Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1431  
Vechi 17.03.2017, 09:33:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
nu mi-e mila de tine, chiar deloc as spune. e ciudat pentru ca de obicei nu-s insensibil. uite, iar faci tampenia asta, te folosesti gresit de Numele Domnului, nu te ajuta cu nimic, sa stii. in ceea ce priveste nemernicii si nemernicia despre care vorbeam mai sus, nu ma refeream la tine ci principial. asta e alta porcarie indusa de biserica oamenilor, de ce sa ne temem de Dumnezeu daca suntem curati? d'aia zic, numai nemernicii se tem.
Cum așa? Mila este un sentiment creștinesc. Poți sa nu fii de acord cu ceea ce scriu, dar de sufletul unui creștin trebuie sa-ți fie mila. Mai citește și vezi cati călugări au fost înșelați de diavol după o viata de nevoință. Tu crezi ca poți glumi cu astfel de lucruri? Ni ic nu-L înfurie pe Dumnezeu mai tare ca mândria și trufia. Când te crezi bun și sfânt, înseamnă ca necuratii sunt pe aproape și te conduc spre păcate din ce în ce mai mari: cu gândul, cu vorba și cu fapta.
Reply With Quote
  #1432  
Vechi 17.03.2017, 09:40:53
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Stii, Lancelot, exista un proverb castilian, citat de Cervantes in "Don Quijote" (banuiesc ca mai exista si alte variante ale acestui proverb, la alte popoare europene): "Dupa Cruce se ascunde Necuratul". Este un proverb/o zicala, care descrie exact fenomenologia ipocritului/fanaticului religios, gen Antonia & compania schismatica, si avertizeaza, totul intr-un mod superb de succint, asupra consecintelor teribile ale aceste existentei si activitatii acestei specii de credinciosi.
Mie oamenii astia imi provoaca aceleasi frica, suspiciune, dispret si ura ca si sectele apocaliptice sau ufolatre. Instinctiv. Iar eu imi ascult instinctele: nu ma inseala vreodata.
Treci la chestiune, stimabile. Atacul la persoana nu tine loc de argumente. Iar pentru sentimentele pe care le ai fata de semenii tai, exista Taina Spovedaniei. Eu te iert pentru gândurile tale, dar o discuție cu duhovnicul tau e necesara.
Reply With Quote
  #1433  
Vechi 17.03.2017, 09:48:30
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.233
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Cristian, Ratoon are in cea mai mare parte dreptate: Preasfanta Nascatoare este Mama, Nascatoarea de Dumnezeu, proclamata dogmatic la al treilea Sinod Ecumenic de catre Chiril I, sfint si doctor al Bisericii, Papa si Patriarh al Alexandriei, Egiptului si intregii Africi.
În parte sunt de acord cu Ratoon și în parte cu tine. (Iar în Duhul Sfânt, al Adevărului, am fi cu toții de acord).

Și Maica Domnului este numită Mamă, atât a Domnului, Născătoare de Dumnezeu, cât și a noastră, de când Hristos i-a spus lui Ioan: ''Iată mama ta!'' O cinstim și i ne rugăm ca unei mame ce ne poartă de grijă și se roagă pentru noi.

Dar ea nu este una din persoanele Sfintei Treimi, așa cum este Duhul Sfânt, care, instituind Biserica la Cincizecime (precum spui), adică Împărăția lui Dumnezeu în lume, ne introduce într-un mediu al harului (asemănat unui pântece matern), în care suntem născuți, hrăniți și crescuți duhovnicește întocmai ca de o mamă. De aceea Părinții numesc și Biserica ''mamă''.

Și, cum Biserica este alcătuire divino-umană, Sfânta Tradiție este tocmai acel tezaur dumnezeiesc păstrat de ea și lămurit în decursul veacurilor (cum se lămurește aurul prin topire), îndepărtând zgura erorilor omenești.

Duhul Sfânt de care spui că a venit peste apostoli (episcopi) a rămas, nu a venit ca să plece. Și lucrează în permanență în Biserică, într-o dinamică mântuitoare. Fără ca aceasta să însemne, bineînțeles, că încetează să mai ''sufle unde vrea''.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 17.03.2017 at 10:00:11.
Reply With Quote
  #1434  
Vechi 17.03.2017, 11:33:36
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cum așa? Mila este un sentiment creștinesc. Poți sa nu fii de acord cu ceea ce scriu, dar de sufletul unui creștin trebuie sa-ți fie mila. Mai citește și vezi cati călugări au fost înșelați de diavol după o viata de nevoință. Tu crezi ca poți glumi cu astfel de lucruri? Ni ic nu-L înfurie pe Dumnezeu mai tare ca mândria și trufia. Când te crezi bun și sfânt, înseamnă ca necuratii sunt pe aproape și te conduc spre păcate din ce în ce mai mari: cu gândul, cu vorba și cu fapta.

sigur, dar din pacate nu-s capabil de mila fara discernamant, ca sa ma exprim asa. in unele cazuri nici pomeneala de mila din partea mea, dimpotriva chiar, le doresc respectivilor chinuri atroce aici, pe pamant, inainte sa ajunga in iad. dar in ceea ce te priveste cred ca nici nu am motive.
iar faci greseala, se pare ca e permanenta in cazul tau, cred ca e din cauza calugarilor si preotilor la care te inchini, altfel nu-mi explic. mai antonia, tu te folosesti de Numele Domnului numai cu intelesuri negativiste, amenintatoare. mai colega, incearca sa n-o mai faci, stiu ca trebuie sa-ti modifici felul in care gandesti, stereotipiile, incearca macar.

eu nu ma cred in niciun fel, dar de un lucru sunt sigur, cand o sa fiu in fata Lui, daca am norocul asta, o sa stau drept, o sa ma uit in ochii Lui cinstit si o sa astept pedeapsa.

ps.calugarii aia de care vorbesti aveau nevoie de medicamente, nu de matanii.

Last edited by Lancelot; 17.03.2017 at 13:17:16.
Reply With Quote
  #1435  
Vechi 17.03.2017, 14:23:55
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Cum se face ca Hristos a uitat sa mentioneze de ele?
Ba le-a zis si Hristos si Dumnezeu in Psalmi.
Hristos le-a amintit spunand:
"Și a zis Domnul: Simone, Simone, iată satana v-a cerut să vă cearnă ca pe grâu;
Iar Eu M-am rugat pentru tine să nu piară credința ta. Și tu, oarecând, întorcându-te, întărește pe frații tăi."


Asa de infricosatoare sunt vamile astfel incat este nevoie ca insusi Dumnezeu
sa se roage pentru noi doar ca sa trecem prin ele, dar apoi sa mai fim si cantariti.

Duhul Sfant in Psalmi ,aminteste de vami:

Psalmul 49:

17. Iar păcătosului i‑a zis Dumnezeu: «Pentru ce tu istorisești dreptățile Mele și iei legământul Meu în gura ta?
18. Tu ai urât învățătura și ai lepădat cuvintele Mele înapoia ta.
19. De vedeai furul, alergai cu el și cu cel desfrânat partea ta puneai.
20. Gura ta a înmulțit răutate și limba ta a împletit vicleșug.
21. Șezând împotriva fratelui tău cleveteai și împotriva fiului maicii tale ai pus sminteală.
22. Acestea ai făcut și am tăcut, ai cugetat fărădelegea, că voi fi asemenea ție; mustra‑te‑voi și voi pune înaintea feței tale păcatele tale.
Reply With Quote
  #1436  
Vechi 17.03.2017, 14:26:52
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratoon Vezi mesajul
Ceea ce vreau sa spun este că Trinitatea este de fapt Familia: Tatăl, Mama și Fiul.
Trinitatea este Dumnezeul Tatal, Dumnezeu Fiul, Dumnezeu Duhul Sfant asa
cum s-au aratat la stejarul Mamvri.

