Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 24.12.2008, 13:25:08
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean Vezi mesajul
Problema este "turma", adica cei aflati in "lucrare" care au organizare proprie, paralela fata de BOR si, asa cum am vazut personal, interpretare proprie a Scripturii si Traditiei.
..esti mai rau decat un carcotas, esti mai rau decat un OM!!! ASTA AI VAZUT TU, dar IO NU AM VAZUT ASTA NICIODATA mai ales de cand am intrat la seminar apoi la Facultate! in Bv, legat de Sf.Scriptura nimeni NU interpreteaza nimic, ci se indeamna fiecare la a lucra faptele Bune, cum e acum de Craciun: se merge cu colinda in spitale si azile de batrani si copii, se merge cu cadouri la familiile sarace!!!!!! ATAT!!! Se asculta si se citesc predicile pR.Visarion si fiecare lucreaza la mantuirea lui, dar CA SA SI AJUTE PE APROAPELE, nu-l trateaza cu DIPSRET sau INDIFERENTA!!! FIECARE INDEAMAN LA RUGACIUNE PT APROAPELE SI SE ROAGA PT APROAPELE FIECARE din ei, nu il judeca si nu il ingroapa in vorbe de clevetire si judecata, In rest fiecare isi vede de viata lui!!! Intelegi??? IO nu stiu ce ai vazut tu la Bucuresti, dar IO iti spun cum e la BV!!! EU AM AVUT NUMAI DE INVATAT!!! oricum se vede LENEA si COMODITATEA fratiei tale de a citi marturisirile mele... NU ca vreu sa te conving de ceva, dar sa vezi ca lucurile nu stau asa cum spui tu!!! PUNCT!!!
Daca ai ceva de COMENTAT du-te la PAtriarhie si depune plnagere contra visarionistilor si declara-i in SINOD ca SECTARI!!! Dar te asigur ca PF.Daniel STIE DE pr.VISARION SI DE LUCRAREA SA de mei bine de 15 ani!!! era Mitropolit al Moldovei, la inceput, atunci cand s-au cunoscut!!!

Daca ai stat numai un an pe langa ei, ca iscoada (altfel NU se explica revolta ta), NU te-ai folsit, dar EU iti spun ca DE 17 ANI cunosc TOATE, si NU ai cum sa ma CONVINGI CA NU E ASA CUM SPUN, pt ca si daca ramanean si un simplu om, cu o faculate de rand (laica) TOT nu cedam sa cred ABERATIILE SPUSE DE FRATIA TA!!!

Citat:
În prealabil postat de Mirean Vezi mesajul
Prietene, daca ii contesti pe unii preoti, ba chiar ierahie (asa cum rezulta dintr-o postare anterioara) ce cauti la Teologie? Ma duce gandul la "lucrare" si la faptul ca visarionistii au preoti preferati..
Fratele meu, se pare ca nu AI PUTEREA DE A INTELEGE CE SCRIU!!! Eu nu am contestat NICI Un preot sau IERARH! Asta inseamna ca nu citesti cu atentie!!! Ba chiar am spus ca ARE UCENICI SINODALI, adica sunt IERARHI!!! ACUM INTELEGI???? are ucenici care sunt stareti, care sunt preoti, care sunt Starete, care sunt monahii, are ucenici in Sf.Munte!!! Ar trebui sa iti explic mai rau ca unui copil! Daca as fi contestat NU AVEA grija ca NU eram la Teologie!!!

PS: SARBATORI FERICITE!!! DUMNEZEU SA TE IERTE PT TOATA JUDECATA SI CLEVETIREA CE O ADUCI!!!

MPS: "din teologie iesi mai necredincios decat ai intrat! Daca s-ar mantui unul singur din semnar sau facultatea de Teologie, INCA este bine de acea facultate sau seminar" Pr.Arsenie Papacioc!!!


Fii Binecuvantat!!!
Reply With Quote
  #122  
Vechi 24.12.2008, 13:35:52
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Fratele meu, Mirean,

ca sa iti mai spun UN lucru: EU NU MA IAU DUPA PAREREA NIMANUI NICIODATA!!! EU SUSTIN CEVA CONCRET!!!
PARERILE NU SE DISCUTA!!! CLAR?? FIECARE ARE PAREREA LUI SI IO NU MA BAZEZ PE NICIO O PARERE!!! EU CRED IN CEVA CONCRET, SI EXPERIMENTAT DE MINE (legat de visarionisti) NU IN VORBELE NIMANUI!!! NU CONTEST PAREREA NIMANUI, ARE DREPT SI LIBERTATE SA SI-O SUSTINA, NU EU SUNT STAPAN PE EA, DAR NU ACCEPT ABERATIILE!!! dupa cum iti spuneam ca parintele tau profesor, David Petre, NU AVEA HABAR macar de BIOGRAFIA parintelui Visarion! Daca asta nu este CORECTA, cum sa mai cred in ce spune restul, cand si celelalte afirmatii sunt PENIBIL DE ABERANTE??? TOTAL ERONATE!!!

