Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.05.2010, 21:58:24
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit Demonii cred Adevarul, ca Hristos este Fiul lui Dumnezeu.SI DEMONII SE MANTUIESC ?

"Credinta ta te-a mantuit - mergi in pace."

Acestea sunt cuvintele Mantuitorului Hristos. Insa multi le inteleg gresit si se duc in iad.

Demonii, in Scriptura Il marturiseau pe Hristos ca Fiul lui Dumnezeu. Demonii cunosc adevarul despre Hristos, intreg Adevarul. Si vedem in Scriptura, ca demonizatii strigau la Hristos si Il aratau ca Fiul lui Dumnezeu.

Demonii ca ingeri cazuti ai lui Dumnezeu cunosc tot adevarul lui Dumnezeu. Ei au fost ingeri care vedeau lumina Dumnezeiasca si care Il cunosteau intreg pe Dumnezeu.

Dar problema demonilor este ca acestia au hotarat sa se separe de Dumnezeu si sa nu mai faca ce Dumnezeu le zicea. Desi demonii Il cunosc pe Dumnezeu ei nu mai fac voia Lui. Dar Il cunosc bine, in tot adevarul.

Demonii cunosc pe Dumnezeu de zeci de ori mai bine decat crestinii, deoarece ei sunt ingeri si L-au vazut pe Dumnezeu.


Problema demonilor este ca s-au separat si nu mai fac ce zice Dumnezeu.
FAPTELE lor nu mai sunt cum Dumnezeu le porunceste.



Deci, daca demonii, care cunosc intreg Adevarul vor merge in Iad, pentru ca nu LUCREAZA ce zice Hristos, cum pot Protestantii sa spuna ca doar marturisirea lui Hristos este cea care mantuieste ???


Daca demonii spun clar ca Hristos este Fiul lui Dumnezeu iar in rest refuza sa faca vreun lucru nu sunt la fel ca Protestantii, care spun ca doar marturisirea credintei mantuieste ?

Daca Protestantii se mantuiesc (dupa gandul lor), atunci SI DEMONII SE MANTUIESC ???
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.05.2010, 22:12:42
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Totusi o mica corectie ar trebui adusa .
Demonilor le e usor sa il vada pe Hristos,caci ei au putere ingereasca,caci provin din ingeri,chiar dintre cei mai de sus,si au vederea si cunoasterea acestora.
Oamenii insa nu au aceasta putere de a vedea cele ceresti.Ei de abia s-au trezit la viata si au deschis ochii,prin venirea lui Iisus pe pamant. Deci un om care il vede pe Iisus ,macar si prin credinta ,e deja un om mai avansat fata de ceilalti oameni,care nici macar nu concep sau nu vor sa auda despre un Dumnezeu intrupat.
Cred ca problema se pune altfel.A crede in Hristos e un merit oricum ai lua-o. Doar ca nu e suficient.Simpla credinta nu iti da si faptele,si capacitatea de a te curati pentru a ajunge la aceste fapte bune.
Aici intradevar,desi demonii au credinta,nu le foloseste la nimic.
Si si NP ,cam la fel.Au credinta si aceasta e ceva bun.Dar nu au harul sf Duh ,caci au renegat toata istoria si calea prin care Hristos a daruit har Bisericii sale,dupa inaltarea Sa la ceruri.
Au omorat tainele,au ignorat sfintii,au facut vraiste dogmatica cladita cu atata truda prin revelatia Duhului,au facut mincinosi pe mucenici , au stopat transmiterea harului preotiei de la o generatie la alta ,au nesocotit hotararile Sinoadelor date prin impreuna glasuire in Duhul,au dat jos icoanele de pe pereti.
Si toate acestea pentru mandria ca s-ar putea mantui doar prin Cuvant,fara ajutorul Duhului.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.05.2010, 00:12:46
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
"Credinta ta te-a mantuit - mergi in pace."

Acestea sunt cuvintele Mantuitorului Hristos. Insa multi le inteleg gresit si se duc in iad.

