Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.10.2010, 18:28:38
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit Lumea 100% ortodoxa

Doamne ajuta!

Ma gandesc de ceva vreme cum ar arata lumea daca dezideratele unor co-forumisti ar ajunge sa fie faptuite de deplin si lumea toata ar deveni ortodoxa in spiritul postarilor lor.

Data fiind cererea din ce in ce mai scazuta de pe piata, foarte multi oameni si-ar pierde locul de munca; in primul rand tot ce inseamna industria luxului ar disparea in cel mai scurt timp - masinile scumpe, stofele pretioase, bijuteriile, parfumurile, etc.
Nimeni n-ar mai fuma, asadar un alt esantion important de lucratori va ramane fara obiectul muncii.
Chiar si micii mestesugari vor fi afectati: femeile ar purta (din smerenie) una si aceeasi fusta pana-n pamant si n-ar mai avea nevoie de serviciile croitorului. Cosmeticiana va fi somera, la fel si manichiurista si coafeza.
Probabil marea majoritate a celor ramasi fara joburi se va intoarce la modul rural de viata si se vor apuca de agricultura, asa ca industria producatoare de tractoare si semanatori ar avea de lucru.
Turism nu vom mai face, asadar statiunile (de la munte sau mare) se vor inchide si toti lucratorii vor fi disponibilizati. Exceptie fac pelerinajele, acelea vor fi excursiile in care vor merge ortodocsii in concediu.
Samd, samd.

Eu asa cred ca ar arata viitorul ideal al unora desi eu cu mintea mea nu-l vad a fi viabil / sustenabil.
As vrea sa va citesc opiniile pe marginea acestui subiect.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.10.2010, 18:36:33
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Din fericire, nu asta inseamna sa fii suta la suta ortodox..
Si tot din fericire, nu o sa fie niciodata lumea asa, decat daca castiga puterea un grup ortodox de tip taliban...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.10.2010, 18:58:41
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

ce nascocire mai diavoleasca exista decat superbul automobil,care reprezinta o capsula spatio-temporara,menita a ne insela prin viteza si comoditatea sa ?!

omul modern nu mai trebuie sa faca deloc efort, deoarece tehnicismul si stiinta ai livreaza totul aproape de-a gata,scurtcircuitand distantele, timpul !

omul modern e invatat sa o ia pe scurtatura,si nu pe calea dreapta, plina de efort,dar si de invatare,crestere !!!

mii de ani, in procesul de civilizare,animalul ,dupa cum bine se stie, a stat mereu in apropierea omului,fiind un tovaras nedezlipit si nedezmintit !

Epoca moderna, glorificand masina (triumful lumii materiale,triumful materiei ),a exilat animalul,ca si tovaras al omului in munca lui de zi cu zi,exiland si omul,in acelasi timp,din sinele sau originar,intr-o iluzie a facilului ,din care nu mai poate progresa !

De ce societatile occidentale, culmi ale tehnicizarii,sunt totusi atat de ateiste,acum ???
E clar ca stilul modren de viata alieneaza omul de fiinta sa autentica, si-l indeparteaza incet si discret ,de o traire spirituala mai profunda si mai accentuata !!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.10.2010, 19:29:15
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Raspunsul evident: tramvaiul si bicicleta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.10.2010, 19:32:23
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Radu, tu vobesti la modul ideatic dar eu te-ntreb cum te-ai duce tu la munca daca ai locui intr-un oras si ai lucra in altul? Tot cu masina / trenul / autobuzul, asadar cu un produs al erei tehnologice decadente.
Nu toate inventiile sunt "cu 2 fete", vezi bunaoara aparatura din spitale care permite oamenilor sa se insanatoseasca mult mai repede decat in vremurile cand nu existau pastile, ingrijire medicala, etc.
Nu declam ca toate lucrurile de care ne ajutam in viata de zi cu zi sunt eminamente rele, insa ma intreb de cand nu mai e dreapta socotinta "la moda"?
Cum am putea intoarce la 180 de grade o lume care si-a construit fundamentul pe avansul tehnologic? Nu poti dintr-o data sa abandonezi mersul cu metroul, sa iei magarul de ham si s-o iei la trap prin Bucuresti.

E posibil sa ne pierdem sufletele fiind inconjurati de atatea masinarii neinsufletite?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.10.2010, 19:37:25
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Ma gandesc de ceva vreme cum ar arata lumea daca dezideratele unor co-forumisti ar ajunge sa fie faptuite de deplin si lumea toata ar deveni ortodoxa in spiritul postarilor lor.

