Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.10.2010, 20:19:25
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Da, corect, ar fi epurati homosexualii si prostituatele, dar totusi nu pot vizualiza cum ar functiona in ansamblul sau un asemenea sistem, ar trai toti din agricultura? Ar fi interzisa cercetarea? Nu vom mai vaccina copiii impotriva polio si a altor boli grave si i-am privi cum se sting?
Epurati, adica trecuti prin sabie sau ceva asemanator?!?

Se pare ca nu ai auzit inca de ortodoxie de vorbesti de epurare.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.10.2010, 20:25:25
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit zeii capitalismului vor jertfe !

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Radu, tu vobesti la modul ideatic dar eu te-ntreb cum te-ai duce tu la munca daca ai locui intr-un oras si ai lucra in altul? Tot cu masina / trenul / autobuzul, asadar cu un produs al erei tehnologice decadente.
Nu toate inventiile sunt "cu 2 fete", vezi bunaoara aparatura din spitale care permite oamenilor sa se insanatoseasca mult mai repede decat in vremurile cand nu existau pastile, ingrijire medicala, etc.
Nu declam ca toate lucrurile de care ne ajutam in viata de zi cu zi sunt eminamente rele, insa ma intreb de cand nu mai e dreapta socotinta "la moda"?
Cum am putea intoarce la 180 de grade o lume care si-a construit fundamentul pe avansul tehnologic? Nu poti dintr-o data sa abandonezi mersul cu metroul, sa iei magarul de ham si s-o iei la trap prin Bucuresti.

E posibil sa ne pierdem sufletele fiind inconjurati de atatea masinarii neinsufletite?
desigur, ca vorbind la modul ideatic,trebuie sa separam cele doua planuri : cel real, al societatii capitaliste,si cel ideal al utopiei !

de ce nu ar fi posibila si o a a treia cale,de organizare a societatii ? de ce nu am avea libertatea de a imagina si o alta cale de organizare si de viata sociala ???

capitalismul te prinde in mecanismele sale perfide,dandu-ti numai iluzia implinirii sociale !
capitalismul iti confisca jumate din viata,pentru a umple buzunarele nesatioase ale patronilor !
el te expune avalansei informationale obositoare si enervante !
el te subjuga utilitatii masinii, si confortului locativ,instrainandu-te de animale si natura !

iar ca rezultat final, omul nou, omul capitalismului si al societatii industrializate, e omul cu un suflet sec,care nu mai are preocupari spirituale !

se vede clar,lumea occidentala cat de in deriva e ! oamenii resping religia, si apeleaza la droguri,datorita plictiselii lor existentiale !
si apoi viata in acest sitem e si una nesanatoasa, plina de poluare si factori de risc, stresul cotidian si e-urile alimentare...etc...

umanitatii ai trebuie a treia cale, un alt sistem de organizare sociala !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.10.2010, 20:33:26
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Ar fi interzisa cercetarea? Nu vom mai vaccina copiii impotriva polio si a altor boli grave si i-am privi cum se sting?
Ai copii?
Iti recomand un site:
http://nuvaccinurilor.blogspot.com/


(Eu nu stiu cum sa-mi mai apar copiii de abuzul vaccinurilor.. i-am salvat de la vaccinare anti-gripala doua sezoane.. acum iar se vor face pesiuni pro-vaccinare. Altii deplang posibilitatea ca sa nu fie vaccinati copiii!)

Aceasta este lipsa de credinta.

Crezi ca intr-o lume crestina ar muri copiii din lipsa de vaccinare?
Nu ai auzit de minunile Maicii Domnului, a Sf. Nectarie.. si a altor zeci si zeci de sfinti care vin in ajutorul credinciosilor la timp de incercare?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.10.2010, 20:33:55
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Epurati, adica trecuti prin sabie sau ceva asemanator?!?

Se pare ca nu ai auzit inca de ortodoxie de vorbesti de epurare.
Anca-Miha, te grabesti tare de tot sa pui etichete.
Iata ce spune DEX: EPURÁ vb. I. tr. 1. A curăța (o soluție etc.) de substanțele sau de corpurile nefolositoare sau dăunătoare. 2. A îndepărta (dintr-o instituție, o întreprindere etc.) elementele necorespunzătoare etc. [< fr. épurer].
Nu e pomenita asadar nici o sabie.

Tu spui" "... nu ar mai fi acceptata homosexualitatea...", asadar ce vor face homosexualii in acest caz? Nu cumva ortodocsii trebuie sa-l iubeasca pe aproapele, fie el si homosexual?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.10.2010, 20:38:47
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ai copii?
Iti recomand un site:
http://nuvaccinurilor.blogspot.com/


(Eu nu stiu cum sa-mi mai apar copiii de abuzul vaccinurilor.. i-am salvat de la vaccinare anti-gripala doua sezoane.. acum iar se vor face pesiuni pro-vaccinare. Altii deplang posibilitatea ca sa nu fie vaccinati copiii!)

Aceasta este lipsa de credinta.

