Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.05.2016, 09:52:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Uite o sursa de inspiratie, poate te ajuta sa-ti gasesti cuvintele, daca intentia vine din suflet si nu din formalism:

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/the...i-in-ortodoxie
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.05.2016, 13:29:10
Carina Laura Carina Laura is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.10.2011
Mesaje: 56
Implicit

Multumesc Alin, asta e tot ceea ce gasisem si eu, insa desi e frumos si adevarat ce scrie, e putin cam elaborat...daca nu voi gasi altceva probabil o sa aleg niste fraze de aici...Vad ca pana la urma s-a creat o polemica...noi am putea foarte bine sa trecem si cu vederea, sau sa mergem cum ziceti unii cu un la multi ani si o floare...poate ca nefiind in locul nostru e greu de inteles. Cand esti in afara, lucrarea si jertfa preotului, a familei lui, a oamenilor din jurul lui, sunt mult mai evidente decat in tara...acest preot a venit in orasul asta de 9 ani, trimis din Ro, tocmai cand terminase de renovat biserica din satul unde primise parohie. A venit la 30 ani, cu 2 copii, si preoteasa....de 9 ani noi nu avem o biserica sau un spatiu propriu unde sa facem slujbele duminica, ne-au dat o sala pt cateva ore, si stau la usa sa ne scoata afara cand ne scade timpul, ne tinem obiectele de cult, vesminte, liturgier si ce mai e nevoie intr-un dulap..in fiecare Duminica aranjam sala sa para o biserica si apoi dupa slujba o facem din nou sala de conferinte....de Sfintele Pasti mereu merge parintele saracul efectiv cu cersitul unei biserici pt noaptea de inviere pe la catolici..abia am reusit sa cumparam un teren pt biserica, dar nu ne lasa sa construim pe el...preoteasa se ocupa de copiii nostri...are acum 4 ai ei, si unul pe drum....in biserica e sigurul loc de unde copiii nostri mai pot invata traditiile noastre si tot ce tine de acasa, altfel vor uita de unde vin, si ca sunt romani. Oamenii astia se jertfesc atat de mult pt misiunea lor, incearca cum pot sa ne tina uniti, noi suntem adunati care de unde...unii dintre noi nici nu mergeau la biserica inainte sa vina parintele aici...adica ne-a luat de jos cum s-ar zice...sunt mai multe si mai complexe lucrurile, si ar fi multe de zis...parintele mereu canta un la multi ani in bisrica celor care sunt sabatoriti, fie cu numele, fie ca zi de nastere, ca sa ne atraga si sa ne tina pe toti aproape, ne intalnim si la biserica, si dupa mergem uneori la un gratar pe terenul parohiei...cand e un botez sau o nunta, mergem aproape toti...am devenit oarecum un fel de familie, in care primim pe cei care vor sa vina...de asta vrem sa facem mai mult decat un simplu la multi ani...pentru amandoi....pt ca macar odata pe an sa le spunem ca le suntem recunoscatori pt tot...Inainte sa vin aici, nu-mi dadeam seama ce binecuvantare e sa pot sa-mi fac cruce cand trec pe langa o biserica, sau sa intru in biserica si sa o vad pictata, cu lumanari si candele palpaind...la noi icoanele stau sprijinite pe scaune...unii ortodocsi care tin la aspectul bisericii nici nu vor sa faca un botez sau o nunta la noi, se duc la rusi sau la greco catolici pt ca ei au biserici...e greu.

Last edited by Carina Laura; 24.05.2016 at 13:34:11.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.05.2016, 13:44:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu e musai sa fie o poezie.

Pentru ca evident, nu e doar formalism, este simtire, trebuie doar sa gasesti cuvintele cuvintele potrivite pentru a o exprima.

Sunt de plans cei care ortodocsi fiind, cred ca tot una e sa mergi la greco-catolici pentru botez.

Nu mai zic ca cei botezati acolo (daca sunt botezati de preotul lor) au un statut eclesial foarte controversat..

Eu as zice ca incercarile astea sunt o binecuvantare, nu prea am auzit de comunitati ortodoxe cu biserici "ca la carte" care sa fie atat de unite.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.05.2016, 14:03:42
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Sunt aproape convins ca a vrut sa zica "la rusi si greci", nu greco-catolici.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.05.2016, 14:39:59
Carina Laura Carina Laura is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.10.2011
Mesaje: 56
Implicit

