, 20:46:04
lilianap lilianap is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2007
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Capy
Parintele Rafail Noica


Fiul al marelui filosof roman Constantin Noica, parintele Rafail s-a nascut in anul 1942. In familie primeste o educatie crestina sumara (practicarea credintei se reduce doar la mersul la biserica de Pasti pentru a aprinde o lumanare).

La varsta de 13 ani pleaca impreuna cu mama (era englezoaica) si cu sora lui in Anglia cu scopul primirii unei educatii mai alese. Varsta cautarilor se manifesta si in latura spirituala. La inceput merge la anglicani insa "atmosfera era foarte saracacioasa, foarte rece, plicticoasa chiar. Nu in sensul ca te-ar apuca cascatul in biserica, ci in sensul ca nu te hranea cu nimic" (Celalalt Noica – marturii ale monahului Rafail, insotite de cateva cuvinte de folos ale parintelui Symeon, editie ingrijita de Pr. Eugen Dragoi si Pr. Ninel Tugui, Editura Anastasia, Bucuresti, 1994, pag.24). Trece apoi pe la penticostali, congregationalisti, Armata Salvarii etc.; cel mai mult ramane in cadrul comunitatii baptiste (un an si jumatate). In protestantism se poticneste in special in textele scripturistice referitoare la Sfanta impartasanie si, intr-o zi, simte "ca o lumina in sufletul meu gandul de a ma intoarce la Ortodoxie" (Celalalt Noica, pag. 44). Providential il intalneste pe parintele Sofronie, povatuitorul duhovnicesc al manastirii Essex, care il sfatuieste sa-si termine studiile.

Revenirea la Ortodoxie s-a intamplat in anul 1961, iar in anul 1965 parintele Rafail este tuns in monahism la manastirea Essex de catre parintele Sofronie, calugaria fiind "raspunsul la intrebarile ce mi le puneam din copilarie" (Celalalt Noica, pag. 31). Pribegiile protestante le socoteste ca pe o lucrare a lui Dumnezeu cu el pentru ca " daca n-as fi trait Ortodoxia ca un convertit, poate ca n-as fi putut niciodata sa o vad in frumusetea ei stralucitoare, drept singurul adevar al istoriei" (Celalalt Noica, pag. 47).
Se intoarce in Romania in 1993 dupa 38 de ani, "aidoma slabanogului din Evanghelie" (Celalalt Noica, pag. 75), pentru o scurta vizita (materialul publicat de editura Anastasia este o selectie a conferintelor si cuvantarilor rostite pe parcursul acestei vizite in diferite locuri din tara), iar din 1993 s-a stabilit intr-o sihastrie din Muntii Apuseni. Pe langa ajutorul cel mai mare si mai important pe care-l da lumii prin rugaciune, parintele Rafail publica in "Epifania" traduceri din invataturile Sfantului Siluan Athonitul, "bunicul" sau duhovnicesc si alte articole.
In ceea ce priveste opera aflam tot din marturia parintelui: "Am scris o singura carte, care se numeste Ganduri. Am scris-o, mai ales, din indemnul cuiva, care se astepta ca fiul lui Noica sa scrie o carte. si cand a deschis aceasta carte, prima pagina era alba, a doua era alba si toate celelalte la fel. Acum, la sfarsitul vietii mele, ma gandesc sa scriu alta carte care s-ar numi Memorii, fiindca asa scriu toti oamenii mari. Or, cum eu mi-am pierdut memoria, aceasta carte va fi asemenea celei dintai!" (Celalalt Noica, pag. 35).
Te rog poti sa-mi spui la ce manastire s-a asezat Parintele Rafail? multumes
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.09.2008, 18:12:15
adeodatus adeodatus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit

Capy, nu stii este undeva pe net cartea parintelui Rafail "Cultura Duhului"?
da, si daca dispui de mai multa informatie despre acest purtator de Duh parinte Te rog informeaza-ne si pe noi.
im idoresc mult sa ajung la sihastria parintelui Rafail, ceea ce nu e prea posibil dupa cum mi-a spus cineva.
Iertare!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.09.2008, 21:30:03
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

