Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #371  
Vechi 31.10.2014, 08:58:32
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Cred ca singurul presedinte cinstit dupa 1990, al carui nume nu a fost amestecat in nici un scandal de coruptie, a fost Ion Iliescu!
În schimb, procesul mineriadei (cred că la faptele din 1991 se referea), în care era culpabil pentru moartea unor oameni nevinovați, a fost mutat de la o curte la alta și clasat în cele din urmă.

Pe de altă parte, cum poate fi socotit cinstit, dacă a promovat necinstea, împiedicându-i, în același timp, pe cei onești să ocupe funcțiile importante, să facă reformă?
  #372  
Vechi 31.10.2014, 09:13:24
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Cu mineriada din 1991 situatia a fost urmatoareaȘ in august 1991 starea de nemultumire a minierilor (si pe buna dreptate) fata de rezultatele dezastroase a conducerii Regiei Huilei Petrosani era profunda! Situatia exploziva din Valea jiului a fost adusa la cunostinta guvernului de catre SRI, dar Petre Roman nu a luat nici o masura concreta pentru dezamorsarea acestei situatii!

In primul rand el trebuia sa se deplaseze personal in Valea Jiului (asa cum a facut Ilie Verdet in 1977), dar si sa dea ordine catre politie si chiar armata pentru intarirea masurilor de asigurare a ordinii si linistii publice in Valea Jiului si apararea unor obiective strategice (gari, sosele, poduri)!

Daca eram in locul lui Petre Roman ma deplasam personal in Valea Jiului si discutam cu minierii, dar in accelasi timp dadeam ordine ferme politiei si armatei de aparare a statiilor CFR inclusiv cu tehnica de lupta (TAB-uri, unitati militare inarmate).
Revendicarile sociale si profesionale a minierilor erau perfect justificate, dar in momentul in care acestia s-au dedat la actiuni de distrugere, de punere in pericol a sigurantei circulatiei pe calea ferata, de ultraj contra angajatilor CFR aflati in timpul serviciului, atunci trebuia ca politia sa-si faca datoria, inclusiv sa deschida focul, asa cum prevad regulamentele militare.

Atitudinea lui Ion Iliescu in acele zile a fost pasiva, si intradevar a gresit ca nu s-a deplasat personal in Valea jiului (cum a facut Ceausescu in 1977)- daca venea in Valea jiului probabil minierii il ascultau si nu mai veneau la Bucuresti.
  #373  
Vechi 31.10.2014, 09:18:20
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Atitudinea lui Ion Iliescu in acele zile a fost pasiva, si intradevar a gresit ca nu s-a deplasat personal in Valea jiului (cum a facut Ceausescu in 1977)- daca venea in Valea jiului probabil minierii il ascultau si nu mai veneau la Bucuresti.
Minerii au venit tocmai pentru că l-au ascultat. Atitudinea lui n-a fost pasivă, ci activă, chemându-i explicit să restabilească „ordinea” în Piața Universității. După care le-a mulțumit. După care, cum spuneam (la mai mulți ani), s-a deschis un proces; care a fost clasat.
  #374  
Vechi 31.10.2014, 09:27:35
valer.cosma valer.cosma is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Mesaje: 59
Implicit

Destinul nostru este cel din Judecatori, cap.9,8 u."Copacii au plecat sa unga imparat,si sa-l puna in fruntea lor. Ei au zis maslinului:imparateste peste noi,si a zis maslinul : sa-mi parasesc eu untdelemnul meu ... si au zis smochinului: vino tu de imparateste peste noi:Dar smochinul le-a raspuns: sa-mi parasesc eu dulceata mea si rodul meu cel minunat ca sa domesc peste voi? Si au zis vitei de vie:vino tu sa domnesti peste noi. Si a zis via: Sa-mi parasesc eu vinul.... Atunci TOTI copacii au zis SPINULUI vino tu sa imparatesti peste noi.Si spinul a raspuns: daca intradevar vreti sa ma ungeti imparatul vostru veniti si adapostitiva la umbra mea....
Ma tem ca imparat va ajunge spinul.
  #375  
Vechi 31.10.2014, 09:30:21
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Vorbim de doua lucruri diferite- eu ma refeream la mineriada din septembrie 1991 (când dupa parerea mea s-au inregistrat cele mai grave evenimente, cu impegati de miscare batuti de minieri, cu mecanici de locomotiva amenintati cu cutitele, gara Craiova devastata, etc)

