Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.02.2012, 16:08:52
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit Baiat mort la 17 ani are nevoie de imbracaminte, incaltaminte si sarmale

Aveti mila de un baiat mort la 17 ani ce are nevoie de niste imbracaminte, incaltaminte si sarmalute. Citeste mai jos.

CE dai saracilor cu mana ta si ce dau altii in numele tau e bogatia ce nu o mananca moliile si te bucuri de ea in veci.

BAiatul mort la 17 ani a aparut in visul unei profesoare de limba romana:
"Mi-am amintit de o discuție, de acum câțiva ani, avută cu fosta mea profesoară de lb română.

Mi-a povestit despre un tânăr din blocul în care locuia, tânăr care a copilărit cu fetele dumneaei, și care a murit la 17 ani. L-a visat după ani și ani, îmbrăcat într-o hăinuță de copil mult prea mică pentru cum arăta atunci când a murit... L-a întrebat de ce așa, când ea știa că mama lui îi dăduse de pomană brațe de haine. Atunci, în vis, tânărul a spus că, pe pământ, cât a trăit, e singurul lucru pe care el, cu mâna lui, l-a dat de pomană.

Și, acum contradicție la ceea ce am povestit mai sus. În același vis, băiatul i-a cerut niște sarmale de varză, dar printre sarmale să fie și bucățele de costiță afumată. Exact cum gătea doamna...

Doamna era foarte afectată de acest vis, de fapt de ceea ce i s-a transmis...

"

Tanarul a dat o haina de copii si cu ea a aparut imbracat in vis.

Cine e gospodina si vrea mancare buna dupa moarte, sa gateasca sarmale si sa le dea la un sarac, zicand "in numele baiatului din vis" si probabil va fi ajutatat sa primeasca si ea ceva dupa moarte. LA o excursie de 5 zile mai poti uita ceva, darmite la una la care nu te mai intorci. Ce nu dai la saraci, mai devreme sau mai tarziu la molii. Nu zic acuma sa stai dezbracat si altele dar gandeste ce ai vrea in viata viitoare si da saracilor, strainilor....

Cine poate sa scrie aceasta in numele lui, caci la punctuyl 26 zice cine o scrie, i se va distruge cartea pacatelor:
http://www.pseudepigrapha.com/apocrypha_nt/histjoe.htm


Cine nu are bani, poate curata debaraua si da saracilor hainele de pe acolo sau garajul de lucruri nefolositoare care sunt foarte folositoare saracilor. La cosignatie pe nimic, la satele sarace, ajutoare umanitare pe la Valea Plopului etc. Cine are bani si poate da nou e bine.

Last edited by spre_rasarit; 15.02.2012 at 16:35:58.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.02.2012, 16:41:11
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tu crezi ce spui aici?

In fine, parintele nostru ne-a spus ca pentru sambata, 18 feb, cand se pomenesc cei repausati, sa facem si sa impartim o lingura de coliva si pentru cei morti fara de cruce si fara de mormant. De mai multe ori in rugaciunile pentru cei vii sau adormiti, dansul ii pomeneste si pe cei pentru care nu are cine sa se roage...

Dar ce scrii tu aici, nu inteleg.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.02.2012, 19:04:06
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Aiureli...In capul tanarului sunt amestecate mai multe lucruri. Cum ca cei care mor au nevoie de sarmale ca sa nu mai rabde foame s.a....
Mai rau e ca nici nu vrea sa primeasca cand i se atrage atentia....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.02.2012, 19:14:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

spre_rasarit,

puteai pune problema altfel, ca asa..efectul o sa fie cu totul altul decat scontai.
Si pentru ce trimiterea la apocrifa in cauza?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.02.2012, 19:45:15
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul

Cine poate sa scrie aceasta in numele lui, caci la punctuyl 26 zice cine o scrie, i se va distruge cartea pacatelor:
http://www.pseudepigrapha.com/apocrypha_nt/histjoe.htm
De ce nu va potoliti cu tampeniile? Dincolo nimeni nu mananca sarmale. Nu prea are cu ce sa le manance.
Iar prostia aia cu stergerea pacatelor, v-am mai atras atentia o data ca nu e conforma cu invatatura Bisericii. Daca vreti sa credeti in toate prostiile, nu va opreste nimeni, dar nu ii mai smintiti pe ceilalti.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.02.2012, 00:24:34
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Spre Rasarit vrea doar sa ne invete sa fim milostivi. Asta era scopul postarii... cel putin asa vad eu lucrurile.

Recomand si eu niste cuvinte intelepte:
DESPRE POST

Important pentru dumneavoastra este si pomenirea mortilor, pentru ca si mortii au nevoie de rugaciunile noastre. Cei morti de doua lucruri sufera acolo : nu se pot ruga pentni ei insisi si nu pot sa faca nici un fel de milostenie, doar cei mantuiti se roaga pentru noi. Insa majoritatea nu pot sa se roage pentru noi, trebuie sa se roage rudele, prietenii. Si de aceea pentru ei, in primul rand, rugaciunea Bisericii este foarte puternica deoarece este unita cu jertfa Mantuitorului Hristos.

Ori de cate ori facem Sfanta Liturghie, retraim jertfa Mantuitorului Hristos pe Golgota, toata viata Lui si sfarsitul de pe Golgota. Ae incat se asociaza la rugaciunile noastre ale tuturor si sangele jertfei Mantuitorului Hristos. De aceea este foarte mare si foarte preiioasa Sfanta Liturghie. Insa dumneavoastra, si noi preotii, - suntem datori sa traim Postul Mare si orice post cu infranare indoita : post de mancare si post sufletesc, adica infranare de ganduri rele, de ura, necredinta, desfranare, rautate, lacomie. Nu avem voie sa fim rai, mincinosi, egoisti.

Trebuie sa fim cu adevarat oameni plini de dragoste, cum am spus in cuvantul de mai inainte. Si de aceea zic ca postul trebuie sa fie indoit : post trupesc si post sufletesc. Iar cu banii de pe alimentele mai scumpe sa facem milostenie; costul lor sa-l impartim la saraci. Paralel cu acest post de alimente, adica mancare mai putina, daca se poate sa ne sculam de la masa putin flamanzi; sa putem sa mai mancam, dar sa nu mancam. Aceasta insemneaza infranare.

Cand se infraneaza cineva, are dupa aceea o liniste mare in suflet; iar cand se umfla de mancare, mananca peste masura, se misca foarte greu, ii vine somnul si alte patimi, asa incat postul in sine inseamna infranare, cumpatare mai bine zis, si trebuie unit totdeauna cu milostenie si cu paza simturilor noastre, ca nu cumva in timpul postului sa intre sau sa iasa din noi vreun semn al pacatului. Sa ne putem stapani cu toata fiinta noastra.

Toate cele cinci simturi ale noastre sa fie pazite cu strasnicie, ca sa nu intre pacatul in noi si sa nu iasa vorbe proaste, vorbe de rusine, vorbe de manie, de blestem si alte lucruri rele, ca sa fie postul bineprimit de Dumnezeu, cum spune in Sfanta Evanghelie. Postul bineprimit de Dumnezeu este ferirea de rautati in primul rand, si dupa aceea si celelalte.

Deci, tineti seama, frati crestini, de aceste lucruri, pentru folosul personal al fiecaruia dintre noi.

Ganduri despre milostenie

Milostenia este o virtute foarte scumpa pentru viata crestina si pentru fiecare dintre noi. Pentru ca la judecata din urma Mantuitoral nu aminteste de toate faptele bune, ci mai ales despre milostenie, care este fiica cea mai mare a iubirii crestine.

Mantuitorului ne spune ca, in ziua judecatii de apoi, la trambitele ingerilor, se vor aduna toate neamurile pamantului, de la intemeiere pana la sfarsitul lumii si va alege, prin ingerii Sai, pe cei buni dintre cei rai, si fiecare om va da seama inaintea lui Dumnezeu de toate faptele bune sau rele savarsite in viata, din copilarie pana la moarte. Caci din anii copilariei noastre si pana la batranete, cate cuvinte desarte nu spunem noi ? Toate acestea sunt scrise de ingeri si diavoli si vor fi date pe fata la judecata inaintea tribunalului dumnezeiesc.

Asa incat toate pacatele facute de noi in viata, daca nu sunt marturisite, vor fi date pe fata la judecata inaintea tronului lui Hristos, Care va judeca toata lumea.