O poti comanda de aici http://www.cartiortodoxe.ro/cartea-carte/1084-cultura-duhului-rafail-noica,-ierom..html
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.09.2008, 21:33:44
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Sau aici.
[link=http%3A%2F%2Fwww.librariasophia.ro%2Fcartea-carte%2F1084-cultura-duhului-rafail-noica%2C-ierom..html]
Pretul este acelasi 8.50.:)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.09.2008, 17:33:29
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Conferinte ale parintelelui Rafail Noica, fiu duhovnicesc direct al Arhimandritului Sofronie [Saharov] de la Manastirea Ortodoxa [prima din Anglia] "Sfantul Ioan Botezatorul" din Essex:

1.Ce vremuri traim? Parintele Rafail ne raspunde -> link: http://www.youtube.com/watch?v=B8NMOkqKPMI;

2. Parintele Rafail vorbind despre grai -> link: www.youtube.com/watch?v=CEdEpCpVmEs;

3. Parintele Rafail - O intamplare-minune din lumea ortodoxa -> link: www.youtube.com/watch?v=kP7s3pRNl6M;

4. Parintele Rafail vorbind despre Sfantul Siluan [Athonitul] -> link: www.youtube.com/watch?v=DGfkPwhGtK8;

5. Parintele Rafail - N-am nimica mai bine de facut? -> link: www.youtube.com/watch?v=EIitRMLAJ9Q;

6. Parintele Rafail - Despre New Age -> link: www.youtube.com/watch?v=8tpBojIzMy8;

7. Parintele Rafail - Omul ca potential de indumnezeire -> link: www.youtube.com/watch?v=59kuO2EtAZw;

8. Parintele Rafail - Tine-ti mintea la iad si nu deznadajdui -> link: www.youtube.com/watch?v=U366RrprNiw;

9. Parintele Rafail - Sensul vietii firescul vietii -> link: ;

10. Parintele Rafail - Pilda Mariei Egipteanca -> link: www.youtube.com/watch?v=4VXWscy5SfA;

11. Parintele Rafail - Despre potentialul de tragedie -> link: www.youtube.com/watch?v=52kSacKKOs8;

12. Parintele Rafail - Despre pocainta si nevointa gresita -> link: www.youtube.com/watch?v=7FX1TQ9rsyU;

13. Parintele Rafail - Dragostea mea e mai mare decat pacatul tau -> link: www.youtube.com/watch?v=B4tj4c2IZQM;

14. Parintele Rafail - Prima Inviere este Spovedania ->www.youtube.com/watch?v=uVBpgL-V-Ic;

15. Parintele Rafail - Scopul Rugaciunii -> link: www.youtube.com/watch?v=juh6LbFpsKo.


Razvan

Dumnezeu sa ne lumineze si sa ne ajute pe toti!
.................................................. .................................................. .......................
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.11.2008, 16:47:22
adeodatus adeodatus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna Vezi mesajul
O poti comanda de aici http://www.cartiortodoxe.ro/cartea-carte/1084-cultura-duhului-rafail-noica,-ierom..html
Multumesc pentru informatie !
Nu am posibilitate, cred eu, de a comanda aceasta carte dat faptului ca nu sunt din Romania. Sau poate ...?
Voiam, de fapt, sa aflu un link forma digitala a respectivei carti; daca este asa ceva?
Multumesc!
Iertati!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.09.2011, 20:29:27
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Părintele Rafail Noica vorbind despre SFÂNTUL SILUAN (Video)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.09.2011, 21:46:14
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Mulțumim, Doamne ajută! Bine ar fi și pentru tine și pentru noi să te "specializezi" pe astfel de link-uri!
Sfântul Siluan lucrează cu putere multă, prin harul Domnului, pentru mijlociri. E un adevărat "mijlocitor al mijlocitorilor", pune umărul garantat la lucrarea duhovnicească făcută în folosul altora. La fel și sfântul Ghelasie de la Râmeț.
Ce-am spus mai sus e experiență concretă și adevăr verificat.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 24.09.2011 at 21:59:50.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea pr. Rafail Noica? STEPHAN Mari Duhovnici si predicile lor 23 13.03.2018 14:05:43
Parintele Rafail Noica Ekaterina Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.07.2013 16:29:28
Parintele Rafail Noica despre cum se merge la duhovnic VladCat Pocainta 4 18.12.2011 21:04:49
parintele Rafail Noica adycozma Generalitati 5 10.09.2010 17:12:48
unde este parintele rafail noica? florinna01 Calugarul 2 20.04.2010 21:11:46