Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 16.04.2011, 22:44:36
eeaotly eeaotly is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.02.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit La menopauza femeia nu iese din uz

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Marius, nu te supara, dar mi se pare ca esti cam disperat de problema sentimentala.
Las-o Dumnezeului ca vine singura. Cat despre diferenta de varsta, depinde de tipul de relatie. Daca este una pasagera, varsta nu conteaza. Daca este una care s-ar putea dezvolta intr-o casnicie, este bine ca fata sa fie mai tanara si stii de ce? Pentru ca, atunci cand va ajunge la 50-52 de ani, femeia "iese din uz" (iarta-mi formula colocviala), iar daca barbatul este mai tanar va avea mari probleme sa se stapaneasca si sa nu se duca la alta. Aici este problema. Din aceasta cauza au aparut conflicte care au dus de multe ori la destramarea familiei. Iata, asadar, ca nu este o regula ci mai curand o cutuma de care este bine sa tii seama. Acum, la tinerete, diferenta de varsta nu se cunoaste, dar nai tarziu .....
Când ajunge la menopauză, femeia nu "iese din uz" ci doar își pierde capacitatea de a mai procrea. În rest, totul e ok, bărbatul mai tânăr nu are nici un motiv să "aibă probleme să se stăpânească" pentru că de fapt nimic nu se schimbă între soți.

Doar că, iar asta variază de la femeie la femeie, o vreme fluctuațiile emoționale ale soției vor risca să afecteze buna relaționare a cuplului. Dar dacă e iubire, se va trece cu bine și peste asta. În fond, pentru soț nu e nimic nou - a trecut prin ceva asemănător în perioada de graviditate a soției.

"Probleme" își va face băiatul ai târziu, când va începe să-l pască andropauza. Dar nici în cazul acesteia nu e capăt de țară, și nu se poate spune că bărbatul a "ieșit din uz". Și într-un caz și în altul, latura emoțională e cea mai afectată, mult mai afectată decât cea biologică.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 16.04.2011, 23:09:37
eeaotly eeaotly is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.02.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit Penibilul spectacolului

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
nu....am zis clar....nu traiesc cu maica-mea.....tre sa fie un echilibru....uitati-va la columbeni ce penibili sunt.....si altele...dichiseanu....and other....si sa traiesc cu una mai mare nu pot.....5-7 ani, raman conservator...
Dacă membrii unui cuplu în care diferența de vârstă este foarte mare, preferă să facă un "spectacol" public din relația lor, atunci da, sunt penibili. Pentru că încearcă să câștige "imagine" în loc să câștige profunzime. Un scriitor al cărui nume nu mi-l amintesc acum, spunea odată cam așa: "Dragostea prea trâmbițată e de calitate îndoielnică." Iar asta se aplică la toate cuplurile, nu doar la cele în care există o diferență mare de vârstă.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 17.04.2011, 00:09:56
eeaotly eeaotly is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.02.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin Vezi mesajul
Diferentele mari de varsta ascund in multe cazuri MANDRIA,
ca am nevasta mult mai tanaraori un sotz mai tanar sau mai batran si mai intelept dar care la randului se mandreste cu o nevasta mult mai tanara Bha un cerc vicios neortodox...
nu-i bine! Si mai la batraneti cand unul s-a "linistit" ca-i mai batran, celalalt e inca "melinistit" ca deh tineretile, deci motiv de gelozie
Apoi daca o luam si pe partea cu conceptia pruncilor iar se aduna niste anomalii care...
-Bunaziua d-na invatatoare!
-Buna ziua! Sunteti cumva bunicul lui Alexandra!
-Nu, sunt taticul
-AAAA, va rog sa ma scuzati:sleep:
Mândria?! Să spun sincer, mă surprinde o asemenea idee! Păi probabil că există o mândrie aici, dar cred că faci o confuzie între mândria ca trufie, și mândria în sens pozitiv, constructiv. Când cineva se dă rotund în public că alături îi șade o jună superbă, acela, e clar că urmărește aparențele, și ca atare cade în păcatul trufiei. Dar atunci când cineva se simte mândru de calitățile sau realizările partenerului - iar acest sentiment izvorăște dintr-un sentiment de iubire, prețuire și admirație pentru acesta - atunci e clar că e vorba de ceva profund, că omul de alături, indiferent cât de mare sau de mică e diferența de vârstă, nu e privit ca pe un instrument, ca pe un mijloc de a obține faima publică (o faimă iluzorie dealtfel), ci ca pe o ființă, ca pe un om la a cărui desăvârșire trebuie să participi și de ale cărui realizări și calități să te bucuri. Subliniez, să te bucuri, să te simți mândru, dar nu pentru tine, ci pentru el și de dragul lui. În fond, inteligența, frumusețea sau rafinamentul celui de lângă tine, nu sunt ale tale, ci ale lui. Nu ai nici un merit pentru calitățile ce-i aparțin altuia. Dar ai obligația morală de a i le cultiva - o "obligație" dulce pe care ți-o dictează chiar iubirea însăși. Și mai ai și dreptul firesc de a te bucura de "priveliștea" lor.


În ceea ce o privește pe învățătoare, după replicile pe care le dă, cred că e vorba de una de prin anii '80...