Dumnezeu sa ne miluiasca pe toti!!!
Reply With Quote
  #123  
Vechi 25.12.2008, 22:33:27
goldfinger17 goldfinger17 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2008
Locație: Craiova,Dolj,Romania
Mesaje: 72
Red face

Citat:
În prealabil postat de Mirean Vezi mesajul
Nu este cel pe care "visarionistii" il numesc "taicutul"? Cel in a carui "lucrare" se considera?
Am ascultata cateva predici. Interesante. Pacat ca "ucenicii" le rastalmacesc, astfel ca "visarionistii" au devenit o "secta" ortodoxa.

Domnule daca stiti ceva despre aceasta tema cu visarionistii va rog frumos :) sa imi dati un add la mafiotu_killer07 pe Y.M (ps:am o cunostinta care a stat ceva timp pe langa parinte ) Multumesc mult daca puteti.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 27.12.2008, 12:51:53
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de goldfinger17 Vezi mesajul
Domnule daca stiti ceva despre aceasta tema cu visarionistii va rog frumos :) sa imi dati un add la mafiotu_killer07 pe Y.M (ps:am o cunostinta care a stat ceva timp pe langa parinte ) Multumesc mult daca puteti.
Cu un asemenea ID nu ma grabesc....
Ma puteti contacta pe "private", pe forum.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 27.12.2008, 12:56:00
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
..esti mai rau decat un carcotas, esti mai rau decat un OM!!! ASTA AI VAZUT TU, dar IO NU AM VAZUT ASTA NICIODATA mai ales de cand am intrat la seminar apoi la Facultate! in Bv, legat de Sf.Scriptura nimeni NU interpreteaza nimic, ci se indeamna fiecare la a lucra faptele Bune, cum e acum de Craciun: se merge cu colinda in spitale si azile de batrani si copii, se merge cu cadouri la familiile sarace!!!!!! ATAT!!! Se asculta si se citesc predicile pR.Visarion si fiecare lucreaza la mantuirea lui, dar CA SA SI AJUTE PE APROAPELE, nu-l trateaza cu DIPSRET sau INDIFERENTA!!! FIECARE INDEAMAN LA RUGACIUNE PT APROAPELE SI SE ROAGA PT APROAPELE FIECARE din ei, nu il judeca si nu il ingroapa in vorbe de clevetire si judecata, In rest fiecare isi vede de viata lui!!! Intelegi??? IO nu stiu ce ai vazut tu la Bucuresti, dar IO iti spun cum e la BV!!! EU AM AVUT NUMAI DE INVATAT!!! oricum se vede LENEA si COMODITATEA fratiei tale de a citi marturisirile mele... NU ca vreu sa te conving de ceva, dar sa vezi ca lucurile nu stau asa cum spui tu!!! PUNCT!!!
Daca ai ceva de COMENTAT du-te la PAtriarhie si depune plnagere contra visarionistilor si declara-i in SINOD ca SECTARI!!! Dar te asigur ca PF.Daniel STIE DE pr.VISARION SI DE LUCRAREA SA de mei bine de 15 ani!!! era Mitropolit al Moldovei, la inceput, atunci cand s-au cunoscut!!!

Daca ai stat numai un an pe langa ei, ca iscoada (altfel NU se explica revolta ta), NU te-ai folsit, dar EU iti spun ca DE 17 ANI cunosc TOATE, si NU ai cum sa ma CONVINGI CA NU E ASA CUM SPUN, pt ca si daca ramanean si un simplu om, cu o faculate de rand (laica) TOT nu cedam sa cred ABERATIILE SPUSE DE FRATIA TA!!!



Fratele meu, se pare ca nu AI PUTEREA DE A INTELEGE CE SCRIU!!! Eu nu am contestat NICI Un preot sau IERARH! Asta inseamna ca nu citesti cu atentie!!! Ba chiar am spus ca ARE UCENICI SINODALI, adica sunt IERARHI!!! ACUM INTELEGI???? are ucenici care sunt stareti, care sunt preoti, care sunt Starete, care sunt monahii, are ucenici in Sf.Munte!!! Ar trebui sa iti explic mai rau ca unui copil! Daca as fi contestat NU AVEA grija ca NU eram la Teologie!!!

PS: SARBATORI FERICITE!!! DUMNEZEU SA TE IERTE PT TOATA JUDECATA SI CLEVETIREA CE O ADUCI!!!

MPS: "din teologie iesi mai necredincios decat ai intrat! Daca s-ar mantui unul singur din semnar sau facultatea de Teologie, INCA este bine de acea facultate sau seminar" Pr.Arsenie Papacioc!!!


