Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #861  
Vechi 09.10.2007, 20:58:30
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:)Pentru ca un frate iubitor mi-a atras atentia pe privat, realizez ca are dreptate! Acum cea patimasa sunt chiar EU! Calator, Mirean, ma iertati. Am o perioada tare grea si cred ca sunt nitel "iritata". Nu e drept si nici corect (desi nu sunt de acord cu parerrile voastre) sa ma "descarc de durere" pe voi. Inca odata imi cer iertare! La urma urmei fiecare are dreptul sa isi spuna parerea ca doar nu eu.. detin adevarul absolut..asta doar daca nu as fi o vazatoare in duh..Doamne iarta-ma..IERTATI Nu sunt decat un caine raios..plin de rani si bube..
  #862  
Vechi 10.10.2007, 03:29:00
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Se calma cu medicamente si asista la Sf. Taine fara probleme. Se comporta ciudat numai in lipsa medicamentelor. Asta inseamna demonizare? In cazul asta spitalele de psihiatrie ar trebui desfiintate, nu?
:DScuzati ca ma bag si eu, insa vreau sa fac o precizare punctuala numai la acest capitol dar care are ramificatii si cu ce s-a intimplat...., deoarece lucrez printre altele cu administrarea acestor tipuri medicamente Antidepresive.

1 Da, se calma, insa se calma de TOT, cu alte cuvinte nu MAI PARTICIPA LA NICI O TAINA deci vindecarea nu se facea!
2. Da se comporta ciudat tocamai pentru ca era reactia normala a corpului...singura stare in care pot "functiona" Tainele
3. Da, cred ca asta inseamna Demonizare
4. Spitalele si azilele de bolnavi mintali-violenti(demonizati de care este plina lumea, mai ales Occidentul) au fost deja in mare parte desfiintate(cea mai colosala cucerire in domeniul psihiatriei, si a "linistii publice") cu ocazia descoperirii super-pastilei(in multe variante care se personalizeaza)) care te tine zombificat, adica bun de mers la servici, digerat distractii, si inapoi acasa, singur,izolat, nu simte nevoia de companie, etc cu alte cuvinte s-a creat consumatorul perfect). Te uiti la ei si nici nu-ti dai seama ca de fapt sunt morti! El da din miini si din picioare, iti da impresia ca gindeste, vorbeste mult(mai ales dupa o cafea), insa sufletul este______________________, nici o tresarire. Desigur mai sunt inca citiva care au un drac in ei imun la aceste doze si care sunt evident tinuti in "Institutii", pe bani multi, insa se spera sa se gaseasca o "lobotomie chimica" ceva si pentru ei pentru a reintra in circuit:D
  #863  
Vechi 10.10.2007, 14:37:08
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Se calma cu medicamente si asista la Sf. Taine fara probleme. Se comporta ciudat numai in lipsa medicamentelor. Asta inseamna demonizare? In cazul asta spitalele de psihiatrie ar trebui desfiintate, nu?
:DScuzati ca ma bag si eu, insa vreau sa fac o precizare punctuala numai la acest capitol dar care are ramificatii si cu ce s-a intimplat...., deoarece lucrez printre altele cu administrarea acestor tipuri medicamente Antidepresive.

1 Da, se calma, insa se calma de TOT, cu alte cuvinte nu MAI PARTICIPA LA NICI O TAINA deci vindecarea nu se facea!
2. Da se comporta ciudat tocamai pentru ca era reactia normala a corpului...singura stare in care pot "functiona" Tainele
3. Da, cred ca asta inseamna Demonizare
4. Spitalele si azilele de bolnavi mintali-violenti(demonizati de care este plina lumea, mai ales Occidentul) au fost deja in mare parte desfiintate(cea mai colosala cucerire in domeniul psihiatriei, si a "linistii publice") cu ocazia descoperirii super-pastilei(in multe variante care se personalizeaza)) care te tine zombificat, adica bun de mers la servici, digerat distractii, si inapoi acasa, singur,izolat, nu simte nevoia de companie, etc cu alte cuvinte s-a creat consumatorul perfect). Te uiti la ei si nici nu-ti dai seama ca de fapt sunt morti! El da din miini si din picioare, iti da impresia ca gindeste, vorbeste mult(mai ales dupa o cafea), insa sufletul este______________________, nici o tresarire. Desigur mai sunt inca citiva care au un drac in ei imun la aceste doze si care sunt evident tinuti in "Institutii", pe bani multi, insa se spera sa se gaseasca o "lobotomie chimica" ceva si pentru ei pentru a reintra in circuit:D
Prietene, bolile psihice sunt o realitate acceptata inclusiv de Biserica.
Citeste aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Schizofrenie
Pe de alta parte...nu toate formele de schizofrenie sunt vindecabile....

