Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.12.2010, 16:09:49
disbel disbel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Timișoara
Mesaje: 45
Implicit Detasare de religie

Am cautat ore pe internet si nu gasesc niciunde de ce am nevoie sau ce trebuie sa fac sa ma declar oficial non-teist(ateu). Mentionez ca momentan "sunt" crestin-ortodox.

"sunt" - Defapt nu am fost niciodata, dar avand in vedere ca in romania ii o traditie impunerea religiei parintilor la copii de la o varsta frageda am ajuns aici.

Orice informatie/link imi este de folos.

Mersi
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.12.2010, 16:12:58
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de disbel Vezi mesajul
Am cautat ore pe internet si nu gasesc niciunde de ce am nevoie sau ce trebuie sa fac sa ma declar oficial non-teist(ateu). Mentionez ca momentan "sunt" crestin-ortodox.

"sunt" - Defapt nu am fost niciodata, dar avand in vedere ca in romania ii o traditie impunerea religiei parintilor la copii de la o varsta frageda am ajuns aici.

Orice informatie/link imi este de folos.

Mersi
Informatie : sazi stramb si gandeste drept..chiar asa'i ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.12.2010, 17:55:23
AteulCelPlictisit AteulCelPlictisit is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 30
Implicit

Nu trebuie sa te declari nicaieri oficial ca fiind ateu. Trebuie doar sa gandesti si sa fii gata sa iti aperi convingerile.

In unele tari precum Austria, Danemarca, Finlanda, Germania, Islanda, Suedia si unele parti din Elvetia se pare ca se practica un fel de "Taxa bisericeasca". In astfel de cazuri trebuie sa iti declari confesiunea pentru a decide modul in care te califici pentru taxa.

In Romania nu exista nici o cerinta, din cate stiu eu, care sa te oblige sa iti declari oficial opinia privind religia. Doar un caz exceptional imi vine acum in minte: Ora de religie. In acest caz cred ca se poate rezolva cu o scrisoare si/sau cu o discutie intre parinti si profesor/profesoara. Daca elevii de alta confesiune decat cea ortodoxa pot fi scutiti de ora de religie nu vad de ce cei atei nu pot fi. Din pacate nu stiu daca ar fi posibil pentru un elev ateu, avand si eu o astfel de experienta. Cand am declarat profesoarei de religie ca sunt ateu am trecut imediat din categoria: "cel mai desptept si inteligent elev din clasa" in categoria "copil prost care nu stie ce vorbeste". In astfel de situatii ai doua optiuni: sa participi la ora doar ca sa treaca, repetand papagaleste dogma; sau sa participi activ la ora, ridicant intrebari privind dogma (sunt destule contradictii in Biblie ca sa ai material pentru ani de zile) pana fie se supara si te pica sau se exaspereaza si cere parintilor tai sa nu te mai lase la ora pentru ca vei "converti" toata clasa la ateism. Eu am ales prima optiune doar pentru ca aveam o profesoara foarte de treaba si mi-a fost mila de ea.

Insa, in viata de zi cu zi trebuie sa fii pregatit sa iti aperi convingerile si sa te aperi de persoane care te vor ridiculiza din cauza convingerilor tale. Iti recomand sa citesti toate cartile lui Richard Dawkins, care explica intr-un mod superb mai toate subiectele care sunt atacate de teisti cand vine vorba de ateism, in special evolutia. Privind ateismul si religia (crestina in special) recomand "The God Delusion" de Richard Dawkins si "God is Not Great" de Christopher Hitchens. Pe youtube vei gasi de asemena multe canale foarte interesante precum NonStampCollector, AronRa, ZOMGitsCriss (romanca), etc.. Daca cauti o comunitate online pentru atei iti recomand cea de pe reddit: /r/atehism. Cand intri pe acea comunitate, in dreapta, vei vedea ca au si un FAQ cu raspunsuri la multe intrebari comune si mai au si o sectiune /r/atheistgems unde sunt salvate cele mai interesante argumente.
__________________
Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.12.2010, 18:16:09
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de disbel Vezi mesajul
Am cautat ore pe internet si nu gasesc niciunde de ce am nevoie sau ce trebuie sa fac sa ma declar oficial non-teist(ateu). Mentionez ca momentan "sunt" crestin-ortodox.