Conceptul de familie difera la Dumnezeu spre deosbire de al nostru.
Reply With Quote
  #1437  
Vechi 17.03.2017, 14:55:02
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Copacele, lasa bah teologumenele sau cum le zic eu "bisericismele".
Cum sa aiba dracii drept sa se repeada la prada nu zic inainte de judecata universdala, ci chiar de cea particulara?!?! Iti dai seama ca blasfemiezi insinuind ca Dumnezeu trebuie sa le dea drepturi asupra noastra tocmai..incepatorilor rautatii?! E ca si cind niste nenorociti de asasini in serie sint pe post de gardieni la o inchisoare, sau mai rau, de procurori.
Mai citeste. "Sfintii" aia nu sint inafilibili. Au scris si spus timpenia asta cu scop educativ; pe vremea aceea omul era la fel de dobitoc ca acum, dar in sens contrar. Acum merg ca oile la demonstratii sau la desfriu sau la betie, atunci mergeau ca oile la biserica, la privit "eretici" arzind, sau la razboaie dupa cum le tuna nobililor, regelui sau mai bine societatilor secrete din care faceau astia parte (societati secrete care i-au distrus pina la urma, dupa 1789, batindu-si joc de ei; te apreciam pentru spiritul critic social, du cercetarea curajoasa pina la capat). Massele la oameni sint animale bolnave si dezorientate deja. Asa ca tipii pe care ii citezi au spus-o cu scop educativ, ca sa tina animalele bipede in friu.
Iar Domnul NU s-a referit la vami, cind a zis de "cernerea" operata de agasantul nostru Neprieten.
Lasa miturile boccaiste.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1438  
Vechi 17.03.2017, 18:00:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
prietene, vamile vazduhului sunt niste locasuri FOARTE importante (asta in cazul in care ele chiar ar exista) prin care ar trece sufletul. Cum se face ca Hristos a uitat sa mentioneze de ele? Cum se face ca la sinoadele ecumenice, nici un sf. parinte nu a pomenit de vreo vama a vazduhului?
ps:datorita unor invataturi de genul acesta, in care unele persoane (destul de multe) considera ca Sf. Traditie ar gira aceste invataturi (in cazul de fata vamile vazduhului) s-a ajuns la faptul ca sectantii sa considere invataturile Sf. Traditii, traditii omenesti inventate de popi (scuzati limbajul)
Vamile vazduhului nu sunt locasuri, locasuri sunt doar Raiul si Iadul. Cum nu a pomenit niciun sfant de aceasta invatatura, am spus ca multi sfinti au spus de aceasta invatatura, incepand cu secolul IV. Sinoadele ecumenice au dezbatut erezia care aparea in acea perioada, de aceea se intruneau. Vamile vazduhului nu au fost contestate de nimeni, deci nu avea pentru ce sa se intruneasca un sinod, nici macar local.
Protestantii si neoprotestantii nu cred ca au cunostinta despre aceasta invatatura, chiar si unii ortodocsi nu o cunosc. Iar ei nu sunt protestanti pentru ca ar gasi niste invataturi care nu le convin, ci gasesc invataturi care nu le convin pentru ca sunt protestanti si vor sa ramana asa si sa spuna ca ortodoxia e gresita. Trebuie sa credem si sa ne insusim invatatura Bisericii indiferent de ce gandim noi cum ar fi bine, pentru ca realitatea nu se muleaza dupa ce credem noi.
Reply With Quote
  #1439  
Vechi 17.03.2017, 18:13:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
asta e alta porcarie indusa de biserica oamenilor, de ce sa ne temem de Dumnezeu daca suntem curati? d'aia zic, numai nemernicii se tem.
Sfintii se vad pe ei pacatosi, desi sunt mult mai putin pacatosi decat alti oameni. Cu cat cineva e mai departe de credinta si Biserica se vede curat si fara pacate. Si eu cand eram agnostic nu ma vedeam ca as avea vreun pacat.
Reply With Quote
  #1440  
Vechi 17.03.2017, 18:28:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Mie oamenii astia imi provoaca aceleasi frica, suspiciune, dispret si ura ca si sectele apocaliptice sau ufolatre. Instinctiv. Iar eu imi ascult instinctele: nu ma inseala vreodata.
Instictul este cu atat mai aproape de adevar cu cat cineva este mai aproape de sfintenie. Pentru ca toti au instinct, dar unui ateu, de exemplu, instictul ii spune ca nu exista ceva dincolo de materie.
Iar dispretul si ura sunt ceva gresit, pentru ca iubirea si ura ne influenteaza sufletul. De multe ori cei ce au urat ceva au ajuns sa faca si ei ceea ce urau.
Reply With Quote
Răspunde