Dumneavoastra va referiti la mineriada din iunie 1990, care s-a desfasurat in cu totul alt context.
Intradevar, in iunie 1990 Ion Iliescu si Petre roman nu trebuiau sa cheme minierii, dar au scuza ca au facut lucrul asta sub o presiune foarte mare, cu o politie timorata, speriata, fara initiativa si slaba (trimisa sa lupte cu acei golani care au incendiat institutii de baza a statului), doar cu niste amarate de scuturi si bastoane, in conditiile in care regulamentele militare prevedeau astfe- in caz de atac asupra fortelor de ordine, intai se executa foc de avertisment in aer, apoi foc in plin.
  #376  
Vechi 31.10.2014, 11:11:32
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Nu-i nicio caterincă!

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Citat:
Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
La alegerile anterioare în 2004 zicea Băsescu Traian că e un blestem pentru România că a ajuns să aleagă între doi foști comuniști și nu credeam că poate fi mai rău de atât, dar iată că timpul ne arată că zicala se poate parafraza în mai rău:

''E un blestem pentru România pentru că nu credeam că în 2014 vom ajunge să alegem între doi mitomani pârâcioși acoperiți foști procurori pui de hoți comuniști, la care se mai adaugă între ei un neamț trăznit ce a rămas într-o Românie deplorabilă, o inimă zburdalnică ce trimite bilețele roz și o parașută îndrăzneață care nu l-a acoperit ci l-a demascat public pe acest Iuda Iscarioteanul modern și motociclist.

Cu toate astea eu sunt decis: ALEG PARAȘUTA CINSTITĂ, CURAJOASĂ și ÎNDRĂZNEAȚĂ pentru că nu mai vreau să aleg între doi procurori mitomani, pui de comuniști și pentru că este scris:

''Desfrânatele și tâlharii o să intre în impărăție înaintea 'drepților' fiindcă 'drepții' au preferat și preferă să înșele și să fie mai bine ipocriți maximi decât să facă un minim de dreptate poporului român! Oare nu erau ei procurori, șefi ai cancelariei primului ministru, miniștrii în ultimii 12 ani de când au apărut cazurile de corupție Microsoft și EADS? Nu ei le-au patronat și au închis ochii? Iată-i cum se arată acuma și Monica și Pontiacul ca cei mai mari justițiari. Ce ipocriți, ce prefăcuți, ce mitomani înșelători și corupți... vai lor, vai nouă!

Votez Elena Udrea Președinte!.. fiindcă e de departe cel mai bun candidat și a făcut și va face ceva bun pentru poporul român: va dizolva un parlament prea numeros și prea lacom și plin de corupți și mafioți și care nu mai lucrează pentru popor... de parcă ar fi lucrat vreodată... păi după alungarea regelui în '47: adio democrație! Dar iată că în 25 de ani ne-a dat Iliescu una originală... originală rău de tot! Vai nouă!
Hai ca asta-i caterinca!
Nu draga mea nu-i nicio caterincă.

Urmărește te rog cele două videoclipuri: intră aici și apoi aici și după ce pricepi spune tu dacă nu ea este singura dintre toți care are dreptate! Spune tu dacă poți că nu ea are dreptate să vedem dacă poți să mă faci să te cred! Că așa insinuînd fiindcă în subconștientul colectiv speriat ai dat dreptate torționarilor care te-au păcălit că ei sunt buni cu Dumnezeu dându-ți niște aluat de saduchei și farisei în cioculeț, niște speranțe păgâne deșarte, arătându-se vrednici când defapt sunt ipocriți... așa nu merge să mă convingi... fiindcă dacă tu i-ai crezut și te-ai preschimbat în microbistă, în ultrașe, în pătimașe care susține că e caterincă doar din interes electoral... așa n-am făcut nimic.

