Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1481  
Vechi 19.03.2013, 23:48:36
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beniamin777 Vezi mesajul
Dvs. aveti probleme petru ca vedeti numai oameni. Nu-L vedeti pe Dumnezeu (care a lucrat prin oameni).
Pai daca nu erau sambetisti inseamna ca a lucrat prin eretici ? De exemplu Fericitul Ieronim (sau Jerome cum i se mai spune celui care a alcatuit versiunea latina a Scripturii ) a scris si despre moaste. Cum sa fi lucrat Dumnezeu printr-un asemenea om ?
  #1482  
Vechi 20.03.2013, 01:09:53
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai daca nu erau sambetisti inseamna ca a lucrat prin eretici ? De exemplu Fericitul Ieronim (sau Jerome cum i se mai spune celui care a alcatuit versiunea latina a Scripturii ) a scris si despre moaste. Cum sa fi lucrat Dumnezeu printr-un asemenea om ?
Ereticii sambetisti sunt varza; o curva-din-vocatie e mai consecventa/logica decit ei. Doar politicienii ii ajung si depasesc.
  #1483  
Vechi 20.03.2013, 01:25:40
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Ereticii sambetisti sunt varza; o curva-din-vocatie e mai consecventa/logica decit ei. Doar politicienii ii ajung si depasesc.
Ideea ca Dumnezeu i-a luminat pe niste eretici in alcatuirea Bibliei dar nu le-a spus nimic despre sambata si celelalte minuni adventiste e total in afara logicii. Si totusi se pare ca oamenii astia cred in asa ceva.
  #1484  
Vechi 20.03.2013, 08:53:18
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beniamin777 Vezi mesajul
Simata doamna, cu tot respectul va spun: sunteti o mare mincinoasa. Vreti sa argumentez comentand cele scrise de dvs.? Ar fi prea multe de spus si nu am placerea sa o fac. Dar, daca insistati, voi da curs cererii dvs.

P.S. Ceea ce faceti dvs. este ceva obisnuit pe acest forum. Va incadrati in trend. Se poarta. Biserica adventista de ziua a saptea poate fi atacata doar cu minciuni sau banari de useri.

De unde pana unde deduci domnia ta c-as fi femeie?!?Cat despre atributul de "mincinos", iar ma faceti sa rad ! De la domnia ta nu vreau chiar nimic! Stii de ce? Deoarece afara de porcarioare nu ai a-mi oferi ceva! Iar afirmatiile mele vizavi de atitudinea adventistilor mi-am format-o pe viu! Am vazut cu ochii mei si nu imi pasa daca ma credeti au ba! Ne faceti repetat mincinosi, desigur din cauza ca detinem adevarul si ca nu ne lasam ametiti de voi.Totusi, ca sa respect porunca biblica, entitatea umana care sunteti, desi jalnica in materie de adevar, o pretuiesc, insa multe pretinse adevaruri ale "dvs", nu le pot accepta, pt imi respect credinta.Poate in ziua a 7, adica duminica, va veti trezi din somnul care va zamisleste monstrii! Eu nu va voi mai raspunde , deoarece nu vreau sa imi mai cobor "scara"...Pace tie ratacitule!
  #1485  
Vechi 20.03.2013, 08:54:35
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Ereticii sambetisti sunt varza; o curva-din-vocatie e mai consecventa/logica decit ei. Doar politicienii ii ajung si depasesc.
Mare dreptate stimate domn! Mare dreptate!
Si chiar nu inteleg si ma repet acum, de ce le curge adventistilor nasul pe un forum ortodox?
  #1486  
Vechi 20.03.2013, 09:03:36
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beniamin777 Vezi mesajul
Vedeti? Ati gasit o slabiciune a adventistilor. Recunoastem modul de viata al crestinilor din vremea Sfintilor Apostoli, dar foarte putini dintre noi traiesc acea viata de sacrificiu si lepadare de orice avere.

