Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.10.2013, 23:31:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Rugaciunea celui prigonit de oameni

"Multumesc Tie, Doamne si Dumnezeul meu, pentru tot ce s-a savarsit asupra mea! Multumesc Tie pentru toate necazurile si ispitirile pe care mi le-ai trimis pentru curatirea si tamaduirea sufletului si trupului spurcate, ranite de pacate!

Miluieste si mantuieste uneltele pe care le-ai intrebuintat pentru tamaduirea mea: pe acei oameni ce mi-au pricinuit necazuri. Binecuvanteaza-i si in veacul acesta, si in cel viitor! Socoteste-le intru fapta buna ceea ce mi-au facut! Daruieste-le rasplati imbelsugate din vistieriile tale cele vesnice.

Dar ce Ti-am adus eu Tie? Ce jertfe bineplacute? Nu Ti-am adus decat pacate, decat calcari ale dumnezeiestilor Tale porunci. Iarta-ma, Doamne, iarta-l pe cel vinovat inaintea Ta si inaintea oamenilor! Iarta-l pe cel fara de raspuns! Da-mi mie sa ma incredintez si sa recunosc fara fatarnicie ca pacatos sunt! Da-mi sa lepad dezvinovatirea vicleana! Da-mi pocainta!

Da-mi inima infranta! Da-mi blandete si smerenie! Da-mi iubire de aproapele, iubire fara de prihana, deopotriva fata de toti, atat fata de cei care ma mangaie, cat si fata de cei care ma necajesc! Da-mi rabdare in toate necazurile mele! Fa-ma mort pentru lume! Ia de la mine voia mea pacatoasa si sadeste-mi in inima sfanta Ta voie, ca numai pe aceasta sa o fac cu faptele si cuvintele si gandurile mele.

Tie se cuvine slava pentru toate! Numai a Ta e slava! Singura mea avere e rusinarea fetei si tacerea gurii. Stand inaintea infricosatei Tale judecati in sarmana mea rugaciune, nu aflu in mine nici un lucru bun, nici o vrednicie — si stau, impresurat din toate partile, ca de un nor gros si o bezna deasa, de multimea cea fara numar a pacatelor mele, avand o singura mangaiere in inima mea: cu nadejdea in netarmurita Ta mila si bunatate. Amin." (Sfantul Ignatie Briancianinov)

Tare mult mi-a placut aceasta rugaciune. Daca ati mai intalnit rugaciuni ale Sfintilor Parinti in genul acesteia, va rog sa le postati.
Reply With Quote
 

Tags
rugaciunea celui prigonit