Demonii, in Scriptura Il marturiseau pe Hristos ca Fiul lui Dumnezeu. Demonii cunosc adevarul despre Hristos, intreg Adevarul. Si vedem in Scriptura, ca demonizatii strigau la Hristos si Il aratau ca Fiul lui Dumnezeu.

Demonii ca ingeri cazuti ai lui Dumnezeu cunosc tot adevarul lui Dumnezeu. Ei au fost ingeri care vedeau lumina Dumnezeiasca si care Il cunosteau intreg pe Dumnezeu.

Dar problema demonilor este ca acestia au hotarat sa se separe de Dumnezeu si sa nu mai faca ce Dumnezeu le zicea. Desi demonii Il cunosc pe Dumnezeu ei nu mai fac voia Lui. Dar Il cunosc bine, in tot adevarul.

Demonii cunosc pe Dumnezeu de zeci de ori mai bine decat crestinii, deoarece ei sunt ingeri si L-au vazut pe Dumnezeu.


Problema demonilor este ca s-au separat si nu mai fac ce zice Dumnezeu.
FAPTELE lor nu mai sunt cum Dumnezeu le porunceste.



Deci, daca demonii, care cunosc intreg Adevarul vor merge in Iad, pentru ca nu LUCREAZA ce zice Hristos, cum pot Protestantii sa spuna ca doar marturisirea lui Hristos este cea care mantuieste ???


Daca demonii spun clar ca Hristos este Fiul lui Dumnezeu iar in rest refuza sa faca vreun lucru nu sunt la fel ca Protestantii, care spun ca doar marturisirea credintei mantuieste ?

Daca Protestantii se mantuiesc (dupa gandul lor), atunci SI DEMONII SE MANTUIESC ???
cateva probleme existentiale grave, sunt convins ca dupa ce vei afla adevarul vei dormi linistit ...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.05.2010, 11:47:48
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Totusi o mica corectie ar trebui adusa .
Demonilor le e usor sa il vada pe Hristos,caci ei au putere ingereasca,caci provin din ingeri,chiar dintre cei mai de sus,si au vederea si cunoasterea acestora.
Oamenii insa nu au aceasta putere de a vedea cele ceresti.Ei de abia s-au trezit la viata si au deschis ochii,prin venirea lui Iisus pe pamant. Deci un om care il vede pe Iisus ,macar si prin credinta ,e deja un om mai avansat fata de ceilalti oameni,care nici macar nu concep sau nu vor sa auda despre un Dumnezeu intrupat.
Cred ca problema se pune altfel.A crede in Hristos e un merit oricum ai lua-o. Doar ca nu e suficient.Simpla credinta nu iti da si faptele,si capacitatea de a te curati pentru a ajunge la aceste fapte bune.
Credinta adevarata e una care iti schimba viata. Demonii au o credinta mentala, dar tot demoni sunt. Un om care spune ca e credincios dar care traieste in pacat e un mincinos si nicidecum un credincios.

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Aici intradevar,desi demonii au credinta,nu le foloseste la nimic.
Si si NP ,cam la fel.Au credinta si aceasta e ceva bun.Dar nu au harul sf Duh ,caci au renegat toata istoria si calea prin care Hristos a daruit har Bisericii sale,dupa inaltarea Sa la ceruri.
Au omorat tainele,au ignorat sfintii,au facut vraiste dogmatica cladita cu atata truda prin revelatia Duhului,au facut mincinosi pe mucenici , au stopat transmiterea harului preotiei de la o generatie la alta ,au nesocotit hotararile Sinoadelor date prin impreuna glasuire in Duhul,au dat jos icoanele de pe pereti.
Si toate acestea pentru mandria ca s-ar putea mantui doar prin Cuvant,fara ajutorul Duhului.
Nu te pune tu judecator peste NP. lasa-l pe Dumnezeu sa ii judece. NP nu neaga istoria numai ca istoria nu te mantuie. Dc as merge pe logica ta inseamna ca evreii au dreptate sa nu il recunoasca pe Hristos de Mesia ca doar istoria lor le spunea altceva, conducatorii lor religiosi le ziceau altceva.
Ce taine au omorat NP? Ce sfinti au ignorat? faptul ca NP se bazeaza pe invataturile Sf Scripturi nu inseamna ca au ignorat sfintii. Ignora invataturile care sunt in contradictie cu Sf Scriptura.
Iar pt cunostinta ta, Duhul Sfant nu tine cont de apartenenta religioasa atunci cand vine peste un om, ci tine seama de pocainta acelui om.
Iar legat de icoane nu are sens sa discutam....
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.05.2010, 15:07:20
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Promisiunea "cine va crede si se va boteza se va mantui" este facuta numai oamenilor, nu si demonilor. Fiind om este destul de greu sa crezi in lucruri pe care nu le vezi. Dumnezeu este o fiinta spirituala si nu se poate vedea decat cu ochii spirituali. Pentru dmoni nu e greu sa creada deoarece ei insisi sunt fiinte spirituale si Il pot vedea oricand pe Dumnezeu.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.05.2010, 16:09:22
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
Nu te pune tu judecator peste NP. lasa-l pe Dumnezeu sa ii judece. NP nu neaga istoria numai ca istoria nu te mantuie. Dc as merge pe logica ta inseamna ca evreii au dreptate sa nu il recunoasca pe Hristos de Mesia ca doar istoria lor le spunea altceva, conducatorii lor religiosi le ziceau altceva.
=>cand spune cineva adevarul de ce vrei sa-i inchizi gura acuzandu-l ca judeca ? Hristos ii va reprosa celui pe care il acuzi tu ca judeca ,ca nu a spus,celor rataciti (ca protestantii si neo-protestantii),adevarul .de cine ar trebui sa ascultam de un om sau de Dumnezeu?iar cu logica si cu cunoasterea nu stai prea bine,toata teologia evreilor se bazeaza pe venirea lui Mesia.


Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
Ce taine au omorat NP? Ce sfinti au ignorat? faptul ca NP se bazeaza pe invataturile Sf Scripturi nu inseamna ca au ignorat sfintii. Ignora invataturile care sunt in contradictie cu Sf Scriptura.
=>cine a scris NT si VT ,oare nu sfintii? cine a fixat Scriptura la cartile canonice oare nu sfintii? Scriptura n-a venit prin posta din cer, a fost alcatuita de sfintii lui Dumnezeu sub inraurirea Sf. Duh. Ce invataturi ortodoxe sunt in contradictie cu Scriptura ? Ortodoxia (si catolicismul mai diluat) e singura Biserica Adevarata ...ea isi trage curent tocmai de la Apostoli ...da ...are stalpii de curent...neintrerupti de la Apostoli...primim curent( HAR) de la pietrele de temelie ale Bisericii lui Hristos (Sf. Apostoli) DIRECT!

=>ce a fost prima data meciul de fotbal sau cronica despre meciul de fotbal? in cronica nu se spune totul ci doar fazele cele mai importante,dar oare cate alte faze nu s-au mai intamplat fara sa fie scrise in cronica? si daca nu sunt scrise in cronica nu inseamna ca nu s-au intamplat...dar multi spectatori care au vazut meciul le povestesc ...dar sunt numai minciuni pentru ca nu sunt scrise in cronica ...este?



Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
Duhul Sfant nu tine cont de apartenenta religioasa atunci cand vine peste un om, ci tine seama de pocainta acelui om.
=>la protestanti si neoprotestanti nu exista predestinatia? ce pocainta daca omul e ales de Dumnezeu dinainte? daca eu nu sunt ales degeaba ma pocaiesc ,nu? Duhul Sfant vine prin episcopi si preoti in Sf Taine ,daca preotii si episcopii nu au hirotonie tocmai de la Apostoli din generatie in generatie ,NU EXISTA DUH SFANT...iar bisericile protestante NU AU DUH SFANT ...poate alte duhuri viclene...asta-i adevarul chiar daca nu place unora.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.05.2010, 17:19:49
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Ortodoxia (si catolicismul mai diluat) e singura Biserica Adevarata
Cum ar putea ortodoxia concentrata sa intre in reactie cu catolicismul diluat si entitatea nou formata sa constituie Biserica Adevarata?