In alta ordine de idei: mai usor cu acuzatiile de mincinos. Noi ne recunoastem greselile si slabiciunile, spunandu-le pe nume. Nu ne mintim spunand ca suntem infailibili. Si, nici nu spunem minciuni, cu carul, despre altii.
Ha ha ha...vorbiti de sacrificii? Ma intreb si eu asa, ce sacrificii au facut cel putin 3 adventisti, care si-au ridicat viloace cu 2 etaje pe o strada dintr-un cartier elitar?Sau CUM puteti fi atat de mincinos incat sa nu recunoasteti cat de partinitori sunteti in materie de angajari de ex? O cunostinta a fost in 2 locuri la un interviu si i s-a replicat clar, ca angajeaza doar adventisti?In plus nici de unitate nu poate fi vb in cultul adventist! Stiu sigur ca sunteti 2 ramuri, din care una cica reformista, cu multi tineri, care propovaduiesc vegetarianismul...Stiu chiar destule despre adventisti...Cat despre minciuni spuneti destule...Sunteti niste simpli oameni, plini de greseli , degeaba va erijati in oameni fara de pacate! Eu inchei ORICE dialog, cu domnia ta, deoarece nu vreau sa alunec pe alta panta, dandu-va satisfactie...Oricum, va cunoastem cu totii ! Eu va doresc lumina, adevar , credinta si cunoastere!
ps. Aici sunteti musafir! Daca nu va place ceva, de ce nu plecati?!?
  #1487  
Vechi 20.03.2013, 09:19:51
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beniamin777 Vezi mesajul
1.Vedeti? Ati gasit o slabiciune a adventistilor. Recunoastem modul de viata al crestinilor din vremea Sfintilor Apostoli, dar foarte putini dintre noi traiesc acea viata de sacrificiu si lepadare de orice avere...
Daca nu traiti viata asemenea primilor crestini nu va mai laudati ca ati face-o pentru ca e lauda de sine si minciuna. Si crestinii din alte culte recunosc modul de viata al primilor crestini si tind sa fie ca ei, dar nu se lauda toata ziua ca ar fi asa.
Citat:
În prealabil postat de beniamin777 Vezi mesajul
2.Problema este la cei ca dvs. Desi va declarati crestin-apostolici, faceti totul diferit si contrar cu invataturile si practicile Sfintilor Apostoli. Nu cumva va credeti superiori Sfintilor Apostoli? Nu cumva ii considerati incepatori in ale crestinismului?
In primul rand: ce va priveste pe dumneavoastra modul nostru de inchinare? Vi se pare gresit? Urmati-i pe sfintii apostoli si stati nopti intregi in post si rugaciune ca sa ne intoarcem si noi, cei rataciti, la calea cea dreapta.

In al doi-lea rand: la 1. ati declarat ca putini adventisti duc o viata asemenea primilor crestini. Va intreb atunci, cu ce autoritate va tot arogati dreptul de a-i judeca pe ceilalti? Nu credeti ca ar fi cazul sa va vedeti propriile barne, iar dupa ce va scoateti barnele proprii sa scoateti si paiele din ochii celorlalti? Daca nu aveti puterea sa traiti asemenea primilor crestini, credeti ca aveti autoritatea sa judecati, adica sa faceti lucrul mai greu?

In al trei-lea rand: de ce faceti supozitii despre cum va imaginati dumneavoastra ca am crede noi ca am fi. Apostolii erau inceptori in ale crestinismului, evident, ca abia se nascuse. Erau incepatori in organizarea Bisericii, a serviciului divin, vedem asta si in Sfanta Scriptura. Erau insa evoluati in traire duhovniceasca. Dumneavoastra nu sunteti capabili sa mergeti mai departe de o lumanare sau icoana. Va imaginati ca daca nu va inchinati la o icoana, gata, sunteti ca apostolii. Si de aici se poate vedea cat de superficiala e invatatura dumneavoastra.
Si nu in ultimul rand, poate imi spuneti si mie de ce sunteti atat de obsedati sa va tot comparati cu ceilalti? Daca maine ar disparea toti ortodocsii si toti catolicii, ce v-ar ramane? Despre ce ati mai vorbi? Pe ce v-ati centra existenta?
  #1488  
Vechi 20.03.2013, 09:42:39
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noiembrie Vezi mesajul
Ma intreb si eu asa, ce sacrificii au facut cel putin 3 adventisti, care si-au ridicat viloace cu 2 etaje pe o strada dintr-un cartier elitar?
vile in valoare de milioane de euro, ridicate din banii stransi prin zeciuire !

pentru un adventist ajuns la "borcanul cu miere", adica avand acces la banii de zeciuieli, este o nimica toata sa-si cumpere cartela de telefon pentru a-si face cont pe acest forum ! o cartela e 30 lei, userii adventisti, desi banati, tot revin, deci ei cheltuie sute de lei lunar, numai cu cartelele !!!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 15:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 18:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 15:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 19:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 09:47:09