Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 27.11.2014, 22:47:06
casiandobre casiandobre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Nu conteaza de unde vine milostivenia pt. ca eu cu ea am treaba acum, nu cu obarsia ei.

Cert este ca, pentru a face dreptate, milostivenia trebuie suspendata.
''NU coneaza de unde vine milostivenia'' ??
Uitata-te ca ai un drac mare pe tine, si te face. Esti manipulat de el. Incearca sa i te impotrivesti, o clipa, si sa vezi razboi...
Reply With Quote
  #102  
Vechi 27.11.2014, 23:12:20
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Nu conteaza de unde vine milostivenia pt. ca eu cu ea am treaba acum, nu cu obarsia ei.
Milostenia numai de la Dumnezeu vine, deoarece diavolul numai ura are(este
format din ura pura.Este singura forma de existenta a diavolului).
Reply With Quote
  #103  
Vechi 27.11.2014, 23:52:32
casiandobre casiandobre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Milostenia numai de la Dumnezeu vine, deoarece diavolul numai ura are(este
format din ura pura.Este singura forma de existenta a diavolului).
Si ura impura cum e?!

Inginere, ia de la un fizician frustrat: am cercetat Amanuntul si, mie, nu-mi este suficient. Din contra: babilonia din fizica cuantica duce, din ce in ce mai mult, catre ''gandurile Mele, NU sunt ca gandurile voastre''.

Poti sa calibrezi oricat o bara de torsiune, care sa-si faca treaba, dar ia vezi ce treaba ai tu de facut: te duce treaba ta catre liniste,sau catre neliniste? Si daca te duce la liniste, DE UNDE vine linistea ta?
Reply With Quote
  #104  
Vechi 27.11.2014, 23:53:21
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Nu conteaza de unde vine milostivenia pt. ca eu cu ea am treaba acum, nu cu obarsia ei.

Cert este ca, pentru a face dreptate, milostivenia trebuie suspendata.
Dreptatea fără milostenie este strâmbă. Domnul este DEOPOTRIVĂ drept și milostiv.
La fel să ne străduim și noi, după puteri. Să ținem dreptatea cu înțelegere, cu bunăvoință, iar nu cu o corectitudine seacă și rece. În definitiv, dacă voim să fim constructivi nu putem fi doar "corecți".

Last edited by Ioan_Cezar; 27.11.2014 at 23:55:36.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 27.11.2014, 23:56:40
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiandobre Vezi mesajul
Si ura impura cum e?!
Aia e la om.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 28.11.2014, 08:08:20
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Vezi la Parintele Cleopa ca este o descoperire infricosatoare pe tema asa, si pe tema barbatului si a pedepsei pe care o primeste.

O femeie credincioasa s-a casatorit cu un colonel care i-a zis sa faca avort ca nu are nevoie de copii. Femeia se ruga dimineata si seara Maicii Domnului citind Acatistul Bunei Vestiri si PAraclisul.
Intr-o zi a adormit si a venit ingerul ei pazitor care a dus-l intr-un loc in care erau stalpi de foc pe care erau legate femei. I-a zis ca stalpul liber ramas era pentru ea si ca urma sa moara in timpul avortului.
I-a zis pacatele sotului si ca el e vinovat de multe pacate, mentionate pe fiecare in parte.

S-au spovedit amandoi la parintele Cleopa.

Barbatul este CAPUL SI VINOVATUL daca el decide avortul. Nu femeia. Femeia este co-partas la avort.
gpalama:
Ai putea sa imi dai un link catre carte, daca este pe undeva online? Multumesc.


ontopic:
Da, e perfect corect sa plateasca asa zisii "parinti" pentru avort, ambii; perfect de acord. Dar de ce pedepseste Dumnezeu si sufletul acela de copil nenascut? Si, mai ales, daca, copilul moare la nastere sau dupa nastere, fara sa fie vina parintilor, de ce totusi copilasul acela e sortit sa ajunga undeva unde nu enici rai nici iad? Pentru ca, saracul, nu a apucat sa fie botezat, a a murit dupa 2-3 ore/zile de la nastere? La fel si cu nou nascutii care mor din cauza medicilor? Ce ce sunt ei sortoti suferintei? Att de crud sa fie Dumnezeuc incat sa pedepseasca un suflet nevinovat de copil cu iadul sau... "aproape iadul" din cauza unui nenorocit de botez?(da, in cazuril astea ii zic nenorocit de botez pur si simplu, ca pare mai important deca orice altceva, indiferent de circumstante, ceea ce e GRESIT in opinia ma, ma ales ca e vorba de Dumnezeu, cel atotputernic, care ciar poate ierta un asemenea suflet FARA VREO VINA ca moara nebotezat/avortat).
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 28.11.2014, 10:08:31
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Dar de ce pedepseste Dumnezeu si sufletul acela de copil nenascut?
Dumnezeu nu pedepsete pe nimeni. El doar asculta dorintele oamenilor. Copilul ajunge singur in Iad, din pricina pacatului stramosesc. Nu arata cu degetul catre Dumnezeu pentru ca vina apartine exclusiv stramosilor copilului. Ei sunt cei care au cazut in pacat.

