Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #541  
Vechi 26.06.2009, 14:07:02
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Cica oamenii dinaintea lui Darwin credeau intr-un plan. Asta e un argument foarte interesant. Practic e recomandat sa persistam in greseala!

Cat despre partea cu cintezele:

Cintezele cu ciocul mic se pot hrani cu seminte din copaci, alea cu ciocul mare cu seminte din pamant. Daca exista vreo perioada mai lunga de seceta cintezele cu ciocul mic ar cam trebui sa dispara. Ciudat totusi cum cei care cauta adevarul nu se specifica faptul ca cintezele se hranesc si cu fructe de pădure, insecte și larvele acestora, nu doar cu seminte!
Reply With Quote
  #542  
Vechi 26.06.2009, 14:20:21
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Si ca tot veni vb de timp, Darwin a spus ca evolutia a avut nevoie de cateva miliarde de ani. Varsta Pamantului e de cateva miliarde de ani. Asta e doar o predictie a teoriei evolutioniste care s-a confimat ulterior.
O alta predictie bazata pe teoria evolutiei prin selectie natura a fost existenta unui mecanism care sa permita mutatia si mostenirea
Reply With Quote
  #543  
Vechi 26.06.2009, 15:34:44
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

O alta chestie care mi-a placut mult legat de prezicerile lui Darwin e urmatoarea: Exista o planta care nu poate fi polenizata decat de o insecta cu o trompa foarte lunga ceva de genu 30cm daca imi aduc bine aminte. Problema era ca nimeni nu cunostea o astfel de insecta pana de curand cand a fost descoperita. Era mai timida saraca :D Oricum, Darwin a spus clar ca o astfel de vietate trebie sa existe si a avut dreptate.
Reply With Quote
  #544  
Vechi 26.06.2009, 16:46:46
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
O alta chestie care mi-a placut mult legat de prezicerile lui Darwin e urmatoarea: Exista o planta care nu poate fi polenizata decat de o insecta cu o trompa foarte lunga ceva de genu 30cm daca imi aduc bine aminte. Problema era ca nimeni nu cunostea o astfel de insecta pana de curand cand a fost descoperita. Era mai timida saraca :D Oricum, Darwin a spus clar ca o astfel de vietate trebie sa existe si a avut dreptate.
Fara suparare, dar nu mi se pare o predicitie extraordinara. Probabil orice botanist si-ar fi dat seama daca ar fi descoperit acea planta inaintea lui. E mai mult un act de deductie logica.

Dar, stii de ce marile si oceanele sunt sarate?
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #545  
Vechi 26.06.2009, 17:05:48
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Fara suparare, dar nu mi se pare o predicitie extraordinara. Probabil orice botanist si-ar fi dat seama daca ar fi descoperit acea planta inaintea lui. E mai mult un act de deductie logica.

Dar, stii de ce marile si oceanele sunt sarate?
Nu stiu pot sa dau un search si gasesc chestii de genu:

http://wiki.answers.com/Q/Why_are_the_oceans_salty

Cat despre predictie faptul ca mi-a placut este o chestie pana la urma subiectiva.
Reply With Quote
  #546  
Vechi 26.06.2009, 17:17:00
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Nu stiu pot sa dau un search si gasesc chestii de genu:

http://wiki.answers.com/Q/Why_are_the_oceans_salty

Cat despre predictie faptul ca mi-a placut este o chestie pana la urma subiectiva.
Mda, m-am uitat si eu la link-ul tau. Posibil ca asta sa fie explicatia stiintifica, insa mai e una.
Dumnezeu le-a lasat asa ca sa nu miroasa. Logic, nu? :)
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #547  
Vechi 26.06.2009, 17:58:43
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Mda, m-am uitat si eu la link-ul tau. Posibil ca asta sa fie explicatia stiintifica, insa mai e una.
Dumnezeu le-a lasat asa ca sa nu miroasa. Logic, nu? :)
Poate ar trebui sa discutam ce-i aia logica.
Si daca oceanele miros sau nu care-i legatura cu D-zeu? Totul este de la D-zeu nu e o explicatie! De ce lucrurile sunt asa cum sunt? Pt ca asa au fost lasate de D-zeu? asta e logica?
Reply With Quote
  #548  
Vechi 26.06.2009, 18:02:51
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Poate ar trebui sa discutam ce-i aia logica.
Si daca oceanele miros sau nu care-i legatura cu D-zeu? Totul este de la D-zeu nu e o explicatie! De ce lucrurile sunt asa cum sunt? Pt ca asa au fost lasate de D-zeu? asta e logica?
Of, dar incisiv mai esti!
Esti de acord ca apa statuta miroase? Daca adaugi sare, dispare mirosul. Aici e logica. E o logica frumoasa. :)
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #549  
Vechi 26.06.2009, 18:22:33
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Of, dar incisiv mai esti!
Esti de acord ca apa statuta miroase? Daca adaugi sare, dispare mirosul. Aici e logica. E o logica frumoasa. :)
Oceanele nu sunt apa statuta! exista valuri exista curenti exista fluvii care se varsa in oceane exista evaporare. Nu ai invatat la scoala de circuitul apei in natura?
Sa fi fost D-zeu eu aveam mai multa grija de apa din rauri. In decursul istoriei au murit foarte multi oameni datorita infestarii raurilor. E drept ca asa a aparut ceaiul si alcoolul din nevoia da a bea ceva curat dar sa fi fost asta planul divin?
Reply With Quote
  #550  
Vechi 26.06.2009, 18:23:19
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Of, dar incisiv mai esti!
Deformatie profesionala nothing personal!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crezi în semne? metafora Generalitati 30 21.01.2012 13:37:39
Este mai tarziu decat crezi... Rodica50 Intrebari utilizatori 3 16.10.2010 14:15:46
Sa vezi si sa nu crezi Mara2009 Nunta 11 15.09.2009 09:34:10
De ce crezi in Dumnezeu ? Tiberiu_Rusu Generalitati 145 04.05.2009 10:58:31
Evolutie sau involutie? silverstar Generalitati 34 17.02.2007 22:09:45