Si nu inteleg un lucru: dracul din ea ar fi fost si el amortit de medicamente? Adica demonuizarea este ochestiune exclusiv somatica?

Atata timp cat isi lua medicamentele era ok. Avea boala asta si in Germania unde lucrase ca menajera si castigase bani (si acolo isi lua tratamentul), era tot sub tratament in cele cateva luni cat a stat la manstire ca sora de ascultare (kua tratmentul si era ok).

Adica, sa inteleg ca daca esti sub efectul antibioticelor, sau al medicamentelor psihotrope Tainele nu mai "lucreaza" asupra ta?
  #864  
Vechi 10.10.2007, 15:07:12
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Calator, spune-mi te rog de ce eu acum trebuie sa ma urc pe pereti de dureri, dureri provocate de un netrebnic de medic care mi-a distrus oasele si coloana? Cu ce sunt mai jos decat Irina? AA Ca nu am murit...poate ca nu mai e mult! Nu intelegeti?? Nu moartea irinei este o tragedie, TRAGEDIE este faptul ca sunteti prea mandri sa IERTATI! V-ati asezat in locul Lui Hristos pe Tron! Imi vine sa ma urc pe pereti sincer, cand vad cum scirem 44 de pagini despre un caz doar pentru ca ERA PREOT! Am mai spus eu sun tdin HUSI, cunosc perosnal acesti oamnei, fratilor adevarul NU e la televizor..e poate in inima si constiinta vaostra trebuie doar sa il vedeti! Chioar daca a gresit, de ce il judecati voi? De CE atata inversunare? Asta ma doareeeee
Daca tu ai o problema cu medicii (si pe buna dreptate ai) nu cred ca este corect sa ii acuzi pe ei de orice problema apare cand ei intervin.

Scriep 44 de pagini despre un preot pentru ca este un site ortodox. Si sunt 44 de pagini pentru ca oamenii sunt preocupati de asemenea subiecte.

Spui de mandrie si iertare. Smerit a fost el cand s-a apucat de o "exorcizare" singur? Nici pr. Argatu, nici alti mari duhovnici nu faceau aceasta singuri! Cat despre iertare: iertarea o capata de la dumnezeu. Personal m-as bucura sa nu mai fie naivi care sa moara in conditii similare cu cele in care a murit Irina Cornici.

Nu e vorba de iertare, e vorba ca sunt unii care incurajeaza asemenea practici. Si nu mi se pare corect! Ti se pare corect sa apara un nou "caz Tanacu"?

  #865  
Vechi 10.10.2007, 15:15:01
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Din cite stiu si eu, este de preferat ca demonizatii adusi la minastiri sa nu fie tranchilizati, insa cei cu alte boli care nu sint sub incidenta aceleiasi "afectiuni" continua sa ia si medicamente si sa participe la Taine... deci...sorry , mai mult nu stiu ce si cum, intreaba un Duhovnic, ei iti pot explica mai bine.
  #866  
Vechi 10.10.2007, 15:35:05
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