Esti sigur ca detii definitia corecta?

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
...ea isi trage curent tocmai de la Apostoli ...da ...are stalpii de curent...neintrerupti de la Apostoli...primim curent( HAR) de la pietrele de temelie ale Bisericii lui Hristos (Sf. Apostoli) DIRECT!
Pai si Electrica S.A ce zice? Stie ca tu iti tragi curentul din pietre? Si cum se taxeaza?

Frate Flying, am o sugestie pentru dumneata: incearca alte comparatii pentru ca cele pe care le folosesti arunca institutia Bisericii in ridicol. Parerea mea.

Last edited by penticostalulmantuibil; 30.05.2010 at 17:22:14.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.05.2010, 19:33:27
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
Credinta adevarata e una care iti schimba viata. Demonii au o credinta mentala, dar tot demoni sunt. Un om care spune ca e credincios dar care traieste in pacat e un mincinos si nicidecum un credincios.



Nu te pune tu judecator peste NP. lasa-l pe Dumnezeu sa ii judece. NP nu neaga istoria numai ca istoria nu te mantuie. Dc as merge pe logica ta inseamna ca evreii au dreptate sa nu il recunoasca pe Hristos de Mesia ca doar istoria lor le spunea altceva, conducatorii lor religiosi le ziceau altceva.
Ce taine au omorat NP? Ce sfinti au ignorat? faptul ca NP se bazeaza pe invataturile Sf Scripturi nu inseamna ca au ignorat sfintii. Ignora invataturile care sunt in contradictie cu Sf Scriptura.
Iar pt cunostinta ta, Duhul Sfant nu tine cont de apartenenta religioasa atunci cand vine peste un om, ci tine seama de pocainta acelui om.
Iar legat de icoane nu are sens sa discutam....

Prietene, tu nu ai inteles un lucru fundamental in Scriptura - Apostolii si ucenici erau o familie mare; sunt o familie mare la care se adauga continuu frati si surori, prin harul Duhului Sfant.

Ori - pe baza Scripturii nu pot sa fie 5000 de familii; una Ortodoxa, una Catolica, si Protestanti si NeoProtestanti pana la 5000. Nu merge asa treaba.

Ingerii in cer nu sunt organizati in Biserica Ingerilor de Vest, in Biserica Ingerilor de Sud, in Biserica Ingerilor de pe Urma in Biserica Ingerilor Apocaliptici, in Biserica Ingerilor mai sfinti decat altii, in Biserica Adevarata a Sfintilor.

Ei sunt organizati in cete si au conducatri pe arhi-ingeri - Gavriil, Mihail si altii.
Toti au in centru Sfanta Treime, pe Dumnezeu.

Dar ei sunt una, adica slujesc toti lui Dumnezeu, unui singur Adevar; toti sunt in fata lui Hristos in permanenta si nu fiecare este in bisericuta lui pe care o conduce dupa capul lui si le spune celor de sub el "pai asa zic eu ca este Hristos, sa ma ascultati pe mine".

A facut cineva lucrul asta in istorie - Lucifer, si toti ingerii de sub el au cazut.

Si dupa Lucifer, papa de la Roma; si dupa papa de la Roma a facut asta Martin Luther; si dupa el Ellen White; si fiecare care a facut o noua confesiune este urmator al lui Lucifer, urmand intocmai exemplu lui, de a se separa de restul comunitatii.


Argumentatia de mai sus este pentru a demonstra in chip vizibil unitatea familiei crestine dupa modelul unitatii lumii din cer. Dumnezeu a facut totul in dragoste si in unitate.
Adica cei care cred in Hristois sunt uniti in chip vizibil.

