Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.01.2010, 21:31:30
lyvkid lyvkid is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 1
Implicit Semnati declaratia crestina internationala Manhattan

Crestini din toata lumea, apartinand tuturor cultelor crestine, precum ortodocsi, catolici, reformati, protestanti, se unesc pentru a semna aceasta declaratie. Este unul dintre cele mai importante documente privind valorile redactate la nivel mondial in 2009. Numita asa dupa insula si suburbia new yorkeza Manhattan unde a fost redactata, Declaratia a fost semnata pe 19 noiembrie de catre 149 de personalitati marcante ale vietii religioase din Statele Unite. Este un document extrem de important si relevant si va rugam sa il cititi cu atentie si sa il difuzati peste tot, la prieteni, colegi, biserici, parohii, si sa il postati si sa il comentati pe blogurile si siturile d-tre electronice. Documentual a fost redactat de intelectuali si lideri crestini proemintenti americani. Pe 28 septembrie 2009 cei 149 de semnatari ai Declaratiei, proveniti din congregatii americane crestine ortodoxe, catolice si evanghelice, s-au strins pentru a declara fara echivoc principiile Biblice si crestine privind valorile.

Documentul se pronunta asupra valorilor fundamentale crestine si condamna si respinge eforturile societatii civile de a le elimina. Privind viata, Dclaratia afirma, cu citate din Sfanta Scriptuta, ca viata esta data de Dumnezeu si ca incepe in momentul conceptiei. Promomovarea avortului este declarat un pacat social. Casatoria este definita, tot pe baza Bibliei, ca uniunea conjugala dintre un barbat si o femeie, iar Declaratia respinge presiunile “minoritalilor sexuale” si ale politicienilor de redefinire a institutiei casatoriei. Declaratia deasemenea reafirma libertatea religioasa, atrage atentia asupra faptului ca autoritatile politice din diferite tari din Unuinea Europeana, Canada si SUA au adoptat masuri legislative care intentionat submineaza libertatea religioasa in favoarea “minoritatilor sexuale,” si cer ca acest drept fundamental istoric sa fie respectat si protejat. Redam frazele finale ale Declaratiei, fraze inspirative si demne de un credincios adevarat: “We will fully and ungrudgingly render to Caesar what is Caesar’s. But under no circumstances will we render to Caesar what is God’s.” (“Vom da Cezarului fara cirtire tot ce se cuvine Cezarului, dar nici o data nu vom da Cezarulului ce apartine lui Dumnezeu.”) Ca organizatie civica de inspiratie crestina AFR isi afirma gratitudinea si adeziunea totala fata de aceasta Declaratie. Nadajduim sa slujasca ca inspiratie si liderilor spirituali din Romania. Si Romania are nevoie de o Declaratie similara din partea liderilor ei spirituali, mai ales in aceste vremuri tulburi pentru valorile crestine si libertatea religioasa.


Declaratia - http://www.manhattandeclaration.org/the-declaration

semnati petitia - http://www.manhattandeclaration.org/...he-declaration
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.01.2010, 09:24:01
horia49
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, o semnez, mai bine zis, am si semnat-o indata ce am citit-o.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.01.2010, 22:44:48
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

ce repede va grabiti sa-i ingraditi pe cei pe care nu-i intelegeti! Doar pentru ca sunt diferiti de voi nu inseamna ca nu sunt si ei oameni! Dupa ce eliminati homosexualii, cine urmeaza pe lista?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.02.2010, 16:14:26
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Pare ok, dar cam putine semnaturi.
Am semnat-o si eu.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
2083 Declaratia Europeana de Independenta Andrei B. Generalitati 0 26.07.2011 15:47:02
Declaratia de la Balamand BogdanF2 Generalitati 23 14.04.2010 13:44:28
Sarbatoarea Internationala a Tiganilor Langu Generalitati 4 08.04.2010 12:36:16
Semnati pentru libertatea de expresie alexandra28again Generalitati 34 27.01.2009 22:43:27
semnati petitia de introducere a tvtrinitas emanuel2007 Biserica Ortodoxa Romana 6 20.08.2008 09:34:33