Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1531  
Vechi 12.03.2011, 18:24:32
Pavel77 Pavel77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.03.2011
Mesaje: 18
Implicit

Ati spus ca nu conving pe nimeni...:)
Observ ca v-am convins pe dumneavoastra ca una e sa ai Duhul si altceva sa fii Botezat cu Duhul Sfant. Pace....
OK, trecem mai departe:

Botezul cu Duhul Sfant nu a avut loc doar la Rusalii. Sunt descrise cinci locuri in Noul Testament cand credinciosii au fost Botezati cu Duhul Sfant. Cincizecimea a fost un eveniment special. Erau adunati multi straini in Ierusalim. Domnul a vrut ca acei straini sa auda „despre faptele minunate ale lui Dumnezeu”.

Nu tot la fel s-a intamplat in casa lui Corneliu in Fapte 10. Acolo erau doar rudele si prietenii lui Corneliu. Si Petru. Niciun strain...
Totusi cei care ascultau Cuvantul în aceea casa au fost Botezati cu Duhul Sfant si au vorbit in limbi.

Am o intrebare la dumneavoastra: pentru cine au vorbit ei in limbi?
Aveti vreo idee?
  #1532  
Vechi 12.03.2011, 18:40:13
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
N-am inteles nimic.
Poate ca ai inteles atunci de la Pavel, pentru ca a explicat mai pe inteles :)

Sau poate ca nici de la el nu ai inteles pentru simplul fapt ca inca nu ti-a fost dat sa simti pe propria piele diferenta dintre a avea Duhul si a fi Botezata in Duhul.
Din pacate, cei care am fost botezati de mici copii, nu avem cum sa ne mai amintim ceea ce am simtit in momentul Botezului. Cei care insa sunt botezati la varsta adulta au niste trairi impresionante, mereu ma cutremur cand aud marturiile lor, si imi pare oarecum rau ca mie mi-a fost rapita o astfel de experienta :-|
  #1533  
Vechi 12.03.2011, 18:48:02
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pavel77 Vezi mesajul

Nu tot la fel s-a intamplat in casa lui Corneliu in Fapte 10. Acolo erau doar rudele si prietenii lui Corneliu. Si Petru. Niciun strain...
Totusi cei care ascultau Cuvantul în aceea casa au fost Botezati cu Duhul Sfant si au vorbit in limbi.

Am o intrebare la dumneavoastra: pentru cine au vorbit ei in limbi?
Aveti vreo idee?
da, am o idee.

Fapte 10:45 *Iar credincioșii tăiați împrejur, care veniseră cu Petru, au rămas uimiți pentru că darul Duhului Sfânt s-a revărsat și peste neamuri.
46 *Căci îi auzeau pe ei vorbind în limbi și slăvind pe Dumnezeu. Atunci a răspuns Petru:
47 *Poate, oare, cineva să oprească apa, ca să nu fie botezați aceștia care au primit Duhul Sfânt ca și noi?


deci cine a auzit vorbirea in limbi? cei care venisera cu Petru, taiati imprejur deci evrei.
cine a vorbit in limbi? Cornelius si tovarasii sai, care erau romani.
in mod sigur au vorbit intr-o limba pe care o intelegeau si unii si altii, dar nu limbile lor materne, adica ebraica sau latina.
acolo scrie ca au primit Duhul "ca si noi" - adica limba inteleasa.
  #1534  
Vechi 12.03.2011, 18:51:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Interesant. Eu stiu ca Biserica Ortodoxa recunoaste botezul si in afara ei pentru ca, daca un catolic vrea sa treaca la ortodocsi, nu trebuie sa mai fie botezat, ba chiar era pe net la un moment dat un catolic care scria ca el vroia musai sa se boteze la ortodocsi ca sa fie sigur ca este ortodox pentru ca avea el nelinistea asta legata de invaliditatea botezului catolic invatata de la unii ortodocsi mai pe stil vechi, si ca atare era tare suparat ca nici un preot ortodox la care fusese nu a vrut sa il reboteze, asa ca tare vroia sa gaseasca un preot pe stil vechi, ca sa primeasca in sfarsit Botezul. Nu stiu ce s-o mai fi intamplat cu el.

Si apoi am auzit inclusiv de unii (neo)protestanti care au trecut la Ortodoxie fara sa fie rebotezati ci li s-a considerat valid Botezul lor...
Eu am mai scris, doar pentru cei care vin la ortodoxie, adica se convertesc de la alte culte crestine, prin iconomie (pogoramant), Biserica echivaleaza unele Taine ale eterodocsilor, fara sa le repete. Nu numai Botezul, ci si casatoria sau si altele. Asa a fost dintotdeauna, cu cei ce erau schismatici sau eretici si reveneau in Biserica, desi nu li se recunosc tainele. La pagani se face in schimb tot Botezul. Am scris despre asta aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...mie#post314719
  #1535  
Vechi 12.03.2011, 18:55:10
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
da, am o idee.

