Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 30.07.2011, 01:34:06
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
ulei de masline presat la rece de casa - nu e din comert (am o sursa din italia)...painea de secara o fac la mine in bucatarie
ce compozitie chimica ? acizi grasi sat cit ? nesaturati cit ? polinesat cit ?
multa iubire
ps din ce faina o faci ?

multa iubire
Reply With Quote
  #322  
Vechi 30.07.2011, 01:41:51
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
ce compozitie chimica ? acizi grasi sat cit ? nesaturati cit ? polinesat cit ?
multa iubire
ps din ce faina o faci ?

multa iubire
eu iti propun sa te muti pe Luna ...poate acolo o sa te inteleaga cineva...sa nu-mi spui ca tu stai sa verifici la fiecare monstra aceste aspecte ...este un ulei de casa (facut in curte de niste tarani italieni - asa cum facem noi vinul)...gustul lui este mult mai puternic spre amarui si diferit de cel din comert
tu de unde consumi ulei de masline (daca consumi)?

ps mama sta acolo...deci nu e o imitatie de ulei

Last edited by ovidiu b.; 30.07.2011 at 01:45:21.
Reply With Quote
  #323  
Vechi 30.07.2011, 01:47:09
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
eu iti propun sa te muti pe Luna ...poate acolo o sa te inteleaga cineva...sa nu-mi spui ca tu stai sa verifici la fiecare monstra aceste aspecte ...este un ulei de casa (facut in curte de niste tarani italieni - asa cum facem noi vinul)...gustul lui este mult mai puternic spre amarui si diferit de cel din comert

ps mama sta acolo...deci nu e o imitatie de ulei
stii ca anumite soiuri de masline nu sunt ok ? stiai ca anumite uleiuri de masline fac mai mult rau decit bine ? desigur ca nu .... asadar eu citesc pe eticheta si daca nu are eticheta IL LAS PE RAFT INDIFERENT CA E EXTRA SAU ITALIAN sau scump sau ieftin ... NU CONTEAZA .... asadar ar fi bine sa ii faci compozitia chimica la ce am spus sau sa nu il mai consumi daca nu stii ce are inauntru .....
multa iubire
Reply With Quote
  #324  
Vechi 30.07.2011, 02:03:58
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
stii ca anumite soiuri de masline nu sunt ok ? stiai ca anumite uleiuri de masline fac mai mult rau decit bine ? desigur ca nu .... asadar eu citesc pe eticheta si daca nu are eticheta IL LAS PE RAFT INDIFERENT CA E EXTRA SAU ITALIAN sau scump sau ieftin ... NU CONTEAZA .... asadar ar fi bine sa ii faci compozitia chimica la ce am spus sau sa nu il mai consumi daca nu stii ce are inauntru .....
multa iubire
upsss...ce este in comert este cu multttt multtttt sub cel facut de casa...daca vrei iti trimit o monstra sa-i faci analizele (si nu glumesc cand afirm - iar daca iasa analizele bune te poti abona)...ce-i care mi-l trimit, mi-l trimit din pivnita lor... tu crezi ca ei consuma ceva ce le-ar putea face rau (cand ei il beau ca pe medicament) sau ca nu au facut niste analize asa pentru cultura lor generela...ar fi culmea sa le cer si o analiza (i-as jigni) ...as pune la indoiala produsul cu care se mandresc poate cel mai mult (cel putin in zona)
iar ce este in comert...iti spun eu dragule...mi-au povestit ei cum se face uleiul pentru comert...si inca ceva cel de la 10 euro in sus este un ulei care ar putea fi bun...in rest sunt POVESTI....s-au facut si demonstratii pe aceasta tema

