Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.02.2012, 17:51:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

O ultima interventie pe acest thread , caci s-a ivit o postare de mare folos , o lectie data de un "ateu ", la care este bine a medita mai mereu ! Postarea este semnata de Dumitru73 :

"daca un caine intra in biserica, nici cainele nu se sfinteste, nici biserica nu se spurca.
dar imi aduc aminte de un imagine traita de mine acum vreo 12 ani.
pe atunci eram in strana bisericii Sf. Dumitru din Bucuresti, in spatele Muzeului de Istorie.
la mijlocul Liturghiei a intrat un aurolac in biserica.
a inaintat cam pana la locul de unde se citeste Apostolul.
era un barbat trecut de 60 de ani, murdar cu parul naclait si barba lunga si incurcata.
dupa cum mergea si dupa fata lui, avea o alcolemie destul de ridicata. parca se vedea saliva curgandu-i pela colturile gurii.
o prezenta destul de respingatoare.
a stat vreo 10 minute pe loc fara sa faca vreun gest, privind undeva spre partea de sus a catapetesmei.
brusc si-a ridicat mana dreapta de parca ar fi vrut sa prinda ceva, sau pe cineva.
a stat asa pret de cateva minute, parca voia sa atinga ceva.
si borborosea ceva neinteligibil.
imi aduc aminte ca lumea isi dadea coate si privea spre el cu dezgust.
dar eu, din pozitia in care ma aflam, i-am vazut lacrimile care ii scaldau ochii si care i-au inundat obrajii, ajungand pana in barba.
i-am vazut plansul, rugaciunea si cainta, chiar daca, poate, dupa ce a iesit din biserica si-a mai luat o suta de alcool.
pentru mine a contat momentul.
si cred ca Dumnezeu astfel de momente cauta la noi.
de atunci am incercat sa nu mai judec oamenii dupa cum arata sau vorbesc.
tin la traditia poporului meu, vhiar daca nu ma identific in totalitate cu ea.
dar primesc cu drag pe oricine, indiferent de convingeri, atat timp cat imi demonstreaza ca este OM."
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.02.2012, 20:45:27
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Eu nu!

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul

Adriana Cluj
!
Eu nu, Cristi! M-am si speriat cand m-am vazut in capul listei. Dimpotriva, am atat de multe de invatat de la multi dintre cei care posteaza aici si care sunt atat de inaintati duhovniceste, cunosc multa dogmatica, cunosc canoanele, etc... (eu nu stiu NIMIC, nici macar sa numesc ceea ce nu stiu!!!!), sunt capabili sa citeze (exact citatul potrivit, prin asta aratand ca au cunostinte profunde) din textele sfinte pe care eu poate nici macar nu le-am citit, si pe care ii admir mai ales ca presupun ca majoritarea sunt foarte tineri (in comparatie cu mine, am ajuns la varsta asta, iar in acest domeniu am cunostinte de grupa mica de la gradinita (poate nici atat)!!!), uneori nici macar cuvintele potrivite cu subiectul nu le gasesc, pentru ca imi lipsesc din limbaj si din obisnuinta!!.
Deci.... sunt atat de departe, la capatul randului, la urma.

Last edited by Adriana Cluj; 17.02.2012 at 20:52:40.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.02.2012, 21:09:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Eu nu, Cristi! M-am si speriat cand m-am vazut in capul listei..
Pai , ce sa fac eu daca numele tau incepe cu A ?
Esti un user extrem de echilibrat , cu bun simt , si sti ce spui , si spui bine , iar cele pe care le postezi , se vad de la o posta ca sunt dintr un suflet bun si curat , dar te rog sa-mi ierti si aceste cuvinte , caci orice apreciere duce spre Slava Desarta , ori eu de la un timp evit aprecieri directe , si tocmai de aceea am facut doar o lista simpla !
Iertare si un sfarsit de saptamana cat mai frumos si mai ales linistit !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.02.2012, 21:17:37
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Iertare si un sfarsit de saptamana cat mai frumos si mai ales linistit !
Multumesc, asemenea! Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.02.2012, 11:52:20
Padureanca Maria's Avatar
Padureanca Maria Padureanca Maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2011
Mesaje: 25
Implicit

Au fost foarte multe postari f. bune, dar din cele recente mi-a placut cel mai mult postarea laureistifter - conferintele Maicei Siluana Vlad:
O conferință excepțională susținută de către maica Siluana - http://www.crestinortodox.ro/conferi...odern-718
__________________
Cand esti trist - gandeste-te ca totul e trecator , viata buna sau rea curge....iar noi suntem calatori prin ea....
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.02.2012, 12:59:52
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi amintesc de o istorioara despre prieteni care traiau intr-o armonie desavarsita. Diavolul, care pizmuia buna intelegere dintre ei le-a dat gandul sa se intreaca intre ei. N-a trecut mult si s-au certat.