"sunt" - Defapt nu am fost niciodata, dar avand in vedere ca in romania ii o traditie impunerea religiei parintilor la copii de la o varsta frageda am ajuns aici.

Orice informatie/link imi este de folos.

Mersi
De ce postati aici intrebari de genul asta, de plictiseala sau asteptati sa incerce cineva sa va convinga sa nu fiti ateu?
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.12.2010, 18:20:15
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de disbel Vezi mesajul
Am cautat ore pe internet si nu gasesc niciunde de ce am nevoie sau ce trebuie sa fac sa ma declar oficial ateu. Mersi
Ai rezolvat deja acesta problema care iti creeaza un asemenea disconfort.Este doar decizia ta,nu ai nevoie de o adeverinta scrisa.Sunt absolut convins ca Cel de Sus ti-a auzit rugamintea si ca ti-o va implini.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.12.2010, 18:22:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de disbel Vezi mesajul
Am cautat ore pe internet si nu gasesc niciunde de ce am nevoie sau ce trebuie sa fac sa ma declar oficial non-teist(ateu). Mentionez ca momentan "sunt" crestin-ortodox.
Bănuiesc că așa cum spuneți că "sunteți" creștin-ortodox în baza, probabil, a unui certificat de botez obținut de la Biserica Ortodoxă, puteți "fi" ateu în baza unui fel de certificat de apostazie obținut de la o organizație care militează pentru ateism. În România poți să obții certificat pentru orice. Că ești revoluționar, de exemplu. De ce să nu poți obține și certificat că ești apostat ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.12.2010, 18:29:21
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Sa pastrati o copie dupa acea cerere ca poate mai tarziu veti dori sa reveniti la botezul cu care a-ti fost botezat.
Caci odata cu botezul,v-ati facut crestin,si din acea clipa domnul Hristos,pentru care a-ti murit in botez,nu va va mai parasi toata viata.
Rataciti o vreme,faceti ceea ce doriti,dar in ziua necazului veti sti unde sa cautati ajutorul si speranta,la Domnul ,pentru care viata dv este extrem de importanta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.12.2010, 18:42:07
disbel disbel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Timișoara
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelPlictisit Vezi mesajul
Nu trebuie sa te declari nicaieri oficial ca fiind ateu. Trebuie doar sa gandesti si sa fii gata sa iti aperi convingerile.

In unele tari precum Austria, Danemarca, Finlanda, Germania, Islanda, Suedia si unele parti din Elvetia se pare ca se practica un fel de "Taxa bisericeasca". In astfel de cazuri trebuie sa iti declari confesiunea pentru a decide modul in care te califici pentru taxa.

In Romania nu exista nici o cerinta, din cate stiu eu, care sa te oblige sa iti declari oficial opinia privind religia. Doar un caz exceptional imi vine acum in minte: Ora de religie. In acest caz cred ca se poate rezolva cu o scrisoare si/sau cu o discutie intre parinti si profesor/profesoara. Daca elevii de alta confesiune decat cea ortodoxa pot fi scutiti de ora de religie nu vad de ce cei atei nu pot fi. Din pacate nu stiu daca ar fi posibil pentru un elev ateu, avand si eu o astfel de experienta. Cand am declarat profesoarei de religie ca sunt ateu am trecut imediat din categoria: "cel mai desptept si inteligent elev din clasa" in categoria "copil prost care nu stie ce vorbeste". In astfel de situatii ai doua optiuni: sa participi la ora doar ca sa treaca, repetand papagaleste dogma; sau sa participi activ la ora, ridicant intrebari privind dogma (sunt destule contradictii in Biblie ca sa ai material pentru ani de zile) pana fie se supara si te pica sau se exaspereaza si cere parintilor tai sa nu te mai lase la ora pentru ca vei "converti" toata clasa la ateism. Eu am ales prima optiune doar pentru ca aveam o profesoara foarte de treaba si mi-a fost mila de ea.

