Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 31.12.2012, 00:39:02
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ma cutremura grandoarea gandurilor si stralucirea vorbelor lor, dar, cel mai mult, ma striveste incapacitatea mea(ca si contemporan cu ei) de a ma ridica la acelasi nivel si de a indrazni si eu sa spun orice, oricat de atent, ca nu cumva sa generez un... rau, pentru ca orice as spune nu poate fi la fel de luminos; poate as reusi sa patez lumina lor.
Daca pe mine ma imbata de admiratie vorbele lor, ma feresc sa nu-i speriu cu vorbele mele.
Intocmai!
Cat de mult am pierdut noi, astia adultii si desteptii (unde e desteptaciunea noastra mult autolaudata, in raport cu aceste adevarate koan-uri!??!?)...
Reply With Quote
  #52  
Vechi 02.01.2013, 02:20:32
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Nu pot sa vad. "This video is private." Cum se numeste, poate gasesc in alta parte?
Reply With Quote
  #53  
Vechi 02.01.2013, 02:48:02
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Desi nu prea are legatura cu topicul, o sa postez in continuare aici. Nu stiu cum se intampla, dar Dumnezeu lucreaza in mod uimitor, pentru a ne deschide inimile spre El...
Involuntar, multumesc fratelui Cezar care a pus la dispozitie linkul cu pricina. Dupa vizionare, nu stiu de ce, dar ceva imi spunea sa caut inca mai mult despre acest schit. Iar ce-am gasit a meritat intreaga osteneala. Fratilor, daca va puteti intrerupe cateva minute, urmariti acest filmulet. In toate exista un inceput. Si de multe ori nici nu stim cand a avut loc in viata noastra un anume inceput (bun sau rau...), fiindca acel moment a trecut pe neobservate, ca o adiere de vant...http://www.youtube.com/watch?v=5Qy31...eature=related
Cand aveti vreme,poate il postati din nou sub alta adresa;nu poate fi urmarit.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 04.01.2013, 17:56:33
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Perlă a unui copil de 5 ani

Băiețelul verișoarei mele primare (care-mi este și nașă de Botez) are 5 anișori și este foaarte isteț.
Acum câteva luni, plimbându-se cu tatăl lui seara, a spus, dintr-odată, văzând luna pe cer: "oare cum stă luna așa, pe cer? Cred că o ține Dumnezeu cu mintea".
Mirat, tatăl lui l-a întrebat: "vrei să spui că o ține cu mâna, nu?", dar copilul a răspuns: "Nu, tati, nu cu mâna! O ține Dumnezeu cu mintea, că dacă ar ține-o cu mâna, s-ar vedea degetele pe cer".
Ce ziceți?
Eu am rămas uimită... și m-am gândit că acest gen de gânduri ale copilașilor ne ajută să înțelegem de ce e necesar să devenim asemenea lor pentru a intra în Împărăția lui Dumnezeu. De asemenea, îmi este mai ușor să înțeleg că noi am fost creați cu tendința naturală de a crede în Dumnezeu și de a-L iubi.

Bine, băiețelul despre care vă spuneam, Bogdănel, scoate o mulțime de perle, aproape de fiecare dată când vorbesc cu el, dar aceea cu luna mi s-a părut, de departe, cea mai profundă. Altele sunt așa, comice, copilărești. De exemplu, mi-a spus că Moș Crăciun i-a adus cadourile mai devreme cu câteva zile. L-am întrebat de ce și mi-a explicat că el a împodobit bradul de la Moș Nicolae și, de aceea, Moș Crăciun nu și-a mai dat seama că e prea devreme să aducă darurile. :))

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #55  
Vechi 04.01.2013, 18:06:21
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
"Nu, tati, nu cu mâna! O ține Dumnezeu cu mintea, că dacă ar ține-o cu mâna, s-ar vedea degetele pe cer".
Ce ziceți?
Eu spun că este teolog. Fără glumă.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 13.01.2013, 16:44:58
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cum se inteleg pasarile sau animalele intre ele, daca noi, oamenii, vorbim si de multe ori nu ne intelegem?

Pasarile sau animalele vin unele langa altele si vorbesc in soapta si noua ne spun numai "miau". (10 ani)
Reply With Quote
  #57  
Vechi 13.01.2013, 17:00:58
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce este zambetul?

A zambi inseamna sa razi parca in gandul tau. (8 ani)

A zambi este cand niste oameni rad cu gura inchisa, ca sa nu deranjeze oamenii de la bloc. (7 ani)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 13.01.2013, 17:01:54
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De ce da dirijorul din maini, cu un bat, cand dirijeaza?

Dirijorul da din maini, ca sa arate ducerea sunetului. (11 ani)

Dirijorul are un bat in mana, ca e urat sa arate cu degetul, la ala care canta cu contrabasul ca sa vada cum merge simfonia. (10 ani)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 14.01.2013, 17:06:39
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dimineata aceasta am vazut un promo al emisiunii COPIII SPUN LUCRURI TRASNITE...

intrebare(pusa de un adult):unde ajungem noi,oamenii,dupa ce murim?
raspuns(dat de o fetita de vreo 5-7 anisori,dupa un scurt moment de gandire): pe cruci.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 14.01.2013, 20:58:15
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

- Care e vârsta potrivită pentru a te căsători?


“Imediat ce termin grădinița, o să-mi caut o soție ” – Bert, 5 ani


“84 de ani – pentru că la vârsta asta nu trebuie să mai lucrezi și ai tot timpul din lume să-l iubești pe celălalt” – Judy, 8 ani
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42