Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.12.2016, 03:28:38
kaspersky0913 kaspersky0913 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2016
Mesaje: 2
Question Doar Eu?

Salut,

De ceva vreme sunt putin "pierdut". Poate suna putin ciudat sau chiar "nebuneste".
Pot spune ca am primit si primesc unele "semne", foarte des. Pana si azi (data postarii) am primit unul.

Nu vreau s-o lungesc prea mult daca nu este necesar, n-are rost sa plictisesc pe nimeni.

Deci, acum cateva luni am avut un dialog cu Diavolul, in vis. Imi oferea anumite lucruri in schimbul sufletului meu. Eram in iad, el avea o forma de om, imbracat la costum. Stiam cine e si l-am rugat sa isi arate forma lui naturala. Zis si facut. Mentionez ca nu am simtit frica fata de el si stiam ca e constient de asta. Dupa o conversatie mai lunga si cateva "oferte" n-am fost multumit si el s-a enervat. Cand am vazut asta am spus "Crezi ca ma sperii?" si din mine a iesit un intuneric "ca o umbra" care pur si simplu a acoperit totul si practic l-am alungat nu inainte sa-mi zica "Nu se termina aici."

Dupa o perioada cand stateam singur in casa m-am uitat in sus "practic la tavan" cu gandul spre ceruri si am spus "Doamne daca existi da-mi un semn!". La cateva secunde "aprox. 10-15" a cazut calendarul crestin ortodox langa mine si am simtit "ceva" in mine, gen cum simti cand esti mic si te ia mama in brate, un fel "protejat". Mi-au dat lacrimile si am simtit nevoia sa merg la biserica.

La cateva zile, am fost la biserica si m-am spovedit. I-am spus preotului 99,9% din pacatele mele, cele omise fiind neintentionat. I-am povestit si de treaba asta.

In aceeasi zi dupa spovedanie, m-am dus sa beau un suc si la telefon, intr-un banal de joc mi-a aparut numarul 666.

Problema e ca oarecum nu ma simt asa vinovat sau "eliberat" de pacatele care le-am facut. Stiu "Cu o floare nu se face primavara" dar nu stiu.. sunt putin confuz. Adica azi simt ca trebuie sa ma duc la biserica, ajung acolo si dupa simt ca nu mai vreau si a 2-a oara.

Nu prea cred in coincidente, dar pana si cand am creeat contul aici, nu am reusit sa-l confirm din prima, am primit eroare pe mail.

Ce ati face in locul meu? Ce pareri aveti?

PS: Ma scuzati, ca am lungit-o atat. Nu stiu cu, cine as putea sa discut fara sa fiu criticat sau luat in ras.

Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.12.2016, 11:00:02
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Sub nici o forma, dar absolut sub nici o forma nu se sta de vorba cu diavolul sau cu gandurile negre sau necurate.
Foarte bine ai facut ca te-ai spovedit.
Daca vedeniile astea mai continua si dupa spovedanie atunci un consult psihiatric de urgenta se impuna. Este vorba de delirul mistic. De obicei astfel
de halucinatii sun simptomele unor boli psihice aflate in progres.

De obicei omul nu se sperie atat timp cat are acest halucinatii sub control sau
sunt de mica durata. Problemele insa devin mari cand aceste halucinatii ii scapa de sub control si incepe sa le traiasca independent de vointa sa.

Sfintii parinti spun ca increderea in vise (de orice fel, chiar si cele angelice unde il vezi pe Hristos) sau increderea in ganduri este inceputul inselarii.

De aceea nu trebuie sa primim ganduri sau vise care ni l-ar imagina chiar si pe Hristos in persoana .

Sfintii parinti spun ca daca un gand / vis / intamplare iti creaza tulburare atunci nu-s de la Dummnezeul, indiferent de continutul gandului/visului/intamplarii

Last edited by Copacel; 22.12.2016 at 11:13:58.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.12.2016, 11:14:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Chiar nu poti recunoaste un trolisor atat de evident? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.12.2016, 19:57:01
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chiar nu poti recunoaste un trolisor atat de evident? :)
Parca le-a incropit mult prea bine sa fie troll.