Insa, in viata de zi cu zi trebuie sa fii pregatit sa iti aperi convingerile si sa te aperi de persoane care te vor ridiculiza din cauza convingerilor tale. Iti recomand sa citesti toate cartile lui Richard Dawkins, care explica intr-un mod superb mai toate subiectele care sunt atacate de teisti cand vine vorba de ateism, in special evolutia. Privind ateismul si religia (crestina in special) recomand "The God Delusion" de Richard Dawkins si "God is Not Great" de Christopher Hitchens. Pe youtube vei gasi de asemena multe canale foarte interesante precum NonStampCollector, AronRa, ZOMGitsCriss (romanca), etc.. Daca cauti o comunitate online pentru atei iti recomand cea de pe reddit: /r/atehism. Cand intri pe acea comunitate, in dreapta, vei vedea ca au si un FAQ cu raspunsuri la multe intrebari comune si mai au si o sectiune /r/atheistgems unde sunt salvate cele mai interesante argumente.
Ai fi surprins sa afli ca exista acea "taxa bisericeasca" si la noi sub numele de "cult". Desi nu aia este problema. Parintii mei desi nu sunt crestini avizi si i-am rugat sa inceteze sa mai plateasca aceasta taxa inutila, cel putin pentru mine(daca ei doresc sa o plateasca pentru ei, nu am nimic impotriva) tot fac asta. Cand i-am intrebat de ce, au zis ca se tem despre parerea celorlalti, "adica cum pana si aia saraci platesc si noi nu, ne facem de miru lumii" citez. Ma rog nu asta este problema, cateva sute de mii nu ne saracesc doar ca este contrar credintelor mele si ma deranjeaza foarte mult.
Ce ma deranjeaza pe mine cel mai tare este ca figurez in acea "statistica" a romaniei ca fiind ortodox. Nu vreau sa fac parte din acel fals numar. Vreau sa imi anulez botezul si tot ce este legat de biserica.

Cat despre ce ai zis tu despre ora de religie, eu am ales a 2a optiune. Am ales sa fiu cel care pune la indoiala si contra-ataca tot ce zice profesorul. Colegii mei cel putin tot timpul abia asteptau sa vina ora de religie pentru ca era ca un fel de show pentru ei, de cele mai multe ori daca nu chiar tot timpu sfarsindu-se cu aplause pentru mine. Cat despre note si medii la religie, la evaluare consideram materia ca si "literatura" nimic mai mult decat niste povesti pentru copii. Am avut un profesor de religie tolerant si aprecia sinceritatea mea. Puteam sa renunt la ora printr-o cerere dar am considerat ca ma va ajuta la viitoarele dezbateri/contradictii.

Multumesc pentru referinte.(desi is la curent cu tot ce a scris Dawkins/dezbateri/etc)

PS: am rugat pana la urma o prietena care este fiica de parinte sa il intrebe despre formalitatile necesare(daca exista). Voi face un update in primul post cand voi afla.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.12.2010, 18:46:47
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de disbel Vezi mesajul
Am cautat ore pe internet si nu gasesc niciunde de ce am nevoie sau ce trebuie sa fac sa ma declar oficial non-teist(ateu). Mentionez ca momentan "sunt" crestin-ortodox.

"sunt" - Defapt nu am fost niciodata, dar avand in vedere ca in romania ii o traditie impunerea religiei parintilor la copii de la o varsta frageda am ajuns aici.

Orice informatie/link imi este de folos.

Mersi
a inceput campania teribilist-ateie

Last edited by mihaila_alin; 05.12.2010 at 18:54:47.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.12.2010, 18:49:26
disbel disbel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Timișoara
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
De ce postati aici intrebari de genul asta, de plictiseala sau asteptati sa incerce cineva sa va convinga sa nu fiti ateu?
Pentru ca nu exista pe nici un site un step-by-step pentru descrestinare. Am cautat pe toate siturile oficiale ale parohiei si alte cele legate de biserica si nu exista nimic.(Ma indoiesc ca o sa existe vreodata instructiuni pentru asaceva pe siturile lor).
Singurul lucru care ar putea sa ma convinga sa nu mai fiu ateu ar fi ca in momentul asta sa apara dumnezeu in fata mea si sa ma convinga ca exista, in rest... nici o persoana orice ar zice daca nu aduce dovezi empirice care sustine aceasta afirmatie empirica, nu il voi crede.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
renuntare la religie 111111111111 Intrebari utilizatori 30 08.08.2013 21:12:16
Bani si religie User Generalitati 4 31.10.2010 18:53:31
Ce fel de religie sa imi doresc? MariaB Biserica Romano-Catolica 42 18.10.2010 02:17:29
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 12:20:13
prieten vs religie mirelat Generalitati 30 10.11.2009 22:15:07