Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.08.2008, 23:44:39
DanielaVoica DanielaVoica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2007
Mesaje: 23
Implicit

Buna seara! se pune ca aghiasma, fiind o apa sfintita, niciodata nu se strica. Incepand de acum doi ani, am observat insa ca dupa cateva luni, aghiasma incepe sa miroasa foarte urat in sticla de plastic. Prima data cand am remarcat acest lucru, mi-am pus intrebarea: oare pana acum apa sfintita chiar nu s-a stricat sau nu mi-am dat eu seama. ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.08.2008, 01:09:56
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielaVoica
Buna seara! se pune ca aghiasma, fiind o apa sfintita, niciodata nu se strica. Incepand de acum doi ani, am observat insa ca dupa cateva luni, aghiasma incepe sa miroasa foarte urat in sticla de plastic. Prima data cand am remarcat acest lucru, mi-am pus intrebarea: oare pana acum apa sfintita chiar nu s-a stricat sau nu mi-am dat eu seama. ce parere aveti?
Aghiasma mica si cea de la Boboteaza nu se strica, daca sticla, chiar fiind de plastic, este foarte curata.
Daca doi ani apa nu a avut miros rau, e posibil ca inainte de-a simti ca s-a stricat , a umblat la ea cineva, de gen feminin, care avea ciclu menstrual. Este o explicatie. Pacat ca in biserica preotii de mir nu atentioneza pe credinciosi cu diverse informatii utile, pe care nu avem altfel de unde sa le aflam. La manastire, am aflat ca daca femeia este bolnava cu " perioada ", sa nu sarute icoanele, sa nu bea apa sfintita, sa nu manace anafora, sa nu se dea cu mir pe fata, pe maiini.....
Am aghiasma in sticla tot de plastic de mai multi ani si e in stare perfecta.
Am auzit ca daca cineva care se ocupa cu lucruri necurate ( vraji, deochiuri...) atinge sticla cu apa sfintita, iarasi apa devine rau mirositoare, ca mirosul de oau clocite.
Sa ne fereasca bunul Dumnezeu de asftel de oameni ! Doamne ajuta! icamilin
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.08.2008, 10:05:19
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

N-are nici o legatura ce spune icamili despre femei cu aghiasma.

Pur si simplu aghiasma, si de fapt orice apa sau lichid nu se tine in sticla de plastic. Este stiut ca este aproape imposibil sa cureti in interior o sticla de plastic, nu conteaza cat detergent ai folosi, si bactariile se aduna. Chiar in multe sali de sport sunt afise care spun sa nu se foloseasca sticle de plastic refolosite pentru apa fiindca sunt pline de bacterii.

Foloseste un vas de sticla curata pe care il poti curata bine in prealabil.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.10.2011, 04:04:15
annieanne annieanne is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.10.2011
Mesaje: 1
Implicit

Acum cativa ani la examenele pentru bac nu prea dormeam anvatam , de frica nu mancam nimic dimineata si nu beam nimic anafara de aghiasma care a-mi tinea de foame si sete aproape toata ziua , anainte sa plec la fiecare examen dimineata faceam acelasi lucru beam aghiasma asta sa antamplat aproape 2 saptamani la rand. Cand am terminat examenele nu am mai baut,Bacul la-m trecut cu brio dupa cateva zile Mama mea a gasit sticla cu aghiasma si sa anchinat a zis ca an viata ei nu a vazut aghiazma sa se anverzeasca in sticla.Multi ani a rand am avut si am inca an casa cate o sticla dar nici eu nu am vazut asa ceva niciodata. Nici nu sa ami antamplat de atunci .Nu stiu ce sa cred.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.10.2011, 10:15:42
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annieanne Vezi mesajul
Acum cativa ani la examenele pentru bac nu prea dormeam anvatam , de frica nu mancam nimic dimineata si nu beam nimic anafara de aghiasma care a-mi tinea de foame si sete aproape toata ziua , anainte sa plec la fiecare examen dimineata faceam acelasi lucru beam aghiasma asta sa antamplat aproape 2 saptamani la rand. Cand am terminat examenele nu am mai baut,Bacul la-m trecut cu brio dupa cateva zile Mama mea a gasit sticla cu aghiasma si sa anchinat a zis ca an viata ei nu a vazut aghiazma sa se anverzeasca in sticla.Multi ani a rand am avut si am inca an casa cate o sticla dar nici eu nu am vazut asa ceva niciodata. Nici nu sa ami antamplat de atunci .Nu stiu ce sa cred.
La inceputul unui cuvant litera i nu se scrie cu a.
Deci mare atentie .Se scrie invatam ,imi , inainte,inchinat etc
La fel la cuvintele compuse ,de exemplu neincasat, nu se scriu cu i din a ,adica nu e corect neincasat.
Sunt doua reguli simple care pot fi usor retinute.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.10.2011, 18:45:18
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielaVoica Vezi mesajul
Buna seara! se pune ca aghiasma, fiind o apa sfintita, niciodata nu se strica. Incepand de acum doi ani, am observat insa ca dupa cateva luni, aghiasma incepe sa miroasa foarte urat in sticla de plastic. Prima data cand am remarcat acest lucru, mi-am pus intrebarea: oare pana acum apa sfintita chiar nu s-a stricat sau nu mi-am dat eu seama. ce parere aveti?
da, aghiazma se strica. la fel si mirul si anafura.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.10.2011, 19:41:39
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
da, aghiazma se strica. la fel si mirul si anafura.
Total neadevarat!Am aghiazma de sapte ani si nu s-a stricat.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.10.2011, 19:58:03
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Total neadevarat!Am aghiazma de sapte ani si nu s-a stricat.
si eu am ... apa chioara intr-o sticla, din 1997. si e la fel de buna ca aghiazma ta. pariez.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.10.2011, 20:00:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis Vezi mesajul
Pur si simplu aghiasma, si de fapt orice apa sau lichid nu se tine in sticla de plastic. Este stiut ca este aproape imposibil sa cureti in interior o sticla de plastic, nu conteaza cat detergent ai folosi, si bactariile se aduna. Chiar in multe sali de sport sunt afise care spun sa nu se foloseasca sticle de plastic refolosite pentru apa fiindca sunt pline de bacterii.

Foloseste un vas de sticla curata pe care il poti curata bine in prealabil.
Foarte interesant, am aflat ceva nou, nu stiam.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.10.2011, 20:01:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
si eu am ... apa chioara intr-o sticla, din 1997. si e la fel de buna ca aghiazma ta. pariez.
Stim, esti singurul din lume, toti ceilalti spun ca apa se strica.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Experiment cu aghiasma mercinbogdan Intamplari adevarate 127 10.08.2012 00:00:00
Aghiasma larisa maria Generalitati 16 08.01.2011 10:13:41
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 16:37:16
AGHIASMA (Sfintirea apei) pui Preotul 23 22.01.2009 18:50:35