Fii Binecuvantat!!!
Prietene, am asistap personal la niste lucruri nu tocmai OK (un tip care talmacea "dupa ureche" Scriptura la o intalnire de Duminica seara, etc). Stiu exact ce spun.
Cat despre "ucenici sinodali"...da-mi voie sa ma indoiesc sincer. Cunosc, insa, cazuri in care ierrhii au atras atentia anumitor preoti din eparhiile lor sa aiba grija cu "lucrarea" pentru ca manifesta tendinte de izolationism (stii si stu: bisericile cu dedicatie, in care se intalnesc, in special visarionisti).
Oricum, nu trebuie sa te cinving de nimic. Nici pe tine, nici pe altii. Vehementa ta e graitoare.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 27.12.2008, 23:36:08
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean Vezi mesajul
Prietene, am asistap personal la niste lucruri nu tocmai OK (un tip care talmacea "dupa ureche" Scriptura la o intalnire de Duminica seara, etc). Stiu exact ce spun.
Cat despre "ucenici sinodali"...da-mi voie sa ma indoiesc sincer. Cunosc, insa, cazuri in care ierrhii au atras atentia anumitor preoti din eparhiile lor sa aiba grija cu "lucrarea" pentru ca manifesta tendinte de izolationism (stii si stu: bisericile cu dedicatie, in care se intalnesc, in special visarionisti).
Oricum, nu trebuie sa te cinving de nimic. Nici pe tine, nici pe altii. Vehementa ta e graitoare.
Mai frate, daca nu ti-a placut, BINE AI FACUT CA AI PARASIT gruparea!!! Dar pt asta nu inseamna ca esti indreptatit sa te afirmi atat de blasfemietor si batjocoriotr la adresa NIMANUI de pe lumea asta, atat timp cat tie HRISTOS NU TI-A DAT NICI O PUTERE DE A JUDECA SI DE A "CATEGORISI" OAMENII!!! Ar trebui sa AI ATATA SMERENIE INCAT SA ITI FIE MILA SI SA TE ROGI PT APROAPELE caci "...de va cadea un om in vreo greseala, VOI cei DUHOVNICESTI, INDREPTATI-L pe unul ca acesta cu duhul BLANDETII, luand seama la tine insuti, sanu cazi si tu in ispita..." adica in JUDECATA sau OSANDIRE!!!!
"...purtati-va SARCINILE unii altora, si asa veti implini Legea lui Hristos!"
NU sa faci "campanie" impotriva lor!!! NU TE-A PUS NIMENI sa JUDECI!!! DE ai aceasta indreptatire de la Hs, ma retrag si fii TU judecator!!!

Iti repet inca o data ca tot NU intelegi: FRATIA TA AI STAT NUMAI CATVA TIMP "PE LANGA" VISARIONISTI, NU "INTRE/PRINTRE" VISARIONISTI, SI CU ASTA, NU AI STAT LANGA PR.VISARION CA SA STII CATE STIU EU, DECI TE ROG FRUMOS, NU MA CONTRAZICE CA AM MAI MULTA VECHIME DECAT FRATIA TA, nu o spun ca o lauda, ci o spun ca NU CRED in ceea ce spui, ABERATIILE tale, eu care am stat ANI INTREGI langa Pr.Visarion!!! si nu stiu putine, ci N lucuri pe care fratia ta NU ai sa le stii NICIODATA si nici NU TREBUIE sa le stii!!! AMIN!

Fii Binecuvantat suflet neiertator!!!
Reply With Quote
  #127  
Vechi 27.12.2008, 23:50:08
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit completare

...de aceea HABAR NU AI cine sunt acei IERARHI, care DATORITA pr.VISARION SUNT AZI IN SF.SINOD si se roaga pt noi toti!!!


cazurile care stii, sunt generale, adica TOTI CEI CARE SE COMPLAC IN PATIMI SI PACATE, NU AU ACCEPTAT NICIODATA INVATATURA PR.VISARION ce a combatut pacatul din toata fiinta sa de o severitate contra pacatului sau a "jumatatilor de masura" in viata duhovniceasca, extraordinara!!! (aici ma refer la multi dintre clerici si ierarhi, ba si niste oameni mandri ce se dau mari teologi si habar NU au de comportament CRESTIN MORAL ORTODOX, care HABAR NU AU de PORUNCILE LUI HRISTOS si ei se numesc TEOLOGI... adica sunt 5 Teologi, care se numesc asa pe DREPT, si aceea sunt sfinti, si vin altii si isi dau aere de teologi!!!)

CINE NU SE JERTFESTE PT APROAPELE SAU, ACELA ESTE DEPARTE DE EVANGHELIE CAT MAI ALES DE HRISTOS!!!

