Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.01.2011, 22:51:18
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Ce va impresioneaza cel mai tare?

Pe mine , lucrul pe care ma impresioneaza cel mai tare e perfectiunea cu care a facut Dumnezeu totul, modul prin care a conceput totul, stiu ca mintea noastra e prea limitata pt a intelege anumite lucruri,dar ganditi va la modul cum sunt pozitionate planetele cu asa o acuratete incat axele pe care orbiteaza sunt un cerc perfect , Soarele care ne incalzeste ,si sa nu uitati ca pe Pamantul nostru pe care il distrugem pasiv , il poluam , ne ofera niste conditii propice vietii pe care inca nici acum nu se stie sigur daca se mai gasesc in univers,toate fiintele vii , omul pe care l a inzestrat cu ratiune , toate astea ma uimesc , si as vrea cand o sa mor, sa inteleg de ce Creatorul a conceput totul si cu ce scop , motiv, si pe noi oamenii.Faza prin care Dumnezeu ne a creat pt. ca ne iubeste nu mi se pare totala , sigur este si altceva, este un raspuns prea sec dupa parerea mea.
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.01.2011, 01:14:53
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Pe mine , lucrul pe care ma impresioneaza cel mai tare e perfectiunea cu care a facut Dumnezeu totul, modul prin care a conceput totul, stiu ca mintea noastra e prea limitata pt a intelege anumite lucruri,dar ganditi va la modul cum sunt pozitionate planetele cu asa o acuratete incat axele pe care orbiteaza sunt un cerc perfect , Soarele care ne incalzeste ,si sa nu uitati ca pe Pamantul nostru pe care il distrugem pasiv , il poluam , ne ofera niste conditii propice vietii pe care inca nici acum nu se stie sigur daca se mai gasesc in univers,toate fiintele vii , omul pe care l a inzestrat cu ratiune , toate astea ma uimesc , si as vrea cand o sa mor, sa inteleg de ce Creatorul a conceput totul si cu ce scop , motiv, si pe noi oamenii.
Contempland lumea minunata pe care Dumnezeu a facut-o, Psalmistul David a exclamat: Cât s-au mărit lucrurile Tale, Doamne, toate cu înțelepciune le-ai făcut!
Citat:
Faza prin care Dumnezeu ne a creat pt. ca ne iubeste nu mi se pare totala , sigur este si altceva, este un raspuns prea sec dupa parerea mea.
Sfintii spun ca omul a fost creat pentru a deveni dumnezeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.01.2011, 01:37:04
miles to truth's Avatar
miles to truth miles to truth is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Sfintii spun ca omul a fost creat pentru a deveni dumnezeu.
ce Sfant a spus asta? /:) daca poti da si un citat....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.01.2011, 01:48:50
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Au spus asta Sfinti precum Atanasie cel Mare, Grigorie de Nazianz, Grigorie de Nissa, Vasile cel Mare. Acesta din urma zice ca omul a primit porunca sa devina dumnezeu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.01.2011, 05:06:59
Unheilig Unheilig is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Mesaje: 2
Implicit

Dumnezeu a inzestrat si alte specii de primate cu inteligenta, cum ar fi neandertal, homo erectus sau CroMagnon.Din pacate ele au disparut de mult, dar aceste specii aveau si ei credinte religioase, pictau chestii in pesteri si vorbeau unii cu altii.

Despre conditii propice de viata....de cand am descoperit ca viata poate fi formate din alte elemente decat cele 6 de baza, sansele au crescut din nou ca viata sa fie bine raspandita in galaxie.Si in plus, unele forme de viata nu au nevoie de soare pentru a supravietuii.

Last edited by Unheilig; 14.01.2011 at 05:11:29.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.01.2011, 05:41:06
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Unheilig Vezi mesajul
Dumnezeu a inzestrat si alte specii de primate cu inteligenta, cum ar fi neandertal, homo erectus sau CroMagnon.Din pacate ele au disparut de mult, dar aceste specii aveau si ei credinte religioase, pictau chestii in pesteri si vorbeau unii cu altii.

Despre conditii propice de viata....de cand am descoperit ca viata poate fi formate din alte elemente decat cele 6 de baza, sansele au crescut din nou ca viata sa fie bine raspandita in galaxie.Si in plus, unele forme de viata nu au nevoie de soare pentru a supravietuii.

Ai pus in aceasi propozitie notiunea de Dumnezeu,cu notiuni din teoria evolutionista,scuza-ma daca nu am prins exact firul...
De ce spui "din pacate au disparut de mult"?evolutionistii inteleg asta ca fiind o selectie naturala,ce ai fi vrut sa te misti printre neandertali,homo erectusi si Cromagnoni acum in 2011?zic si eu...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.01.2011, 07:34:19
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Cel mai mult ma impresioneaza Iubirea,dar nu ceea ce multi considera iubire si este,in fapt,un atasament si nimic mai mult,ci adevarata iubire,cea neconditionata,pe care am reusit sa o vad in ochii a trei persoane in intreaga mea existenta,traitori inca in viata.
Am mai simtit-o in urma unor rugaciuni sincere si din toata inima,la care Dumnezeu mi-a raspuns in cel mai rapid si neasteptat mod,aratandu-mi ca El este acolo,gata sa ma primeasca cu toata dragostea ca un tata bun,milostiv si intelegator,iar ca rodul suferintei mele era tocmai pentru ca incercam sa gasesc raspunsuri in afara Sa.
Mai vad si simt Iubirea,atunci cand oamenii isi deschid inimile,chiar si pentru momente scurte lasand-o ca ea sa se manifeste fata de semeni si intreaga creatie.Sunt atat de minunati si frumosi in acele momente,incat ma intreb de ce nu s-ar putea asa sa traim,sa recreem Edenul aici prin Iubire?
Acea iubire care muta munti,topeste raul,deschide inimi ferecate,pe care o privim cu atata uimire,intrebandu-ne daca este posibil ca ea chiar sa existe si pe care in acelasi timp o simtim ca fiind ceva dupa care sufletul nostru a tanjit permanent si o recunoaste ca fiind Acasa!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 14.01.2011 at 07:38:04.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.01.2011, 16:21:39
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu sunt foarte impresionabila..
Ma impresioneaza la fel de tare si cand vad niste maci in mijlocul campului verde..si cand contemplu rapaitul violent al unei cascade...ma impresioneaza cand vad un pui de animal salbatic dar si cand urmaresc cu privirea zborul unui vultur spre inaltimi...ma impresioneaza cand vad bunatatea unui om aflat in suferinta...ma impresioneaza pruncii,batranii....etc,etc..
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.01.2011, 16:59:51
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
si as vrea cand o sa mor, sa inteleg de ce Creatorul a conceput totul si cu ce scop , motiv, si pe noi oamenii.Faza prin care Dumnezeu ne a creat pt. ca ne iubeste nu mi se pare totala , sigur este si altceva, este un raspuns prea sec dupa parerea mea.
Aceea este o explicație. Altă explicație pe care am găsit-o eu (poate sunt chiar mai multe motive) este prin analogie cu datoria omului de a-și înmulți talanții, adică de a-și pune în valoare calitățile primite de la Dumnezeu (vezi pilda talanților). Dacă omul știe că poate să facă ceva bun, atunci este obligat să-l facă, altfel va fi tras la răspundere.

Cum Dumnezeu nu poate cere de la oameni, ceea ce El nu face și pentru că este perfect, nu face lucruri greșite, El având puterea de a crea o lume minunată și complexă trebuia s-o creeze, să-și valorifice puterea minunată pe care o are, altfel acționa contrar dreptății divine, care a existat dintotdeauna, nu doar când a apărut omul.

Puterea Lui trebuia neapărat să se manifeste, nu să doarmă, ci să devină utilă. Fără un Univers în care să se manifeste, Puterea Sa n-ar fi putut primi vreun sens și vreun rost, ar fi avut singura valoare de a exista.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.01.2011, 19:05:10
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

cel mai tare ma impresioneaza cand vad copii bolnavi.
in carucioare, fara membre, paralizati, cu boli incurabile.
este infiorator.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
videoclipuri ce impresioneaza sufletele noastre Sebastiana Generalitati 15 03.08.2011 16:40:29