Concursurile de orice tip au ceva care poate fi usor speculat de catre diavol, caci ne arunca in mandrie. Sa ne ajute Dumnezeu sa fim placuti in fata Lui si ne este suficient.

Parintele-pustnic Proclu din judetul Neamt ne indeamna sa ne consideram mereu ultimii. Vine Postul Mare si ne protejam mai usor de ispite daca vom gandi astfel. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.02.2012, 13:21:38
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Imi amintesc de o istorioara despre prieteni care traiau intr-o armonie desavarsita. Diavolul, care pizmuia buna intelegere dintre ei le-a dat gandul sa se intreaca intre ei. N-a trecut mult si s-au certat.

Concursurile de orice tip au ceva care poate fi usor speculat de catre diavol, caci ne arunca in mandrie. Sa ne ajute Dumnezeu sa fim placuti in fata Lui si ne este suficient.
Doamne ajuta.
Bine spus!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.02.2012, 14:14:00
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Dintre mamici, cel mai bine documentata imi pare a fi cristina2012, care e un suflet extraordinar.
Dintre tinere, glykis, ioanna, anna21
Dintre barbatii: ovidiub, n.priceputu, cel mandru, mihnea dragomir, windorin..
Sunt mai multi care imi plac, dar posturile acestora le citesc mereu cu interes.
Faptul că ceva ne unește, și știi tu ce ne unește (părintele nostru drag), nu înseamnă că sunt cel mai documentat de pe aici. Sunt aici multe alte persoane mult mai documentate. Nu o spun pentru a poza într-o falsă smerenie. Că să mă înțelegi mai bine, eu acum un an am început să citesc prima carte duhovnicească, bineînțeles, a mult iubitului părinte, deci sunt doar la ABC. Îți mulțumesc, totuși, pentru apreciere. Să mulțumim lui Dumnezeu că ne-a dat o asemenea "bijuterie" duhovnicească, pe care, din păcate, nu o prețuim cum ar fi trebuit să o prețuim.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.02.2012, 16:49:41
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Imi amintesc de o istorioara despre prieteni care traiau intr-o armonie desavarsita. Diavolul, care pizmuia buna intelegere dintre ei le-a dat gandul sa se intreaca intre ei. N-a trecut mult si s-au certat.

Concursurile de orice tip au ceva care poate fi usor speculat de catre diavol, caci ne arunca in mandrie. Sa ne ajute Dumnezeu sa fim placuti in fata Lui si ne este suficient.

Parintele-pustnic Proclu din judetul Neamt ne indeamna sa ne consideram mereu ultimii. Vine Postul Mare si ne protejam mai usor de ispite daca vom gandi astfel. Doamne ajuta.
Da, ai dreptate! Multă dreptate.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.02.2012, 23:00:47
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Padureanca Maria Vezi mesajul
Au fost foarte multe postari f. bune, dar din cele recente mi-a placut cel mai mult postarea laureistifter - conferintele Maicei Siluana Vlad:
O conferință excepțională susținută de către maica Siluana - http://www.crestinortodox.ro/conferi...odern-718
Mă bucur din tot sufletul că v-a plăcut atât de mult postarea aceea. :) Vă mulțumesc mult pentru aprecieri. :)

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum poate cineva sa isi stearga propria lui postare ? mbarboi Reguli generale de utilizare a forumului 11 13.02.2013 18:30:35
buna costan bianca Umanitare 21 10.12.2010 16:27:25
Buna Liliane Generalitati 22 31.08.2010 18:56:23
Buna llaurentiu Stiri, actualitati, anunturi 2 14.10.2008 22:09:55
POSTARE agapius Generalitati 0 21.09.2007 19:48:02