Aveți răbdare și discernământ și alegeți-l pe cel nu care se preface drept și bun ca un ipocrit 'darnic' ca să parvină, 'darnic' de bani din banii noștrii furați de ei și folosiți în alte scopuri fără rușine... ci alegeți-l pe cel cu inima cea mai bună pentru România... nu cel care a dat din bani furați de la popor mercenarilor din Antena3 și RTVei ca să vă manipuleze cu superstițiile și nebuniile din subconștientul colectiv al babelor și nemulțumiților absurzi și orbi mânjundu-se pe mâini cu sângele nevinovaților la fel ca înaintașii lor de ură și revoltă inversată ci alegeți-l și credeți-l pe cel care vă spune adevărul și a lucrat eficient și curat pentru voi ca să vă ridice România din mocirlă, miciună și ipocrizie, din trădare și înșelare.

Aveți răbdare și apoi mergeți pe gândul și votați online pe cine vreți voi ca să facem un sondaj cinstit și nu unul din ăla care este făcut cu trufie și aroganță ca să vă manipuleze subconștientul colectiv asociindu-vă apoi ca fraierii cu cel ce are în spate cele mai mari structuri și numărul cel mai mare de ultrași fraieri păcăliți că le-a dat sau că o să le dea! Praful de pe tobă aia o să le dea... însă ei cred fiindcă socotesc o joacă periculoasă, pe viață și pe moarte, unde ei au pariat toți banii pe Goliat sau pe Lie care se dă mai nou Nestor și se crede binecuvântat de Dimitrie!.. răspândind poze cu cel pe care l-a chinuit și l-a otrăvit toată viața.

Voi chiar nu înțelegeți ce se întâmplă?.. sau poate că preferați să mergeți împreună cu oile pâmântești rătăcite de viclenii 'păstori', pământești și gLumești și păgâne și nu cerești, după orbi sau după antichrist și după satana? Dacă acolo vreți să ajungeți să știți că e deschis și nu vă oprește nimeni! Dar ce folos poate să fie vouă dacă o să fiți pleavă și neghină și gunoi amar lui Dumnezeu? Acolo e urât și rău și trist și toți sunt mincinoși și ipocriți și absurzi, falși, prefăcuți, ascunși, fățarnici, lacomi și deșerți!.. și toți sunt plini de beroismul faptelor murdare, rele și ucigașe de Duh și de trup, și toți slujesc acolo sevraja spurcăciunii pustiirii ce șade la loc sfânt, în case din paie clădite pe nisip mișcător, acoperite cu acoperișuri impunătoare cu turnulețe multe și foarte înalte și cu pereții dați cu spoială de fapte bune stropite pe pereți și sunt toate cele dinlăuntru aurite cu lux și tinerelese se distrează ispitind la rău toate cele... acolo mergeți, acolo în groapa aia pusă pe munte foarte înalt ca să vă amăgească, acolo unde gLumea și-a pus omul ei... acolo nu e bine să vă duceți fiindcă ''nu e bine să fie omul singur... singur fără Dumnezeu oricât de mulți tovarăși de prădăciuniuni și păcăleli și de beții și de creații gLumești și idolești ar avea!

Căutați să pricepeți cu cine votați nu ca pariorii pătimași ci după înțelepciunea ''pomul bun nu poate să facă roade rele așa cum pomul rău nu poate să facă roade bune oricât ar mitui cu bani și cu promisiuni... fiindcă scopul nu scuză mijloacele și nimeni nu ajunge la Dumnezeu pe o cale păgână și gLumească largă și prea înaltă... ci luându-și crucea sa și alegând mereu calea îngustă și cărarea îndreptată!