Nu chiar asa e, prin lege sunt obligati sa dea fiecarei confesiuni o bis, asa ca pt ortodocsi au dat rusilor, care tin de Constantinopol, pt romani, au adus un preot roman greco catolic , gandindu-se ca neavand de ales, vom merge acolo, si asa eram sub papucul lor...insa cateva familii au facut cerere si Episcopia Italiei ne-a trimis preot, dar autoritatile si toti cei de aici ne pun piedici de la bun inceput..ne arunca asa firimituri, iar daca am cerut sa ne lase sa construi bis noastra pe terenul nostru ni s-au pus bete in roate..parintele si episcopul ne spun mereu ca a ingaduit ca romanii sa de imprastie prin Europa pt a ajuta la propovaduirea credintei adevarate, numai ca noi suntem la inceput si ca duovnicie si ca altele...Oricum, asta e situatia noastre, sunt si parohii in protopiat care au fost sprijinite si de autoritati si de catolici...Despre uniti, nu suntem fara cusur...se lupta parintele sa ne adune...mai si cadem de multe ori....dansul ar vre sa sa fim ca Mantuitorul cu apostolii, mereu impreuna, noi...mai vrem si singuri, in familie, sau ne mai impartim in grupuri....si iar ne aduna, si tot asa....dar cu toate astea, stiu ca daca ar fi sa patesc ceva, voi putea apela oricand la cei din bis, iar daca voi avea o bucurie, tot cu ei o voi impartasi....pt ca aici nu avem pe nimeni decat pe ei.

https://www.facebook.com/Biserica-Or...0400638/photos

Last edited by Carina Laura; 24.05.2016 at 15:00:10.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.05.2016, 15:24:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carina Laura Vezi mesajul
M-am uitat pe pagina de facebook si mi-am dat seama ca il cunosc pe parintele, dupa poza. M-am uitat apoi sa vad daca e din Brasov si am vazut ca din Victoria. Cred ca m-am si spovedit la parintele, a fost si la mine acasa, chiar ma gandeam odata ce mai face.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.05.2016, 15:39:19
Carina Laura Carina Laura is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.10.2011
Mesaje: 56
Implicit

Eu stiu ca e de pe langa Sibiu, si inainte sa vina aici a avut o parohie i judetul Mures pe langa Tarnaveni...de Victoria nu l-am auzit vorbind, dar poate nu stiu eu bine.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.05.2016, 16:00:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carina Laura Vezi mesajul
Eu stiu ca e de pe langa Sibiu, si inainte sa vina aici a avut o parohie i judetul Mures pe langa Tarnaveni...de Victoria nu l-am auzit vorbind, dar poate nu stiu eu bine.
Pai eu am cautat numele si gasit pagina domniei sale de facebook: https://www.facebook.com/bucurenciu.marcianclaudiu
Iar acolo scrie ca a facut un liceu din Victoria.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.05.2016, 16:05:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Na belea, ca mica-i lumea, dom'le!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.05.2016, 16:27:47
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carina Laura Vezi mesajul
Nu inteleg ce vi se pare exagerat in a oferi o felicitare in care in log de banalul La multi ani si va dorim una sau alta, e scrisa o poezie frumoasa sau o urare mai speciala...
Cred ca e foarte frumos ceea ce v-ati propus si daca acea maica preoteasa a generat asemenea initiativa din partea comunitatii, inseamna ca e o femeie inzestrata si care se daruieste pe sine. Spunea un preot ca in spatele fiecarui preot bun, sta o preoteasa si mai buna, care stie cu discretie sa-i creeze sotului cadrul perfect pentru a fi inima parohiei.
Uite un blog pe tema asta, poate gasiti vreun citat.
https://femeiaortodoxa.wordpress.com...cea-preotesei/
Iar daca nu gasiti un citat anume despre preotese, puteti lua o caracteristica a dansei, pentru care o indragiti in mod special si sa gasiti o sfanta care are aceeasi calitate si sa scrieti un text in care prin comparatie cu sfanta respectiva, s-o complimentati pe draga voastra doamna preoteasa.
Nu stiu de ce imi vine in minte asta, dar cred ca ii puteti scrie acele vprbe frumoase pe o felicitare facuta din materiale naturale, cum ar fi ceva cu lavanda, cu panglica mov pal si hartie presata, de culoarea untului.
Hmmm, eu ador sa fac daruri personalizate, iar parintele meu se bucura ca un copil cand ii pregatesc ceva bun, din cele care stiu ca-i plac.
E frumos sa daruiesti, mai ales acelora de la care primesti mereu daruri de suflet.

Sau, daca preotul si preoteasa se serbeaza deodata, puteti cauta ceva "de cuplu", cum ar fi un serviciu de ceai pentru doi, insotit de o cutie cu ciocolata eleganta si o felicitare cu un text in care sa-i comparati cu personalitati din sfera ortodoxa, care credeti ca le seamana.

Important este sa va bucurati cu totii si sa va ganditi si la mine cand serviti tortul.
La multi ani celor care va indruma !

Last edited by alia28aa; 24.05.2016 at 16:32:44.
Reply With Quote
Răspunde