Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.06.2016, 11:39:17
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit cred ca a gasit o rezolvare ca n-a mai postat de 9 luni

Cred ca ar putea sa mearga in manastire (practic orice manastire mai mare nu vreun schit)ca vizitator pentru inceput, sa participe acolo la Sf Maslu si la slujbe zilnic in masura in care poate, ca nu-l obliga nimeni daca e bolnav si treptat vine Mângâietorul (Duhul Sfant) si il vindeca de orice boala are sau i-o amelioreaza (functie de ce anume e necesar pt mântuirea lui, asta numai Dumnezeu stie)

sa ia cu el si o persoana apropiata dispusa sa-l ajute care eventual sa stea cu el in manastire (toti avem nevoie de ajutor la un moment al vietii noastre si daca noi cerem ajutorul lui Hristos nu se poate sa nu vina!)

daca nu gaseste pe nimeni eu sunt dispus sa merg ca tot vroiam sa stau cateva saptamani intr-o manastire ca sa ma mai curat sufleteste, numai sa-mi spuna când ar putea si imi fac timp
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.06.2016, 11:38:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Mai intai un alt om, desigur.
Mai intai, cred ca el insusi..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.01.2018, 23:49:17
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

INCREDIBIL ,cum un bolnav psihic sa va angreneze in discutii interminabile !
Bai fratilor ,ma adresesz in special alora ce il cred normal si sanatos pe initiatorul topicului .
Gastro-esofagita ,chestii socoteli ))) Cand de fapt el are probleme la mansarda ! Nu-l mai indemnati spre manastiri ,oameni buni ca e plin ca din astia acolo ,ba unii imbracati calugari ,care practica yoga,radestezie,etc.
Asta e liber ,pentru ca spitalele de psihiatrie nu au bani sa-i tina ! Intr-o tara civilizata ,nenea asta era putin "ascuns".
Pa onoarea mea ,cati naivi are Romania si unii teologi ))))))
In viata mea nu am ras mai cu pofta ))) In mod normal topicul trebuia sa contina 3 mesaje . Unul al celui ce a deschis si maxim inca doua care sa spuna ca la Spitalul de Psihiatrie Iasi ,sunt multe locuri libere ))))
In schimb sau adunat in topicul asta vreo 3 sau 4 pagini ))) Unii cu retete pentru stomac ,alti cu retete spre monahism )))
Doamne ,da-mi rabdare ,ca daca imi dai putere ii "omor" pe astia ))))
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.01.2018, 23:53:06
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
Cred ca ar putea sa mearga in manastire (practic orice manastire mai mare nu vreun schit)ca vizitator pentru inceput, sa participe acolo la Sf Maslu si la slujbe zilnic in masura in care poate, ca nu-l obliga nimeni daca e bolnav si treptat vine Mângâietorul (Duhul Sfant) si il vindeca de orice boala are sau i-o amelioreaza (functie de ce anume e necesar pt mântuirea lui, asta numai Dumnezeu stie)

sa ia cu el si o persoana apropiata dispusa sa-l ajute care eventual sa stea cu el in manastire (toti avem nevoie de ajutor la un moment al vietii noastre si daca noi cerem ajutorul lui Hristos nu se poate sa nu vina!)

daca nu gaseste pe nimeni eu sunt dispus sa merg ca tot vroiam sa stau cateva saptamani intr-o manastire ca sa ma mai curat sufleteste, numai sa-mi spuna când ar putea si imi fac timp
Hai ca mai i-au si de tine consatene )) Tu chiar nu realizezi ca "tipul de la cablu" ca Jim Carey asta nu are nevoie de nimic decat de ajutor de specialitate psihiatric ? Alooo desteptarea .
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare