Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 01.11.2012, 09:32:51
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Iacata,ca nu mai conteniti sa ne minunati cu ideile dvs foarte originale.
Defapt nu stiu cat de originale,pt ca am mai auzit aceste idei socante si la alti Misogini,care isi doresc sa foloseasca femeia mizand pe falsa premiza ca este o fiinta inferioara si tare putinica la minte.
Poti ajunge si mai departe cu aceste scenarii,imaginanad intregi haremuri de femei(colonii)care nu au sansa sa vada lumina soarelui de atata conceptie,gestatie si lactatie.

Povestea cu indianca este ca o bata in balta;ei au alta religie,alte traditii,inca isi ard de vii vaduvele dintr-un bizar obicei.
Casatoria nu inseamna achizitionarea unui animal de companie si nici investitia intr-o sluga de casa,care sa-ti satisfaca si nevoile primare.

Sper totusi ca nu sunteti ortodox :) ?!?!
Nu, e greco-catolic(?!?!?). Ca si fratia ta si alti oameni decenti de pe forum nu discut userii (decat daca ma insulta personal), ci ideile lor. Si da, fratele Demetrius are niste idei absolut fanatice in privinta Tainei Casatoriei. Si nu recunoaste ca e foarte aproape de erezie; poate nu a citit hotararile conciliare privitoare la anateme asupra ereticilor care socotesc viata trupeasca a sotilor ceva...spurcat, ceva ce oricum trebuie tinut in lesa ca un doberman prost dresat.
Off-topic: Cel putin, eu recunosc ca la mine credinta e in mare parte originala; d. ex., hristologic sunt, si raman, nestorian. Foarte serios.
Mi'a placut imaginea cu femei folosite in coloni pentru asa ceva. Eu, barbat, ma infior, darmite fratia ta... Macho men si feministele treuie sa se anuleze/distruga reciproc; it's a must. Astfel, vor ramane doar oamenii normali: cati si cine, si in ce conditii, Dumnezeu cu mila.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 01.11.2012, 09:35:54
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Nu, e greco-catolic(?!?!?).
"Nobody's perfect", vorba rușilor.
Citat:
Si nu recunoaste ca e foarte aproape de erezie;
Recunoaște vreun catolic că e ÎN?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #103  
Vechi 01.11.2012, 12:36:01
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Eu sunt de acord ca femeia trebuie sa se supuna barbatului dar doar cand acestea este pe calea cea buna. Cand o ia pe alte cai lucrurile se schimba. Cum sa spui ca a te duce la scoala e pierdere de vreme. Asta inseamna ca noi nu avem dreptul la educatie? In ce lume traim ?
Reply With Quote
  #104  
Vechi 02.11.2012, 00:42:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ii admir sincer pe musulmani fara sa-i cunosc.

Am citit despre o indianca nascuta in Anglia, care a fost petita din India si a pecat din Anglia ca sa se marite cu petitorul pe care nici macar nu-l vazuse; ce sa se cunoasca, de ca se iubeasca, ce diferenta de varsta?
A primit femeia oferta(ocazia) de a-si indeplini rolul randuit de Dumnezeu si ea s-a conformat.
Probabil ca se asteapta sa primesca respect pentru ceea ce face, pentru copii.
Cred ca in realitate mecanismul acestei relatii era ceva mai complex decat a fost prezentat mai sus.
Si poate chiar trist.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 02.11.2012, 00:42:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
Eu sunt de acord ca femeia trebuie sa se supuna barbatului dar doar cand acestea este pe calea cea buna. Cand o ia pe alte cai lucrurile se schimba. Cum sa spui ca a te duce la scoala e pierdere de vreme. Asta inseamna ca noi nu avem dreptul la educatie? In ce lume traim ?
Depinde despre ce scoala e vorba.

Sunt destule care sunt o pierdere de vreme.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 02.11.2012, 00:44:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
sau cum se spala trei "Pampersi".
Si crezi ca un barbat n-ar trebui sa stie ca "pampersii" sunt de unica folosinta (adica nu se spala) si ca "aia" care se spala se numesc "scutece"?

Te pomensti ca o fi din cauza facultatilor in exces..
Reply With Quote
  #107  
Vechi 02.11.2012, 04:18:38
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Iacata,ca nu mai conteniti sa ne minunati cu ideile dvs foarte originale.
Multumesc lui Dumnezeu!

Citat:
Defapt nu stiu cat de originale,pt ca am mai auzit aceste idei socante si la alti Misogini,care isi doresc sa foloseasca femeia mizand pe falsa premiza ca este o fiinta inferioara si tare putinica la minte.
Tu altceva ai inteles din Scriptura?