...daca te simti mai curat decat visarionistii, MAI ARUNCA PIETRE, om cu viata sfanta si fara de pacate!!!
Reply With Quote
  #128  
Vechi 29.12.2008, 07:39:49
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
...de aceea HABAR NU AI cine sunt acei IERARHI, care DATORITA pr.VISARION SUNT AZI IN SF.SINOD si se roaga pt noi toti!!!


cazurile care stii, sunt generale, adica TOTI CEI CARE SE COMPLAC IN PATIMI SI PACATE, NU AU ACCEPTAT NICIODATA INVATATURA PR.VISARION ce a combatut pacatul din toata fiinta sa de o severitate contra pacatului sau a "jumatatilor de masura" in viata duhovniceasca, extraordinara!!! (aici ma refer la multi dintre clerici si ierarhi, ba si niste oameni mandri ce se dau mari teologi si habar NU au de comportament CRESTIN MORAL ORTODOX, care HABAR NU AU de PORUNCILE LUI HRISTOS si ei se numesc TEOLOGI... adica sunt 5 Teologi, care se numesc asa pe DREPT, si aceea sunt sfinti, si vin altii si isi dau aere de teologi!!!)

CINE NU SE JERTFESTE PT APROAPELE SAU, ACELA ESTE DEPARTE DE EVANGHELIE CAT MAI ALES DE HRISTOS!!!

...daca te simti mai curat decat visarionistii, MAI ARUNCA PIETRE, om cu viata sfanta si fara de pacate!!!
10. Va indemn, fratilor, pentru numele Domnului nostru Iisus Hristos, ca toti sa vorbiti la fel si sa nu fie dezbinari intre voi; ci sa fiti cu totul uniti in acelasi cuget si in aceeasi intelegere.
11. Caci, fratii mei, despre voi, prin cei din casa lui Hloe mi-a venit stire ca la voi sunt certuri;
12. Si spun aceasta, ca fiecare dintre voi zice: Eu sunt al lui Pavel, iar eu sunt al lui Apollo, iar eu sunt al lui Chefa, iar eu sunt al lui Hristos!
13. Oare s-a impartit Hristos? Nu cumva s-a rastignit Pavel pentru voi? Sau fost-ati botezati in numele lui Pavel?
Reply With Quote
  #129  
Vechi 29.12.2008, 12:32:14
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean Vezi mesajul
10. Va indemn, fratilor, pentru numele Domnului nostru Iisus Hristos, ca toti sa vorbiti la fel si sa nu fie dezbinari intre voi; ci sa fiti cu totul uniti in acelasi cuget si in aceeasi intelegere.
11. Caci, fratii mei, despre voi, prin cei din casa lui Hloe mi-a venit stire ca la voi sunt certuri;
12. Si spun aceasta, ca fiecare dintre voi zice: Eu sunt al lui Pavel, iar eu sunt al lui Apollo, iar eu sunt al lui Chefa, iar eu sunt al lui Hristos!
13. Oare s-a impartit Hristos? Nu cumva s-a rastignit Pavel pentru voi? Sau fost-ati botezati in numele lui Pavel?
"...de va cadea un om in vreo greseala, VOI cei DUHOVNICESTI, INDREPTATI-L pe unul ca acesta cu duhul BLANDETII, luand seama la tine insuti, sanu cazi si tu in judecata..." "...purtati-va SARCINILE unii altora, si asa veti implini Legea lui Hristos!"
__________________
Reply With Quote
  #130  
Vechi 29.12.2008, 12:46:07
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean Vezi mesajul
10. Va indemn, fratilor, pentru numele Domnului nostru Iisus Hristos, ca toti sa vorbiti la fel si sa nu fie dezbinari intre voi; ci sa fiti cu totul uniti in acelasi cuget si in aceeasi intelegere.
11. Caci, fratii mei, despre voi, prin cei din casa lui Hloe mi-a venit stire ca la voi sunt certuri;
12. Si spun aceasta, ca fiecare dintre voi zice: Eu sunt al lui Pavel, iar eu sunt al lui Apollo, iar eu sunt al lui Chefa, iar eu sunt al lui Hristos!
13. Oare s-a impartit Hristos? Nu cumva s-a rastignit Pavel pentru voi? Sau fost-ati botezati in numele lui Pavel?
...si ia aminte la ce e scris cu rosu la semnatura mea...
__________________
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Visarion Iugulescu mihele_m Intrebari utilizatori 12 21.05.2014 12:12:17
Parintele Visarion MIHAELA095 Generalitati 15 12.05.2014 17:11:12
Ierodiacon Visarion Iugulescu geo.nektarios Generalitati 97 02.06.2012 16:26:27
Visarion Iugulescu vylyca84 Stiri, actualitati, anunturi 10 01.06.2012 15:56:59