Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.07.2010, 13:52:57
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit Miracolul lui Moise se intampla an de an (?)

Cautand alte informatii, am descoperit cu uimire aceasta stire:
http://www.descopera.ro/dnews/658007...-an-de-an-foto

"Ambasadorul Frantei in Coreea de Sud din anul 1975 a fost primul care a vorbit despre miracolul care are loc, an de an, pe insula Jindo. A scris un articol intr-un cotidian de limba franceza si, da atunci, fenomenul misterios a devenit celebru in toata lumea. Nu o data, ci de doua ori pe an, locuitorii insulei Jindo asista la un adevarat miracol. Pentru aproape o ora, insula lor este legata de insula Modo, aflata la 2,8 kilometri distanta, printr-un fenomen nemaivazut. Practic, apele se desfac pe o latime de aproape 40 de metri, lasand libera o carare ce leaga cele doua insule.. Cu fiecare astfel de ocazie, zeci sau poate sute de mii de localnici si de turisti participa la Festivalului Miracolului lui Moise..."

Spus a fost:"Și mulți prooroci mincinoși se vor scula și vor amăgi pe mulți..."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.07.2010, 15:47:52
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Cautand alte informatii, am descoperit cu uimire aceasta stire:
http://www.descopera.ro/dnews/658007...-an-de-an-foto

"Ambasadorul Frantei in Coreea de Sud din anul 1975 a fost primul care a vorbit despre miracolul care are loc, an de an, pe insula Jindo. A scris un articol intr-un cotidian de limba franceza si, da atunci, fenomenul misterios a devenit celebru in toata lumea. Nu o data, ci de doua ori pe an, locuitorii insulei Jindo asista la un adevarat miracol. Pentru aproape o ora, insula lor este legata de insula Modo, aflata la 2,8 kilometri distanta, printr-un fenomen nemaivazut. Practic, apele se desfac pe o latime de aproape 40 de metri, lasand libera o carare ce leaga cele doua insule.. Cu fiecare astfel de ocazie, zeci sau poate sute de mii de localnici si de turisti participa la Festivalului Miracolului lui Moise..."

Spus a fost:"Și mulți prooroci mincinoși se vor scula și vor amăgi pe mulți..."
Ce nu mentioneaza ei este faptul ca "miracolul ":))) se petrece cu regularitate ZILNICA si se numeste maree. In schimb sarbatoarea ca orice celebrare are lor doar O DATA PE AN, ca ziua de nastere..:)))
Multa ignoranta pe lumea asta...

CInd se retrag apele de multe ori apar limbi de pamint care deseori unesc insulitele adiacente..le-am vazut si eu personal
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.07.2010, 15:50:45
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Nu stiu ce sta in spate si care este explicatia dar pe moment m-a pufnit rasul!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.07.2010, 20:30:17
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ce nu mentioneaza ei este faptul ca "miracolul ":))) se petrece cu regularitate ZILNICA si se numeste maree. In schimb sarbatoarea ca orice celebrare are lor doar O DATA PE AN, ca ziua de nastere..:)))
Multa ignoranta pe lumea asta...

CInd se retrag apele de multe ori apar limbi de pamint care deseori unesc insulitele adiacente..le-am vazut si eu personal
Asa e, ai mare dreptate! Sa vezi cand are loc mareea pe litoralul nostru, si se asterne o carare ce duce pana la Stambul! Direct in bazar se opreste! Parca ar sti ca abia asteptam sa mergem la cumparaturi!

Ps:Te rog insa sa nu mai spui la nimeni, ca dau buluc toti pe urma si pun astia de la finante taxa de frontiera taman pe faleza!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.07.2010, 20:46:45
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Asa e, ai mare dreptate! Sa vezi cand are loc mareea pe litoralul nostru, si se asterne o carare ce duce pana la Stambul! Direct in bazar se opreste! Parca ar sti ca abia asteptam sa mergem la cumparaturi!

Ps:Te rog insa sa nu mai spui la nimeni, ca dau buluc toti pe urma si pun astia de la finante taxa de frontiera taman pe faleza!
Noi romanii nici macar maree mare nu avem :))) este de vre-o 12 cm, pina si la capitolul asta ne-a batut Dumnezeu!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.07.2010, 21:04:00
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Noi romanii nici macar maree mare nu avem :))) este de vre-o 12 cm, pina si la capitolul asta ne-a batut Dumnezeu!
Ei, hai, nu fi trist, ca o sa avem parte de una mai mare...un tzunami, ar fi indestulator ? Sa zicem, de vreo 10.000 de centimetri...A ? Ce zici, ajunge pana'n Cuba ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.07.2010, 23:30:18
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Parerea mea este ca se urmareste cu asiduitate demolarea si bagatelizarea valorilor crestine acum, parca mai mult ca niciodata. Iar acest lucru nu se poate face prin agresivitate, prin atac direct ci cu prietenie, precum odinioara Brutus.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.07.2010, 09:59:04
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nu mi se pare ceva rau a se bucura omul de un asemenea fenomen natural.
Este insa gresit a face asemanari intre ce s'a petrecut la Marea Rosie si alte fenomene contemporane.

Natura si ratiunile sadite de Dumnezeu in lucruri sunt inca atat de necunoscute.
De multe ori, omul ramane uimit, se bucura ca un copil... dar nu intotdeauna roadele sunt si duhovnicesti.
Senzational, dar nu si folositor. Se cade ca ceea ce ne uimeste, sa ne si foloseasca.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.07.2010, 11:25:16
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu mi se pare ceva rau a se bucura omul de un asemenea fenomen natural.
Este insa gresit a face asemanari intre ce s'a petrecut la Marea Rosie si alte fenomene contemporane.

Natura si ratiunile sadite de Dumnezeu in lucruri sunt inca atat de necunoscute.
De multe ori, omul ramane uimit, se bucura ca un copil... dar nu intotdeauna roadele sunt si duhovnicesti.
Senzational, dar nu si folositor. Se cade ca ceea ce ne uimeste, sa ne si foloseasca.
Asa este Dorin. Uitam ca natura se manifesta potrivita ratiunilor sadite de Dumnezeu prin creatie nu potrivit unor ratiuni autonome. In vremea patimilor Mantorului natura isi recunoaste Creatorul nu potrivit unor ratiuni autonome ci potrivit ratinunilor sadite de Ratiunea, Logosul- Fiului Tatalui
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce a vrut Domnul sa-l omoare pe Moise? lorena29 Generalitati 3 23.05.2012 14:43:09
Miracolul aghesmei spre_rasarit Intamplari adevarate 50 21.09.2011 16:15:04
Miracolul Bibliei de la Plopis – Lovita de fulger, Cartea Sfanta a supravietuit vlad90 Stiri, actualitati, anunturi 7 13.09.2011 14:02:10
Codul lui Moise... silverstar Generalitati 8 30.01.2009 22:25:04
Miracolul de Craciun pentru Chelsea patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 2 27.12.2008 00:45:00