Data fiind cererea din ce in ce mai scazuta de pe piata, foarte multi oameni si-ar pierde locul de munca; in primul rand tot ce inseamna industria luxului ar disparea in cel mai scurt timp - masinile scumpe, stofele pretioase, bijuteriile, parfumurile, etc.
Nimeni n-ar mai fuma, asadar un alt esantion important de lucratori va ramane fara obiectul muncii.
Chiar si micii mestesugari vor fi afectati: femeile ar purta (din smerenie) una si aceeasi fusta pana-n pamant si n-ar mai avea nevoie de serviciile croitorului. Cosmeticiana va fi somera, la fel si manichiurista si coafeza.
Probabil marea majoritate a celor ramasi fara joburi se va intoarce la modul rural de viata si se vor apuca de agricultura, asa ca industria producatoare de tractoare si semanatori ar avea de lucru.
Turism nu vom mai face, asadar statiunile (de la munte sau mare) se vor inchide si toti lucratorii vor fi disponibilizati. Exceptie fac pelerinajele, acelea vor fi excursiile in care vor merge ortodocsii in concediu.
Samd, samd.

Eu asa cred ca ar arata viitorul ideal al unora desi eu cu mintea mea nu-l vad a fi viabil / sustenabil.
As vrea sa va citesc opiniile pe marginea acestui subiect.
Coralia, in afara de aceste imense "inconveniente" enumerate de tine mai sus, ar mai fi si altele: nu ar mai fi acceptata homosexualitatea; nici prostitutia; nici casatoria intre oameni de acelasi sex, si multe altele. Ar fi o viata insuportabila pentru unii...
Ai gresit intr-un punct: nici industria producatoare de tractoare nu ar avea de lucru, caci munca trebuie facuta manual si fara poluare.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.10.2010, 19:41:04
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Raspunsul evident: tramvaiul si bicicleta.
... si mersul pe jos, care e f sanatos pentru organism. Asta, bineinteles, pana cand oamenii vor invata sa zboare; caci vor veni si acele vremuri New-agiste.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.10.2010, 19:44:28
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
... si mersul pe jos, care e f sanatos pentru organism. Asta, bineinteles, pana cand oamenii vor invata sa zboare; caci vor veni si acele vremuri New-agiste.
Mersul pe jos este binevenit acolo unde se poate, mie mi-ar lua 2 ore sa ajung la munca daca ar fi sa merg pe jos. Am colegi care locuiesc intr-o tara vecina si fac naveta taman pana aici!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.10.2010, 19:48:24
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Coralia, in afara de aceste imense "inconveniente" enumerate de tine mai sus, ar mai fi si altele: nu ar mai fi acceptata homosexualitatea; nici prostitutia; nici casatoria intre oameni de acelasi sex, si multe altele. Ar fi o viata insuportabila pentru unii...
Ai gresit intr-un punct: nici industria producatoare de tractoare nu ar avea de lucru, caci munca trebuie facuta manual si fara poluare.
Da, corect, ar fi epurati homosexualii si prostituatele, dar totusi nu pot vizualiza cum ar functiona in ansamblul sau un asemenea sistem, ar trai toti din agricultura? Ar fi interzisa cercetarea? Nu vom mai vaccina copiii impotriva polio si a altor boli grave si i-am privi cum se sting?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.10.2010, 20:17:32
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Ma gandesc de ceva vreme cum ar arata lumea daca dezideratele unor co-forumisti ar ajunge sa fie faptuite de deplin si lumea toata ar deveni ortodoxa in spiritul postarilor lor.

Data fiind cererea din ce in ce mai scazuta de pe piata, foarte multi oameni si-ar pierde locul de munca; in primul rand tot ce inseamna industria luxului ar disparea in cel mai scurt timp - masinile scumpe, stofele pretioase, bijuteriile, parfumurile, etc.
Nimeni n-ar mai fuma, asadar un alt esantion important de lucratori va ramane fara obiectul muncii.
Chiar si micii mestesugari vor fi afectati: femeile ar purta (din smerenie) una si aceeasi fusta pana-n pamant si n-ar mai avea nevoie de serviciile croitorului. Cosmeticiana va fi somera, la fel si manichiurista si coafeza.
Probabil marea majoritate a celor ramasi fara joburi se va intoarce la modul rural de viata si se vor apuca de agricultura, asa ca industria producatoare de tractoare si semanatori ar avea de lucru.
Turism nu vom mai face, asadar statiunile (de la munte sau mare) se vor inchide si toti lucratorii vor fi disponibilizati. Exceptie fac pelerinajele, acelea vor fi excursiile in care vor merge ortodocsii in concediu.
Samd, samd.

Eu asa cred ca ar arata viitorul ideal al unora desi eu cu mintea mea nu-l vad a fi viabil / sustenabil.
As vrea sa va citesc opiniile pe marginea acestui subiect.

aceasta "dilema" este a unui ortodox?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din lumea animalelor! UNNOOM Teologie si Stiinta 19 17.07.2014 23:07:04
N-am loc in lumea asta cred_cu_adevarat Generalitati 7 21.03.2012 11:40:04
Lumea copiilor anna21 Generalitati 312 01.03.2012 22:12:28
Ce se va intampla cu lumea? BogdanBogdan Generalitati 33 12.04.2011 15:43:45
LUMEA ANIMALELOR Catalina Generalitati 5 06.06.2007 15:46:44