Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.08.2012, 14:18:07
simona's Avatar
simona simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit Sfantul Nectarie!

In concediul meu scurt in Romania am ajuns la Moastele Sfantului Nectarie.Aveam neoie de nr. de telefon al unui preot,cum parintele care mi-l putea da miruia crestinii din biserica care erau in numar considerabil,m-am asezat intr-un coltisor privind cum se rugau oamenii la racla cu moaste ale Sfntului Nectarie.Cate o persoana venea si ruga parintele sa-i puna ulei sfintit din candela Sfantului.Eu privind,gandeam cu parere de rau ca uitasem sa iau un recipient pentru mirul sfant.ma consolam singura in gand zicandu-mi,o sa iau anul viitor.Primind nr. de telefon m-am indreptat catre iesirea din manastire.In timp ce eu deschideam usa sa ies intra o doamna care i-mi intinde zambind un flacon de plastic zicandu-mi.ducetiva sa va luati mir de la candela Sfantului Nectarie.Am ramas fara cuvinte o bucurie imensa ma cuprins,am inganat un multumesc doamnei.Inca o data bunul Sfant Nectarie ma ajutat,doar am gandit si am primit ajutorul lui.Sfinte Nectarie iti multumesc pentru tot ajutorul dat.Rugati-va Maicutei Domnului si Sfantului Nectarie cu credinta nu ne vor lasa la greu niciodata.Doamne-ajuta!
__________________
simona.m.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.11.2012, 11:36:48
elenadaniela elenadaniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2010
Mesaje: 6
Implicit Sf.Nectarie

Multumesc inca o data Sfantului Nectarie pentru ajutorul care l-am primit,fiul meu rupandu-si mana in urma cu o saptamana iar din radiografia pe care o facuse nu era prea grozav, spunadu-ne ca este o ruptura iar in cazul in care nu se prinde am putea ajunge la operatie. Astazi cand s-a dus la control, refacandu-i radiografia nu s-a mai vazut nici o ruptura doar o deplasare a nucleului de osificare (la cot).
Multumim Sfantului pentru grija pe care ne-o poarta mereu!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.11.2012, 15:23:27
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Avem mare nevoie de ajutor, Sfinte nectarie!

Doamne ajuta!
Sotul meu, IOAN, maine, de ziua sfantului Nectarie implineste 70 de ani.
Il rugam din tot sufletul sa ne ajute, marti 13 nov.2012 cand trebuie sa ne internam la Spitalul de Cardiologie din Timisoara pentru o angiocoronografie, stabilindu-se astfel daca e necesar de pus un stend sau doamne fereste operatie pe cord. Suntem speriati deoarece a trecut deja prin doua infarcturi si un stend. Saptamana trecuta i-a fost rau, am mers la un control dupa care ni s-a recomandat sa se interneze. El a refuzat semnand pe proprie raspundere plecarea acasa. Am vorbit cu doctorita care-l ingrijeste, a insistat sa mergem la spital, asa ca a doua zi ne-am dus dar s-a stricat aparatul.
Marti am fost din nou si am fost programati pentru martea viitoare.
Rugamintile noastre, lacrimile noastre sa fie auzite de sfantul nostru drag!
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril, Sfantul Nectarie, Sfantul Grigorie Decapolitul alaturi de toti sfintii nostrii dragi, alaturi de Maica Domnului sa aibe mila de noi, sa ne ajute sa trecem si peste aceasta incercare!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
SFANTUL NECTARIE annna Intamplari adevarate 60 12.06.2015 22:32:38
Un nou acatist cu Sfantul Nectarie? Georgiana1995 Generalitati 7 18.09.2012 19:18:29
Sfantul Nectarie din Eghina Dodi Intamplari adevarate 8 08.08.2011 19:24:33
Sfantul Nectarie NeNumimCrestini Preotul 9 05.10.2009 13:26:00