Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.07.2011, 22:02:02
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

“De aceea sfătuim pe cei ce-au căzut în acest păcat, ca să se silească cu toată puterea să se mărturisească si să-si facă canonul în lumea aceasta, ca nu cumva dincolo să-l facă vesnic.”
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.07.2011, 22:27:59
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Există situații când medicul afirmă că pruncul trebuie să fie avortat, din cauză că s-ar naște bolnav, sau că mama nu va putea duce sarcina.
Credeți că este bine ca femeia să asculte sfatul medicului, sau glasul conștiinței care îi spune să nu își ucidă copilul?
viata si sanatatea unui prunc sta numai in MAINILE LUI DUMNEZEU
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.07.2011, 11:39:12
culianul culianul is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Mesaje: 58
Implicit

Si daca stii ca ti se va naste orb, sau cu trei maini? Daca sti ca ti se va naste cu niste lucruri care il vor face sa sufere toata viatza?

Aici e problema mea cu credinta. Faptul ca am o prietena care cica are 90% sanse sa i se nasca copilul orb si ceva probleme neurologice. Dumnezeu a facut asta?

Da, stiu ca copii duc pacatele parintilor, stiu ca parintii tre sa se chinuie.. dar unde e mila si dreptatea dumnezeiasca?

Textele astea cu pacatele sunt atat, doar texte spuse de oameni care nu au trecut prin iad...

Nu spun, omorati copii atunci cand stiti ca nu vor avea niciodata o viata cat de cat normala, dar nu suport sa vad cu cata usurinta spuneti: da, parintii tre sa traga pacatele, lasati copilul sa se chinuie niste zeci de ani
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.07.2011, 11:56:14
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Eu stiam ca Biserica accepta avortul terapeutic, adica atunci cand sarcina pune in pericol viata mamei, fatul e cu malformatii si sarcina involueaza. In situatii de urgenta, medicul iti face interupere de sarcina, indiferent de perceptele religioase. Poate cineva "in domeniu" ne va lamuri cum sta situatia, daca exista o hotarare sinodala in acest sens.

Last edited by ioanna; 25.07.2011 at 12:35:20.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.07.2011, 13:04:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Eu stiam ca Biserica accepta avortul terapeutic, adica atunci cand sarcina pune in pericol viata mamei, fatul e cu malformatii si sarcina involueaza. In situatii de urgenta, medicul iti face interupere de sarcina, indiferent de perceptele religioase. Poate cineva "in domeniu" ne va lamuri cum sta situatia, daca exista o hotarare sinodala in acest sens.
Nu știu cum e situația cu Biserica Ortodoxă, dar în Biserica Catolică eutanasia nu este acceptată.

Numai când viața mamei este în pericol iminent ȘI (în același timp) sarcina este compromisă se acceptă și chiar se recomandă terminarea sarcinii. Este, de exemplu, cazul sarcinilor extrauterine. Legea morală care acționează în asemenea situații este "Principiul dublului efect", despre care am deschis un topic consacrat aici.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.07.2011, 13:22:26
culianul culianul is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Mesaje: 58
Implicit

Legat de preceptele sinodale, intrebare:

Exista sarcini care se intrerup, pur si simplu, pruncul moare in pantecele mamei... Voia lui Dumnezeu e sa il duca pe copil in un iad mai frumos pentru ca ..

Si da, de fiecare data, Dumnezeu stie ce face... Dar tocmai asta e.. noi vorbim aici cu usurinta despre lucruri pe care nu avem cum sa le influentam. Daca ti se naste un copil cu probleme, nu tre sa te gandesti doar la tine, ci gandeste-te si la el.... ce va face si ce va simti el o viata intreaga... ajunge ca mine sa isi urasca viata, sa il vada pe Dumnezeu vinovat de beteshugul lui...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.07.2011, 13:32:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de culianul Vezi mesajul
Daca ti se naste un copil cu probleme, nu tre sa te gandesti doar la tine, ci gandeste-te si la el.... ce va face si ce va simti el o viata intreaga... ajunge ca mine sa isi urasca viata, sa il vada pe Dumnezeu vinovat de beteshugul lui...
Deci, mai bine îl omorâm pe acest copil bolnav. Spre binele lui, desigur.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.07.2011, 13:37:22
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paprika Vezi mesajul
acest articol nu ma convinge. intotdeauna mi s-a parut nedrept ca urmasii sa suporte consecintele pacatelor inaintasilor lor.
si ce usor va vine sa vorbiti de violuri si de boli. stati doua minute si va inchipuiti ce poate simti o copila sau o femeie care a fost prinsa sa zicem in cartierul ei, cand se intorcea de la lucru, si dusa intr-un loc unde nimeni nu o putea ajuta, a fost supusa la perversiuni pe care cu greu ni le inchipuim, lasandu-i apoi drept "amintire" a acestor atrocitati un copilas. care nu va avea tata si pt care poate ca mama va avea o anumita aversiune.
eu nu imi permit sa judec astfel de decizii. dar pot intelege ca o femeie violata vrea mai degraba sa stearga urmele agresiunii sale, decat sa faca un copil.