Crezi ca intr-o lume crestina ar muri copiii din lipsa de vaccinare?
Nu ai auzit de minunile Maicii Domnului, a Sf. Nectarie.. si a altor zeci si zeci de sfinti care vin in ajutorul credinciosilor la timp de incercare?
Sigur ca am auzit de acele minuni, Anna, insa si copiii crestinilor din Africa sau Asia (Pakistan, Bangladesh) mor de boli crunte care in lumea civilizata sunt demult eradicate.
Descoperirile in lumea medicala au fost facute cu voia lui Dumnezeu, nu crezi?

Dumnezeu ne-a dat doua maini si un creier pe care trebuie sa le folosim intru slava Sa, ceea ce inseamna ca ne punem stiinta (neuronii), respectiv forta fizica in slujba Domnului.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.10.2010, 20:39:50
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
aceasta "dilema" este a unui ortodox?
Da.
Pe dumneata statutul de ortodox te-a absolvit de toate dilemele?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.10.2010, 20:48:34
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
umanitatii ii trebuie a treia cale, un alt sistem de organizare sociala !
De acord cu tine.
Insa cum vezi acest sistem? Ar trebui preluat ceva din realizarile de pana acum sau ar trebui totul sters cu buretele si pusa o temelie noua societatii?
Cat de multe precepte religioase s-ar regasi in structura noului sistem?
Cum ai impaca si respectiv aduce sub aceeasi "umbrela" multimea de confesiuni existente pe fata pamantului?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.10.2010, 20:51:03
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Coralina, stie tot omul ce inseamna epurare. Ori tu crezi ca in ortodoxie se epureaza. Primul mesaj al meu era ironic, in cazul in care nu ti-ai dat seama. Un ortodox adevarat nu poate fi homosexual sau prostituat, caci ortodoxia nu cultiva pacatele, ci virtutile. Cu orice sacrificiu. Deci tot ce ai insirat mai sus, care tin de industria luxului, nu sunt importante, intrucat nu contribuie la mantuire, ci mai degraba o fac imposibila celui, care nu poate renunta la aparente. Dumnezeu nu ne mantuieste in functie de aspectul noastru exterior, sau de facilitatile pe care ni le creem in viata. EL va aprecia mult mai mult stradania noastra de a ne curata de pacate: vanitate, mandrie, etc.

Nici imbracamintea saracacioasa in sine nu este o virtute, cum nici imbracamintea eleganta nu este un pacat. Dumnezeu nu se lasa pacalit.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.10.2010, 21:01:34
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Da.
Pe dumneata statutul de ortodox te-a absolvit de toate dilemele?
de multe dintre ele ... da

sa iti dau un exemplu cu vaccinurile;

sunt boli in care vaccinurile fac mult bine (poliomielita, hepatita, TBC etc.)


dar sunt din ce in ce mai multe cazuri in care vaccinurile si medicamentele sunt doar ... si doar ... surse de venit ... nu trateaza nicio boala


fara credinta in Dumnezeu ... medicina a devenit doar o activitate comerciala ... deci orice metoda de a "mari profitul" ... e buna si justificata


asa incat nu imi fac griji ca va disparea industria "masinilor de lux" ... oamenii aceia nu vor merge pe jos ... vor avea nevoie de o industrie a "masinilor normale"



noi sa ne vedem de mantuire .... de restul se ocupa Dumnezeu
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.10.2010, 21:04:35
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Sigur ca am auzit de acele minuni, Anna, insa si copiii crestinilor din Africa sau Asia (Pakistan, Bangladesh) mor de boli crunte care in lumea civilizata sunt demult eradicate.
Descoperirile in lumea medicala au fost facute cu voia lui Dumnezeu, nu crezi?

Dumnezeu ne-a dat doua maini si un creier pe care trebuie sa le folosim intru slava Sa, ceea ce inseamna ca ne punem stiinta (neuronii), respectiv forta fizica in slujba Domnului.
Daca lumea ar fi ortodoxa, acei copii din Africa si Pakistan NU ar muri pe capete.
Eu nu stiu daca am dreptate, dar ma gandesc ca moartea copiilor in Africa este urmarea indelungatei lor istorii de idolatrie, vrajitorie, voodooo etc.. Copilul moare nevinovat. Un adult, in schimb, moare dupa o viata idolatra, in general. Cred ca toata acea suferinta incredibila din Africa are un scop in usurarea pacatelor lor.. Nu stiu in ce fel, Dumnezeu stie.. dar n
u pot crede ca oamenii aceia sufera degeaba. India, Pakistan.. la fel, cred eu. Poate gresesc, dar daca ei sufera si noi ducem viata confortabila si ii dam de lucru coafezei pt sustinerea economiei.. sa nu ne gandim ca noi vom fi judecati cu aceeasi masura cu cei din Africa! Vom fi judecati mult mai aspru.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din lumea animalelor! UNNOOM Teologie si Stiinta 19 17.07.2014 23:07:04
N-am loc in lumea asta cred_cu_adevarat Generalitati 7 21.03.2012 11:40:04
Lumea copiilor anna21 Generalitati 312 01.03.2012 22:12:28
Ce se va intampla cu lumea? BogdanBogdan Generalitati 33 12.04.2011 15:43:45
LUMEA ANIMALELOR Catalina Generalitati 5 06.06.2007 15:46:44