Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 30.04.2012, 10:02:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

O postare inteleapta:


Citat:
În prealabil postat de vasilik Vezi mesajul
Vreau sa multumesc din nou Sfantului Nectarie, Sfantului Ioan Rusul, Sfantului Efrem cel Nou, Sfintei Cuvioase Paraschiva, Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil, Sfantului Mina, Sfantului Spiridon pentru ajutorul primit. De trei zile ma rugam Sfantului Nectarie sa ma ajute, sa definitiveze relatia cu fostul meu prieten. An avut o relatie cu un baiat care a plecat in Afganistan si care fara motiv si-a schimbat comportamentul fata de mine. Devenise mai rece, rezervat si nimic din ce faceam/ziceam nu era bine. Cand l-am intrebat daca vrea sa mai continuam relatia, nu mi-a dat nici un raspuns sigur, ba mai mult m-a lasat in stand-by. Ma durea sufletul enorm, nu stiam ce sa fac si cu vreo 2-3 zile in urma am inceput sa ma ung pe piept cu ulei de la Sfantul Nectarie ( multumesc din inima prietenei mele Ana pentru ulei) si ma rugam la sfant sa definitiveze relatia dintre noi 2 asa cum crede el ca e bine pentru ca eu nu mai am puteresi simt ca ma sufoc. Din momentul in care m-am uns cu ulei am simtit o putere neobisnuita si un sentiment ca voi primi un raspuns cat de curand. Ieri am fost la mitropoloie, la Sfanta Paraschiva (sraga noastra sfanta!!!). Cand am intrat in curtea mitropoliei m-a cuprins o emotie de nedescris desi nu era prima data cand mergeam la ea si de frica sa nu uit ce sa spun cand ajung la racla ei am inceput sa ma rog de la usa bisericii. Cand am ajuns la racla am spus asa "Sfanta Paraschiva ajuta-ma sa imi gasesc un loc de munca si ajuta-ma sa se definitiveze relatia dintre mine si Cristi pentru ca eu nu mai am putere, simt ca ma sufoc". Am atins cu mana moastele ei si din momentul acela m-a cuprins o stare, parca pluteam. Cand am ajuns acasa si am deschis calculatorul, problema mea se rezolvase si anume, relatia mea cu acel baiat luase sfarsit. Acum ma simt linistita, Dumnezeu mi-a aratat ca acel baiat nu era pentru mine si ma simt impacata cu gandul ca tot ce a depins de mine am facut.
Multumesc din suflet Sfantului Nectarie, Sfantului Ioan Rusul, Sfantului Efrem cel Nou, Sfintei Cuvioase Paraschiva, Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil, Sfantului Mina, Sfantului Spiridon, Maicii Domnului, Domnului Iisus Hristos pentru ajutorul primit.
E prima data cand citesc pe forum despre o indragostita care are puterea de a se ruga sfintilor pentru definitivarea unei relatii. De obicei, noi, fetele, ne rugam sa se schimbe baiatul, sa ne iubeasca, ne tot amagim ca poate-poate...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 30.04.2012, 10:25:48
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

cele mai bune postari sunt ale lui "osutafaraunu" .
Reply With Quote
  #103  
Vechi 30.04.2012, 10:31:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
cele mai bune postari sunt ale lui "osutafaraunu" .

Normal,este de ac confesiune cu dvs si ceea ce scrie face sens pt dvs( nu si pt noi :))
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 11.05.2012, 08:34:02
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

O postare realista si care ar trebui sa ne dea de gandit despre cine este intr-adevar dusmanul nostru:

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
mi s-a spus de mai multe ori, de mai multi frati ortodocsi, ca ma cam dau cu ..."dusmanul" (???)
Fratilor, eu nu ma vad intr-o lume de dusmani, eu nu am dusmani, oameni buni! Si nici nu dusmanesc pe nimeni, prin harul Domnului si prin educatia primita de la mama si de la tata...
Iar de voiti sa va spun totusi ca am dusmani, ei bine recunosc, am: pe mine insumi (in ticalosia slabiciunilor si faradelegilor mele) si pe vrajmasul tuturor, cel care a fost de la inceput ucigas de oameni.
Intr-adevar, educatia primita este mare lucru...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #105  
Vechi 30.05.2012, 22:46:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation Un raspuns dat initiatorului acestui thread , d-ul M.D.