copil care dupa logica voastra va mosteni pacatul tatalui sau violator......

apoi, legat de sindromul down, de cand sunt in franta am avut ocazia sa vad persoane cu aceasta boala care au un loc de munca, un iubit, si planuri de viitor. personal ma pregatesc pt a deveni invatatoare pt acesti copii cu nevoi speciale. dar chiar daca stiinta a progresat si multe boli pot fi stapanite, nu toata lumea poate creste un copil handicapat, un copil paralizat sau cu boli mintale.
pe de alta parte e trist ca avortul s-a banalizat chiar in halul asta...cum zice sotul meu, a devenit aproape un mijloc de contraceptie...
Iti raspund cu un citat din invataturile Parintelui Lavrentie:

Dacă acesta, pe care l-ai avortat, era un suflet ales prin care Dumnezeu voia să-ți mântuiască neamul tău? Dacă mama poetului Mihai Eminescu nu voia să-l nască, nu îl mai aveam pe Eminescu.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.07.2011, 13:47:36
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paprika Vezi mesajul
Andrei, eu sunt o femeie si poate inteleg altfel lucrurile. sau poate nu. departe de mine gandul de a apara avortul. dar spun doar ca ar trebui sa fim mai cu intelegere. eu va spun doar ca personal nu as putea suporta gandul ca in mine creste fructul unei atrocitati, copilul unui barbat care si-a batut joc de mine si de demnitatea mea, un om care a obtinut placere prin injosirea mea, care m-a pus sa-i fac toate cele marcandu-ma pe viata.
eu nu stiu de ce Domnul permite sa existe suferinta. inca nu am gasit un raspuns care sa ma convinga. dar trebuie sa existe un sens si un rost al existentei ei.
Iti raspund cu invataturi lasate de Parintele Arsenie Boca. Iti recomand sa citesti cartea Tinerii, Familia si copiii nascuti in lanturi" si ai sa-ti gasesti multe raspunsuri ale vietii.

• Nouă, toate necazurile vieții ne vin de la greșeli, nu de la Dumnezeu. El numai le îngăduie, și spală cu ele vinovățiile noastre. Oamenii însă tare greu pricep, că ispășirea prin necazuri dovedește, nu părăsirea lui Dumnezeu, ci milostivirea Lui.
• Nu este cale de mântuire, de ispășire a păcatelor, decât calea Crucii. Dacă ar fi fost alta Dumnezeu ne-ar fi arătat-o pe aceea.
• Prin cruce, prin suferința unei răstigniri în viață, se intră în împărăția lui Dumnezeu. Și se intră cu atât mai sigur, cu cât răbdăm o răstignire nedreaptă.
• Așa să vă tâlcuiți crucea pe care o aveți fiecare dintre voi! În Cruce, Dumnezeu a ascuns o taină: taina mântuirii fiecaruia.
• Fiecare creștin care dorește mântuirea sufletului este dator să fie gata a suferi cu dragoste și cu răbdare toate necazurile și durerile vieții, îngăduite de Dumnezeu pentru mântuirea lui „Precum focul curăță arama de rugină, așa boala curăță păcatul omului”.
• Mântuirea este roada ascultării până la umilință a Mântuitorului.
• Ar trebui ca așa de zornic să urmăm Mântuitorului toată calea Sa pământească, măcar pe cât ne zorește foamea și setea celor pieritoare.
• Cea mai grea cruce e lepădarea de sine și nu poți urma pe Iisus fără lepădarea de sine. „Oricine voiește să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea sa în fiecare zi și să-Mi urmeze Mie”.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.07.2011, 15:37:14
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Thumbs down tampenii