Daca exista mai multe Biserici atunci cel mult una dintre ele este cu adevarat Bsierica, si Biserica aceea trebuie sa demonstreze unitate in ea.
Si care dintre acestea de mai sus este Biserica lui Hristos?

Protestantii si NP nu sunt uniti deloc intre ei - sunt mii de confesiuni protestante - ei cand se duc la Dumnezeu, ce sa faca Dumnezeu cu ei? Sa le zica celor din confesiunea 'Biserica Sfintilor de pe urma' un lucru si altora din alta confesiune alt lucru? Pai or sa-si scoata ochii pentru ca nici intre ei nu se inteleg.

Daca ii baga Dumnezeu in Rai or sa se certe intre ei, ca fiecare spune pe limba lui cum vrea si sunt in acord.



Credinta Adevarata este de la Dumnezeu, care a vorbit si lucrat prin Apostoli; daca ei au credinta de la Dumnezeu, atunci toti ar trebui sa aiba aceeasi credinta; Apostolii spuneau toti acelasi lucru si nu unul mergea la dreapta si altul se incapatana sa mearga la stanga; dar ei nu au aceeasi credinta; deci credinta lor nu e de la Dumnezeu ci e de la diavol.



Daca Apostolul Ioan a scris la anul 100 Apocalipsa, si a trimis-o celor ingeri ai celor 7 Biserici locale, atunci inseamna ca Biserica era puternica la anul 100.
Mai este si marturia Apostolulul Pavel, care a propovaduit credinta la Roma, in Tesalonic, Efes si in alte locuri.

Daca Dumnezeu insusi, prin descoperire mare, vorbeste prin Sf. Ioan direct unui episcop de acolo, inseamna ca Dumnezeu poarta permanent grija de cetatea aceea si de toti credinciosii.

Si Sf. Ioan zice in Apocalipsa ca acele 7 cetati era aproape complet crestine, chiar daca erau nicolaiti, desfranati si cu alte mici probleme in ele. Dar vedem ca Dumnezeu se ingrijea direct de ele.



Ori o intrebare imediata adresata protestantilor - ce s-a intamplat cu toate bisericile pe care Sf. Pavel, Sf. Petru, Sf. Ioan si restul apostolilor le-au intemeiat, si pe care la anul 100 le vedem a fi in PUTERE, chiar daca aveau mici probleme interne, insa Dumnezeu chiar lauda pe unele dintre ele si arata ca au avut dragoste la inceput.

Au disparut in neant? S-au ridicat la cer? S-au pulverizat? Au fost rase de pe fata pamantului? Au intrat in pamant?

Oare chiar puteti sa refuzati chiar orice dovada istorica, prin care se vede clar ca bisericile acelea au avut in continuare episcopi, care au pastrat identic ceea ce la anul 100 Sf. Ioan ii povatuia.
Iar la anul 325 bisericile de pe tot imperiul s-au adunat in prima mare adunare a episcopilor.

Daca il acceptam pe Traian si pe Decebal ca fiind inaintasii nostri pe baza marturiilor istorice, de ce nu acceptam ca Biserica Ortodoxa, este complet cea in care Apostolul Ioan lucra si careia i-a trimis Apocalipsa, si care a trait in continuare pana cand a avut lumina mai multa, dupa 325?

Istoria nu poate fi anulata cu totul; putem anula mici inadvertente; adica nu stim clar luna si ziua cand Traian s-a luptat cu Decebal; dar faptul ca a fost un Traian, imparat roman si un Decebal, si anii in care s-au luptat acestia ii stim, acestea sunt lucruri irefutabile

La fel, a spune ca dupa anul 100 au murit subit zeci de episcopi pusi de Apostoli in cetatile in care au fost este ...?
Iar daca nu au murit ce s-a intamplat cu ei - pai noi Ortodocsii stim bine ce s-a intamplat, insa altii NU VOR sa citeasca istoria universala nu a bisericii, ci a evenimentelor dintre 100-300, din diverse motive personale... (sau la indemnul rau al pastorilor in chip de oaie..)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.05.2010, 19:37:35
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ori - pe baza Scripturii nu pot sa fie 5000 de familii; una Ortodoxa, una Catolica, si Protestanti si NeoProtestanti pana la 5000. Nu merge asa treaba.
Cine este familia lui Hristos?