Last edited by ovidiu b.; 30.07.2011 at 02:10:04.
Reply With Quote
  #325  
Vechi 30.07.2011, 02:16:08
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
pai nu mai sunt necesare ... zilele de post sunt facute CA SA VA POTOLITI DE A MAI FACE RAU ŽŽ TEMPLULUI LUI DUMNEZEU ŽŽ .... asta vorbind de mincare ... ca postul este pe linga mincare si de alt tip , desi daca mincarea e de calitate se tine post usor si in alte privinte .....
si am sa raspund si cu versete si sa vedem ce reactii au avut ca nu au mincat carne si nu au baut vin
daniil 1
16. Atunci supraveghetorul le-a înlocuit mâncarea lor și vinul - băutura dor - și le-a dat mâncăruri de legume.
17. Și acestor patru tineri le-a dat Dumnezeu știință și pricepere în oricare scriere, precum și înțelepciune, încât Daniel putea să tâlcuiască vedeniile și visele.
18. Și după acel răstimp hotărât de rege ca să-i aducă, i-a înfățișat căpetenia famenilor înaintea lui Nabucodonosor.
19. Și a grăit regele cu ei, dar n-a aflat pe nimeni printre ei toți ca pe Daniel, Anania, Misael și Azaria. Și ei au început să slujească pe rege.
20. Și în toate întrebările, asupra cărora regele le cerea dezlegarea, când era vorba de înțelepciune și de pricepere, îi găsea pe ei de zece ori mai isteți decât magii și prezicătorii din tot regatul lui.

asadar au mincat legume si au fost mai intelepti de zeci de ori decit altii? uite cum apare legatura dintre post(fara lapte branza carne oua peste ) si intelepciune . si daca e sa o luam si stiintific , alimentele vegetale au mari beneficii asupra creierului
multa iubire
deci de atata amar de timp Biserica ne mintea dand dezlegare la mancare de dulce cand ar fi putut de la bun inceput sa ne spuna ca cine este crestin nu are voie sa manance carne, branza, lapte, oua. dar ne-a facut noua pogoramant ca suntem slabi si nevrednici.......... eu asta inteleg din raspunsul tau...
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #326  
Vechi 30.07.2011, 02:18:51
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
upsss...ce este in comert este cu multttt multtttt sub cel facut de casa...daca vrei iti trimit o monstra sa-i faci analizele (si nu glumesc cand afirm - iar daca iasa analizele bune te poti abona)...ce-i care mi-l trimit, mi-l trimit din pivnita lor... tu crezi ca ei consuma ceva ce le-ar putea face rau (cand ei il beau ca pe medicament) sau ca nu au facut niste analize asa pentru cultura lor generela...ar fi culmea sa le cer si o analiza (i-as jigni) ...as pune la indoiala produsul cu care se mandresc poate cel mai mult (cel putin in zona)
iar ce este in comert...iti spun eu dragule...mi-au povestit ei cum se face uleiul pentru comert...si inca ceva cel de la 10 euro in sus este un ulei care ar putea fi bun...in rest sunt POVESTI....s-au facut si demonstratii pe aceasta tema
ia tu o mostra din uleiul tau si fa-i analizele si spune-mi cit contine ACIZI SATURATI , ACIZI NESATURATI , si ACIZI POLINESATURATI ... pot consuma ceva ce le face rau DACA NU STIU .....asadar pivnita si faptul ca ei sunt oameni frumosi, destepti etc NU MA IMPRESIONEAZA pe mine .... daca se mindresc si e de calitate atunci nu vad de ce s-ar ofusca .... daca insa nu e, SALVEZI VIETI , atit pe ei cit si pe restul ..... am vazut ulei din italia cu acizi sat 15 si e DEZASTRUOS pentru organism .... asadar ei pot sa il bea cum vor dar asta nu il face medicament ..... intelegi ?
si ia uimeste.ma cum se face uleiul din comert ? si despre ce ulei vorbim ? ca banuiesc ca sunt mai multe tipuri , in functie de soiuri ?
multa iubire

Last edited by the_Listener; 30.07.2011 at 02:30:51.
Reply With Quote
  #327  
Vechi 30.07.2011, 02:26:06
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
deci de atata amar de timp Biserica ne mintea dand dezlegare la mancare de dulce cand ar fi putut de la bun inceput sa ne spuna ca cine este crestin nu are voie sa manance carne, branza, lapte, oua. dar ne-a facut noua pogoramant ca suntem slabi si nevrednici.......... eu asta inteleg din raspunsul tau...
biserica A INGADUIT pentru slabiciunile si pacatele noastre , dar a ORINDUIT sa se tina post ..... sfintii demonstreaza arta divina fiind ŽŽ ingeri pe pamint ŽŽ .... se spune ca unii oameni au dinti de lapte in ale invataturii si nu pot mesteca adevarul gol golut , dar altii au dinti puternici si il ŽŽ maninca ŽŽ fara probleme ..... asadar iti dau din nou un verset care sa imi suStina afirmatiile cu INGADUINTA

23. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi folosescToate îmi sunt îngăduite, dar ]nu toate zidesc
27. Dacă cineva dintre necredincioși vă cheamă pe voi la masă și voiți să vă duceți, mâncați orice vă este pus înainte, fără să întrebați nimic pentru conștiință.
ps neputinta de a te abtine de la carne este o ingaduinta, NU O FOLOSINTA(adevar) .
de asta postul ZIDESTE si intareste pe mai putin credinciosi ca se straduiesc sa il tina .... dar pentru un sfint . postul este BUCURIE si IUBIRE .... DIFERENTA ESTE FFFF MARE IN TRAIRE intre unu care face putin , si unu care face mult .... rasplata va fi in functie de nevointa ....
multa iubire

Last edited by the_Listener; 30.07.2011 at 02:29:05.
Reply With Quote
  #328  
Vechi 30.07.2011, 02:35:35
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
ia tu o mostra din uleiul gtau si fa-i analizele si spune-mi cit contine ACIZI SATURATI , ACIZI NESATURATI , si ACIZI POLINESATURATI ... pot consuma cevq ce le face rau DACA NU STIU .....asadar pivinita si faptul ca ei sunt oameni frumosi, destepti etc NU MA IMPRESIONEAZA pe mine .... daca se mindresc si e de calitate atunci nu vad de ce s-ar ofusca .... daca insa nu e SALVEZI VIETI , atit pe ei cit si pe restul ..... am vazut ulei din italia cu acizi sat 15 si e DEZASTRUOS pentru organism .... asadar ei pot sa il bea cum vor dar asta nu il face medicament ..... intelegi ?
si ia uimeste.ma cum se face uleiul din comert ? si despre ce ulei vorbim ? ca banuiesc ca sunt mai multe tipuri , in functie de soiuri ?
multa iubire
sunt cunostinte...nu sunt comercianti ...intelegi...
da am sa fac analizele...iti repet eu sunt vegan...dar stii naturismul asta duce deja la fanatism ...chiar ma acuza cineva pe topicul meu de fanatism si eu l-am contrazis ...dar incet mi se confirma afirmatia lui

eu iti vorbesc acum de pret ....s-a demostrat la ei in diferite emisiuni - uleiurile contrafacue/false de masline...au demonstrat ca un ulei bun/curat adica fara alte adaosuri nu are cum sa ajunga la ei pe raft sub 7-8 euro...au analizat fiecare amanunt de la producator (ce materie prima consuma pentru cresterea/intretinerea maslinilor - cheltuieli cu utilaje, motorina, stropit maslinii etc...apoi costul aferent culesului, costul ambalajului - sticla etc...pana ajunge pe raft ....deci ce este sub 7-8 euro este FAKE ...si ei au uleiuri si la 2-3 eur sticla (acestia au devenit suspecti)...au descoperit ca folosesc diferite substante cu aromele aferente...am inteles ca i-au prins pe unii ca bagau petrol amestecat cu uleiul bun...asta nu insemna ca tot uleiul din comert este FAKE...sa ne intelegem...dar este ca si cand ai compara un vin de casa cu unul de comert (gusturi total diferite ...sa nu vorbim si aici de ce ar putea contine un vin de comert)
dar te intreb ai gustat un ulei de casa?

Last edited by ovidiu b.; 30.07.2011 at 03:05:18.
Reply With Quote
  #329  
Vechi 30.07.2011, 03:04:49
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
sunt cunostinte...nu sunt comercianti ...intelegi...
da am sa fac analizele...iti repet eu sunt vegan...dar stii naturismul asta duce deja la fanatism ...chiar ma acuza cineva pe topicul meu de fanatism si eu l-am contrazis ...dar incet mi se confirma afirmatia lui
?
fa-le si mai vorbim despre el .... deloc .... a fi hotaarit imtr-o discutie acu argumente ESTE O PROSTIE sa il consideri fanatism .... nu iau nimanui gitul , nu ma intereseaza ca ma jigneste , nu ma intereseaza cit de ofuscat se simte etc etc etc ... ... asadar analizez ce spune iar daca el se identifica cu calculatorul din fata lui este STRICT PROBLEMA LUI ....


Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
eu iti vorbesc acum de pret ....s-a demostrat la ei in diferite emisiuni - uleiurile contrafacue/false de masline...au demonstrat ca un ulei bun/curat adica fara alte adaosuri nu are cum sa ajunga la ei pe raft sub 7-8 euro...au analizat fiecare amanunt de la producator (ce materie prima consuma pentru cresterea/intretinerea maslinilor - cheltuieli cu utilaje, motorina, stropit maslinii etc...apoi costul aferent culesului, costul ambalajului - sticla etc...pana ajunge pe raft ....deci ce este sub 7-8 euro este FAKE ...si ei au uleiuri si la 2-3 eur sticla (acestia au devenit suspecti)...au descoperit ca folosesc diferite substante cu aromele aferente...am inteles ca i-au prins pe unii ca bagau un anumit tip de petrol amestecat cu uleiul bun...asta nu insemna ca to uleiul din comert este FAKE...sa ne intelegem...dar este ca si cand ai compara un vin de casa cu unul de comert (gusturi total diferite ...sa nu vorbim si aici de ce ar puta contine un vin de comert)
dar te intreb ai gustat un ulei de casa?
totul s-a facut la ei ... asadar LA EI nu poate sa ajunga sub 7 euro ... ai emisiunea sa o vad si eu ? sau sa te cred pe cuvint ?... asadar nu tot uleiul din comert e fake dar doar peste 7 euro e bun? in italia ? ai vazut tu emsiunea ? sau te-au prostit cunstiintele tale ? ha ha ha .....
uite de exemplu exista lipici de carnuri care e folosit ca sa lipeasca bucati de resturi de diferite carnuri si sa faca carne macra stiai ? dar asta nu spune ca nu exista carne macra ieftina ..... asadar eu unu cind aud asta de la unu care face ulei si il vinde ( sau tie ti-l da pe gratis ? , cu 7 euro ? sau sub ? ma indoiesc de veridicitatea spuselor lui ....
multa iubire
Reply With Quote
  #330  
Vechi 30.07.2011, 03:22:00
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
fa-le si mai vorbim despre el .... deloc .... a fi hotaarit imtr-o discutie acu argumente ESTE O PROSTIE sa il consideri fanatism .... nu iau nimanui gitul , nu ma intereseaza ca ma jigneste , nu ma intereseaza cit de ofuscat se simte etc etc etc ... ... asadar analizez ce spune iar daca el se identifica cu calculatorul din fata lui este STRICT PROBLEMA LUI ....

fanatism...ma refeream la analiza fiecare virgula din mancare....nu in cea ce afirmi

totul s-a facut la ei ... asadar LA EI nu poate sa ajunga sub 7 euro ... ai emisiunea sa o vad si eu ? sau sa te cred pe cuvint ?... asadar nu tot uleiul din comert e fake dar doar peste 7 euro e bun? in italia ? ai vazut tu emsiunea ? sau te-au prostit cunstiintele tale ? ha ha ha .....
uite de exemplu exista lipici de carnuri care e folosit ca sa lipeasca bucati de resturi de diferite carnuri si sa faca carne macra stiai ? dar asta nu spune ca nu exista carne macra ieftina ..... asadar eu unu cind aud asta de la unu care face ulei si il vinde ( sau tie ti-l da pe gratis ? , cu 7 euro ? sau sub ? ma indoiesc de veridicitatea spuselor lui ....
multa iubire
acum vrei sa stii prea multe auzi pret?...nu dragule ma prosteste cea mai buna cunostiinta a mea 'mama'...eu ti-am spus o "poveste" in ideea de te ajuta pe viitor ...tu consuma ce este in comert ...ESTE MULT MAI BUN...tu ai afirmat ca pt tine nu conteaza pretul....iar eu te-am atentionat ca e posibil sa iei FAKE...dar nah iarasi ne pierdem in detalii si uitam esenta

tot nu mi-ai raspuns la intrebare ...ai gustat un ulei de masline de casa?

Last edited by ovidiu b.; 30.07.2011 at 03:24:52.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum trebuie sa mancam pentru a fi sanatosi absolutep0wer Generalitati 27 03.04.2015 14:03:44
Otrava pe care o mancam anna21 Generalitati 108 14.02.2012 05:20:29
Mai mancam porc ...sau.. sunsray Spiritualitatea ortodoxa 22 13.12.2011 08:55:36
Cum sa ai un ficat sanatos dupa o vara de excese absolutep0wer Generalitati 1 31.08.2010 08:09:11
Un copilas are nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a fi sanatos! cosminelu2006 Umanitare 2 11.06.2009 13:37:54