Fapte 10:45 *Iar credincioșii tăiați împrejur, care veniseră cu Petru, au rămas uimiți pentru că darul Duhului Sfânt s-a revărsat și peste neamuri.
46 *Căci îi auzeau pe ei vorbind în limbi și slăvind pe Dumnezeu. Atunci a răspuns Petru:
47 *Poate, oare, cineva să oprească apa, ca să nu fie botezați aceștia care au primit Duhul Sfânt ca și noi?


deci cine a auzit vorbirea in limbi? cei care venisera cu Petru, taiati imprejur deci evrei.
cine a vorbit in limbi? Cornelius si tovarasii sai, care erau romani.
in mod sigur au vorbit intr-o limba pe care o intelegeau si unii si altii, dar nu limbile lor materne, adica ebraica sau latina.
acolo scrie ca au primit Duhul "ca si noi" - adica limba inteleasa.
Acei romani, nu doar vorbeau in limbi (mai multe limbi, nu una singura), ci il slaveau si pe Dumnezeu. Adica romanii, care erau niste idolatrii, dintr-o data se apuca sa il slaveasca pe Dumnezeu la fel ca si credinciosii (adica ca si evreii) ori slavirea lui Dumnezeu este lucrarea Duhului Sfant.

Oamenii care vorbesc astazi in limbi vorbesc limbi vechi si pe care putini le mai inteleg, parand astfel ca bolborosesc cuvinte fara sens, dar de fapt ei il slavesc pe Dumnezeu prin aceste cuvinte ce par bolborosite. Si daca langa ei s-ar afla un traducator pentru limba respectiva, ati vedea ca sunt cuvinte perfect coerente care alcatuiesc tot felul de rugaciuni.

Last edited by Adriana3; 12.03.2011 at 18:59:22.
  #1536  
Vechi 12.03.2011, 19:07:03
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Oamenii care vorbesc astazi in limbi vorbesc limbi vechi si pe care putini le mai inteleg, parand astfel ca bolborosesc cuvinte fara sens, dar de fapt ei il slavesc pe Dumnezeu prin aceste cuvinte ce par bolborosite. Si daca langa ei s-ar afla un traducator pentru limba respectiva, ati vedea ca sunt cuvinte perfect coerente care alcatuiesc tot felul de rugaciuni.
Impresia aceasta se pare că o făceau și înainte. Că spunea Pavel că dacă ar intra un necredincios și toată lumea de acolo ar vorbi în limbi, i-ar crede nebuni, dar dacă ar profeți și i-ar da pe față gândurile, acela ar vedea că este har acolo și s-ar îndrepta.
  #1537  
Vechi 12.03.2011, 19:19:28
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am mai scris, doar pentru cei care vin la ortodoxie, adica se convertesc de la alte culte crestine, prin iconomie (pogoramant), Biserica echivaleaza unele Taine ale eterodocsilor, fara sa le repete. Nu numai Botezul, ci si casatoria sau si altele. Asa a fost dintotdeauna, cu cei ce erau schismatici sau eretici si reveneau in Biserica, desi nu li se recunosc tainele. La pagani se face in schimb tot Botezul. Am scris despre asta aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...mie#post314719
Am citit acum, dar ii dau dreptate lui Mihnea. Exact off-ul lui l-am avut si eu multa vreme dar mi-a trecut. Nu pentru ca as accepta acum ceea ce nu merge bine in Biserica Ortodoxa ci pentru ca mi-am dat seama pana la urma, dupa ani de zile de durere, ca nimeni nu ma obliga sa accept ceea ce nu merge in aceasta biserica, ci dimpotriva, sunt libera sa actionez dupa propria-mi constiinta, si nu trebuie pentru asta sa ma convertesc la alta biserica asa cum a facut Mihnea.

Revenind, biserica nu poate sa ii zica unui om ca, in afara curtii sale era mort, dar de cand a intrat in curtea sa este viu doar pentru ca i-a pasit pragul. Ori era viu si inainte pentru ca Botezul lui catolic era valabil, ori era mort pentru ca Botezul catolic nu era valabil si ca atare, cand a pasit pragul curtii ortodoxe, l-a inviat prin Botezul ortodox administrat in aceasta biserica. Fara Botez valabil insa, nu se poate invia nici un mort sufleteste (mort sufleteste = cu pacate). Asa ca, daca Botezul catolic nu este valabil, sufletul este mort si dupa un astfel de botez, iar in momentul in care intra in curtea ortodoxa, un suflet mort nu poate deveni dintr-o data viu pentru ca asa decide un iconom ci poate deveni viu doar cu botez valabil. Din moment ce nu primeste Botezul ortodox, dar primeste apoi Impartasania, inseamna ca sufletul este viu si ceea ce l-a facut viu a fost inca de la inceput botezul lui catolic, ca altul nu a avut.