POSTAT DE :
tikkun_olam

"Asta este opinia dumneavoastră, ca de obicei schismatică și eretică, și contrafactuală, și împotriva adevărului istoric. Iar când mai îndrăzniți să afirmați că ortodocșii nu erau nici atunci și nu ar fi nici acum uniți cu Hristos nu doar că huliți împotriva adevărului și a lui Hristos, dar huliți inclusiv împotriva cardinalului Ratzinger care a declarat Bisericile Ortodoxe biserici adevărate particulare ale Bisericii Universale. Cu alte cuvinte, cu o mândrie inimaginabilă huliți nu doar pe Hristos, ci și pe Benedict-Ratzinger, adică vă ridicați și huliți orice tip de autoritate vă stă în cale. Cred că este normal în ceea ce îi privește pe niște simpatizanți ai schismaticilor lefevrieni (SSPX-iști, așa ziși tradiționaliști catolici) care se pretind greco-catolici. Unii au pur și simplu în sânge acest duh al schismei pe care, deși acest duh schismatic este o lepră spirituală, nu vor să îl lepede cu nici un chip și să primească izbăvirea de boală.

Țin încă o dată să reamintesc că nu Biserica Ortodoxă din Transilvania a făcut falsa unire cu Roma (apropo catolicii din ziua de astăzi au acceptat foarte clar că uniatismul, din punctul lor de vedere, nu mai constituie un model prin care să se facă adevărata unire, dacă aceasta va avea loc vreodată) (apropo, încă o dată vă ridicați împotriva propriilor dumneavoastră autorități) ci schismaticul Atanasie și cei împreună cu dânsul. Ieșind afară din Biserica Ortodocă, unindu-se în chip mincinos, în urma uneltirilor diavolești și în urma silniciilor istorice la care au fost supuși românii ortodocși atât de către catolici cât și de protetsanți, atât de unguri cât șio de austrieci, cu schismaticii și ereticii latini s-au separat de Sfânta Biserică Ortodoxă. Biserica Ortodoxă din Transilvania, în ciuda tuturor prigonirilor la care a fost supusă, a continuat să merargă mai departe, în ciuda durerii imense pe care i-a provocat-o căderea în schismă a lui Atanasie (Dumnezeu să îl ierte, dacă se mai poate), a celor împreună cu dânsul și a acelei părți din popor care nu știa adevărata stare a lucrurilor, mulți dintre ei neștiind măcar că au fost trecuți prin minciună la altă religie. Deci, una este Biserica Ortodoxă din Transilvania și alta este schisma falșilor uniți. Cele două fenomene nu se identifică. În clipa în care Atanasie & co. s-au lepădat de Biserica Ortodoxă, în acea clipă el și cei împreună cu dânsul au căzut din Biserica Ortodoxă iar mișcarea lor nu are nici cea mai mică reprezentativitate pentru Biserica Ortodoxă din Transilvania; este vorba doar despre schisma falșilor uniți însetați și ei, săracii, de secole de-a rândul de silnicire de
privileghiomurile popilor catolici. Mai mult decât atât falșii uniți au "trecut la unire" cu condiția respectării Legii lor, care nu se reducea la ritual, calendar, sărbători, ci includea și doctrina de credință, adică aceea a Bisericii Ortodoxe; mai apoi documentele absolut dubioase ale falsei uniri au fost contrafăcute de schismaticii iezuiți traducerea opțiunii falșilor uniți din română în latină fiind falsificată și dându-se falsa impresie că greco-catolicii ar fi acceptat vreodată învățătura de credință a schismaticilor catolici."
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #106  
Vechi 30.05.2012, 22:49:37
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit Si un bnn raspuns al domnului Dragomir