Nu sunt misogin, ba chiar am pretuit prea mult femeia atunci cand deloc nu m-am pretuit pe mine si nici pe Hristos; si acum o pretuiesc, dar mai mult pe mine din moment ce(iti vine a crede?) pentru mine S-a rastignit Hristos.

Citat:
Poti ajunge si mai departe cu aceste scenarii,imaginanad intregi haremuri de femei(colonii)care nu au sansa sa vada lumina soarelui de atata conceptie,gestatie si lactatie.
Oare ai prins vremea cand bunicile noastre(a mea oricum) aveau "meseria" de casnice si se ocupau cu cresterea copiilor?
Mama mea a absolvit liceul la 17 ani ca premianta si i-a nascut lui Tati(tata) 9 copii ca gospodina ocupandu-se singura de cresterea noastra.

Citat:
Povestea cu indianca este ca o bata in balta;ei au alta religie,alte traditii,inca isi ard de vii vaduvele dintr-un bizar obicei.
Ai dreptate, ei nu-s grozavi(adica crestini).

Citat:
Casatoria nu inseamna achizitionarea unui animal de companie si nici investitia intr-o sluga de casa,care sa-ti satisfaca si nevoile primare.
Nu, casatoria inseamna cresterea de copii.
Ceea ce spui tu se incadreaza tot acolo, dar este un punct de vedere... militant feminist; n-am nici o treaba cu el, nu ma priveste.

Citat:
Sper totusi ca nu sunteti ortodox :) ?!?!
Eu sper ca sunt, Dumnezeu stie.


P.S. Eu sunt responsabil doar pentru ce am scris eu, nu si pentru ce intelegi, ce voiesti sau cum interpretezi tu(voi).

Last edited by Demetrius; 02.11.2012 at 05:18:46.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 02.11.2012, 04:29:12
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
Eu sunt de acord ca femeia trebuie sa se supuna barbatului dar doar cand acestea este pe calea cea buna. Cand o ia pe alte cai lucrurile se schimba. Cum sa spui ca a te duce la scoala e pierdere de vreme. Asta inseamna ca noi nu avem dreptul la educatie? In ce lume traim ?
Daca te bazezi pe scoala ca sa primesti educatie, am sa ma rog si pentru tine si pentru scoala.
90% din educatie se realizeaza in familie.

Last edited by Demetrius; 02.11.2012 at 04:34:10.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 02.11.2012, 10:02:58
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
Eu sunt de acord ca femeia trebuie sa se supuna barbatului dar doar cand acestea este pe calea cea buna. Cand o ia pe alte cai lucrurile se schimba. Cum sa spui ca a te duce la scoala e pierdere de vreme. Asta inseamna ca noi nu avem dreptul la educatie? In ce lume traim ?

Cu singura rezerva ca scoala , in forma pe care o are in ziua de astzi, este obligatorie , am sa marturisesc parerea mea , asemenea cu a lui Demetrius , reactualizind celebrele cuvinte ale lui Ion Creanga , de pe vremea cind era inspector scolar, afirmind cu toata constiinta si convingerea : "... scoala este curat mestesug de prosteala a copiilor !"

Astazi ca si intotdeauna, educatia adevarata se face numai in familie, din interesul si cheltuiala acesteia, iar parintii care nu isi gasesc supterfugiul si scaparea in cariera si mai ales in programul de lucru occidental de tipul 8.30- 17.30 (cu o ora libera de la 12.30-13.30 pt. 'LUNCH") , si aici desigur ca ma refer la mame, stiu cit patimesc stind sa faca lectii cu copii (uneori , reimnvatind odata cu ei materiile scolare pt. a le putea explica copiilor) zi de zi , cit platesc pt. meditatii si cit alearga sa gaseasca un profesor cu adevarat bun si in final , cit se lupta pt. a taia din radacini la copii lor mentalitati, apucaturi si abateri sociocaracteriale copiate de la colegi dar tolerate de invatatori si profesori, cit patimesc bietii parinti luptindu-se cu o scoala secularizata si in care disciplina Religie (ce nume tare prost a primit invatatura de credinta !) nu este predata cum trebuie ci este luata in gluma chiar de catre profesorii de religie si cum acestia (needucati ei in primul rind si nepriceputi la educatie) nu fac mai deloc educatia si morala bisericii ortodoxe la ore .