Last edited by Adriana3; 12.03.2011 at 19:23:46.
  #1538  
Vechi 12.03.2011, 19:22:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Acei romani, nu doar vorbeau in limbi (mai multe limbi, nu una singura), ci il slaveau si pe Dumnezeu. Adica romanii, care erau niste idolatrii, dintr-o data se apuca sa il slaveasca pe Dumnezeu la fel ca si credinciosii (adica ca si evreii) ori slavirea lui Dumnezeu este lucrarea Duhului Sfant.

Oamenii care vorbesc astazi in limbi vorbesc limbi vechi si pe care putini le mai inteleg, parand astfel ca bolborosesc cuvinte fara sens, dar de fapt ei il slavesc pe Dumnezeu prin aceste cuvinte ce par bolborosite. Si daca langa ei s-ar afla un traducator pentru limba respectiva, ati vedea ca sunt cuvinte perfect coerente care alcatuiesc tot felul de rugaciuni.
Poate chineza de balta, daca exista. Eu am inteles chiar de la penticostali ca nu vorbesc o limba cunoscuta, ci una gen pasareasca, de obicei. Adica un american nu se apuca sa vorbeasca romaneste, ca sa inteleaga si un roman de acolo.
  #1539  
Vechi 12.03.2011, 19:27:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Am citit acum, dar ii dau dreptate lui Mihnea. Exact off-ul lui l-am avut si eu multa vreme dar mi-a trecut. Nu pentru ca as accepta acum ceea ce nu merge bine in Biserica Ortodoxa ci pentru ca mi-am dat seama pana la urma, dupa ani de zile de durere, ca nimeni nu ma obliga sa accept ceea ce nu merge in aceasta biserica, ci dimpotriva, sunt libera sa actionez dupa propria-mi constiinta, si nu trebuie pentru asta sa ma convertesc la alta biserica asa cum a facut Mihnea.

Revenind, biserica nu poate sa ii zica unui om ca, in afara curtii sale era mort, dar de cand a intrat in curtea sa este viu doar pentru ca i-a pasit pragul. Ori era viu si inainte pentru ca Botezul lui catolic era valabil, ori era mort pentru ca Botezul catolic nu era valabil si ca atare, cand a pasit pragul curtii ortodoxe, l-a inviat prin Botezul ortodox administrat in aceasta biserica. Fara Botez valabil insa, nu se poate invia nici un mort sufleteste (mort sufleteste = cu pacate).
Spre deosebire de neoprotestanti, noi nu facem filozofie. Daca nu intelegem ceva trebuie sa ne informam, in mod sigur gresim noi si nu sfintii. Si eu am fost ateu si nu am gasit apropae nimic gresit in BO. Afara de ceea ce mai gresesc oamneii, ca orice oameni. Daca sfintii mari au zis asa despre iconomie, atunci ei au dreptate, nu noi, care ne dam cu parerea. La cei ce sunt in afara Bisericii, dar fac Taine, adica sunt crestini, acelora li se considera o forma exterioara a Botezului. De exemplu Sf. Ioan boteza cu apa, iar apoi au primit botezul si cu Duh Sfant.
  #1540  
Vechi 12.03.2011, 19:32:20
Pavel77 Pavel77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.03.2011
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
da, am o idee.

Fapte 10:45 *Iar credincioșii tăiați împrejur, care veniseră cu Petru, au rămas uimiți pentru că darul Duhului Sfânt s-a revărsat și peste neamuri.
46 *Căci îi auzeau pe ei vorbind în limbi și slăvind pe Dumnezeu. Atunci a răspuns Petru:
47 *Poate, oare, cineva să oprească apa, ca să nu fie botezați aceștia care au primit Duhul Sfânt ca și noi?


deci cine a auzit vorbirea in limbi? cei care venisera cu Petru, taiati imprejur deci evrei.
cine a vorbit in limbi? Cornelius si tovarasii sai, care erau romani.
in mod sigur au vorbit intr-o limba pe care o intelegeau si unii si altii, dar nu limbile lor materne, adica ebraica sau latina.
acolo scrie ca au primit Duhul "ca si noi" - adica limba inteleasa.
Va felicit sincer pentru idee. Nu m-am gandit la ea.

As avea totusi de pus cateva intrebari:
Credeti ca cei stransi in casa lui Corneliu nu cunosteau ebraica?
Credeti ca a vorbit Petru a vorbit in latina?
Credeti ca cei care au vorbit in limbi se adresau lui Petru sau celorlalti credinciosi?

Eu va prezint cum cred eu ca s-a intamplat:
Petru a vorbit in ebraica, limba pe care cei prezenti o cunosteau, fiind de multa vreme in Ierusalim.
Cei prezenti, in timpul predicarii, au fost Botezati cu Duhul Sfant si au inceput sa-L slaveasca pe Dumnezeu in felurite limbi (poate si ebraica, poate nu). Petru a vazut manifestarea lor si a concluzionat: - acesti oameni pot fi botezati in apa!

Cum vedeti dumneavoastra cele intamplate?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10