Nu pot să nu admir, încă o dată, modul exemplar în care Roma a știut să își păstreze cuvântul dat, chiar peste secole. Și astăzi, ca și atunci, Biserica mea are "țărămoniile, sărbătorile, posturile" ei, de nimeni "clătite", ca și "călindarul ei". Iar cinstitul vlădică Atanasie a murit, după 15 ani de la semnarea documentului de unire, în scaunul său, binemeritând de la Biserica lui Dumnezeu. În acest întâistătător al Bisericii Române Unite, ca și în urmașii săi Inocențiu Micu Klein și în toți până la Preafericitul Lucian, noi vedem călăuzele noastre luminate, care ne conduc sufletele spre Domnul. Tuturor episcopilor noștri, dintre care atâția au murit din ură față de Cristos și de Biserica Sa, și celor care nu mai sunt printre noi, și celor în scaun, le mulțumim, le suntem recunoscători și am vrea să fim asemenea lor.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 30.05.2012, 22:54:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Nu pot să nu admir, încă o dată, modul exemplar în care Roma a știut să își păstreze cuvântul dat, chiar peste secole. Și astăzi, ca și atunci, Biserica mea are "țărămoniile, sărbătorile, posturile" ei, de nimeni "clătite", ca și "călindarul ei". Iar cinstitul vlădică Atanasie a murit, după 15 ani de la semnarea documentului de unire, în scaunul său, binemeritând de la Biserica lui Dumnezeu. În acest întâistătător al Bisericii Române Unite, ca și în urmașii săi Inocențiu Micu Klein și în toți până la Preafericitul Lucian, noi vedem călăuzele noastre luminate, care ne conduc sufletele spre Domnul. Tuturor episcopilor noștri, dintre care atâția au murit din ură față de Cristos și de Biserica Sa, și celor care nu mai sunt printre noi, și celor în scaun, le mulțumim, le suntem recunoscători și am vrea să fim asemenea lor.
Si un si mai bun raspuns :


"Asta este opinia dumneavoastră, ca de obicei schismatică și eretică, și contrafactuală, și împotriva adevărului istoric. Iar când mai îndrăzniți să afirmați că ortodocșii nu erau nici atunci și nu ar fi nici acum uniți cu Hristos nu doar că huliți împotriva adevărului și a lui Hristos, dar huliți inclusiv împotriva cardinalului Ratzinger care a declarat Bisericile Ortodoxe biserici adevărate particulare ale Bisericii Universale. Cu alte cuvinte, cu o mândrie inimaginabilă huliți nu doar pe Hristos, ci și pe Benedict-Ratzinger, adică vă ridicați și huliți orice tip de autoritate vă stă în cale. Cred că este normal în ceea ce îi privește pe niște simpatizanți ai schismaticilor lefevrieni (SSPX-iști, așa ziși tradiționaliști catolici) care se pretind greco-catolici. Unii au pur și simplu în sânge acest duh al schismei pe care, deși acest duh schismatic este o lepră spirituală, nu vor să îl lepede cu nici un chip și să primească izbăvirea de boală.

