Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.06.2013, 00:34:35
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit de ce injura barbatii femeile?

Postez acest topic in speranta ca voi gasi raspuns la o intrebare ce ma macina de pe la varsta la care mi-am dat seama cum sunt privite femeile, si anume de ce barbatii injura femeile , si mai ales de ce le "agreseaza" pe strada (nu ma refer la infractiuni). Exclud tipul de femei care vor sa atraga privirile prin machiaj/gesturi/haine ostentative.
De ce?
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.06.2013, 01:33:25
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Postez acest topic in speranta ca voi gasi raspuns la o intrebare ce ma macina de pe la varsta la care mi-am dat seama cum sunt privite femeile, si anume de ce barbatii injura femeile , si mai ales de ce le "agreseaza" pe strada (nu ma refer la infractiuni). Exclud tipul de femei care vor sa atraga privirile prin machiaj/gesturi/haine ostentative.
De ce?
Lipsă de educație.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.06.2013, 01:50:05
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Lipsă de Dumnezeu.

Bucurii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.06.2013, 01:54:51
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Lipsă de Dumnezeu.
Nu, doar lipsă de educație. Eu sunt ateu și nu ai să mă vezi pe mine făcând așaceva niciodată.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.06.2013, 01:56:01
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

În cazul ăsta, ești ateu, dar nu lipsit de Dumnezeu :)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.06.2013, 02:00:37
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

nu este vorba de educatie, inclusiv profesori, medici, ingineri, nu conteaza educatia ci sexul. inclusiv barbati din familia mea vorbesc infect despre femei, sau zic numai glume deplasate. peste tot acelasi lucru, pe strada , la tv, in orice local, sau anturaj. ma deranjeaza doar pe mine? poate sunt eu prea sensibila da cand aud lucruri urate la adresa femeilor parca dau in mine
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.06.2013, 02:05:54
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
nu este vorba de educatie, inclusiv profesori, medici, ingineri, nu conteaza educatia ci sexul. inclusiv barbati din familia mea vorbesc infect despre femei, sau zic numai glume deplasate. peste tot acelasi lucru, pe strada , la tv, in orice local, sau anturaj. ma deranjeaza doar pe mine? poate sunt eu prea sensibila da cand aud lucruri urate la adresa femeilor parca dau in mine
Ba este vorba de educație, însă nu de câte diplome sau câte doctorate, ci de educația din familie, de „cei 7 ani de acasă”.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.06.2013, 02:07:04
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
nu este vorba de educatie, inclusiv profesori, medici, ingineri, nu conteaza educatia ci sexul. inclusiv barbati din familia mea vorbesc infect despre femei, sau zic numai glume deplasate. peste tot acelasi lucru, pe strada , la tv, in orice local, sau anturaj. ma deranjeaza doar pe mine? poate sunt eu prea sensibila da cand aud lucruri urate la adresa femeilor parca dau in mine
Sunt medii si medii.In unele,femeile sunt dispretuite ca fiind o specie inferioara,in altele sunt tratate corect ca orice descendent al Domnului.
Din pacate,traiti intr-un mediu ostil feminitatii,intr-un mediu misogin.
Trebuie sa intelegeti ca si femeile din mediul respectiv sunt raspunzatoare de aceste reactii, intrucatva.Mai ales prin aprobarea tacita a unor astfel de comportamente deplasate.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.06.2013, 02:13:26
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Apropo, dacă este să te iei după biblie, femeia este mai prejoasă decăt bărbatul.
Lucrul acesta de ce nu te deranjează?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.06.2013, 02:19:32
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sigur nu este pretutindeni așa; eu n-am o astfel de percepție, însă nu o neg. Sunt medii în care ce spune Jamaica este adevărat.
Cred că e o gravă vulgarizare a lumii în care trăim și a preocupării pentru sex, cultivată intens de mass-media. Poate mai mult ca altă dată, bărbații văd în femeie un obiect sexual. Din păcate, prea multe așa se și comportă sau consideră.
Totuși, atitudinea contează foarte mult. Sunt femei care știu să impună respect bărbaților cu o singură privire. Și nu numai cu privirea: contează mult cum te îmbraci, cum te manifești.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare