Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.10.2008, 13:36:31
salmo salmo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Mesaje: 4
Implicit Cultura Duhului - cuvant la lansarea cartii al Parintelui Rafail

PĂRINTELE RAFAIL – Cuvânt la lansarea cărții „Cultura Duhului”

Înalt Prea Sfințite, frați și surori, întâi vă cer iertare: nu sunt un om al culturii, nu sunt – la urmă – nici obișnuit prea mult cu conferințe. Mă consider un om ca toți oamenii, iar chemarea mea este monahismul.
Problema vieții mele a fost ce socotesc până astăzi problema esențială a fiecărui suflet care se naște în lumea asta. Și m-a uimit de-a lungul vieții mele, și m-a mâhnit din ce în ce mai mult să văd cât de puțin intră ca [și] component al gândirii omului în general, sensul însuși al vieții – pentru ce m-am născut, de unde vin și unde mergem cu toții? Las linia asta, v-o las gândirii frățiilor voastre.
Aș vrea să iau o altă linie. Mă iertați, propriu-zis nu mă gândesc să prezint cartea. Poate că ea se va prezenta singură. Dar vă prezint oarecum fundalul ei. Deci a doua temă pe care vreau să o abordez, este aceasta: că mult mă bucură să văd dorința de a apăra Ortodoxia, însă mă întreb câți înțeleg ce este Ortodoxia.
Prima mea mâhnire în legătură cu tema asta este că nu ne-am învrednicit să traducem acest titlu în graiul nostru. Este cuvânt grec, Ortodoxia, și, ca [și] cuvânt străin limbii noastre, noi nu îl simțim ca altceva decât un titlu. Un titlu oarecum abstract. Ce este Ortodoxia? Pentru mulți, Ortodoxia este a nu fi budist, a nu fi evreu de religie, a nu fi catolic, a nu fi protestant! Or, nu așa trebuie înțeleasă Ortodoxia! Iată că slavii au tradus în limba lor: pravoslovie = dreapta slăvire. Ce înseamnă dreapta slavire?
Revin la temă, adică revin la tema: pentru ce ne-am născut în lumea asta? Într-una din conferințele înregistrate și care fac parte din cartea care se lansează astăzi, explic mai în amănunt. Esențial, eu nu știu cum să zic și de unde să iau problema, – da’ omule, crezi sau nu crezi, vrei sau nu vrei, este un fapt duhovnicesc și istoric că Dumnezeu a făcut pe om! Noi nu venim, așa cum pretinde știința, de nicăieri și mergem încontinuu nu știm unde, nicăieri. Dar venirea noastră în lume are un sens! Dumnezeu a făcut pe om în istorie și l-a împodobit cu chipul și potențiala asemănare cu Însuși Făcătorul. Omul, căzând de la menirea lui – precum cei care cunoașteți Scriptura și religia noastră, știți – deci căzând de la Dumnezeu și de la menirea lui, de-a lungul istoriei, omul vrând-nevrând caută pe Dumnezeu, își caută identitatea lui. Și această căutare s-a tradus într-o sumedenie de religii – niciuna din carele n-au găsit pe adevăratul Dumnezeu. Sunt multe – dacă vă uitați fără prejudecată în orice religie – o să vedeți multe aspecte ale înțelepciunii omului, ba chiar ale chipului dumnezeiesc pe care îl poartă neapărat omul. Dar nici una n-a ajuns la a arăta omului adevărata sa proveniență și adevăratul său sens!
Între toate religiile astea, Dumnezeu Însuși a născut – să zicem așa, în istorie începând cu Avraam și poporul evreu – Dumnezeu Însuși a început să ia contact cu omul și să insufle prin Proroci ceva mai adevărat decât ce se credea în lumea întreagă. Dar până când Însuși Dumnezeu nu a putut să vină în condițiile noastre, luând asupră-Și forma pe care El Însuși a făcut-o dintru-nceput, forma adamică, trupul nostru și condițiile noastre istorice, până când nu a putut să vorbească cu gură trupească și în condițiile noastre cu omul, Dumnezeu nu a putut deplin să împărtășească ce este El, ca să arate omului de unde vine și unde este menit să meargă! Până când nu a vorbit Dumnezeu Însuși cu omul, nu putem vorbi în deplin sens de dreaptă slăvire ca nume de religie.
Dreapta slăvire este – iată cuvântul grec, doxa, înseamnă nu numai slavă, dar vine din cuvântul opinie – dreaptă opinie; l-aș traduce și ca dreaptă înțelegere, și ca dreaptă cugetare – dacă vreți – ca extensiuni ale rădăcinii originale. Drept a înțelege gândul lui Dumnezeu. Neapărat este drept a slăvi pe adevăratul Dumnezeu. Și fără dreaptă înțelegere, nici dreaptă slăvire, nici dreaptă viață, nici dreaptă cugetare nu poate fi – și vă spun: nici un sens al istoriei omului. Când zic istorie, nu vorbesc de istorie, vorbesc de suflete: de tine, și de tine, și de tine, și de cei dinaintea noastră, și de cei care vin, care ca mine naștem în lumea asta și, conștient sau neconștientizat de noi, totuși pe Dumnezeu cel adevărat Îl căutăm. Și ca să știm de unde venim și unde mergem, este lucrul cel mai important.
Am arătat într-unele din cuvântări, am încercat să arăt și lucrul ăsta: că până și în starea lui păcătoasă, omul tot cele drepte trădează, căutări drepte trădează. Omul neapărat vrea ce este drept. Ce caută omul? Viață! Împlinire! Păcatul este numai o rătăcire a căii. Păcatul, patimile și toate lucrurile împotriva cărora ne luptăm în Biserică, nu sunt altceva decât un cancer pe trupul sănătos. O patimă nu este un fel de a fi – este un fel scâlciat de a fi! Patima își are nu numai virtutea opusă, își are și virtutea asemănătoare! Nu există patimă care să nu fie la origine, o energie de Dumnezeu făcută, prost întrebuințată, prost canalizată, scâlciată pe undeva.
Deci ziceam că omul, și în păcatul lui, dacă îl înțelegem drept și esențial, tot cele drepte caută, tot pe Dumnezeu Îl caută! Și mă gândesc, aicea poate să fie parte din cele pe care nu le putem înțelege ale lui Dumnezeu. Într-un fel, Dumnezeu, cândva în istorie sau după, va putea birui în sensul că până la urmă, numai El este adevărat și numai El este ceea ce caută tot omul!
Când va vedea tot omul pe adevăratul Dumnezeu la Judecata de Apoi, cine știe câți vor spune: „O, dac-aș fi știut că ești Acesta, decât să fi știut tot ce se propovăduiește strâmb în istorie...”
Dar pentru aceasta revin la tema pe care o lăsasem: Ortodoxia ca dreaptă slăvire. Înainte de Hristos au fost multe religii, între care una singură era mai adevărată, mai integral adevărată, dar încă incompletă – religia ale cărei cărți le avem până astăzi, a Vechiului Legământ, Vechiului Testament, religia evreilor – fiindcă Dumnezeu a cultivat această religie, încercând pe cât a putut, să vorbească omului pe cât putea omul să înțeleagă în acele vremuri. Cu venirea lui Dumnezeu Însuși întrupat începe o altă eră și această eră este un creștinism. Dar ce s-a dovedit între oameni – cum aveau să spună Apostolii – „După noi vor veni lupi răpitori în turma lui Hristos”. Omul, și după Hristos... aicea e o taină pe care Apostolul o numește „taina nelegiuirii”. E o taină cum omul, care caută și în păcat pe Dumnezeu cel adevărat, totuși în istorie pe Dumnezeu cel adevărat nu L-a primit! „Între ai Săi a venit, zice începutul Evangheliei, a lui Ioan, și ai Săi nu L-au primit!”. Și acest „ai Săi” poate să însemneze multe lucruri: Toți suntem ai Săi și niciunul din noi nu-L primim într-o măsură deplină. Și atunci ce se întâmplă? Ai dreapta înțelegere și dreapta viziune care este cuvântul lui Hristos, fie înainte de Hristosul întrupat – zic întrupat, fiindcă Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu, ca Dumnezeu Însuși, El este Cel care vorbea cu Adam în Rai, El e Cel prin care s-au făcut cerurile și pămîntul – deci cuvântul lui Hristos, fie înainte de întruparea lui Hristos, fie după, este Adevărul mai mult sau mai puțin deplin înțeles de oameni! Este putință după Hristos să-l înțelegem. Nevoința, iertați-mă, nevoința noastră în Biserică trebuie să se concentreze mai ales pe dreapta înțelegere a acelui cuvânt! Nevoința este mai ales efortul minții de a intra în mintea lui Dumnezeu.
Deci după întruparea Cuvântului lui Dumnezeu, Hristos, același Cuvânt deplin dat în măsura în care istoria poate purta deplinătatea Cuvântului dumnezeiesc, omul deplin informat fiind – și întrebuințez cuvântul „informație” în sensul în care genetica îl folosește, informație nu în sensul mass-media, ci în sensul geneticii – deci deplin informați fiind de Cuvântul lui Dumnezeu, putem prin pocăință ajunge la deplina asemănare cu Dumnezeu, precum o dovedesc 2000 de ani de istorie a creștinismului în nenumărate forme! Și nu există condiție a omului, pe care Cuvântul lui Dumnezeu să nu o poată vindeca, regenera, îndumnezei!
Și ce se întâmplă după Hristos? Însuși omul se dezbină de Cuvântul lui Dumnezeu și apar ceea ce se numesc ereziile cu multe titluri, cu multe denumiri.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.10.2008, 13:39:16
salmo salmo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Mesaje: 4
Implicit Cultua Duhului - cuvant la lansarea cartii, al Parintelui Rafail (partea a II-a)

PĂRINTELE RAFAIL – Cuvânt la lansarea cărții „Cultura Duhului” (partea a II-a)

Eu zic așa: noi, dacă vrem să apărăm Ortodoxia, să știm ce apărăm! Am zis de multe ori un lucru pe care l-am trăit pe viu: Ortodoxia nu este altceva decât firea omului! Nu este o denominație cum se zice în Apus, nu este o confesiune între altele, nu este o filosofie între altele. Ortodoxia nu se definește prin separare de alte filosofii, Ortodoxia este însuși acel lucru pe care îl caută omul dintru început și-l va căuta până în sfârșit. Asta este ce nu trebuie să pierdem! Dacă Cuvântul care s-a dat, Cuvântul mântuirii, a trebuit să fie dat de Dumnezeu Însuși întrupat în condițiile noastre, prin jertfa pe care a suferit-o acest Cuvânt al lui Dumnezeu, apăi se cade, din nepăsare sau din neștiință, să pierdem însuși înțelesul acestui Cuvânt, care este mântuirea?
Și mântuirea ce este? Mântuirea astăzi, cât suntem noi în trupul ăsta, în sângele ăsta, e devenirea noastră adevărată. Dacă devenirea noastră este adevărată, trebuie să o simțim concret în trupul, în sângele, în oasele noastre, iar mântuirea la sfârșit este să vedem, cum zice Sfântul Ioan în prima Epistolă: Îl vom vedea precum este, pentru că vom fi asemenea Lui! Dacă astăzi vom deveni asemenea Lui, Îl vom vedea cum este. Dacă nu Îl vom vedea, este vorba despre întunericul cel mai din afară. De asta este vorba, de veșnicie! Asta este ce apărăm noi!
Mult am fost mâhnit, de-a lungul vieții mele, să aud lucruri dintr-astea, că uite – în termenii noștri români, dar am auzit și de la greci, și de la ruși –, ca noi să fim buni români, trebuie să fim ortodocși, că asta e religie strămoșească! Știți unde este erezia? Într-o expresie engleză: este coada care dă din câine! Dacă avem nevoie de identitatea nostră națională pentru a păstra dreapta slăvire, pentru asta ne-o păzim și identitate națională. Sfântul Cosma al Etoliei a propovăduit în nordul Greciei (ucis de turci în 1733), în Epir, într-un moment al istoriei în care toți deveneau turci! Grecii aproape că nu mai știau greaca, toți învățau numai turca, deveneau musulmani. El a propovăduit și elenismul! De ce? Pentru că prin mijlocul elenismului aveau să-și păstreze dreapta credință, dreapta slăvire. Dreapta și adevărata mântuire. Ăsta e lucrul cel important și sensul vieții noastre!
Ca om precum fiecare dintre noi și, ca să zic așa, ca monah care m-am bălăcit în aceste gânduri toată viața mea, asta este ce-aș vrea să împărtășesc dintru bun început poporului meu. Pe mine mă interesează toate. Ortodoxia nu mă interesa în nimic altceva decât în cele specific religioase. Toate sunt importante în istoria aceasta și m-au interesat puțin, cât am auzit din simpozionul de astăzi – că am venit cu întârziere – mă interesează toate zbuciumurile prin care a trecut lumea asta. Și văd importanța, relativă, dar mare de cele mai multe ori a acestor zbuciumuri, când zbuciumul duce în direcția adevărată; importanța negativă a tot ce se face pentru a distruge această cale a omului.
Până la urmă știți ce se întâmplă în viziunea pe care vă propun a ceea ce este dreapta slăvire? Să știți că este, istoria este împărțită în două: istoria este devenirea întru ființă a omului sub îndrumarea lui Dumnezeu, Care este Cel ce este. Dumnezeu este Ființa și devenirea noastră este întru ființă și Ființa este a lui Dumnezeu. Asta este istoria. Dar în istorie s-a născut și taina nelegiuirii, unde omul este în libertatea lui capabil și îngăduit de Dumnezeu să-și facă libera alegere și luptă împotriva acestei faceri a lui Dumnezeu, nașterea și îndumnezeirea omului scos din neființă.
Și istoria este împărțită în două din ziua în care Cain și-a omorât pe fratele său Avel – și continuă până astăzi și până la clipa cea mai de pe urmă a istoriei, așa cât o putem înțelege din prorocíi. Asta este lupta și sensul luptei pe care o ducem și asta este ce aș vrea nu numai să nu pierdeți voi din vedere – o, cum aș dori lumea întreagă să înțeleagă!
Ortodoxia nu este o etichetă. Ortodoxia nu este a fi vrăjmaș cuiva, fiindcă legea lui Hristos este dragostea! Și înfrățirea. Legea lui Hristos ne poruncește a iubi și pe vrăjmaș. Un ortodox, în măsura în care este ortodox, nu poate fi vrăjmaș nimănui. Însă în același timp, dacă... Ortodoxia este înfrățire cu tot omul, dar în același timp – atenție! – conștiința dogmatică pe care trebuie să o avem și trebuie să o cultivăm, este că în afara a ceea ce se numește cu adevărat Ortodoxie, nu este altceva decât rătăcire de diferite feluri și, în urma urmelor, întunericul cel mai din afară!
Și atuncea: pe de o parte vrem să ne înfrățim cu tot omul, pe de altă parte, dacă omul nu vrea să se înfrățească cu noi, căci omul este liber și libertatea trebuie respectată, uitați cum Dumnezeu o respectă: Dumnezeu nu numai n-a făcut un pom interzis – pom oprit –, că atunci când Adam a vrut să mănânce din el, a mâncat din el; dar uitați-vă în lumea în care suntem, lumea unui păcat crescând până la dimensiuni de neînchipuit: unde e Dumnezeu în lumea asta? se întreabă mulți. Este! Și cine vrea și cine Îl cheamă, Îl va afla! Și am experiențe concrete despre aceasta. Și totuși lumea merge hai-hui în prăpastia pierzaniei fiindcă omul este liber. Și trebuie! Istoria este acolo unde trebuie să ne manifestăm libertatea totală și a venit mmentul în istorie când această libertate să se arate la nivel mondial!
Dar noi să știm de unde venim și să știm unde mergem și dacă mai este cineva care dorește încă, care se trezește încă la aceste realități, cu acel cineva vom putea împărtăși înfrățirea pe care o aflăm din Hristos! Ecumenismul nu este a face o salată, un talmeș-balmeș din toate viziunile care au existat. Universalismul adevărat este Hristos, fiindcă El este Dumnezeu. În tot restul se amestecă câte ceva străin și tot restul duce către întunericul cel mai din afară!
Deci Înalt Prea Sfințite și Părinți și frați – și frați, am în gând și surori, că pentru mine, cum zice, în Hristos nu mai este bărbat și femeie, ci toți suntem una – asta este ceea ce aș vrea să împărtășesc cu voi, asta este ce am vrut să împărtășesc prin cuvântările care s-au strâns în prima carte care îmi poartă numele și carte pe care vreau s-o împărtășesc cu voi astăzi. Nădăjduiesc că, cu ajutorul harului lui Dumnezeu, să înțelegeți cât mai drept, cât mai adânc. Eu sunt în ultima fază a vieții acuma și îmi e mai firesc să văd importanța și deșertăciunea vieții de pe pământ. Importanța alegerii fiindcă este veșnică! Deșertăciunea în măsura în care ne lăsăm prinși prea exclusiv în ale istoriei, în ale Martei: Marto, Marto, te grijești și te tulburi pentru multe, dar una este de folos. Asta nu înseamnă, Marto, să nu mai învârți la mămăliga ta! Asta înseamnă: Marto, nu uita pentru ce învârți la mămăligă! Și așa, fiecăruia aș vrea să zic: Să nu uităm pentru ce suntem în viața asta.
Și cu asta aș încheia.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cuvant al Parintelui Paisie Olarul. AndreiM Mari Duhovnici si predicile lor 7 24.03.2011 16:02:42
Cultura Duhului - Cuvantul lui Dumnezeu Rodica50 Intrebari utilizatori 34 05.12.2010 19:27:14
Cuvant al parintelui Petroniu Tanase pentru inceputul Postului Mare mihailt Generalitati 1 23.02.2010 00:04:44
Pozitia parintelui Rafail Noica referitor la pasapoartele biomtetrice mihailt Stiri, actualitati, anunturi 0 20.01.2009 23:36:29
Cuvant la calugarire al Parintelui Rafail (partea I) salmo Generalitati 1 24.10.2008 13:32:24