Țin încă o dată să reamintesc că nu Biserica Ortodoxă din Transilvania a făcut falsa unire cu Roma (apropo catolicii din ziua de astăzi au acceptat foarte clar că uniatismul, din punctul lor de vedere, nu mai constituie un model prin care să se facă adevărata unire, dacă aceasta va avea loc vreodată) (apropo, încă o dată vă ridicați împotriva propriilor dumneavoastră autorități) ci schismaticul Atanasie și cei împreună cu dânsul. Ieșind afară din Biserica Ortodocă, unindu-se în chip mincinos, în urma uneltirilor diavolești și în urma silniciilor istorice la care au fost supuși românii ortodocși atât de către catolici cât și de protetsanți, atât de unguri cât șio de austrieci, cu schismaticii și ereticii latini s-au separat de Sfânta Biserică Ortodoxă. Biserica Ortodoxă din Transilvania, în ciuda tuturor prigonirilor la care a fost supusă, a continuat să merargă mai departe, în ciuda durerii imense pe care i-a provocat-o căderea în schismă a lui Atanasie (Dumnezeu să îl ierte, dacă se mai poate), a celor împreună cu dânsul și a acelei părți din popor care nu știa adevărata stare a lucrurilor, mulți dintre ei neștiind măcar că au fost trecuți prin minciună la altă religie. Deci, una este Biserica Ortodoxă din Transilvania și alta este schisma falșilor uniți. Cele două fenomene nu se identifică. În clipa în care Atanasie & co. s-au lepădat de Biserica Ortodoxă, în acea clipă el și cei împreună cu dânsul au căzut din Biserica Ortodoxă iar mișcarea lor nu are nici cea mai mică reprezentativitate pentru Biserica Ortodoxă din Transilvania; este vorba doar despre schisma falșilor uniți însetați și ei, săracii, de secole de-a rândul de silnicire de
privileghiomurile popilor catolici. Mai mult decât atât falșii uniți au "trecut la unire" cu condiția respectării Legii lor, care nu se reducea la ritual, calendar, sărbători, ci includea și doctrina de credință, adică aceea a Bisericii Ortodoxe; mai apoi documentele absolut dubioase ale falsei uniri au fost contrafăcute de schismaticii iezuiți traducerea opțiunii falșilor uniți din română în latină fiind falsificată și dându-se falsa impresie că greco-catolicii ar fi acceptat vreodată învățătura de credință a schismaticilor catolici."
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #108  
Vechi 30.05.2012, 22:56:17
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit Un raspuns foarte bun, care puncteaza esenta problemei

Nu pot să nu admir, încă o dată, modul exemplar în care Roma a știut să își păstreze cuvântul dat, chiar peste secole. Și astăzi, ca și atunci, Biserica mea are "țărămoniile, sărbătorile, posturile" ei, de nimeni "clătite", ca și "călindarul ei". Iar cinstitul vlădică Atanasie a murit, după 15 ani de la semnarea documentului de unire, în scaunul său, binemeritând de la Biserica lui Dumnezeu. În acest întâistătător al Bisericii Române Unite, ca și în urmașii săi Inocențiu Micu Klein și în toți până la Preafericitul Lucian, noi vedem călăuzele noastre luminate, care ne conduc sufletele spre Domnul. Tuturor episcopilor noștri, dintre care atâția au murit din ură față de Cristos și de Biserica Sa, și celor care nu mai sunt printre noi, și celor în scaun, le mulțumim, le suntem recunoscători și am vrea să fim asemenea lor.

(Postat de domnul Mihnea Dragomir)
Reply With Quote
  #109  
Vechi 30.05.2012, 22:57:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Nu pot să nu admir, încă o dată, modul exemplar în care Roma a știut să își păstreze cuvântul dat, chiar peste secole. Și astăzi, ca și atunci, Biserica mea are "țărămoniile, sărbătorile, posturile" ei, de nimeni "clătite", ca și "călindarul ei". Iar cinstitul vlădică Atanasie a murit, după 15 ani de la semnarea documentului de unire, în scaunul său, binemeritând de la Biserica lui Dumnezeu. În acest întâistătător al Bisericii Române Unite, ca și în urmașii săi Inocențiu Micu Klein și în toți până la Preafericitul Lucian, noi vedem călăuzele noastre luminate, care ne conduc sufletele spre Domnul. Tuturor episcopilor noștri, dintre care atâția au murit din ură față de Cristos și de Biserica Sa, și celor care nu mai sunt printre noi, și celor în scaun, le mulțumim, le suntem recunoscători și am vrea să fim asemenea lor.

(Postat de domnul Mihnea Dragomir)
"


"Asta este opinia dumneavoastră, ca de obicei schismatică și eretică, și contrafactuală, și împotriva adevărului istoric. Iar când mai îndrăzniți să afirmați că ortodocșii nu erau nici atunci și nu ar fi nici acum uniți cu Hristos nu doar că huliți împotriva adevărului și a lui Hristos, dar huliți inclusiv împotriva cardinalului Ratzinger care a declarat Bisericile Ortodoxe biserici adevărate particulare ale Bisericii Universale. Cu alte cuvinte, cu o mândrie inimaginabilă huliți nu doar pe Hristos, ci și pe Benedict-Ratzinger, adică vă ridicați și huliți orice tip de autoritate vă stă în cale. Cred că este normal în ceea ce îi privește pe niște simpatizanți ai schismaticilor lefevrieni (SSPX-iști, așa ziși tradiționaliști catolici) care se pretind greco-catolici. Unii au pur și simplu în sânge acest duh al schismei pe care, deși acest duh schismatic este o lepră spirituală, nu vor să îl lepede cu nici un chip și să primească izbăvirea de boală.