" Iar El i-a zis: Cine este mama Mea și cine sunt frații Mei ?
Și, întinzând mâna către ucenicii Săi, a zis: Iată mama Mea și frații Mei.
oricine va face voia Tatălui Meu Celui din ceruri, acela îmi este frate și soră și mamă."

Deci poti sa te numesti ortodox, protestant, catolic, etc...daca nu faci voia Tatalui din ceruri nu faci parte din familia lui Hristos. Dar daca faci voia Lui nu mai conteaza cum te numesti.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.05.2010, 19:54:01
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Cine este familia lui Hristos?

" Iar El i-a zis: Cine este mama Mea și cine sunt frații Mei ?
Și, întinzând mâna către ucenicii Săi, a zis: Iată mama Mea și frații Mei.
oricine va face voia Tatălui Meu Celui din ceruri, acela îmi este frate și soră și mamă."

Deci poti sa te numesti ortodox, protestant, catolic, etc...daca nu faci voia Tatalui din ceruri nu faci parte din familia lui Hristos. Dar daca faci voia Lui nu mai conteaza cum te numesti.
Cred ca interpretezi gresit Scriptura de mai sus.

Din cate vad contextul e in felul urmator: Hristos este inconjurat de ucenici si le zice acestora care sunt in jurul Lui ca ei sunt mama si fratii Lui.

Iar acest lucru este extins prin urmatoarea afirmatie, care este direct legata de cea anterioara si nu poate fi separata - intelegerea cuvintelor este in felul urmator: "si orice alt ucenic care va face voia Lui este frate si mama".

Fraza de mai sus nu este folosita de Hristos pentru a ne invata ca oricine din lume care citeste 2 fraza de la Hristos si face acestea este ucenic al lui Hristos.
Ci doar cei care stau in jurul Lui, si al Apostolilor. Nu uita asta.
Si iudeii faceau fapte 'bune', dupa cum era tanarul din Evanghelie, dar ei nu-L urmau pe Hristos.

Si atunci, te mai mantuieste doar credinta, sau faptele si voia lui Dumnezeu? Pentru ca odata ziceti ca mantuieste doar credinta si apoi o intoarceti ca faptele si voia.


Acum partea a 2-a este - cine este cu adevarat ucenic al lui Hristos; cine sta cu adevarat in jurul lui Hristos?

Pai zice Hristos cum sa gasim usor ucenicii Lui: zice Hristos la Ioan ca ucenicii Sai vor face ca Mine si mai mari fapte decat cele pe care Hristos Le-a facut.

Deci, ucenicii lui Hristos sunt cei care, la fel ca Hristos, proorocesc, fac minuni, vindeca bolnavi, cunosc inimiile oamenilor.

Ori asta este teama protestantilor - ca vor fi aratati ca ei nu fac asta si nu sunt ucenici ai lui Hristos pentru ca in ei nu este cuvantul acesta al lui Hristos, si se ascund dupa interpretari lapidare si succinte, incomplete ale unor texte.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce este Isus fiul lui Dumnezeu? wassabi Generalitati 177 26.12.2013 00:05:33
Roaga pe Dumnezeu sa fie profesorul tau, sa te invete unde este adevarul spre_rasarit Generalitati 0 25.10.2011 16:49:22
Iisus Hristos=Fiul lui Dumnezeu? joshoo Generalitati 8 03.11.2010 14:02:11
Dl IIsus stia ca este fiul lui Dumnezeu? annajanette Generalitati 27 28.06.2010 15:03:42