Last edited by vsovivivi; 31.10.2014 at 12:03:03.
  #377  
Vechi 31.10.2014, 11:55:25
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Nu draga mea nu-i nicio caterincă.

Urmărește te rog cele două videoclipuri: intră aici și apoi aici și după ce pricepi spune tu dacă nu ea este singura dintre toți care are dreptate! Spune tu dacă poți că nu ea are dreptate să vedem dacă poți să mă faci să te cred! Că așa insinuînd fiindcă în subconștientul colectiv speriat ai dat dreptate torționarilor care te-au păcălit că ei sunt buni cu Dumnezeu dându-ți niște aluat de saduchei și farisei în cioculeț, niște speranțe păgâne deșarte, arătându-se vrednici când defapt sunt ipocriți... așa nu merge să mă convingi... fiindcă dacă tu i-ai crezut și te-ai preschimbat în microbistă, în ultrașe, în pătimașe care susține că e caterincă doar din interes electoral... așa n-am făcut nimic.

Aveți răbdare și discernământ și alegeți-l pe cel nu care se preface bun ca un ipocrit darnic ca să parvină, bani din banii noștrii furați fără rușine... ci alegeți-l pe cel cu inima cea mai bună pentru România... nu cel care a dat din bani furați de la popor mercenarilor din Antenar și RTVei ca să vă manipuleze cu superstițiile și nebuniile din subconștientul colectiv mânjundu-se pe mâini cu sânge ci alegeți-l și credeți-l cel care vă spune adevărul și a lucrat eficient pentru voi ca să vă ridice România din mocirlă, miciună și ipocrizie, din trădare și înșelare.

Aveți răbdare și apoi mergeți pe și votați online pe cine vreți voi ca să facem un sondaj cinstit și nu unul din ăla care este făcut cu trufie și aroganță ca să vă manipuleze subconștientul colectiv!
vsovivivi,
Daca tu consideri ca e bine si esti convins, fa cum iti dicteaza constiinta. In fond, avem fiecare libertatea de a alege. Nu am dreptul sa te critic ori sa te dusmanesc pentru alegerile tale.
Si, de ce nu Elena Udrea? Ce, nu avem dreptul, si noi fetele sa fim presedinte?

Eu nu cunosc personal pe niciunul dintre prezidentiabili.Tot ce stiu despre ei stiu din presa, de la tv.Ca sa-mi fac o parere cat de cat corecta am citit, am urmarit multe posturi tv, am citi multe ziare... Am aflat multe dar nimic bun despre "impricinati". Si nu stiu cate si cat sunt adevarate.
Un lucru e sigur, ca nu ma iau dupa partidul care ii sustine. Pt ca la umbra unui partid corupt poate sta un om bun, precum si la umbra unui partid cu renume bun poate sta un om corupt, nu-iasa? : "Adam a căzut chiar în rai, în timp ce Lot s-a păzit chiar în Sodoma." (am preluat de pe alt topic cuvintele Sf. Efrem Sirul, postat de mirelat)

Mai mult ce sa zic? Fiecare alege pe cine crede ca e mai bun. Dar alegerile noastre sa nu fie un lucru care sa ne aduca in starea de a ne ura unul pe altul.
Doamne ajuta!
  #378  
Vechi 31.10.2014, 13:59:04
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

"Voi fetele" aveți foarte multe drepturi.
Din ce în ce mai multe, la infinit...
Folosul?

Last edited by Ioan_Cezar; 31.10.2014 at 14:01:43.
  #379  
Vechi 31.10.2014, 14:17:23
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
"Voi fetele" aveți foarte multe drepturi.
Din ce în ce mai multe, la infinit...
Folosul?
Folosul e al vostru!
  #380  
Vechi 31.10.2014, 14:35:39
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Nu draga mea nu-i nicio caterincă.
Tu chiar vorbesti serios ?
Eu prima oara am crezut ca este pamflet.
Subiect închis