Țin încă o dată să reamintesc că nu Biserica Ortodoxă din Transilvania a făcut falsa unire cu Roma (apropo catolicii din ziua de astăzi au acceptat foarte clar că uniatismul, din punctul lor de vedere, nu mai constituie un model prin care să se facă adevărata unire, dacă aceasta va avea loc vreodată) (apropo, încă o dată vă ridicați împotriva propriilor dumneavoastră autorități) ci schismaticul Atanasie și cei împreună cu dânsul. Ieșind afară din Biserica Ortodocă, unindu-se în chip mincinos, în urma uneltirilor diavolești și în urma silniciilor istorice la care au fost supuși românii ortodocși atât de către catolici cât și de protetsanți, atât de unguri cât șio de austrieci, cu schismaticii și ereticii latini s-au separat de Sfânta Biserică Ortodoxă. Biserica Ortodoxă din Transilvania, în ciuda tuturor prigonirilor la care a fost supusă, a continuat să merargă mai departe, în ciuda durerii imense pe care i-a provocat-o căderea în schismă a lui Atanasie (Dumnezeu să îl ierte, dacă se mai poate), a celor împreună cu dânsul și a acelei părți din popor care nu știa adevărata stare a lucrurilor, mulți dintre ei neștiind măcar că au fost trecuți prin minciună la altă religie. Deci, una este Biserica Ortodoxă din Transilvania și alta este schisma falșilor uniți. Cele două fenomene nu se identifică. În clipa în care Atanasie & co. s-au lepădat de Biserica Ortodoxă, în acea clipă el și cei împreună cu dânsul au căzut din Biserica Ortodoxă iar mișcarea lor nu are nici cea mai mică reprezentativitate pentru Biserica Ortodoxă din Transilvania; este vorba doar despre schisma falșilor uniți însetați și ei, săracii, de secole de-a rândul de silnicire de
privileghiomurile popilor catolici. Mai mult decât atât falșii uniți au "trecut la unire" cu condiția respectării Legii lor, care nu se reducea la ritual, calendar, sărbători, ci includea și doctrina de credință, adică aceea a Bisericii Ortodoxe; mai apoi documentele absolut dubioase ale falsei uniri au fost contrafăcute de schismaticii iezuiți traducerea opțiunii falșilor uniți din română în latină fiind falsificată și dându-se falsa impresie că greco-catolicii ar fi acceptat vreodată învățătura de credință a schismaticilor catolici."
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #110  
Vechi 30.05.2012, 22:59:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Mihailc

Structura ”bine definită” și rigiditatea legalistă a catolicismului sunt seducătoare doar pentru persoanele care au o teamă, posibil patologică, de maturizare și pericolele exercitării depline a libertății. E mult mai comodă cautarea în exterior a unor repere formale pentru unificarea propriei ființe, în reguli imuabile ce ignoră realitatea ipostatică a fiecărei persoane, decât cultivarea ascetică a propriului discernământ, pus permanent în situația de deosebi binele de rău și expus pericolului alegerilor greșite, care, paradoxal, dacă sunt depășite în direcția lui Hristos, zidesc ființa și o apropie cu încă un pas de propria înviere
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum poate cineva sa isi stearga propria lui postare ? mbarboi Reguli generale de utilizare a forumului 11 13.02.2013 18:30:35
buna costan bianca Umanitare 21 10.12.2010 16:27:25
Buna Liliane Generalitati 22 31.08.2010 18:56:23
Buna llaurentiu Stiri, actualitati, anunturi 2 14.10.2008 22:09:55
POSTARE agapius Generalitati 0 21.09.2007 19:48:02