Citat:
În prealabil postat de Kildare Vezi mesajul
Hmm sa vedem:

Iezechiel 9:5-7
Iar celorlalți le-a zis în auzul meu: "Mergeți după el prin cetate și loviți! Să nu aveți nici o milă și ochiul vostru să fie necruțător!
Ucideți și nimiciți pe bătrâni, tineri, fecioare, copii, femei, dar să nu vă atingeți de nici un om, care are pe frunte semnul "+"! Și să începeți cu locul Meu cel sfânt!" Și au început ei cu bătrânii, care erau înaintea templului.
Apoi le-a zis: "Întinați templul, umpleți curțile cu uciși și ieșiți!" Și au ieșit și au început să ucidă prin cetate.

Deuteronom 21:18. De va avea cineva fecior rău și nesupus, care nu ascultă de vorba tatălui său și de vorba mamei sale și aceștia l-au pedepsit, dar el tot nu-i ascultă,
21:19. Să-l ia tatăl lui și mama lui și să-l ducă la bătrânii cetății lor și la poarta acelei cetăți și către preoții cetății lor să zică:
21:20. Acest fiu al nostru este rău și neascultător, nu ascultă de Cuvântul nostru și este lacom și bețiv”.
21:21. Atunci toți oamenii cetății lui să-l ucidă cu pietre și să-l omoare. Și așa să stârpești răul din mijlocul tău și toți Israeliții vor auzi și se vor teme.

Deuteronom 22:20. Iar dacă cele spuse vor fi adevărate și nu se va găsi feciorie la fată,
22:21. Atunci fata să fie adusă la ușa casei tatălui ei și locuitorii cetății ei să o ucidă cu pietre și să o omoare, pentru că a făcut lucru de rușine în Israel, desfrânându-se în casa tatălui său. Și așa să stârpești răul din mijlocul tău.

1Regi 15:3. Mergi acum și bate pe Amalec și pe Ierim și nimicește toate ale lui. Să nu iei pentru tine nimic de la ei, ci nimicește și dă blestemului toate câte are. Să nu-i cruți, ci să dai morții de la bărbat până la femeie, de la tânăr până la pruncul de sân, de la bou până la oaie, de la cămilă până la asin”.

Iesirea 11:4 Și a zis Moise: "Așa grăiește Domnul: La miezul nopții voi trece prin Egipt
11:5 Și va muri tot întâiul născut în pământul Egiptului, de la întâiul născut al lui Faraon, care urmează să șadă pe tronul său, până la întâiul născut al roabei de la râșniță și până la întâiul născut al dobitoacelor.

si multe altele iar cireasa de pe tort este genocidul in masa care il face si pe Hitler sa paleasca si anume pototpul.

Asa ca da ai dreptate nu le vedeti bine, nu le vedeti deloc chiar pentru ca refuzati sa le vedeti.
inca un dawkinist care aduce aceleasi argumente repetate la infinit despre cruciade si cum Dumnezeu din Vechiul Testament e rau si mor multi oameni,ca femeia pare a avea statut inferior in Biblie etc.serios vorbind nu aveti altceva mai bun decat sa trolati pe orice forum si video de pe youtube cu aceleasi argumente obosite,stereotipice,repetate copy/paste in mare parte din "The God Delusion''??viata-i scurta,fa si tu ceva constructiv,parca ne criticati pe noi ca nu profitam la maxim de ea.repetati ca niste papagali ce ati auzit si voi ca e naspa si puteti sa ne atacati cu ea,voi si trolli neo-protestanti,desi ei baga pe nivel teologic si scriptural.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Cleopa despre purtarea fata de cei ce nu sunt ortodocsi catalin2 Spiritualitatea ortodoxa 61 07.03.2012 11:20:00
Parintele Cleopa - despre sarbatoarea Nasterea Domnului(I) cornel cornel Intrebari utilizatori 0 10.01.2011 14:01:32
Despre Iad - Parintele Cleopa patinina34 Din Noul Testament 3 02.01.2009 20:40:32