Sa-ti raspuns kasper - daca dai in cap unuia nu e suficient sa ii ceri scuze, trebuie sa si repari lucrul stricat/paguba.
Cam pentru asta ai nevoie de canonul de pocainta care este o jertfa pentru platirea pacatelor si greselilor noastre.
Cu siguranta ca iti trebuia un canon pentru pacate si nu ai primit unul.

Parere? Dumnezeu daruieste iubire, dragoste, pocaina si tot Dumnezeu te trage spre Biserica. Iar diavolul este ucigasul care iti da pietricele stralucitoare in schimbul sufletului...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.12.2016, 23:06:01
kaspersky0913 kaspersky0913 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2016
Mesaje: 2
Implicit

Va multumesc pentru timpul acordat si raspunsurile date! Apreciez.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.12.2016, 23:28:18
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

E si civilizat.
Cand e hranit, multumeste si apreciaza.
Cine ii mai da ceva de mancare?

Last edited by Dalian; 22.12.2016 at 23:32:47.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.12.2016, 03:17:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Parca le-a incropit mult prea bine sa fie troll.

.
Pai tocmai asta e. Incropeala :)

Si audienta target este fara simtul ridicolului, probabil e unul din lucrurile care vrea sa le demonstreze.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 25.12.2016 at 17:26:11.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.12.2016, 02:41:16
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kaspersky0913 Vezi mesajul
Nu prea cred in coincidente, dar pana si cand am creeat contul aici, nu am reusit sa-l confirm din prima, am primit eroare pe mail.

Ce ati face in locul meu?
Spovada si impartasire, iar intre ele "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, pe mine, pacatosul, miluieste-ma!".

Eroarea pe mail a fost o incercare de a te piedica pentru a cere sfat.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.12.2016, 09:43:55
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Spovada si impartasire, iar intre ele "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, pe mine, pacatosul, miluieste-ma!".

Eroarea pe mail a fost o incercare de a te piedica pentru a cere sfat.
Sau un bug in aplicatie, o eroare umana care trebuie ocolita cu grija.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.12.2016, 11:39:56
Sindbad Sindbad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.12.2016
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

cum sa porti un dialog cu dracul? mi se pare total aiurea si complet eronat si o spun ca un profan. pai, daca stii ca-i drac stai de vorba cu el??? chestia asta m-a facut sa va povestesc un vis pe care l-am avut in 1992, in mai. veti intelege de ce am retinut exact de mai jos:

deci, intr-o noapte de duminica spre luni in mai 1992 am avut un vis/cosmar, teribil. se facea ca ma urmareste dracul, eu fugeam ingrozit de el pe niste stradute intortocheate, dracul fiind intrupat intr-o prezenta umana frumoasa, foarte atragatoare de fapt. dar eu constientizam cine este si fugeam ingrozit. ei bine, imi apare o biserica in fata, intru, biserica pustie, dar odata intrat m-am linistit imediat. dracul dupa mine, intra si el. imediat ce a pasit pe usa s-a transformat, nu a mai pastrat imaginea umana, dar ciudat e ca nu am reusit niciodata, gandindu-ma in urma si nici atunci, sa vizualizez ci doar sa stiu ca nu mai arata a om. deci intra dupa mine in biserica. eu ce am facut? l-am injurat ingrozitor, m-am repezit la el si am inceput sa-l rup in bucati! m-am trezit bulversat, speriat chiar, cu tot visul in minte, imagine dupa imagine si stare dupa stare.
ce s-a intamplat dupa aceea? in ziua de marti m-a sunat frati-miu sa mergem la pescuit, am reusit sa-mi iau a doua zi libera, iar miercuri am prins cel mai mare peste din viata mea, un crap romanesc de 18 kg. peste pe care eu l-am curatat si portionat. cand rupeam bucati din el mi-am dat seama ca asta era visul meu! sunt absolut convins ca a fost un vis premonitoriu.

mai important decat premonitia cred ca este faptul ca nu trebuie "dialogat" cu dracul, odata deconspirat trebuie sa fie "ori eu ori el", altfel nu merge...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
suflet pierdut biserica

Thread Tools
Moduri de afișare