cred ca parintele a facut un fel de experiment cu ea sa vada ca ii iese treaba...
  #867  
Vechi 10.10.2007, 15:41:15
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Mirean ,te rog sa ma ierti ca scriu si eu ,dar sa stii ca semeni cu fariseii ,tu cauti litera legii ,nu vorbesti dupa legea lui Iisus ,legea iubirii.
Fariseii erau foarte corecti ,tineau post si respectau legile ,cum scrii tu de multe ori , dar Iisus stii ce le-a zis. Ei care judecau pe toti si pe toate in realitate cum erau?
Intelegere pentru aproapele nu aveau de loc.
"Mila voiesc si nu jertfa " asta trebuie sa cautam noi si asta le-a zis si Mantuitorul.
Sa stii ca maicuta aia trebuia sa moara ,nu Corogeanu i-a luat zilele ci Dumnezeu.
Iar tu ar fi bine sa nu mai judeci ,ca judecata aproapelui e foarte rea ,impietreste inima .Sau macar sa incerci ,iti spun ca nu e bine ,si eu mai gresesc uneori desi incerc sa ma schimb.
  #868  
Vechi 10.10.2007, 15:43:04
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Din cite stiu si eu, este de preferat ca demonizatii adusi la minastiri sa nu fie tranchilizati, insa cei cu alte boli care nu sint sub incidenta aceleiasi "afectiuni" continua sa ia si medicamente si sa participe la Taine... deci...sorry , mai mult nu stiu ce si cum, intreaba un Duhovnic, ei iti pot explica mai bine.
In cazul Irinei Cornici nu se punea problema de "tranchilizare". Medicamentele o ajutau sa se comporte normal. Elimina majoritatea simptomelor, inclusiv starile delirante (unele cu caracter mistic), halucinatiile, etc.

Adica daca omul si-a luat medicamentele si se simte bine, inclusiv la slujbele din Biserica, de ce sa-l mai supui unui asemenea ritual?
Te rogi pentru el, il sprijini, il duci la Sf. Maslu...dar de aici pana la ce a fost...e cale lunga.
  #869  
Vechi 10.10.2007, 15:46:46
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Sa stii ca maicuta aia trebuia sa moara ,nu Corogeanu i-a luat zilele ci Dumnezeu.
Iar tu ar fi bine sa nu mai judeci ,ca judecata aproapelui e foarte rea ,impietreste inima.
Daca ti-ar omora cineva copilul, apoi ar veni si ti-ar spune ca "trebuia sa moara", la fel de senina ai fi. Si tot fariseism ar fi aplicarea legii?
  #870  
Vechi 10.10.2007, 15:50:09
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Mirean ,te rog sa ma ierti ca scriu si eu ,dar sa stii ca semeni cu fariseii ,tu cauti litera legii ,nu vorbesti dupa legea lui Iisus ,legea iubirii.
Fariseii erau foarte corecti ,tineau post si respectau legile ,cum scrii tu de multe ori , dar Iisus stii ce le-a zis. Ei care judecau pe toti si pe toate in realitate cum erau?
Intelegere pentru aproapele nu aveau de loc.
"Mila voiesc si nu jertfa " asta trebuie sa cautam noi si asta le-a zis si Mantuitorul.
Sa stii ca maicuta aia trebuia sa moara ,nu Corogeanu i-a luat zilele ci Dumnezeu.
Iar tu ar fi bine sa nu mai judeci ,ca judecata aproapelui e foarte rea ,impietreste inima .Sau macar sa incerci ,iti spun ca nu e bine ,si eu mai gresesc uneori desi incerc sa ma schimb.
Anita, mi se pare jenant ca te bagi in discutie doar pentru un atac la persoana (ma faci fariseu).... :D

Daca ai ceva de spus, la obiect, spune? Altfel...esti cel putin offtopic :)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
COMUNICAT DE PRESA TANACU TANACU Stiri, actualitati, anunturi 50 15.01.2011 16:00:37
Cazul Ungheni PadreCory Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 15 22.05.2008 12:13:01
cazul tanacu crypo Din Vechiul Testament 3 06.04.2008 15:06:52
Cazul Seraphim Rose si altii veilur Intamplari adevarate 15 14.12.2007 22:38:12