Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #621  
Vechi 26.01.2010, 08:54:43
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ViermeSiNuOm Vezi mesajul
Tu ai spus-o ! Deci dacă tu nu îți dorești asta nu înseamnă că în viitor nu poate să îți mai crească vreun ochi sau vreo falangă, nu ? Evoluția nu te va întreba pe tine dacă ești mulțumit la stadiul de maimuță inteligentă sau dacă vrei să fii un extraterestru... Nu vă mai contraziceți în afirmații că și așa sunteți penibili !
Evolutia, chiar daca se bazeaza pe intimplare, nu este echivalenta cu aceasta.
Exagerind, chiar daca mi-ar creste mie inca un ochi, acest lucru ar deveni o proprietate a omenirii numai daca ar fi esential sau ar da un avantaj statistic copiilor mei in lupta pentru supravietuire. De exemplu, intr-un spatiu cvadridimensional.
Reply With Quote
  #622  
Vechi 26.01.2010, 14:21:34
ViermeSiNuOm's Avatar
ViermeSiNuOm ViermeSiNuOm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Evolutia, chiar daca se bazeaza pe intimplare, nu este echivalenta cu aceasta.
Exagerind, chiar daca mi-ar creste mie inca un ochi, acest lucru ar deveni o proprietate a omenirii numai daca ar fi esential sau ar da un avantaj statistic copiilor mei in lupta pentru supravietuire. De exemplu, intr-un spatiu cvadridimensional.
extraordinar, "minunabil" chiar offf câtă întunecime ... să-mi spui domnule topcat dacă l-ai văzut pe mâine și apoi mai stăm de vorbă !

Om rational e cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a coborat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)

Last edited by ViermeSiNuOm; 26.01.2010 at 14:36:43.
Reply With Quote
  #623  
Vechi 26.01.2010, 14:53:50
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ViermeSiNuOm Vezi mesajul
Om rational e cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a coborat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
Asta se refera la mine sau la tine?
Reply With Quote
  #624  
Vechi 26.01.2010, 18:25:29
ViermeSiNuOm's Avatar
ViermeSiNuOm ViermeSiNuOm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Asta se refera la mine sau la tine?
Citatul este pentru tine caci tu te crezi animal superior, ca sa nu mai repet si sa nu o mai jignesc pe biata maimuta !
Reply With Quote
  #625  
Vechi 26.01.2010, 18:31:43
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ViermeSiNuOm Vezi mesajul
Citatul este pentru tine caci tu te crezi animal superior, ca sa nu mai repet si sa nu o mai jignesc pe biata maimuta !
Nu e vorba aici ce ma cred eu sau nu, sau ce crezi tu ca sint eu sau nu, e vorba despre cine indreapta pe cine sau, mai bine spus, cine are dreptul sa spuna ca are dreptul sa-l indrepte pe celalalt.
Reply With Quote
  #626  
Vechi 26.01.2010, 19:17:11
ViermeSiNuOm's Avatar
ViermeSiNuOm ViermeSiNuOm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu e vorba aici ce ma cred eu sau nu, sau ce crezi tu ca sint eu sau nu, e vorba despre cine indreapta pe cine sau, mai bine spus, cine are dreptul sa spuna ca are dreptul sa-l indrepte pe celalalt.
serios? despre asta este vorba? si spre ce anume sa il indrepte pe celalat? ia sa-mi spui tu mie ce mod de indreptare cauti tu: indreptare spre fundul prapastiei sau indreptare pe calea cea sigura? De fapt iti raspund tot eu... nici nu stii ce anume ai vrea... cauti mereu si mereu argumente care sa iti scuze ratacirea dar nimic nu te multumeste, ai intrat pe acest forum ca sa ce? Să cercetezi ortodoxia? Sa guști din bucuriile noastre duhovnicești? Să te convingi dacă este Dumnezeu ? Nu, nimic din toate astea ! Doar să-ti expui inteligenta si iti argumentezi ratacirea ! Afi un om inteligent este bine dar a-ți folosi inteligenta ca sa iti faci rau este cea mai mare nebunie si in plus este o foarte mare diferenta intre inteligenta si ințelepciune ! Dar înțelepciunea se dobândește numai de la Dumnezeu si fiind pe drumul pe care esti nu ai sanse ! Cam despre asta este vorba de fapt !

Last edited by ViermeSiNuOm; 26.01.2010 at 19:20:07.
Reply With Quote
  #627  
Vechi 26.01.2010, 23:13:56
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pisik, pana sa ne luam in cangi cu genetica si sa aflam ce exact vrei, hai o chestie mai simpla. Am mai ridicat problema asta si m-a amuzat spectrul raspunsurilor, da' hai sa presupunem ca imi depasesti asteptarile

DEFINITIA MATERIEI. REPEDE.
Reply With Quote
  #628  
Vechi 26.01.2010, 23:34:25
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Pisik, pana sa ne luam in cangi cu genetica si sa aflam ce exact vrei, hai o chestie mai simpla.
Pana sa afli exact ce vreau, poate iti revizuiesti un pic tonul. Nu de alta, dar eu nu sunt aici sa imi umflu muschii in fata ta.

Citat:
Am mai ridicat problema asta si m-a amuzat spectrul raspunsurilor, da' hai sa presupunem ca imi depasesti asteptarile
Asteptarile tale ma lasa... rece.

Citat:
DEFINITIA MATERIEI. REPEDE.
Te rog sa stingi lampa pe care mi-ai bagat-o in ochi, numeri pana la 10 si sa respiri adanc de cateva ori.

Vorbim maine. Daca am timp.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #629  
Vechi 27.01.2010, 01:15:28
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hai ca esti subtire. Inca unul care discuta de ratiune si stiinta si nu stie ce e aia materie. Marpha. Feriti, trece baiatul care gandeste la sigur, nu-si ocupa viata cu ipoteze.

"Nu de alta, dar eu nu sunt aici sa imi umflu muschii in fata ta."

In mod sigur nu. N-ai muschi, deci n-ai ce-ti umfla. Si cat de rational gandesti iti promit ca ai sa afli acum si aici din cauza mea. Sau o sa afle tot forumul asta pe ce baza sacai oameni care nu-ti cauta pricina.

Last edited by inorog; 27.01.2010 at 01:53:13.
Reply With Quote
  #630  
Vechi 27.01.2010, 10:06:14
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inorog Vezi mesajul
Pisik, pana sa ne luam in cangi cu genetica si sa aflam ce exact vrei, hai o chestie mai simpla. Am mai ridicat problema asta si m-a amuzat spectrul raspunsurilor, da' hai sa presupunem ca imi depasesti asteptarile

DEFINITIA MATERIEI. REPEDE.
Iti propun sa vorbim serios, daca vrei ca discutia asta sa aibe vreun rost.
Definitia clasica a materiei este ca reprezinta ceva avind masa (energie) si volum.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crezi în semne? metafora Generalitati 30 21.01.2012 13:37:39
Este mai tarziu decat crezi... Rodica50 Intrebari utilizatori 3 16.10.2010 14:15:46
Sa vezi si sa nu crezi Mara2009 Nunta 11 15.09.2009 09:34:10
De ce crezi in Dumnezeu ? Tiberiu_Rusu Generalitati 145 04.05.2009 10:58:31
Evolutie sau involutie? silverstar Generalitati 34 17.02.2007 22:09:45