La infricosatoarea judecata, Mantuitorul ne subliniaza in chip deosebit darul sau fapta buna a milosteniei crestine, care va avea un mare rol la mantuirea sufletelor noastre. Caci milostenia singura acopera multime de pacate. De aceea suntem datori ca in toata viata noastra sa miluim dupa putere pe aproapele nostru, atat prin milostenie materiala, cat si prin milostenie sufleteasca. Adica, sfatuire, mangaiere, carti sfinte, rugaciune pentru cei neputinciosi etc.

Sunt sase fapte bune ale milosteniei pe care le citeaza Mantuitorul in Sfanta Evanghelie, si anume :

Atunci va zice Imparatul celor de-a dreapta Lui : Veniti, binecuvantatii Tatalui Meu, mosteniti imparatia cea gatita voua de la intemeierea lumii. Caci flamand am fost si Mi-ati dat sa mananc, insetat am fost si Mi-ati dat sa beau; strain am fost si M-ati primit; gol am fost si M-ati imbracat; bolnav am fost si M-ati cercetat; in temnita am fost si ati venit la Mine. Atunci dreptii vor raspunde, zicand : Doamne, cand Te-am vazut flamand si Te-am hranit ? Sau insetat si Ti-am dat sa bei ? Sau cand Te-am vazut strain si Te-am primit ? Sau gol si Te-am imbracat ? Sau cand Te-am vazut bolnav sau in temnita si am venit la Tine ? Iar Imparatul, raspunzand, va zice catre ei : Adevarat zic voua, intrucat ati facut unuia dintr-acesti frati ai Mei, prea mici, Mie Mi-ati facut. Amin.

http://biserica.org/Publicatii/2004/NoIV/03_index.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.02.2012, 01:53:20
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nimeni nu a contestat necesitatea si folosul postului sau a milosteniei. Dar partea cu credinta in vise e discutabila, nu? Cum sa te rogi pentru "baiatul din vis" si sa ii imparti, musai, sarmale?

Chiar ziceam sa ne rugam pentru cei pentru care nu are cine sa se roage, putem sa facem milostenie pentru ei... Doamne ajuta! Dar mesajul acestui topic mi se pare ciudat.

Daca ne gandim ca cel bun si pe cele "ciudate" le vede bune, nu pot sa spun decat ca eu am o bila neagra pentru ceea ce a postat. Dar cel putin sunt sincera...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.02.2012, 08:53:16
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Spre Rasarit vrea doar sa ne invete sa fim milostivi. Asta era scopul postarii... cel putin asa vad eu lucrurile.
Asa am crezut si eu .Chiar i-am zis ca scopul visului era acela de a indemna la milostenie.Dar el a insistat ca nu-i asa, e musai sa dai sarmale, deoarece asta a cerut baiatul si asta vrea sa manance.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.02.2012, 09:48:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Asta e o traditie care circula pe la tara..visezi un mort, ca-i lipseste nu stiu ce si dai pomana lucrul respectiv.

Pe urma, de ex. se dau la pomeni galeti, cica sa aiba apa pe lumea cealalta.

Astea vin din niste traditii pagane, din pacate inca vii si foarte active dupa 2000 ani de crestinism.

Si nu sunt singurele.

O fi buna intentia dar motivatia pentru care faci o fata buna conteaza si ea, altfel s-ar putea ca in vesnicie sa nu aiba efectul scontat.
Apropo si de faza cu televizorul dat de pomana.

Hmm..
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.02.2012, 10:46:30
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Cine e gospodina si vrea mancare buna dupa moarte, sa gateasca sarmale si sa le dea la un sarac, zicand "in numele baiatului din vis" si probabil va fi ajutatat sa primeasca si ea ceva dupa moarte. .
dumneavoastra credeti ca mortii mananca ? dar este contrar chiar invataturilor ortodoxe.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Camasa-imbracaminte barbateasca? elena20 Reguli in Biserica 7 26.01.2013 21:38:26
despre imbracaminte si machiaj oana72 Generalitati 183 19.11.2012 08:59:59
Doliul in imbracaminte elizabeta Generalitati 21 24.01.2012 15:16:42
Imbracaminte modesta Smila1 Generalitati 144 19.05.2011 12:36:51
MORT DE DOUA ZILE cozia Pocainta 7 20.09.2008 19:42:03