O scoala in care vedeti cum decurg si ce note se obtin la examenul de ocuparea posturilor in invatamint , sau la titularizarea profesorilor, o scoala in care sfirsitul si inceputul anului scolar nu se face cu tedeum , o scoala in care orele de scoala nu se incep si nu se termina cu Tatal Nostru si cu Nascatoarea , o scoala in care exista cel mult o icoana pe clasa dar care are scop decorativ si nu cultic, o scoala care intr-unul si acelasi proces de educatie se ghideaza neunitar , dupa cite 3-4 rinduri de manuale (cica asta este liberattea profesorului !), o scoala in care ... si va rog sa ma credeti ca pot continua mult cu enumerarea exemplelor, va uimit si va atras pe dvs. facindu-va sa credeti ca daca se numeste scoala se si face ceea ce trebuie in ea ?

La scoala se invata ce este si cum se face sexul ! La scoala se invata cum trebuie sa te feresti de o sarcina nedorita ! La scoala se invata ca parintii tai nu au voie nici macar sa te atinga cu un deget atunci cind tu esti neascultator sau rebel ! La scoala profesoarele invata de la eleve care este noul trend al modei ! La scoala copii invata noile curente adolescente de fronda sociala si familiala : hipi, punk, emo,etc. La scoala se invata ca atita timp cit americanii zboara in stele cum sa ne aiurim noi si sa invatam religie ! La scoala se invata ce drepturi ai si cum sa faci uz de ele daca esti gay ! La scoala se invata cum poti corupe profesorii tineri (necopti la minte pt. meseria de profesor) la sex si apoi cum sa te dai atinsa ca ai fost violata si ca mai ales vrei daune ! La scoala se invata cum in timpul orei trebuie sa ii soptesti pe telefon prietenului tau care are teza si este strain de materia la care este examinat . La scoala se invata ca profesorul trebuie sa te respecte pe tine ca elev si sa nu-ti treaca prin fata , ca daca te superi pe el chemi parintele multipotent in averi si cere revocarea din functie si plecarea lui din scoala ! La scoala se invata cum sa difuzezi unei retele intregi de socializare(youtub) cit de tare sunt elevii si ce batai incing ei in ore sau pauze ! La scoala se invata cum sa iti filmezi profesoara in diverse ipostaze delicate si cum sa o pui pe Youtub ! La scoala se invata , de la profesoare in primul rind, cum trebuie sa faci videochat ! s.a.m.d.
Si si aici , la acest capitol sa zicem , pot continua cu enumerarea pina diseara !


Si in toate aceste conditii , dvs. sunteti convinsa ca in scoala se face educatie !
Daca nu intelegeti ce se intimpla in ziua de astazi cu scoala, cu profesorii si elevii si inca mai credeti ca este totusi bine , eu va doresc sa ajungeti sa fiti tratata de un medic de care parintii lui nu s-au interesat prea mult ce face la scoala si i-au dat lui girul propriei deveniri inca de mic , admirind scoala.
Cind veti plati cu propria piele decadenta si simulacrul institutiilor fundamentale ale statului , atunci veti avea o sansa (pt. ca nu este sigur ca si voiti si pe deasupra si si puteti asta !) sa pricepeti in mod real ce este cu scoala in ziua de astazi , in ce cadere indubitabila se afla si ca nimeni nu voieste sa o repuna la locul ei real .
Nu vor sa o repuna deoarece guvernanti au datorii fata de oculta care ii sustine , si asta costa enorm, dar nu pe ei ci poporul care trebuie schimbat ca asa vor ocultii. Adica astazi, ocultii ii subjuga pe incultii !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 02.11.2012 at 10:05:49.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 02.11.2012, 11:05:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Scoala are rolul ei, bine definit, zic eu, pentru cine e cu picioarele pe pamant si vede toate problemele, reale de altfel si expuse de tine mai sus.

Problema nu e atat scoala cat parintii care nu au prea mult de oferit, dpdv educativ, propriilor copii si ii lasa pe mana institutiilor statului avand impresia ca ele sunt facute sa scoata oameni, ceea ce, asa cum am mai spus, nu este deloc asa.

Ofera un segment educational care este necesar si care din pacate nu-l poti substitui momentan cu nimic altceva.

Desigur, numarul de clase plus facultati nu echivaleaza cu educatie si din pacate, data fiind performanta invatamantului actual si foamea de bani, nici macar cu instruirea.

Insa nu cred ca e un lucru care trebuie pur si simplu respins ca fiind nefolositor, cu putina chibzuinta si pricepere chiar dintr-un lucru stricat poate iesi ceva bun.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diferenta de varsta intr-o relatie! marius007 Generalitati 98 11.05.2018 22:19:20
Diferenta de varsta intre soti anisoara Nunta 121 10.03.2017 02:10:53
Diferenta de varsta Anisia Nunta 18 31.05.2010 16:55:30
Ce credeti despre vedenii? lacrimi Din Noul Testament 42 28.03.2010 20:48:52
Ce credeti despre noul Patriarh andorueca Generalitati 14 19.05.2008 21:33:56