Am lângă mine niște vecini, între care există o mare diferență de vârstă. Oamenii, au trăit bine împreună, au avut și 2 copii, și nu au existat probleme. Ea povestește că atunci când a născut prima dată, și a venit soțul s-o viziteze, asistenta a anunțat-o că a venit socrul sau tatăl ei. A fost puțin penibil dar ea a privit lucrurile cu umor, dovadă că azi are putere să povestească despre asta. Oricum, acuma sunt amândoi bătrâni, și deja se întreabă cu cine li s-o însura nepotul...
Reply With Quote
  #94  
Vechi 17.04.2011, 08:01:35
camilB camilB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.04.2011
Locație: in mai multe locuri
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Wink

Citat:
În prealabil postat de marius007 Vezi mesajul
Dupa acum am mai spus intr-un alt topic... personal... o dau numai din bara in bara cu viata sentimentala! Si revin sa va cer o parere sau un sfat !

Realtii cu diferente sunt in lumea care mai de care mai uimitoare ! Nu stiu cat de uimitoare poate fi a mea ! Dar as vrea sa aflu !

Eu implinesc 24 de ani.. ea a implinit 29 !
Cu ce ( si daca..sau cum )poate afecta o relatie datorita diferentei de varsta !

Astept pareri... si revin cu amanunte !

Marius, diferentza mentzionata de tine nu este una superluminica ci una obisnuita in practica zilelor noastre. Problemele incep acolo cind tu ai 24 si ea 35 dar nici atunci se poate sa nu fie o problema daca va intzelegetzi bine. Am intalnit familii in care ea avea 45 si el 30 , iar acuma au deja o vechime de 20 de ani de casnicie! Mult noroc sa ai!
Reply With Quote
  #95  
Vechi 11.05.2018, 12:44:46
Jean1810 Jean1810 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2018
Religia: Protestant
Mesaje: 2
Implicit Cu dragostea Domnului nostru va salut si eu!!

Am citit cu atenție multe mesaje, si oarecum unele m-au încurajat, sincer de fiecare data când auzim cuvantul Domnului este bine si mai ales in teme care țin de căsătorie si curtarea biblica!! Eu de religie sunt protestant si cred ca tema căsătoriei trebuie văzută strict din punct de vedere al principiilor biblice, am văzut câteva postări care chiar accentuează aceste lucru si cred ca este foarte bine sa vedem totul din punct de vedere biblic!!
Eu am 37 de ani si imi place o fata care are 42 de ani, sigur ca rumeg multe in cap dar un singur lucru stiu, acela ca daca vreau sa ma asemen Lui atunci voi alege calea Lui si aceea este IUBIREA si nu judecata vizavi de ea, cu atât mai puțin părerea lumi!!
Voi ce părere aveți? Domnul cu voi!!
Reply With Quote
  #96  
Vechi 11.05.2018, 15:59:54
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jean1810 Vezi mesajul
...dar un singur lucru stiu, ... cu atât mai puțin părerea lumi!!
Voi ce părere aveți?
Acu' tu ce faci? Ne hispitești?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #97  
Vechi 11.05.2018, 16:12:38
Jean1810 Jean1810 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2018
Religia: Protestant
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Acu' tu ce faci? Ne hispitești?
Dimpotrivă, :-) cred ca trebuie sa ne ridicam unii pe alții in Cunoașterea cailor Lui Dumnezeu si intelegerea voi Sale plăcute si bune in viața noastră!! Asa sa ne ajute duhul Lui!!
Reply With Quote
  #98  
Vechi 11.05.2018, 17:57:56
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jean1810 Vezi mesajul
Eu am 37 de ani si imi place o fata care are 42 de ani, sigur ca rumeg multe in cap dar un singur lucru stiu, acela ca daca vreau sa ma asemen Lui atunci voi alege calea Lui si aceea este IUBIREA si nu judecata vizavi de ea, !
De ce ai judeca-o că s-a născut înaintea ta? :-))
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #99  
Vechi 11.05.2018, 22:19:20
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jean1810 Vezi mesajul
...
Eu de religie sunt protestant si cred ca tema căsătoriei trebuie văzută strict din punct de vedere al principiilor biblice, am văzut câteva postări care chiar accentuează aceste lucru si cred ca este foarte bine sa vedem totul din punct de vedere biblic!!
Eu am 37 de ani si imi place o fata care are 42.....
Voi ce părere aveți? Domnul cu voi!!
Si mai ales cu tine!

Nu stiu daca-ti convine punctul de vedere biblic, dar apostolul spune in Biblie:

1. Cât despre cele ce mi-ați scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.(1Cor7,1)

Insusi Hristos a demonstrat asta.

Mi se pare totusi, ca tie-ti place mai mult fata decat Biblia, dar(surprinzator) si la asta Biblia face referire:

2. Dar din cauza desfrânării, fiecare să-și aibă femeia sa și fiecare femeie să-și aibă bărbatul său.
9. Dacă însă nu pot să se înfrâneze, să se căsătorească. Fiindcă mai bine este să se căsătorească, decât să ardă.(1Cor7,2.9)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
parteneri, varsta



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diferenta de varsta intre soti anisoara Nunta 121 10.03.2017 02:10:53
Ce credeti despre diferenta de varsta? Sonrisa Nunta 117 29.03.2013 18:42:18
O relatie personala cu Iisus Hristos Pestisorul de Aur Secte si culte 243 16.11.2011 00:09:25
Diferenta de varsta Anisia Nunta 18 31.05.2010 16:55:30