Dumnezeu este milostiv, dar este si drept deopotriva. Daca sufletele nebotezate ar merge in Rai, laolalta cu cele botezate unde ar mai fi dreptatea si ce rost ar mai avea botezul?!
Reply With Quote
  #108  
Vechi 28.11.2014, 10:20:43
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Stiti, multa lume mai putin credincioasa se intreaba " de ce Dumnezeu ( daca exista) , a permis, de exemplu, ca un copil sa fie mancat de caini sau de ursi, etc..."...dar noua oare de ce ne-a permis sa ne putem ucide copiii cu mana noastra ???
In virtutea carui rationament, al celui ca " noi i-am facut" (noi ii...)? Dar nu El ne-a facut de fapt pe toti ???

In fine...
Am auzit persoane care sustin ca s-ar putea sa-si fi visat copiii...pe care nu i-au facut ..nu stiu acum daca e posibil asa ceva, desi nimeni nu reglementeaza ce putem visa si ce nu :), avem " libertate" absoluta la acest capitol...
Si mie mis-a intamplat de cateva ori sa visez ca am copii mari ( ma rog, de cativa ani, nu foarte mari, dar nici cu varsta exacta care ar fi trebuit sa o aiba), si nu stiu ce sa cred, ca poate voi mai avea vreodata copii, sau ca ...fura si se dusera ??? Sau n-ar trebui sa interpretez in nici un fel, pentru ca viitorul, desi previzibil de multe ori, inca nu s-a scris?

Dar trebuie sa recunosc, ca o asemenea fapta, desi foarte des practicata, te poate impinge ori la necredinta, ( preferi sa crezi ca nu te-a " vazut" si nu te judeca nimeni, ai facut ce trebuia, etc), ori la deznadejde si nebunie ....
Reply With Quote
  #109  
Vechi 28.11.2014, 10:43:09
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Din punct de vedere logic afirmatia nu are sens. Dreptate presupune (si) pedeapsa. Milostivenia presupune tocmai lipsa acesteia, prin iertare. Notiunile se incaleca.
"Te iert dar te pedepsesc" nu face parte din lumea in care eu traiesc. Recunosc ca am m-a cuprins un puternic sentiment de liniste si multumire de sine acum :). Ce simplu e pentru mine in astfel de cazuri. Va urez succes in lupta cu ratiunea!

Se pare ca nu stii nimic din logica duhovniceasca si nici din Scriptura.

Zice clar la Scriptura: Dumnezeu ii bate pe cei pe care ii iubeste.

Iar dreptatea este o forma de iubire si echilibru pentru toti.

Milostivirea nu este o anulare completa a dreptatii, nu este o betie in care treci cu vederea totul. Milostivirea presupune sa dai o sansa sa se indrepte celui care a gresit.


Daca un copil al tau a omorat un om sau a facut un mare rau cuiva, ce faci atunci ? Esti "milostiv si iubitor" fata de plodul tau prost crescut ? Sau aplici si dreptate si milostivire fata de el ?
Reply With Quote
  #110  
Vechi 28.11.2014, 10:45:24
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

http://bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=65&cap=114
Psalmul 114

Iubit-am pe Domnul, că a auzit glasul rugăciunii mele,
2. Că a plecat urechea Lui spre mine și în zilele mele Îl voi chema.
3. Cuprinsu-m-au durerile morții, primejdiile iadului m-au găsit; necaz și durere am aflat
4. Și numele Domnului am chemat: "O, Doamne, izbăvește sufletul meu!"

5. Milostiv este Domnul și drept și Dumnezeul nostru miluiește.

6. Cel ce păzește pe prunci este Domnul; umilit am fost și m-am izbăvit.
7. Întoarce-te, suflete al meu, la odihna ta, că Domnul ți-a făcut ție bine;
8. Că a scos sufletul meu din moarte, ochii mei din lacrimi și picioarele mele de la cădere.
9. Bine voi plăcea înaintea Domnului, în pământul celor vii.


@Mai cititi putin si Scriptura inainte sa dati pareri pe forum.
Reply With Quote
Răspunde